TMC odbiornik komunikatów drogowych

O seriach nüvi, dēzl, zūmo, a nawet StreetPilot czy Quest. O mapach CityNavigator, GPMapie i UMP-pcPL, a także o bazach radarów, komendach głosowych, TMC, 3D Traffic oraz wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów w samochodzie czy motocyklu.

Moderatorzy: frasun, wojtek, Artur, sdsyc, Alf/red/

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez sebastian55s » Śr, 29 lip 2009 8:54

Tymczasem w Belgji sprawuje sie wysmienicie.
Posiadam 755T kupione na miejscu z TMC Premium zalogowane na TouringMobilis. Rewelacja!

Za pare dni zobacze jak sie sprawuje w Niemczech.

Podobno najnowsze odbiorniki zamiast dostawac prenumerate na TMC Premium na kraj zakupu beda mialy TMC Premium na cala europe (tam gdzie jest wybor Premium/Standard TMC).
nûvi 765T CNE 2011.2 + Mount with TMC (Ford)
sebastian55s
Początkujący
 
Posty: 17
Dołączył(a): Śr, 18 mar 2009 22:52

Re:

Postprzez wug » Śr, 29 lip 2009 16:49

Magnoom napisał(a): Jak do tej pory jednak zauważyłem, że informacje jakie tą drogą dostawałem o utrudnieniach były jakby trochę opóźnione.


Z moich obserwacji (Francja, Niemcy) wynika, ze komunikaty sa zwykle mniej, lub wiecej opoznione. Zdarzalo mi sie tkwic w korku od 15 minut, kiedy panienka milym glosem informowala, ze przede mna utrudnienia w ruchu.
Pozdrawiam.
____________________ Nüvi Nuvi760T ; Nuvi1490T; Nuvi 3590LMT +CNE NT 2017.10
wug
Bywalec
 
Posty: 304
Dołączył(a): Pt, 09 lis 2007 18:43
Lokalizacja: Strasbourg

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez sebastian55s » Śr, 29 lip 2009 17:15

Wiem ze w Francji jaksc TMC zalezy od tego czy uzywamy TMC Premium.
Na autostradach jest TMC za darmo, lecz poza autostradami to sa 2 servisy Premium.

Pozatym droga informacji jest dluga zanim trafi do naszych odbiornikow :wink:
nûvi 765T CNE 2011.2 + Mount with TMC (Ford)
sebastian55s
Początkujący
 
Posty: 17
Dołączył(a): Śr, 18 mar 2009 22:52

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez derobson » Wt, 11 sie 2009 15:07

Z działania TMC we Włoszech byłem zadowolony , W Austrii zdecydowałem się nie objeżdżać Wiednia lecz pchać się środkiem i potem żałowałem ....

TMC działa w Czechach, załacza się jak się wiedzie oni potrafią, a my nie
Garmin nuvi 255WT + CN Europe 2010.10 + GP.MAPA 2010.1 + UMP pcPL
derobson
Początkujący
 
Posty: 35
Dołączył(a): Wt, 12 maja 2009 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez Zachu » Śr, 14 kwi 2010 17:18

Destia Traffic, dostawca informacji na temat ruchu drogowego w 5 europejskich krajach, wprowadza do Polski technologię TMC (ang. Traffic Message Channel). Dzięki niej kierowcy będą otrzymywać drogą radiową informacje o utrudnieniach w ruchu drogowym.

Każde zdarzenie na drodze jest wysyłane jako wiadomość TMC. Wiadomość jest kodowana wg standardów Alert C oraz zawiera dokładne informacje o miejscu i czasie zajścia. Dzięki unikalnemu kodowi dla każdego obszaru na mapie, odbiornik rozsyła informacje w odpowiednim języku do użytkowników.

