Dziwne(długie) trasy

O seriach nüvi, dēzl, zūmo, a nawet StreetPilot czy Quest. O mapach CityNavigator, GPMapie i UMP-pcPL, a także o bazach radarów, komendach głosowych, TMC, 3D Traffic oraz wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów w samochodzie czy motocyklu.

Moderatorzy: frasun, wojtek, Artur, sdsyc, Alf/red/

Dziwne(długie) trasy

Postprzez domel » Pt, 04 sty 2013 18:47

Czy Garmin ma to do siebie, że prowadzi niekoniecznie najkrótszymi trasami, macie jakiś pomysł na zmianę w ustawieniach? Samo urządzenie bardzo mi pasuje ale układanie tras(+TMC) już nie za bardzo. Np. sprawdziłem trasę którą jechałem w zeszłym roku na AM. Poznań-Bratysława- AM i Viamichelin prowadzi przez Międzylesie/Brno co daje ok. 580-590km. Garmin trasa najkrótsza/krótszy czas- 680-710km(przez Katowice- Jastrzębie zdrój). 100km różnicy to trochę dużo! Po wstawieniu punktu pośredniego w Międzylesiu prowadzi ok. Poznań-Szklarska Poręba krótszy czas w Garminie 277km- 244km w Naviexpercie. Ustawienie unikania Drogi gruntowe i zawracanie(w przypadku Szklarskiej dodatkowo Opłaty).
domel
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): N, 25 lis 2012 20:22

Re: Dziwne(długie) trasy

Postprzez popej » Pt, 04 sty 2013 21:33

GPS Garmina (przy optymalnych ustawieniach) liczy najszybszą trasę, co nie jest tym samym, co najkrótsza. Do tego urządzenia preferują najlepsze drogi, więc zwykle będą prowadzić autostradami. W Twoich przykładach wydłużenie drogi nie powoduje zwiększenia czasu trwania podróży. Ale jeżeli znasz lepszą drogę, to wstaw sobie gdzieś punkt pośredni, żeby ją wymusić.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dziwne(długie) trasy

Postprzez gosia » Pn, 14 sty 2013 10:38

Witam,
Mam ten sam problem co Domel. Posiadam garmina Nuvi 2350 i jestem bardzo niezadowolona z tej nawigacji. Wybiera często jakieś bardzo dziwne trasy, czasami leśne albo polne (super jak są zasypane śniegiem...), a mam wpisane w ustawieniach unikanie dróg gruntowych. To nie są ani najkrótsze ani najszybsze trasy. Nie mogę teraz podać dokładnych przykładów, ale zdarzają się różnice w odległościach 30-40%. Pół biedy, jeśli znam mniej więcej drogę i mogę to w jakiś sposób poprawić, przez wstawienie punktu pośredniego n.p. Ale jak zapobiec temu gdzieś w europie, gdzie nie koniecznie znam geografię? jestem totalną nowicjuszką i czy ktoś może mi pomóc. Czy trzeba zmienić mapy (mam te zaktualizowane sprzedawane z urządzeniem)? Jeśli tak to na jakie, i jak to zrobić? Słyszałam o jakiś dodatkowych oprogramowaniach, nawet sprzedawca w media marktcie ca 100zł niby coś tam wgrał ale to NIC nie zmieniło. Bardzo proszę o pomoc.
gosia
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2013 9:55

Re: Dziwne(długie) trasy

Postprzez JerzyMarian » Pn, 14 sty 2013 11:13

Gosia - dałaś się wrobić w zakup tego wynalazku tak jak ja w swoim czasie. Bo to zła nawigacja jest. Nic nie poradzisz. Pozdrawiam
pozdrawiam
JerzyMarian
nüviCam LMT
JerzyMarian
Początkujący
 
Posty: 26
Dołączył(a): Śr, 22 sie 2012 9:01

Re: Dziwne(długie) trasy

Postprzez gosia » Pn, 14 sty 2013 11:21

Dzięki za odpowiedź. To mnie pocieszyłeś. : :(
gosia
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2013 9:55

Re: Dziwne(długie) trasy

Postprzez Zachu » Pn, 14 sty 2013 12:05

Co masz w unikaniu zaznaczone?
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne(długie) trasy

Postprzez domel » Pt, 15 mar 2013 17:51

Dzisiaj kolejny przykład dziwnych tras- startowałem z Orlena na Warszawskiej w Poznaniu i jechałem na Wildę. Trasa-krótszy czas czyli dość jednoznaczne kryterium. Nuvi prowadziła w kierunku wiaduktu na Antoniku pod nim nawrót i dalej przez śródkę, rataje itd. Godzina dojazdu 17.35/12km z jakimiś utrudnieniami po drodze. Pojechałem po swojemu, jeszcze kilka razy kierowała mnie innymi trasami w kierunku śródki ale pojechałem Browarną-Chartowo-Hetmańska w momencie jak Nuvi też przejął taką trasę czyli po ujechaniu niecałego 1km od Orlenu godzina dojazdu 17.15/11km czyli o 20minut krócej(gdzie kryterium jest krótszy czas)!!!
domel
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): N, 25 lis 2012 20:22

Re: Dziwne(długie) trasy

Postprzez GPS Maniak » Pt, 15 mar 2013 19:56

domel napisał(a):Godzina dojazdu 17.35/12km z jakimiś utrudnieniami po drodze.

Tu może być pies pogrzebany. W momencie kalkulacji trasy może nie uwzględnił utrudnień, po czym już po wyliczeniu trasy dodał czas utrudnień do czasu przejazdu. Inna sprawa, ze NUVI faktycznie ma ciągotki do kalkulowania tras po "głównych" drogach, zwłaszcza gdy na nich jest dozwolona prędkość 70km.h. Wówczas trudno go przekonać by pojechał inną trasą, nawet wówczas gdyby czas przejazdu byłby krótszy o kilka minut.

domel napisał(a):w momencie jak Nuvi też przejął taką trasę czyli po ujechaniu niecałego 1km od Orlenu

No, ale wówczas być może zgubiłeś już trochę trasy z ograniczeniem do 40km/h.

Mieszkam przy Dymka w pobliżu Browarnej, więc niuanse kalkulacyjne NUVIego w tamtym rejonie znam. :D Wydaje mi się jednak że sprawa trasy o jakiej mówisz jednoznaczna nie jest. Przejazd przez Browarną to w zasadzie na całym odcinku 40 km/h (alternatywna Warszawska 70km/h). Na Dymka też fragmenty z ograniczeniem do 40 km/h. Trzeba by to wszystko zasymulować bez TMC i zobaczyć jaka jest faktyczna różnica w czasie przejazdu wynikającego z danych drogowych. W NUVIm, bo MapSource nie musi dawać takich samych wyników. Co ciekawe - na bazie symulacji w MapSorce wynika, że NUVI ma jednak rację :wink: Wyjazd ze stacji Orlenu z nawrotką w Antoninku i dojazd do punktu końcowego: skrzyżowanie Dolna Wilda / Wspólna: 11,6 km czas: 16:35 min. Ta sama trasa via Browarna, Chartowo, Hetmańska: 12,o km, czas: 18:33 min. A więc i dalej i dłużej.

domel napisał(a):Pojechałem po swojemu,

Obecnie, gdy po remoncie Dymka wydzielili dodatkowy pas ruchu na lewoskręt w Piwną, przejazd zrobił się faktycznie łatwiejszy i też jeżdżę tamtędy (np. z Murowanej Gośliny: via Krańcowa i Antoninek). Przed remontem Dymka wybierałem jednak Śródkę, bo na Browarnej po południu bywało tak, że korek od Piwnej sięgał tych uliczek typu Ziemowita etc. a czasami nawet sięgał aż po Antoninek. :twisted:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Dziwne(długie) trasy

Postprzez Guziol » Pt, 02 maja 2014 11:27

Odświeżę trochę wątek bo może coś się od tego czasu zmieniło i zna ktoś rozwiązanie.
Również mam problem z wyliczaniem krótkiej trasy. Dla przykładu (trasa Piła - Wolsztyn) wklejam 2 zdjęcia dla porównania. Trasy z Google (niecałe 150km) nie mogę ustawić w nuvi niezależnie od tego jakie są ustawione unikania. Chciałbym ustawić trasę przez Wronki i Pniewy tak jak jest to w Google bez wprowadzania dodatkowych punktów.
Odbiornik to 3597.

Obrazek

Obrazek
Guziol
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz, 24 kwi 2014 9:31

Re: Dziwne(długie) trasy

Postprzez Guziol » So, 03 maja 2014 18:48

Temat dzisiaj rozgryzłem. Podowem było to że między Nowym Tomyślem a Bolewicami (widoczne na mapie z Google) jest most pod którym znajduje się A2. Miałem ustawione wcześniej unikanie opłat i dlatego nie wyliczyło mi tej trasy. Dziwne bo trasa nie biegła przez A2 tylko nad nią i niestety Garmin automatycznie ją odrzucił. Ten typ tak ma czy tylko u mnie taki problem?
od 17.04.2014r .---> nüvi 3597LMT
Guziol
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz, 24 kwi 2014 9:31


Powrót do Na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 14 gości