[News] DriveSmart 66/76/86

O seriach nüvi, dēzl, zūmo, a nawet StreetPilot czy Quest. O mapach CityNavigator, GPMapie i UMP-pcPL, a także o bazach radarów, komendach głosowych, TMC, 3D Traffic oraz wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów w samochodzie czy motocyklu.

Moderatorzy: frasun, wojtek, Artur, sdsyc, Alf/red/

[News] DriveSmart 66/76/86

Postprzez Zachu » Pt, 15 paź 2021 20:11

Nowe odbiorniki na drogę. Odpowiednio pierwsza cyfra wskazuje na wielkość ekranu, czyli 6 , 7 i 8 cali.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

https://www.garmin.com/pl-PL/p/720310/pn/010-02471-12
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8718
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: [News] DriveSmart 66/76/86

Postprzez wodzirej » Śr, 20 paź 2021 3:10

Cała seria (66/76/86) nie ma aktywnego uchwytu :cry:
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: [News] DriveSmart 66/76/86

Postprzez Zachu » Pn, 20 gru 2021 20:51

Nie ma uchwytu już od dawna.
Porównując stare odbiorniki to nie ma w wyposażeniu kabelka bo jeszcze takimi nie dysponują. Ciekawa jest ładowarko bo to taka typowa końcówka do zapalniczki z wyjściem na USB. Kabel do TMC tylko jet trochę bardziej elegancki.
Ciekawostka jest taka że np 66 nie można na dziś zaktualizować mapy za to w 76 jest nowa. Ewidentnie to nie kwestia softu. Jednak żeby nowy sprzęt wymieniać w serwisie z takiego powodu to niezła lipa.
Generalnie serwis to padł poniżej dna ale to temat na inny temat.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8718
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: [News] DriveSmart 66/76/86

Postprzez TxF » Wt, 11 sty 2022 15:33

A propos "kabelków", to czy 66/76/86 w wersji "digital" nie mają wbudowanego odbiornika (jak np. 55 MT-D)?
Informacja Garmina w/s odróżniania takich odbiorników (wewnętrzny vs. kabelkowy): https://support.garmin.com/en-US/?faq=l ... Aqpwjpt5e9
TxF, nuvi 765/DriveSmart 55
TxF
Bywalec
 
Posty: 161
Dołączył(a): Śr, 06 lut 2008 7:23

Re: [News] DriveSmart 66/76/86

Postprzez Tomasz21321 » Wt, 18 sty 2022 1:08

Odnośnie kabelka w wersjach MT-D: "Informacje o ruchu drogowym przesyłane przez dołączony przewód", "Odbiornik komunikatów drogowych / przewód zasilający z gniazda zapalniczki" - https://www.garmin.com/pl-PL/p/720419/pn/010-02469-11#inTheBox.
Na szlaku: GPSMAP 65s, eTrex 32x, Fenix 6 Sapphire + IQMapReceiver + Locus / Brouter | Na drodze: DriveSmart 66 MT-D, DriveSmart 55 MT-D, Dash Cam 57 | Były: DriveAssist 50LMT-D, Nuvi 2595LMT, Foretrex 401, eTrex 30x, eTrex Vista HCX, eTrex żółtek 2003
Tomasz21321
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył(a): Pt, 11 sty 2013 23:06

Re: [News] DriveSmart 66/76/86

Postprzez Tomasz21321 » Wt, 18 sty 2022 1:13

Kilka spostrzeżeń. DriveSmart 76 ma niższą rozdzielczość ekranu niż 66. DriveSmart 66 nie umożliwia obracania ekranu o 90 stopni, a obrazki na stronie producenta sugerują, że potrafi to tylko 86.

Na podstawie DriveSmart 66 - ogólne wrażenie pozytywne. Mapy zaktualizowały się bez problemu do 2022.20 i można je instalować na komputerze. Jest możliwość bezpośredniego przeszukiwania dodatkowych map (trochę jak w ręczniakach, ale jednak inaczej). Tak to wygląda (dolny wiersz na zrzucie z ekranu):

Obrazek

W tym przypadku "all" to nieco myląca nazwa mapsetu UMP-pcPL (na karcie zainstalowałem plik B5, czyli wersję EU ogonki ze strony http://ump.waw.pl/wszystkie.html). "Polska OSM Auto" to kompilacja Popeja dostępna na stronie https://www.gmaptool.eu/pl/content/polska-osm-auto. Jednak aby pojawiły się kategorie miejsc i miejsca, dana mapa musi być zaznaczona w ustawieniach wyświetlania map:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać, wyniki wyszukiwania pochodzą z mapy na karcie (zielone ikonki symbolizujące kartę):

Obrazek

Inaczej niż w ręczniakach, wyszukiwanie miejsc nie jest możliwe na wyłączonych mapach (pomimo tego, że widoczne na pierwszym zrzucie ekranu ikonki "all" i "Polska OSM Auto" nadal się wyświetlają):

Obrazek

Obrazek

Co ciekawe, wyszukiwanie przez "Dokąd? - Szukaj" wyrzuca czasem wyniki z UMP. Urządzenie jeszcze poznaję, więc może coś niedokładnie opisałem, ale tak to mniej więcej wygląda.

Do tej pory najkorzystniej było mieć włączoną tylko jedną mapę do nawigacji. Ale obecnie do nawigacji w samochodzie najczęściej używam map wbudowanych fabrycznie w urządzenie, a tak się składa, że wyświetlanie map Garmina ma priorytet. W nowoczesnym odbiorniku samochodowym UMP i OSM traktuję głównie jako świetne uzupełnienie użytecznych miejsc. Teraz włączenie wszystkich map ma dla mnie zaletę w postaci szybkiego i wygodnego dostępu do użytecznych miejsc.

Zastanawiam się, czy pozostawienie wszystkich map włączonych ma jakieś negatywne konsekwencje. Gdybym jednak chciał do nawigacji użyć UMP albo OSM, to zawsze mogę wyłączyć mapy które je zasłaniają. Lepszym rozwiązaniem, na które jednak nie liczę, byłby wybór mapy głównej.
Na szlaku: GPSMAP 65s, eTrex 32x, Fenix 6 Sapphire + IQMapReceiver + Locus / Brouter | Na drodze: DriveSmart 66 MT-D, DriveSmart 55 MT-D, Dash Cam 57 | Były: DriveAssist 50LMT-D, Nuvi 2595LMT, Foretrex 401, eTrex 30x, eTrex Vista HCX, eTrex żółtek 2003
Tomasz21321
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył(a): Pt, 11 sty 2013 23:06

Re: [News] DriveSmart 66/76/86

Postprzez sdsyc » Wt, 18 sty 2022 18:41

Tomasz21321 napisał(a):Zastanawiam się, czy pozostawienie wszystkich map włączonych ma jakieś negatywne konsekwencje. Gdybym jednak chciał do nawigacji użyć UMP albo OSM, to zawsze mogę wyłączyć mapy które je zasłaniają. Lepszym rozwiązaniem, na które jednak nie liczę, byłby wybór mapy głównej.

viewtopic.php?f=1&t=8858
Gdy w odbiorniku masz wiele map pozwalających na automatyczną kalkulację tras (tzw. mapy z routingiem, np. City Navigator, UMP) sprawdź (w ustawieniach, w informacjach o mapach) czy aktywną jest tylko jedna.

Negatywnymi konsekwencjami włączenia wielu map służących trasowaniu mogą być problemy w wyliczaniu trasy.
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3363
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: [News] DriveSmart 66/76/86

Postprzez Tomasz21321 » Śr, 19 sty 2022 0:13

Rzeczywiście, Nuvi miewał problemy z wyliczaniem trasy, ale może przez te 11 lat coś się zmieniło :D

No to szybki test trasowania na DriveSmart 66 ze wszystkimi włączonymi mapami oraz z poszczególnymi mapami.
Skorzystałem z opcji "Ustal pozycję" na mapie. Symulacja GPS w pomieszczeniu, odbiornik podłączony do zasilania, 3x pomiar stoperem Fenix 6 :wink: do momentu kiedy widzę wyznaczoną trasę. Mapy jak opisałem powyżej.

Obrazek
*Zaliczyłem jeden zwis przy wyliczaniu tej długiej trasy, więc może coś jest na rzeczy :lol: Jednak to był tylko jeden przypadek i kolejnych parę prób (już bez pomiaru czasu) było udanych. nd - nie dotyczy (mapa tylko na Polskę)

Przy włączonych wszystkich mapach odbiornik nie wyliczał trasy dłużej niż kiedy włączone były tylko mapy Garmina. Zapewne w obu przypadkach do routingu używał tylko map Garmina.
Trasowanie jest szybkie nawet na dużych dystansach. Poza jednym przypadkiem nie zaobserwowałem problemu ze stabilnością odbiornika przy wyliczaniu trasy. Pobawię się jeszcze i może znajdę jakiś szkopuł.

Dawniej, kiedy pokrycie map nie było tak dobre a procesory były słabsze, pozostawienie wielu włączonych i nieraz zazębiających się map prosiło się o problemy. Przy pokryciu całej Europy mapami Garmina nie widzę w jaki sposób mapy w tle mogłyby wpływać na wyliczanie trasy. Ale może o czymś istotnym jeszcze nie wiem.

Inna sprawa jak to będzie wyglądało w praktyce na krótszych odcinkach, ale z automatycznym przeliczaniem trasy po drodze. Pojeździmy, zobaczymy :)
Na szlaku: GPSMAP 65s, eTrex 32x, Fenix 6 Sapphire + IQMapReceiver + Locus / Brouter | Na drodze: DriveSmart 66 MT-D, DriveSmart 55 MT-D, Dash Cam 57 | Były: DriveAssist 50LMT-D, Nuvi 2595LMT, Foretrex 401, eTrex 30x, eTrex Vista HCX, eTrex żółtek 2003
Tomasz21321
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył(a): Pt, 11 sty 2013 23:06

Re: [News] DriveSmart 66/76/86

Postprzez Zachu » Śr, 19 sty 2022 16:59

Będzie to wyglądało tak.
Otóż nowe odbiorniki "trzymają mapę w pamięci". Każde przełączenie mapy musi być zakończone ponownym uruchomieniem odbiornika. Inaczej będziesz mia podkład ze starej mapy a widok nowe. Wygląda to później że liczysz trasę i jedziesz po UMP gdzie jest nowe rondo i masz komunikat ale na CN prostą krechę. Oczywiście nie będzie komunikatu "trzymaj się" np lewej. Co powoduje że nowe Garminy samochodowe nadają się do nawigacji z innymi mapami tylko do 4x4 i to ze śledzeniem ekranu.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8718
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: [News] DriveSmart 66/76/86

Postprzez Tomasz21321 » Śr, 19 sty 2022 22:58

OK, dziękuję za wytłumaczenie. Czyli najlepiej mieć wgraną tylko jedną mapę do routingu. Ewentualnie trzeba uważać, żeby mieć włączoną tylko jedną taką mapę i pamiętać o przytrzymaniu przycisku zasilania przez kilka sekund po każdym przełączeniu mapy. Rzeczywiście, niezbyt fajnie :shock:

UMP strasznie lubię na ręczniaku i na komputerze. Cenię sobie bazę użytecznych miejsc i tak sobie zamarzyłem, żeby do tej bazy mieć dostęp z Garmina samochodowego przy korzystaniu z CN. Czy da się jakoś wyłączyć routing w dodatkowych mapach, tak żeby nie służyły trasowaniu i mogły być cały czas włączone razem z CN? Może wystarczy jakoś zmienić parametry TRE?
Na szlaku: GPSMAP 65s, eTrex 32x, Fenix 6 Sapphire + IQMapReceiver + Locus / Brouter | Na drodze: DriveSmart 66 MT-D, DriveSmart 55 MT-D, Dash Cam 57 | Były: DriveAssist 50LMT-D, Nuvi 2595LMT, Foretrex 401, eTrex 30x, eTrex Vista HCX, eTrex żółtek 2003
Tomasz21321
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył(a): Pt, 11 sty 2013 23:06

Re: [News] DriveSmart 66/76/86

Postprzez Zachu » Cz, 20 sty 2022 20:04

Chyba by trzeba było spróbować wgrać mapę bez danych do routingu.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8718
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: [News] DriveSmart 66/76/86

Postprzez Tomasz21321 » Cz, 20 sty 2022 23:34

Tylko najpierw by trzeba mieć mapę bez danych do routingu. Niestety nie znam takiej wersji UMP.

Wyczytałem na forum, że po podzieleniu i ponownym połączeniu mapy GMampTool-em traci się routing. Nic z tego - po włączeniu tylko UMP i zresetowaniu urządzenia routing dalej jest.
Spróbowałem z opcją "Remove autorouting data NOD", ale to skutkowało serią błędów "==Warning: NOD data not removed from NT map".

Jak się pozbyć danych do routingu? Pewnie trzeba skompilować mapę ze źródeł, a to już chyba wyższa szkoła jazdy...
Na szlaku: GPSMAP 65s, eTrex 32x, Fenix 6 Sapphire + IQMapReceiver + Locus / Brouter | Na drodze: DriveSmart 66 MT-D, DriveSmart 55 MT-D, Dash Cam 57 | Były: DriveAssist 50LMT-D, Nuvi 2595LMT, Foretrex 401, eTrex 30x, eTrex Vista HCX, eTrex żółtek 2003
Tomasz21321
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył(a): Pt, 11 sty 2013 23:06

Re: [News] DriveSmart 66/76/86

Postprzez roro » Cz, 20 sty 2022 23:49

Tomasz21321 napisał(a):Jak się pozbyć danych do routingu? Pewnie trzeba skompilować mapę ze źródeł, a to już chyba wyższa szkoła jazdy...

Prosty sposób:
Mapę UMP można wysłać bez automatycznego wyznaczania trasy programem MapSource,
po zaznaczeniu mapy do wysłana należy "odptaszkować" Użyj danych kalkulacji trasy.
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: [News] DriveSmart 66/76/86

Postprzez Tomasz21321 » Pt, 21 sty 2022 10:04

Nie przyszło mi to do łepetyny. Niestety ta opcja nie jest aktywna w przypadku UMP (da się odptaszkować inne zaznaczone mapy, ale nie tą). W takim razie chyba nici z wzbogacania odbiornika o użyteczne miejsca z UMP. Czytałem o próbie wyodrębnienia POI z UMP (do pliku gpi), co jednak zamulało urządzenie. Zresztą przydatniejsza byłaby mapa i związana z nią nowa ikonka po wybraniu "Dokąd?" i menu z kategoriami. Ale nie dość, że jest routing, to mapa UMP wgrana przez MapSource pojawiła się podwójnie w Moje Mapy i potrójnie w "Dokąd?".

Zastanawiam się po co w takim razie Garmin dodał do menu osobne ikonki z kategoriami miejsc na dodatkowych mapach, skoro jest to nieużyteczne.
Na szlaku: GPSMAP 65s, eTrex 32x, Fenix 6 Sapphire + IQMapReceiver + Locus / Brouter | Na drodze: DriveSmart 66 MT-D, DriveSmart 55 MT-D, Dash Cam 57 | Były: DriveAssist 50LMT-D, Nuvi 2595LMT, Foretrex 401, eTrex 30x, eTrex Vista HCX, eTrex żółtek 2003
Tomasz21321
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył(a): Pt, 11 sty 2013 23:06

Re: [News] DriveSmart 66/76/86

Postprzez roro » Pt, 21 sty 2022 10:35

Tomasz21321 napisał(a):Nie przyszło mi to do łepetyny. Niestety ta opcja nie jest aktywna w przypadku UMP (da się odptaszkować inne zaznaczone mapy, ale nie tą).

Skorzystaj z innej wersji mapy UMP.
UMP.jpg
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Następna strona

Powrót do Na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 14 gości