Dane przesyłane są przez specjalnie zakodowane fale FM przy użyciu RDS FM-System (za pomocą satelity lub stacji naziemnych). W Polsce sygnał będzie rozsyłany z wykorzystaniem nadajników RMF-FM. Do partnerów firmy Destia należy między innymi Navigon. Polską premierę systemu TMC zaplanowano na 22. kwietnia.

http://www.telepolis.pl/news.php?id=17843
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez Antonio » Śr, 14 kwi 2010 18:07

Zachu napisał(a):Polską premierę systemu TMC zaplanowano na 22. kwietnia.
@Zachu Pomyliłeś dział z Hyde Parkiem.Ta informacja powinna się raczej znależć w wątku "Humor GPS" :lol: .
A tak na poważnie, to trudno w to uwierzyć. Zbyt piękne, żeby było prawdziwe (w naszej rzeczywistości). Może jednak ktoś przez pomyłkę dopisał 4-kę na końcu daty publikacji artykułu? :wink:
Pozdrawiam
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez Alf/red/ » Śr, 14 kwi 2010 18:21

No cóż, jeśli gazety napisały, to ja też chyba mogę potwierdzić - za tydzień oficjalna konferencja prasowa.
Alf/red/ + jutrzejsze UMP-pcPL + nüvi 360/CNE2008 + nüvi 765/CNE2010 + Vista HCx.
Obrazek
Avatar użytkownika
Alf/red/
Radny
 
Posty: 1096
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:27
Lokalizacja: Szczęśliwice

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez wojtek » Śr, 14 kwi 2010 18:24

Technicznie to jest możliwe nie od dziś. Rok temu Poznań oplotła sieć kamer. Są praktycznie na każdym skrzyżowaniu ze światłami, są centralnie sterowane a obraz śledzony, tylko póki co nic z tego nie wyniknęło, choć rok temu można było usłyszeć, że Poznań chciał sam wtedy uruchomić pilotaż TMC.

Wojtek
nuvi 215W, SP 2720
wojtek
Moderator
 
Posty: 1351
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:13
Lokalizacja: Poznań

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez Antonio » Śr, 14 kwi 2010 19:24

Kilka artykułów z netu potwierdzających informację, niestety, z żadnego nie wynika, kiedy TMC ruszy :(
:arrow: http://pda.pl/news/22_kwietnia_bedzie_dniem_kiedy_polska_otrzyma_tmc/
:arrow: http://pdaclub.pl/?view=article&option=com_content&Itemid=51&id=17637:tmc-w-polsce-a-jednak
i wiele innych.
Pozdrawiam
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez smiodus » Pt, 16 kwi 2010 7:57

gwoli ciekawostki sprawdziłem i baza lokalizacji dla Polski znajduje się już w mapie CNE 2010.30 (w pliku TRF), podejrzewam że data 22 kwietnia została podana nieprzypadkowo, ponieważ CNE 2010.30 wypuszczony został 22 stycznia :). Pewnie będzie to połączone z premierą nowego CNE, co więcej jeśli robią do tego pompę (spotkanie) to znając życie będą chcieli coś ważnego zakomunikować - z pewnością będzie to premiera TMC, życzyłbym sobie by było jeszcze - skokowa poprawa jakości CNE w obszarze Polski.

S
nuvi 3490, nuvi 765, http://taxity.pl
smiodus
Bywalec
 
Posty: 172
Dołączył(a): Śr, 05 gru 2007 22:54

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez chopin67 » Pt, 16 kwi 2010 18:21

smiodus napisał(a):....z pewnością będzie to premiera TMC, życzyłbym sobie by było jeszcze - skokowa poprawa jakości CNE w obszarze Polski.
S

tego Tobie, sobie i innym życzę :D
pozdrawiam chopin67
Nuvi 765T v.Taivan GPMapa 2009.3 + CNE NT 2010.3 + UMP pcPL; TomTom GO750; AsusA 636N + Automapa
Avatar użytkownika
chopin67
Bywalec
 
Posty: 322
Dołączył(a): So, 18 paź 2008 11:54
Lokalizacja: Szczecin

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez Antonio » N, 18 kwi 2010 11:29

Cytat ze strony pdaclub.pl:

pdaclub.pl napisał(a):swierszcz.33, czwartek, 15 kwiecień 2010 11:47
Witam, TomTom w to nie wchodzi ponieważ koszt utrzymania czegoś takiego to 200 000 netto miesięcznie,usługa najprawdopodobniej nie będzie całkowicie darmowa prawdopodobnie trzeba będzie jakieś koszty ponieść być może będzie pakiet podstawowy za free a za bardziej rozbudowany będziemy musieli zapłacić(Użytkownicy nawigacji) wiem ponieważ mam kolegę w jednej z tych firm testy jak dobrze pójdzie rozpoczną się w Sierpniu rozmowy toczą się od Lutego jeszcze żaden z producentów nawigacji się nie zdeklarował że w to wejdzie na 100%.

pozd.
swierszcz.33

W usługę TMC wszedł Garmin usługa będzie płatna ( Premium Traffic ) będzie dostępna na przełomie CzerwcaLipca

Cóż, okaże się w czwartek.
Pozdrawiam
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez smiodus » N, 18 kwi 2010 21:15

z całą pewnością okaże się w czwartek, ale chciałbym zwrócić uwagę na kilka rzeczy które wiadomo już dziś:
- nikt kto ma zdrowy rozsądek i czytał chociażby broszurę o marketingu (wierzę że marketingiem garmina w Polsce zajmują się specjaliści) nie organizowałby spędu dla dziennikarzy po to by ogłosić że za 2 miesiące (rzeczony przełom czerwca i lipca) uruchomi usługę dla użytkowników. Po co miałby dawać konkurencji 2 miesiące? Postawię dolary przeciwko orzechom, że dziennikarze zobaczą pokaz "na żywo" działającego systemu, więc dlaczego użytkownikom zaoferować to później?
- co do kwoty takiej usługi to się nie wypowiadam bo wg. mnie rzeczona kwota jest tak samo prawdopodobna jak 1 000 000 kolumbijskich pesos za miesiąc,
- wszyscy wiemy że prędzej czy później GDDKIA się ogarnie i TMC darmowe z podstawowymi informacjami będzie w naszym kraju, więc jeśli firma chce działać w ramach kryteriów biznesowych to oczywistym jest że będzie oferować więcej informacji przy odpłatności, wg. mnie w chwili obecnej nie ma co liczyć na darmowe TMC od destii chyba że na jakiś okres, tak jak navi-expert jest darmowy przed majówką, Świętem Zmarłych czy Bożym Narodzeniem. Jeśli tylko kwota zostanie odpowiednio wyważona i informacje będą wartościowe to sukces jest w zasięgu ręki. Na potwierdzenie tego faktu chcę tylko wspomnieć że w mapie lokalizacji TRF (o czym dalej) są ulice z kilku aglomeracji które nie są drogami krajowymi tylko miejskimi,
- dlaczego garmin i navigon są "udziałowcami" projektu, wydaje mi się to proste, to oni gonią automapę i tomtom'a w tym segmencie rynku więc są skłonni zainwestować, myślę że kolejnym ruchem z odpowiedzią będzie TT Live,
- sprawdziłem, że dane do TMC w Polsce są już w CNE 2010.30 (plik TRF) więc z całą pewnością kto miał to przetestować to przestował na potwierdzenie faktu jest na radiopolsce odpowiedni wątek że RMF testuje TMC, więc wszystko się zgadza,
- data premiery zbiega się z premierą nowego CNE więc trzymam kciuki za kolejne featury (pewnie TTS) i jakość map,

czekam z niecierpliwością odbiornik TMC przyklejony do szyby :)
S
nuvi 3490, nuvi 765, http://taxity.pl
smiodus
Bywalec
 
Posty: 172
Dołączył(a): Śr, 05 gru 2007 22:54

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez frasun » Cz, 22 kwi 2010 12:16

TMC w Polsce rusza 1 maja.
Będzie dostępne dla Garmina i Navigona. Wygląda na to, że nowe odbiorniki dostaną kod w promocji, a stare będą wymagały wykupienia kodu premium TMC (ok. 50€, może będzie jakaś promocja).
Do działania TMC niezbędna jest również najnowsza wersja (ta popsuta) CNE 2011.10.
Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez Zachu » Pt, 23 kwi 2010 8:20

Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości