Garmin zūmo XT

O seriach nüvi, dēzl, zūmo, a nawet StreetPilot czy Quest. O mapach CityNavigator, GPMapie i UMP-pcPL, a także o bazach radarów, komendach głosowych, TMC, 3D Traffic oraz wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów w samochodzie czy motocyklu.

Moderatorzy: frasun, wojtek, Artur, sdsyc, Alf/red/

Re: Garmin zūmo XT

Postprzez irko » Cz, 03 cze 2021 21:38

Czy zumo po zapisaniu trasy pozwala na jej wyświetlenie na nawigacji? Wybór tras tak jak Overlander czy Montana?

Autor tego opracowania pisze" Na szczęście dla zwolenników kurzu, błota i brodów Garmin Zumo XT potrafi nawigować na zasadzie nici Ariadny – wgrywamy otrzymaną od kogoś (można przesłać plik bezprzewodowo z innej nawigacji) lub ułożoną samodzielnie trasę w dowolnym narzędziu zewnętrznym, wrzucamy plik w formacie GPX do aplikacji czy serwisu online Garmin Explore i po chwili mamy ją w pamięci Zumo XT."

Jak to wygląda dokładnie?
był Garmin 865t , jest 2689 LTM ZUMO XT http://www.bluephoto.pl
Avatar użytkownika
irko
Bywalec
 
Posty: 484
Dołączył(a): N, 04 sty 2009 8:21

Re: Garmin zūmo XT

Postprzez irko » Pn, 07 cze 2021 11:25

Już wiem po szperaniu i zgłębianiu nawigacji jak sprawa wygląda ze śladem.
Niestety nie jest różowo
- ślady trzeba zapisać w folderze GPX na urządzeniu (na karcie nie działa)
- żeby dało się sterować ich wyświetlaniem lub nie - trzeba je zapisać w zbiorach na stronie https://explore.garmin.com/ (przez telefon i aplikacje akurat dla ZUMO nie działa)
- wówczas da się włączać i wyłączać wyświetlanie śladu ale nie jednego tylko całego zbioru - SZKODA :(chciałbym zeby wyświetlał mi sue jeden, potrzebny ślad ale da się to ominąć klikając na śladzie jedź - wówczas dociąga nasza pozycje do śladu - przerywana kreską i wyświetla jeden ślad)

Natomiast mam większy problem z programowaniem tras.
W NUVI było to proste - nie ważne na jakiej mapie rysowałem trasę - na nuvi wyświetlała się poprawnie - nawet jak zmieniłem mapę

W ZUMO
- zaraz przy wysyłaniu do urządzenia pojawia sie komunikat że trasa będzie przeliczana do nowej mapy jeśli rysowałem ja na innej niż CNE
- na urządzeniu wyświetla się makabrycznie
- da się poprawić prowadzenie przeliczając ale i tak nie jest dobrze

ZUMO potrzebuje właśnie do jazdy na mapach innych niż CNE i ta kwestia bardzo mnie martwi. Zwykłe NUVI pod tym względem było lepiej dopracowane :(
Załączniki
IMG_E9248.JPG
Po rekalkulacji lepiej, ale nie tak jak chciałem :(
IMG_E9247.JPG
Tak to wyglada na urządzeniu
IMG_E9249.JPG
Pod ikonami pojawia się informacja o przeliczaniu trasy
był Garmin 865t , jest 2689 LTM ZUMO XT http://www.bluephoto.pl
Avatar użytkownika
irko
Bywalec
 
Posty: 484
Dołączył(a): N, 04 sty 2009 8:21

Re: Garmin zūmo XT

Postprzez roro » Pn, 07 cze 2021 15:00

Wyznaczenie trasy na innej mapie niż będzie wyświetlana i problemy z tym związane są dla nas niezrozumiałe,
odbiornik, to "maszyna", która działa według ustalonych założeń.

Na obrazku zamieściłem trasę wyznaczoną na innej mapie i wyświetlonej na mapie CNE NTU 2021.3,
punkt startu wyznaczony na innej mapie znajduje się w innym miejscu na mapie CNE
w korelacji z układem dróg z tego powodu, trasa po przeliczeniu została wyznaczona inaczej (inne miejsce start).

1_1.jpg
Trasa wyznaczona na innej mapie i wyświetlona na mapie CNE


3.JPG
Trasa po przeliczeniu na Mapie CNE


4.JPG
Trasa wyznaczona bezpośrednio na mapie CNE


Trasa wyznaczona i przeliczona bezpośrednio na mapie CNE.
Uważam, że wyznaczona trasa po przesłaniu wyświetlona na mapie CNE
nie będzie podlegała przeliczeniu w odbiorniku.
    
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Garmin zūmo XT

Postprzez urso_branco » Pt, 11 cze 2021 9:53

Czy jest jakaś opcja aby po wgraniu GPX Zumo XT nawigowało po tej trasie normalnie? W sensie z obliczaniem odległości, kierunkami i miejscami skrętów? Bez tej możliwości to nieustanne patrzenie na mapę czy już mam skręcić czy za chwilę :(
urso_branco
Nowy
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pt, 11 cze 2021 9:47

Re: Garmin zūmo XT

Postprzez sdsyc » So, 12 cze 2021 10:56

Przypuszczam, ze plik gpx powinien zawierać trasę a nie ślad (znacznik RTE zamiast TRK; do sprawdzenia notatnikiem)
Spróbuj zaplanować i wgrać trasę przy pomocy BaseCamp.
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3366
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Garmin zūmo XT

Postprzez roro » So, 12 cze 2021 13:23

sdsyc napisał(a):.... do sprawdzenia notatnikiem)

Nie wiem, jaki jest sens sprawdzania w notatniku, co zawiera plik gpx,
jeżeli plik wysyłamy z programu Base Camp, trasa i ślad jest oznaczona
odpowiednim znakiem graficznym, więc wiem, co wysyłam :D .

Może jest jakieś uzasadnienie w przypadku kopiowania pliku do odbiornika,
ale odbiornik sam zweryfikuje i umieści dane w odpowiedniej zakładce,
dane trafią odpowiednio do zakładki trasy, ślad lub punkty, nawet gdy dane
( różne) są zapisane w jednym pliku gpx.
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Garmin zūmo XT

Postprzez sdsyc » So, 12 cze 2021 15:09

@roro
Ponieważ zostało napisane tylko tyle
urso_branco napisał(a):po wgraniu GPX Zumo XT
to uznałem, że mamy do czynienia z
roro napisał(a):jest jakieś uzasadnienie w przypadku kopiowania pliku do odbiornika
Zakładając włosienicę i posypując głowę popiołem, na swoje usprawiedliwienie nieśmiało dodam, że wspomniałem o BaseCamp.
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3366
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Garmin zūmo XT

Postprzez irko » N, 13 cze 2021 9:02

Zgłębiam problem ZUMO XT i mam już kilka wniosków na temat tego urządzenia

Niestety Garminowi nadal nie udało się ogarnąć kwestii instalacji map jakie posiadamy na urządzeniu z tym co możemy zainstalować na komputerze w Base Camp (ja to rozwiązałem w ten sposób, ze aktualizuje CNE prze inna nawigację bo z NUVI nadal wszystko działa poprawnie)

Planowanie tras

- jeśli chcemy żeby ZUMO XT poprowadziło dokładnie po zaplanowanej trasie (nie śladzie) to możemy zaplanować taka wycieczkę z BASE CAMPIE i wyeksportować na urządzenie
- po uruchomieniu urządzenia pojawia się komunikat "ZNALEZIONO NOWE TRASY" i powinniśmy zaakceptować
- przechodzimy do APLIKACJE->PLANOWANIE PODRÓŻY -> ZAPISANE PODRÓŻE i tam pojawia się nasza trasa

UWAGA - będzie dokładnie TAKA SAMA jak na BASE CAMP nawet jeśli bedzie się wyświetlać na nawigacji na innej mapie niz projektowana.

PROBLEMY

Niestety żeby wszystko działało poprawnie na urządzeniu i w Base Camp musimy mieć te same mapy (w tych samych wersjach).
Jeśli CNE (lub inna mapa) będzie w innej wersji wyświetli się komunikat: Trasy wysłane do ZUMO XT zostały przeliczone...

Oczywiście trasę i tak możemy wysłać na urządzenie ale zostanie przeliczona "od czapy"

Możemy przeliczyć oczywiście tą trasę jeszcze raz poprzez zmianę tryby wyliczania trasy z np. szybkiej na krótką i wówczas coś sie poprawi ale i tak nie bedzie to dokładnie nasza trasa
Załączniki
image2.jpeg
image1.jpeg
image0.jpeg
był Garmin 865t , jest 2689 LTM ZUMO XT http://www.bluephoto.pl
Avatar użytkownika
irko
Bywalec
 
Posty: 484
Dołączył(a): N, 04 sty 2009 8:21

Re: Garmin zūmo XT

Postprzez sdsyc » N, 13 cze 2021 10:59

irko napisał(a):Niestety żeby wszystko działało poprawnie na urządzeniu i w Base Camp musimy mieć te same mapy (w tych samych wersjach).

