OSM i UMP vs CN - luźna dyskusja

O seriach nüvi, dēzl, zūmo, a nawet StreetPilot czy Quest. O mapach CityNavigator, GPMapie i UMP-pcPL, a także o bazach radarów, komendach głosowych, TMC, 3D Traffic oraz wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów w samochodzie czy motocyklu.

Moderatorzy: frasun, wojtek, Artur, sdsyc, Alf/red/

OSM i UMP vs CN - luźna dyskusja

Postprzez hauer » So, 24 wrz 2022 17:57

kp@ napisał(a):Po to mamy w nawigacjach UMP i OSM żeby nie narzekać na CN [..] Poza tym mamy więcej emocji.

No właśnie ja nie mam tych map na swoim odbiorniku.
Kiedyś próbowałem jeździć z UMP, ale włączenie tej mapy powodowało problemy z mapą CN. Brakowało mi kilku bonusów z oryginału -np. wyświetlanej dopuszczalnej prędkości na drodze i widoku 3D skrzyżowań.
Próbuje teraz ogarnąć mapę UMP i OSM w moim urządzeniu. Skorzystałem z programiku GMapTool i kiła. Ten kompilator łączy dwie mapy ale w moim urządzeniu wyświetla się to jako "GMapTooL" x2. Nie ma grama opisu co jest OSM a co UMP. Odznaczenie jednego "ptaszka" powoduje automatyczne wyłączenie drugiej mapy o tym samym tytule. O braku możliwości wyszukiwania adresu nie wspomnę.
Wrzuciłem teraz mapę OSM dla Garminów i w sumie działa. Ale znowu brakuje tych dozwolonych prędkości i widoków skrzyżowań w 3D. Może ja coś źle robię? Może powinienem mieć włączoną którąś z map CN (w moim odbiorniki wyświetlają się 3 z opisem CN)?
Chyba, że cały pic polega na tym żeby o odpowiednim momencie wyłączy jedną a włączyć drugą mapę? To raczej głupie by było.
Załączniki
3832.png
Avatar użytkownika
hauer
Początkujący
 
Posty: 31
Dołączył(a): N, 23 sie 2009 17:29

Re: City Navigator 2023.10

Postprzez sdsyc » N, 25 wrz 2022 12:26

hauer napisał(a):Ale znowu brakuje tych dozwolonych prędkości i widoków skrzyżowań w 3D. Może ja coś źle robię?
Robisz ok. Niegarminowe mapy nie posiadają tychże dodatków.
hauer napisał(a):Może powinienem mieć włączoną którąś z map CN (w moim odbiorniki wyświetlają się 3 z opisem CN)?
Nie, lepiej mieć włączoną tylko 1 mapę służącą obliczaniu tras.
hauer napisał(a):Chyba, że cały pic polega na tym żeby o odpowiednim momencie wyłączy jedną a włączyć drugą mapę? To raczej głupie by było.
Chodzi o to, aby włączyć tą jedną w danych okolicznościach najlepszą (uwzględniając ++ i -- włączanej i pozostałych ;-) )
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3367
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: City Navigator 2023.10

Postprzez hauer » N, 25 wrz 2022 20:40

Dziękuję za info.
Zastanawiam się czemu mapy niekomercyjne nie mają "udogodnień" mapy CN?
Przeglądałem OSM w trybie edycji i kurde wszystko tam jest. Drogi, mają we właściwościach, podane dopuszczalne prędkości -ciekawe czemu nie da się uruchomić tego w odbiornikach G.
Widziałem, że są tam wprowadzone punkty z fotoradarami i innymi takimi -czy te informację są sygnalizowane w G. czy trzeba nadal korzystać z gotowców z UMP?
Avatar użytkownika
hauer
Początkujący
 
Posty: 31
Dołączył(a): N, 23 sie 2009 17:29

Re: City Navigator 2023.10

Postprzez sdsyc » N, 25 wrz 2022 23:22

hauer napisał(a):Zastanawiam się czemu mapy niekomercyjne nie mają "udogodnień" mapy CN
Format map Garmina jest zamknięty. Jego starsze wersje udało się rozkodować i opracować alternatywne kompilatory map. Starsze wersje nie wspierały np. pokazywania ograniczenia prędkości itd.Niestety, nie udało opracować alternatywnych narzędzi dla nowszych wersji formatu map Garmina.
Ale dane mapowe OSM można skompilować do innych formatów i wykorzystać w innych programach (np. OsmAnd; zobaczysz pasy ruchu, ograniczenia prędkości)
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3367
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: OSM i UMP vs CN - luźna dyskusja

Postprzez hauer » Pn, 26 wrz 2022 19:02

No tak, ale apka OsmAnd nie będzie działać na Garminie.
Wychodzi na to, że trzeba kupić uchwyt na telefon i zmienić przyzwyczajenia. Mój Garmin ma jeszcze rejestrator i chyba to mnie tylko trzyma przy tym diwajsie.
Jak mawia klasyk "nie można mieć wszystkiego"
Avatar użytkownika
hauer
Początkujący
 
Posty: 31
Dołączył(a): N, 23 sie 2009 17:29


Powrót do Na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości