ecoRoute

O seriach nüvi, dēzl, zūmo, a nawet StreetPilot czy Quest. O mapach CityNavigator, GPMapie i UMP-pcPL, a także o bazach radarów, komendach głosowych, TMC, 3D Traffic oraz wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów w samochodzie czy motocyklu.

Moderatorzy: frasun, wojtek, Artur, sdsyc, Alf/red/

Re: ecoRoute

Postprzez talkus » Śr, 20 maja 2009 10:27

Zawsze używałem.Dzwoniłem już do sklepu i podobno mają mi wysłać nowy egzemplarz.Czy tak będzie to się okaże niebawem.
pozdr
Nuvi 765+ GPMapa 2008.4 oem+ CN Europe NT 2009 3D
talkus
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): N, 17 maja 2009 17:50

Re: ecoRoute

Postprzez talkus » Wt, 26 maja 2009 22:23

Witam ponownie
Mam już nowe urządzenie(bardzo duży plus dla sklepu) i wszystko jest OK. Bez żadnych aktualizacji ecoRoute liczy jak należy. To znaczy,że to była wina poprzedniego modelu, a nie moich ustawień.
Dzięki wszystkim , którzy próbowali mi pomóc.
Nuvi 765+ GPMapa 2008.4 oem+ CN Europe NT 2009 3D
talkus
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): N, 17 maja 2009 17:50

Re: ecoRoute

Postprzez taniejechanie.pl » N, 11 paź 2009 16:48

Witam wszystkich, jestem tu nowy całkowicie i od razu muszę się przyznać, że używam ... Clariona :)
Wyrobów Garmina nie znam lecz bardzo zainteresowała mnie funkcja ecoRoute. Wynika to z tego, że zajmuję sie zawodowo promowaniem zasad ekonomicznej jazdy samochodem organizując kursy jazdy oraz prowadząc stronę internetową. Chetnie opisałbym urządzenia Garmina jako przydatne w eco-drivingu. Byłbym Wam bardzo wdzięczny za kilka wynikających z codziennej praktyki informacji na temat funkcji ecoRoute:
- czy waszym zdaniem ecoRoute jest dla Was przydatne w codziennej eksploatacji?
- jak w praktyce ta funkcja jest używana? Czy służy wam tylko do "symulowania" kosztu trasy którą planujecie, czy też daje szansę na nauczenie się "ekonomicznego" stylu jazdy?
- jak w praktyce działa system punktacji za przyspieszanie, hamowanie, prędkość? Czy na jego podstawie można wyrobić odpowiednie odruchy za kierownicą?
- jak rozumiem jazda trasą o profilu ekonomicznym prowadzi zwykle bocznymi drogami, czy nadal to potwierdzacie?
- czy używanie funkcji ecoRoute wpłynęło na zmniejszenie Waszego faktycznego zużycia paliwa? jeśli tak, to w Waszej ocenie o ile (w %)?
Będę bardzo wdzięczny za Waszą pomoc i obszerne wypowiedzi. Pozdrawiam
taniejechanie.pl
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): N, 11 paź 2009 15:52

Re: ecoRoute

Postprzez popej » N, 11 paź 2009 19:26

Witam,

nie ma się co podniecać ecoRoute.

Do wyboru trasy jest bezużyteczne, bo rzeczywiście prowadzi bocznymi drogami, które w naszych warunkach bywają uciążliwe. Domyślam się, że chodzi o ograniczenie prędkości na tych drogach. Ale równie dobrze mogę pojechać dobrą drogą i stosować ekonomiczne prędkości jazdy. Przy okazji oszczędzę zawieszenie.

Punktacja za styl jest bez sensu. Tak na oko punkty dostaje się wyłącznie za prędkość jazdy. Nie ma żadnego widocznego sprzężenia między stylem jazdy a punktacją, więc równie dobrze można to wyłączyć i korzystać z prędkościomierza samochodu.

Jedyna ciekawa informacja z ecoRoute, to prognoza spalania przy wyznaczaniu trasy. Ale jest to na tyle przybliżona wartość, że trudno się tym fascynować.

Podsumowując: nie, ecoRoute nie wpłynęło na mój styl jazdy, bo nie korzystam z niego.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: ecoRoute

Postprzez taniejechanie.pl » N, 11 paź 2009 19:38

Dzięki popej, za szybka odpowiedź!
tak się zastanawiam, czy eco Route może mierzy przyspieszenie z jakim sie rozpędzasz i zwalniasz i daje punkty za płynną jazdę? Więcej ostrego hamowania to mniej punktów. Myslisz, że to moze tak działać? pozdrawiam
taniejechanie.pl
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): N, 11 paź 2009 15:52

Re: ecoRoute

Postprzez popej » N, 11 paź 2009 20:36

Spodziewałem się, że to będzie właśnie tak działać, ale nie zauważyłem zależności od dynamiki jazdy. Albo może zależność jest, tylko nie ma bezpośredniej informacji zwrotnej dla kierowcy. W rezultacie system nie specjalnie nadaje się do korekty nawyków i optymalizacji jazdy. Inna sprawa, że testowałem dość dawno, może Garmin coś podstroił?
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: ecoRoute

Postprzez Elrond » Pt, 30 paź 2009 21:06

Moim zdaniem EcoRoute to tylko taki bajer pod publiczkę.

Co tam się da podstroić? Że głównym powodem dobrej oceny przez EcoRoute jest szybkość. Wystarczy jechać około 80km/h i już przyznaje MAX.
Przyspieszanie lub hamowanie nie będzie prawidłowo odczytywane przez tą funkcję, w końcu odczyt danych przez GPS nie jest aż tak szybki aby miarodajnie odróżnić "gaz w podłogę" od "gaz w podłogę i pod górkę" albo krótkie ale gwałtowne depnięcie w "gaz". Takie funkcje może realizować tylko komputer bezpośrednio połączony z układem napędowym pojazdu.
Elrond
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył(a): N, 25 paź 2009 18:42

Re: ecoRoute

Postprzez Zachu » So, 07 lis 2009 6:09

Ten nic nie wart bajer dostał nowe możliwości.

Podłączamy się do komputera OBD-II w aucie.
ecoespcbl-01.jpg


Możliwości:
ecoespcbl-img03.jpg
ecoespcbl-img11.jpg


*źródło
http://www.engadget.com/2009/11/06/garm ... d-further/
http://www.gpscity.com/garmin-ecoroute-esp-cable.html
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8719
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: ecoRoute

Postprzez Mariusz65 » Wt, 15 gru 2009 11:26

popej napisał(a):Gdańsk-Biskupin, GPMapa
Ekono: 227.9km, 3h06m, 58.77zł
Szybka: 218.9km, 2h21m, 65.77zł
Krótka: 213.9km, 2h34m, 64.39zł

Trasa ekonomiczna omija autostradę A1 i częściowo Bydgoszcz. IMHO to samo można uzyskać jadąc wolniej autostradą.

Może chodzi o to, że autostrady są płatne! ;-)
Omijając A1 oszczędzasz 17,50 PLN :-)

rastasoul napisał(a):Udało się juz komuś zrobic 100pkt w tym challang'u?

Zdaje się, że ten licznik jest dwucyfrowy i max wynik to 99
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4639
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: ecoRoute

Postprzez Mariusz65 » Śr, 16 gru 2009 12:27

Zauważyłem u siebie pewną dziwną tendencje w obliczaniu zużycia paliwa przez ecoRoute!
Mianowicie jeżeli wpisuję wartości: - spalanie w mieście – przykładowo 7 L/100km, a po za miastem
(dziwne bo u mnie przetłumaczono jako "zużycie na autostradzie" – chyba tłumacz na Polski nie wiedział, że u nas nie ma czegoś takiego jak autostrady ;-)) – 5 L/100km to zużycie paliwa jest wyliczane zawsze poniżej 5 litrów.
Przecież jak wpisałem dane 7 i 5 litrów to średnia powinna być pomiędzy tymi wartościami a nie mniejsza niż minimum! ;-)
Nawet jak ręcznie skalibruje tę wartość do rzeczywistego średniego spalania to po każdej trasie obniża się ona do wartości niższej niż spalanie po za miastem :?

Tego nie rozumiem :!: Też tak macie :?:
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4639
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: ecoRoute

Postprzez GPS Maniak » Śr, 16 gru 2009 15:09

Nigdy nie sprawdzałem tego "po" przejachaniu trasy, bo taką wiedzę zawsze czerpię z komputera samochodu, ale analizując zużycie paliwa na etapie planowania trasy wychodzi na to, że ecoRoute kieruje się tu swoimi regułami :wink:

Mam:
* miasto 9,5/100
* autostrada 8,0/100
* cena 4,20

Przykład_1
Wynik dla trasy Poznań - Wrocław (centrum): 180,5 km / 52,98 zł
52,98/4,20/1,805= 6,99 l/100 km :D
Czyli faktycznie mniej niż wprowadziłem.
Co ciekawe to jest prawda, chociaż podane przeze mnie zużycie na autostradzie też jest prawdziwe.
Tyle, że te 8,0/100km autostrady mam przy ok. 125-130 km/h, a trasa Poznań Wrocław nie pozwala na takie "szaleństwa" :wink:

Przykład_2
Wrocław (centrum) -> Balice (po A4): 260,7km/89,87zł
89,87/4,20/2,607=8,21 L/100km zatem więcej :!: niż podana przeze mnie w polu: zużycie na autostradzie.

Jak widać ecoRoute na etapie kalkulacji tras nie zawsze zaniża zużycie paliwa.

UWAGA: Teoretyzuję - istnieje możliwość, że dane jakie wprowadzamy do rubryk: miasto/szosa traktowane są przez odbiornik nie tyle jako zużycie średnie ile średnie przy określonej, typowej prędkości, natomiast wyniki kalkulowane uwzględniają dopuszczalne prędkości na poszczególnych odcinkach.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: ecoRoute

Postprzez Mariusz65 » Śr, 16 gru 2009 15:41

Czyli w drugiej rubryce należy podać raczej zużycie paliwa nie tyle poza miastem co rzeczywiście na autostradzie!
Czyli trochę większe - zwłaszcza jeśli ktoś ma cięższą nogę. :D

PS
To by wyjaśniało czemu Popejowi program ekonomiczny kazał omijać autostrady!
Tylko, że jeśli autostrada darmowa (czego program nie uwzględnia) to taniej jednak będzie jechać autostradą tylko bez szaleństw ;-)


Dla precyzji obliczeń powinny być trzy rubryki: spalanie w mieście, poza miastem (z mniejszą prędkością) oraz na autostradzie (gaz do dechy)!
Oczywiście żart bo profil spalania jest indywidualny dla danego silnika, stylu jazdy kierowcy itd. itp. ;-)
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4639
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: ecoRoute

Postprzez Mariusz65 » Pt, 01 sty 2010 14:59

Zauważyłem właśnie, że program ecoRoute wcale nie powoduje unikania autostrad :!:
Przy kalkulacji trasy ekonomicznej z Torunia do Gdyni biegnie ona autostradą A1 (zarówno na GPMapie jaki na UMPpcPL).
Różnica po między trasą najszybszą a ekonomiczną jest tylko taka, że w tej drugiej do wjazdu na autostradę w Nowych Marzach, trasa jest wyznaczana drogami trzeciorzędnymi zamiast krajową jedynką!
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4639
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: ecoRoute

Postprzez Zachu » Śr, 06 sty 2010 8:50

Teraz już oficjalnie: Złączka OBD-II
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8719
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: ecoRoute

Postprzez Gerwazy22 » Pn, 22 lut 2010 18:00

Witam Jestem nowy na forum więc proszę o wyrozumiałość otóż posiadam nuvi255w i w chwili zakupu posiadałem na nim funkcję ecoroute ale po aktualizacji ostatnich dwóch wersji oprogramowania ( teraz mam.Software version 6.20 ) i nadal nie ma go w nuvim :( wiecie może jak można go zainstalować do nuviego??
Gerwazy22
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pn, 22 lut 2010 17:54

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości

cron