Nie wiem, czy "niestety". To "oczywista oczywistość". Trudno wyobrazić sobie zachowanie zgodności, kiedy mamy odmienne mapy. Pomijam odmienność urządzeń (pc vs zumo), oprogramowania (BaseCamp vs fw) i ustawień/preferencji tychże.
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3366
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Garmin zūmo XT

Postprzez roro » N, 13 cze 2021 12:17

irko napisał(a):Jeśli CNE (lub inna mapa) będzie w innej wersji wyświetli się komunikat: Trasy wysłane do ZUMO XT zostały przeliczone...

W Base Camp można wyznaczyć trasę zaznaczając punkt "start i end" oraz trasę kształtowaną punktami pośrednimi,
aby zachować przebieg trasy ukształtowanej punktami pośrednimi po wysłaniu do odbiornika jest wymagane wyznaczenia
trasy w Base Camp i wyświetlenie w odbiorniku na tej samej mapie, zasada obowiązuje nie tylko w Zumo xt,
podobnie jest w odbiornikach turystycznych.

Nie wiem, czy tak jest również w Zumo xt, ale na przykład w odbiorniku Oregon 650T trasa ukształtowana
punktami pośrednimi wyznaczona w Base Camp, nie podlega edycji w odbiorniku.

Trasa wyznaczona "start-end" nie podlega tym warunkom, zostanie przeliczona według algorytmu i mapy w odbiorniku,
nie zawsze zachowując przebieg uzyskany w Base Camp. W odbiorniku jest możliwa edycja trasa "start-end" wysłanej z Base Camp
poprzez dodanie punktów pośrednich, ale jednak algorytm wyznaczania trasy ( zgodnie z wybrana aktywnością)
dominuje nad kształtowaniem trasy.

Przy wyznaczaniu tras w odbiorniku jest możliwość wyłączenia dróg według kategorii,
wyłączenia są przypisywane do poszczególnych aktywności. 
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Garmin zūmo XT

Postprzez roro » N, 13 cze 2021 13:02

roro napisał(a):W odbiorniku jest możliwa edycja trasa "start-end" wysłanej z Base Camp 

Nastąpiła zmiana..... w tej chwili nie mam możliwości edycji trasy wysłanej z Base Camp 
w opcji "Planowanie trasy", jedyną możliwością edycji trasy jest dodanie punktu pośredniego..   
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Garmin zūmo XT

Postprzez marcinstrzelec83 » Śr, 15 wrz 2021 10:23

Pytanie do użytkowników Garmin Zumo XT. Sam używam i zauważyłem tyle błędów na mapach ze brak słów. Drogi przebudowane np 13 lat temu, 10 lat temu, 4 lata temu. A na Zumo XT nadal widoczne przed przebudową. Jest tak niedokładna ze aż niebezpieczna. Znalazłem około 15 błędów w promieniu 40 km. A gdzie tam reszta Polski lub Europy. Skandal. Urządzenie za tyle pieniędzy dedykowana nawigacja. A jak u Was ?
marcinstrzelec83
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr, 15 wrz 2021 10:04

Re: Garmin zūmo XT

Postprzez sdsyc » Śr, 15 wrz 2021 14:24

Polecam poszukać informacji o alternatywnych mapach: UMP http://ump.waw.pl lub kompilacjach OSM https://wiki.openstreetmap.org/wiki/OSM ... n/Download
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3366
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Garmin zūmo XT

Postprzez Zachu » Śr, 15 wrz 2021 16:13

marcinstrzelec83 nie troluj.
Jak chcesz się użalać nad mapami to poszukaj/utwórz stosowny temat. To się nie bierze z kosmosu tylko trzeba pracować, weź i popraw skoro tak dużo jest zaszłości.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8720
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin zūmo XT

Postprzez marcinstrzelec83 » Cz, 16 wrz 2021 12:24

Zachu, wszystkie znalezione błędy zgłosiłem do serwisu Garmina. Nawet otrzymałem informacje z firmy z Kansas USA zajmującą się kartografią. Dziwi mnie Twoja pewność siebie skoro nie rozumiesz jak wiele błędów jest w małej odległości.
marcinstrzelec83
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr, 15 wrz 2021 10:04

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości