Uchwyt na deskę rozdzielczą (warianty)

O seriach nüvi, dēzl, zūmo, a nawet StreetPilot czy Quest. O mapach CityNavigator, GPMapie i UMP-pcPL, a także o bazach radarów, komendach głosowych, TMC, 3D Traffic oraz wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów w samochodzie czy motocyklu.

Moderatorzy: frasun, wojtek, Artur, sdsyc, Alf/red/

Re: Uchwyt na deskę rozdzielczą (warianty)

Postprzez beetle-m » Śr, 15 wrz 2010 22:27

Też jestem praworęczny ale od ponad roku trzymam wszelkie nuvi po lewej stronie. Przyzwyczaiłem się już do obsługi lewą ręką i nie sprawia mi to żadnego kłopotu.
Druga sprawa to czułość ekranu serii 37xx. Jest moim zdaniem rewelacyjna (nawet dla niewprawionej lewej ręki) - polecam.
Po dłuższym zapoznaniu się ze sobą (ja i 3790) wściekam się gdy trafia mi się jakieś testowanie 760'tki i konieczność naciskania jej ekranu.
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Re: Uchwyt na deskę rozdzielczą (warianty)

Postprzez nocnyMarek » Śr, 15 wrz 2010 23:56

Mariusz65 napisał(a):Ja widziałem kiedyś na stacji jak gość miał zmontowaną nawigację na środku szyby drzwi kierowcy.
Jak wysiadał zatankować i otworzył drzwi to GPS był na dworze ;-)


Może nie na środku, ale tuż przy lusterku to znakomite miejsce
(niekoniecznie w każdym samochodzie i nie z każdym uchwytem)
Mieści sie spokojnie nawet 7'' i jedyne co zasłania, to nawiew z klimy (wentylacji),
dzięki czemu nawet w upały nic się nie przegrzewa, no i dostępność pierwsza klasa.
Palmax & AM3/4/5/6, NE, /Sygic, AP, N2/9, OM-free
Avatar użytkownika
nocnyMarek
Bywalec
 
Posty: 607
Dołączył(a): Śr, 21 mar 2007 21:17
Lokalizacja: Silesia

Re: Uchwyt na deskę rozdzielczą (warianty)

Postprzez foni1969 » Wt, 21 wrz 2010 20:30

Witam.
Osobiście nie mam żadnych problemów z obsługa Oregona zamontowanego po lewej stronie.
Uchwyt za jakieś 20zł nigdy się nie odkleił.
Przyklejony na ślinę :wink: dwa lata temu.
Żeby GPS był na środku musiał bym mieć niesamowicie długi wysięgnik uchwytu ponieważ w Zafirze szyba jest daleko od kierownicy.
Po za tym na środku już mam lokatora co rusza non stop głową... :)
Załączniki
Pies..JPG
Piesiu!!
Oregon.JPG
Po lewej.
Aby do przodu!!

Garmin 60CSx / Oregon 550 + Fiskars...
Avatar użytkownika
foni1969
Bywalec
 
Posty: 334
Dołączył(a): Pt, 15 cze 2007 22:02
Lokalizacja: Osowiec Twierdza

Re: Uchwyt na deskę rozdzielczą (warianty)

Postprzez kwieto » Śr, 22 wrz 2010 7:40

Z rozwiązań alternatywnych, ja zamontowałem uchwyt (a właściwie dwa - na nawigację oraz telefon) obok dźwigni skrzyni biegów, korzystając z tzw "kopyta" do mocowania telefonów komórkowych.
Szyba jest czysta, nic nie zasłania widoku a jak potrzebuję rzucić okiem na ekran to w zupełności wystarcza. Nawigacja jest zaś na tyle daleko, że nie oślepia oczu przy wieczornej lub nocnej jeździe (nawet przy podświetleniu na minimum i kolorach nocnych nie czuję się komfortowo z ekranem na szybie).

Kolejny plus to fakt, że potencjalny złodziej nie widzi instalacji na pierwszy rzut oka.
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Uchwyt na deskę rozdzielczą (warianty)

Postprzez zenonburza » Śr, 22 wrz 2010 19:38

Ja u siebie po długich bojach przeniosłem nawigację z szyby na ten magiczny krążek. Żadna taśma dwustronna nie chciała czepić się chropowatej deski. W akcie desperacji miałem chęć przybić krążek gwoździami :lol: emocje opadły, piankowa taśma zrobiła co swoje. Wszystko się trzyma jak należy. Oczywiście po lewej stronie jest zestawik. Po środku czy koło lusterka jakoś do mnie nie przemawia. No chyba że nawigacja w lusterku wstecznym... trochę drogie ale jaki fajny pomysł
Pozdrawiam, ZB
zenonburza
Początkujący
 
Posty: 67
Dołączył(a): Pn, 20 lip 2009 18:55

Re: Uchwyt na deskę rozdzielczą (warianty)

Postprzez Antonio » So, 12 lut 2011 20:24

Mocowanie na kratkę nawiewu powietrza:
:arrow: http://allegro.pl/garmin-nowy-uchwyt-kr ... 49445.html

Dość ciekawe rozwiązanie...
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: Uchwyt na deskę rozdzielczą (warianty)

Postprzez Kuzmicz » N, 13 lut 2011 1:26

Kratki nawiewu są zazwyczaj ruchome, więc stracimy możliwość ustawiania kierunku nadmuchu, a przy okazji na wybojach odbiornik będzie "podfruwał" razem z ruchomą kratką. Wydaje się to niepraktyczne, ale może ktoś zweryfikuje... :wink:
Kamil
60CSx, 1490T, 2495LM
Avatar użytkownika
Kuzmicz
Bywalec
 
Posty: 147
Dołączył(a): Wt, 09 gru 2008 22:24
Lokalizacja: Wrocław / Łańcut

Re: Uchwyt na deskę rozdzielczą (warianty)

Postprzez kaltam » N, 13 lut 2011 8:23

Lepszym rozwiązaniem wydaje się mocowanie w uchwycie na kubek (wysuwany z deski rozdzielczej jak ma np VW). Widziałem taką przejściówkę do tomtoma i super to funkcjonowało. Kiedyś miałem mocowanie do kratki wentylacyjnej ale nie polecam.
edge 1000 + radar Varia + Fenix 5 + nuvi 56LM + nuvi 1490T + CNE + UMP, Oregon 450 + Honor 7
kaltam
Bywalec
 
Posty: 485
Dołączył(a): Śr, 19 wrz 2007 7:36

Re: Uchwyt na deskę rozdzielczą (warianty)

Postprzez Antonio » N, 13 lut 2011 21:43

kaltam napisał(a):Kiedyś miałem mocowanie do kratki wentylacyjnej ale nie polecam.

Takie opinie są bardzo cenne.
A możesz trochę rozwinąć?
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: Uchwyt na deskę rozdzielczą (warianty)

Postprzez kaltam » Pn, 14 lut 2011 8:25

Miałem taki uchwyt w VW Bora. Pierwsza wada to że musiałem opuszczać wzrok by niekiedy spojrzeć na nawigację i uważam, że może być to niebezpieczne - dużo lepsze jest mocowanie na desce lub do szyby przedniej (ja mocuję pośrodku tuż nad deską rozdzielczą). Druga sprawa to stuki jakie dochodzą z mocowania do kratki (niektórzy będą bawić się w różne filce, gumki itd), gdy jeździsz to polskich drogach. Gdy trzeba zdemontować uchwyt z kratki wentylacyjnej można coś urwać - wbrew pozorom mnie to zawsze wk...ło i nie było to proste bo mało miejsca (zależy od typu samochodowej kratki). Zaburzona wentylacja szczególnie latem, gdy działa klimatyzacja. Dostałem to od znajomych z Niemiec bo tedy (6 lat temu) u nich było to modne - nie oryginał a z innej (już nie pamiętam nazwy) firmy. Natomiast ostatnio podobał mi się uchwyt na tomtoma mocowany do uchwytu na kubek (uchwyt w vw wysuwa się spod kratki wentylacyjnej) - był mocno osadzony w uchwycie i podniesiony. Ktoś na tym forum opisywał dachowanie samochodem z luźną nawigacją, która latała po kabinie i szukała celu - a to do mnie przemawia.
edge 1000 + radar Varia + Fenix 5 + nuvi 56LM + nuvi 1490T + CNE + UMP, Oregon 450 + Honor 7
kaltam
Bywalec
 
Posty: 485
Dołączył(a): Śr, 19 wrz 2007 7:36

Re: Uchwyt na deskę rozdzielczą (warianty)

Postprzez foni1969 » Pn, 14 lut 2011 8:51

Witam.
Kupiłem Zafirę w Niemczech i kobita miała właśnie nawigację przymocowaną do kratki wentylacyjnej.
Efekt-na co najmniej dwóch kratkach brak lakieru.
Do tego całość spadła z zawiasów i musiałem to wszystko rozbierać.
Oczywiście polakierowałem i jest OK!

No i ciekawe jak z klimatyzacją by było przy 30 stopniach na plusie.
GPS niezłą dawkę wilgoci musiał by przyjmować na trasie.
Aby do przodu!!

Garmin 60CSx / Oregon 550 + Fiskars...
Avatar użytkownika
foni1969
Bywalec
 
Posty: 334
Dołączył(a): Pt, 15 cze 2007 22:02
Lokalizacja: Osowiec Twierdza

Re: Uchwyt na deskę rozdzielczą (warianty)

Postprzez Mariusz65 » Pn, 14 lut 2011 10:38

kaltam napisał(a):wada to że musiałem opuszczać wzrok by niekiedy spojrzeć na nawigację i uważam, że może być to niebezpieczne

Dlatego uważam, że lepiej mieć nawigację osobną niż montowaną fabrycznie w desce rozdzielczej. Mojego Nuviego, zamocowanego do szyby widzę idealnie bez odrywania wzroku od drogi. Natomiast gdy zerkam na radio muszę na chwilę opuścić wzrok a właśnie tam gdzie mam radio są montowane nawigacje fabryczne. Uważam, że to ani ergonomiczne, ani bezpieczne, ani wygodne jeśli się np. chce zaktualizować mapy czy wgrać jakieś waypointy czy ślady.

Co do uchwytu na kubek to mam mieszane uczucia co do jego wytrzymałości i klekotania podczas jazdy, a mam właśnie taki uchwyt na kubek jaki montuje VW czy audi. Przy takim częstym wykorzystaniu, jego elementy pewnie dość szybko się powyrabiają i będzie brzęczał na wybojach.
Do kratki wentylacyjnej mam z kolei zamocowany uchwyt telefonu. Czasem wkładam tam również Dakotę. Problem nadmuchu mam rozwiązany tak, że ta kratka jest cały czas zamknięta więc problemu wilgoci nie ma. Jedna kratka wyłączona z użycia w sumie mi nie przeszkadza bo obok jest druga a i tak nie lubię gdy powietrze dmucha mi na twarz. Natomiast wbrew pozorom taki nadmuch przez środkowe kratki wcale nie jest potrzebny gdy auto ma klimatyzację. Gdy miałem auto bez klimatyzacji to nadmuch na desce był w czasie upału otwarty na maksa a z klimą wcale nie ma takiej potrzeby i jeden zamknięty nawiew wcale nie przeszkadza.
Wada takiego uchwytu na kratce to brzęczenie przy zwiększaniu obrotów silnika, zwłaszcza gdy jest pusty.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Uchwyt na deskę rozdzielczą (warianty)

Postprzez nocnyMarek » Pn, 14 lut 2011 12:20

foni1969 napisał(a):No i ciekawe jak z klimatyzacją by było przy 30 stopniach na plusie.
GPS niezłą dawkę wilgoci musiał by przyjmować na trasie.

Wilgoci? Klimatyzacja osusza powietrze, skąd więc ta wilgoć?
Palmax & AM3/4/5/6, NE, /Sygic, AP, N2/9, OM-free
Avatar użytkownika
nocnyMarek
Bywalec
 
Posty: 607
Dołączył(a): Śr, 21 mar 2007 21:17
Lokalizacja: Silesia

Re: Uchwyt na deskę rozdzielczą (warianty)

Postprzez foni1969 » Pn, 14 lut 2011 12:26

Włącz klimatyzację w zamkniętym samochodzie przy 35-ciu stopniach na zewnątrz to zobaczysz ładną parę jaka wyłania się z kratek nawiewu.
Zerknij tez w trakcie jazdy na kratki,zobaczysz na nich wilgoć.
Oraz masę kurzu który się na nich gromadzi.

No może tylko w moich dwóch samochodach tak jest ??
Aby do przodu!!

Garmin 60CSx / Oregon 550 + Fiskars...
Avatar użytkownika
foni1969
Bywalec
 
Posty: 334
Dołączył(a): Pt, 15 cze 2007 22:02
Lokalizacja: Osowiec Twierdza

Re: Uchwyt na deskę rozdzielczą (warianty)

Postprzez Mariusz65 » Pn, 14 lut 2011 13:41

Też mnie dziwi ta wilgoć! Ja na klimatroniku przy niskiej temperaturze, mam do wyboru dwie opcje podgrzewania samochodu:
- ekonomiczną z wyłączoną sprężarką klimatyzacji – szyby parują jak diabli;
- nagrzewanie z włączoną klimatyzacją – szyby są suche w kilka minut.

Również wciśnięcie przycisku służącego do odparowywania przedniej szyby daje max nawiew na szybę i zawsze włącza sprężarkę klimy (bez możliwości włączenie funkcji Ekon. czyli wyłączenia sprężarki). Stąd wniosek że klima osusza powietrze. Chyba że jest inaczej w czasie upału… bo przy obecnej pogodzie na pewno!
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości