Garmin nüvi 765 i Click&Ride

O seriach nüvi, dēzl, zūmo, a nawet StreetPilot czy Quest. O mapach CityNavigator, GPMapie i UMP-pcPL, a także o bazach radarów, komendach głosowych, TMC, 3D Traffic oraz wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów w samochodzie czy motocyklu.

Moderatorzy: frasun, wojtek, Artur, sdsyc, Alf/red/

Garmin nüvi 765 i Click&Ride

Postprzez TxF » So, 10 gru 2022 21:19

Hej,

Jak może niektórzy z Was wiedzą/pamiętają, niektórzy producenci samochodów we współpracy z Garminem produkowali uchwyty do "seryjnych" nawigacji. Dla rodziny 7x5 robiło tak między innymi Volvo. Do niedawna nie wiedziałem, że robił to też Volswagen, proponując uchwyty Click&Ride.

vw-nuvi-mount-1.jpg
vw-nuvi-mount-1.jpg (18.07 KiB) Przeglądane 1936 razy

vw-nuvi-mount-2.jpg
vw-nuvi-mount-2.jpg (18.15 KiB) Przeglądane 1936 razy


W przeciwieństwie do Volvo okablokowanie nie chowało się od razu pod deskę - wiązka szła "do tyłu". Jej elementem jest odbiornik komunikatów drogowych TMC (analogiczny do tego znanego z kabla zasilania nüvi 765) oraz antena (kawałek przewodu). Dalej na tej wiązce są wtyczki, umożliwiające podłączenie do radia, dzięki czemu w Volskwagenach (zgaduję, że w innych samochodach z grupy VAG zapewne też) można było Garmina słuchać przez głośniki.
Uchwyt Click&Ride z okablowaniem, o numerze części 5Z0 051 259 HBM znalazłem niedawno na pewnym portalu (kiedyś aukcyjnym:). Ponieważ 765 wciąż jeszcze czasem z nami jeździ (a drugi z teściami), a cena była przystępna (45 złotych za sztukę) postanowiłem spróbować z niego skorzystać. Ponieważ Volskwagena aktualnie nie posiadam, nie podchodziłem do kwestii wykorzystania możliwości wpięcia się do radia (tu dochodziłyby jeszcze problemy prowadzenia okablowania) - chciałem po prostu mieć doklejony do deski uchwyt, którego zasilania nie trzeba będzie włączać do gniazda zapalniczki (ale jest i taka opcja, o niej dalej).
Tak wygląda zakupiona "część" (zdjęcie znalezione na sieci, niestety sam analogiczznego nie wykonałem - ale to to):
ClickAndRide.jpg

Poza samym uchwytem są to dwie zielone wtyczki (do radia), jedna czarna wtyczka oraz trzy przewody zakończone złączkami do nasuwania, z kabelkami koloru czerwonego, brązowego i szarego.
Patrząc na rozebrany "tradycyjny" uchwyt do 765 oszacowałem, które styki to zasilanie, a które masa, a następnie zweryfikowałem, że złączka z czerwonym kabelkiem to zapewne zasilanie, a z brązowym to masa. Tym samym wyszło na to, że czarna dwupinowa wtyczka do zasilanie niejako alternatywne do tych dwóch złączek. Przeznaczenia szarego kabelka nie odgadłem.
c.d.n.
Ostatnio edytowano So, 10 gru 2022 22:35 przez TxF, łącznie edytowano 2 razy
TxF, nuvi 765/DriveSmart 55
TxF
Bywalec
 
Posty: 161
Dołączył(a): Śr, 06 lut 2008 7:23

Garmin nüvi 765 i Click&Ride, c.d.

Postprzez TxF » So, 10 gru 2022 22:32

Najpierw sprawdziłem w domu, czy uchwyt ma szansę zadziałać jedynie na zasilaniu, bez innych podłączeń. Wykorzystałem zasilacz z gniazdem zapalniczki oraz wtyczkę z jakiegoś starego zasilacza samochodowego do komórek.
Zadziałało.
Jak się okazało, firmware TWN nie potrafi współpracować z odbiornikiem TMC w tym uchwycie (wiesza się po wybraniu "Komunikaty drogowe"). Wróciłem więc do firmware EU (rozpoznaje odbiornik TMC, podaje jego numer seryjny etc), i zauważyłem na nim jeszcze jedną zmianę: wpięty w uchwyt Garmin nie pokazuje ikonki zasilania (w wersji EU, wersja TWN ją wyświetlała). W skrócie, do współpracy z Click&Ride zalecany jest raczej firmware EU.
Tak wygląda Garmin nüvi 765 w uchwycie Click&Ride:
CR1.jpg


Tak wygląda otwarty uchwyt od góry:
CR4.jpg


Po prawej stronie jest część, w którą wpinana jest nawigacja. Po lewej znajduje się klapka, która zamyka całość. Warto dodać, że ta klapka odpowiada za możliwość regulacji/pochylenia. Trzeba ją w pełni otworzyć, znaleźć odpowiednie pochylenie nawigacji, a następnie zamknąć klapkę, co blokuje wychył części ze złączem.

Do zasilenia uchwytu w samochodzie wykorzystałem "złodziejkę" do bezpieczników samochodowych, podobną do tej (to nie polecenie, link jedynie dla przykładu): https://www.amazon.pl/dodatkowy-bezpiec ... B017O0QHZU
Zasilanie wziąłem więc z bezpiecznika zapalniczki, masę - poprzez nasunięcie złączki na metalowy element w okolicy skrzynki bezpieczników (i dodatkowe zabezpieczenie trytytką, aby się nie zsunęła).

Tak wygląda Garmin zamontowany na uchwycie w samochodzie:
CR2a.png


Kilka uwag na temat tego uchwytu Click&Ride:
- Montaż na desce odbywa się przez naklejenie, dolna (okrągła) część jest samoprzylepna
- Nie ma możliwości obrotu nawigacji w uchwycie. Można ją jedynie odchylać.
- Jest możliwość przechyłu prawo/lewo w niewielkim zakresie (poluzowanie śruby, ustawienie, dokręcenie śruby)
- Uchwyt domyślnie zamontowany jest pod kątem do części samoprzylepnej (a nie równolegle nad nią). Jest możliwość odwrócenia go (po wykręceniu śruby widocznej na zdjęciu i zamontowanie na podstawce w drugą stronę), dzięki czemu są możliwości manewru i montaż nie tylko na poziomej części deski.


Alternatywą do podłączenia bezpośrednio do układu samochodu jest odcięcie wtyczek i zbędnych kabelków (oczywiście dokładnie je izolując), i pozostawienie jedynie pary przewodów idącej wcześniej do czarnej wtyczki (czerwony i brązowy). Korzystając z jakiejś wtyczki do zapalniczki i lutownicy można zrobić wersję Click&Ride zasilaną z gniazda zapalniczki :)
TxF, nuvi 765/DriveSmart 55
TxF
Bywalec
 
Posty: 161
Dołączył(a): Śr, 06 lut 2008 7:23

Re: Garmin nüvi 765 i Click&Ride

Postprzez Wojtas81 » So, 17 gru 2022 5:24

To przynajmniej wyjaśnia dlaczego moje nuvi 760 były brandowane. W pierwszym logo Volvo, w drugim logo Mercedes, a w menu śmieci od Mercedesa.
Oczywiście dało się odbrandować.

Pewnie dodawali to do aut, jako protoplastę wbudowanych navi (albo jako alternatywę dla nich).

PS. Swoją drogą, to mimo wieku, nadal dobrze się sprawują te sprzęty. Bluetooth, odtwarzacz MP3, transmiter FM, TMC, wszystko działa.
Szczególnie dobrze działają na mapach alternatywnych.
Garmin Nuvi 760 + Garmin Nuvi 3597LMT
Wojtas81
Początkujący
 
Posty: 43
Dołączył(a): So, 18 gru 2021 23:49


Powrót do Na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości