Serwis geocaching.pl jest nieekologiczny (blokada pliku gpx)

O współczesnych poszukiwaczach skarbów.

Moderator: Spider

Serwis geocaching.pl jest nieekologiczny (blokada pliku gpx)

Postprzez Tommy » Śr, 19 lut 2014 1:25

Temat zakładam, bo pewnej sprawy nie rozumiem. Może ktoś mnie oświeci dlaczego tak a nie inaczej działa ten serwis.
Z ww strony nie można pobrać pliku gpx z opisem (opis, kordy, zdjęcie, logi) jeśli nie jestem użytkownikiem premium.
Mogę natomiast na www przeczytać cały opis, logi, zdjęcia. Mogę to też wydrukować [serwis nawet przyzwoicie dostosowuje wszytko pod wydruk]
Mogę też, także bez premium korzystać z tych informacji na komórce. Mogę nawet zapisać je do użytku ofline.
Wychodzi więc na to, że JEDYNYM ograniczeniem jest niemożność korzystania na odbiornikach GPS. Konkretnie to niemożna korzystać z promowanej przez garmina funkcji "geocaching bez papieru". pomijam tu inne funkcje premium, czyli układanie sobie ścieżek itp.
Wychodzi więc na to, że ww portal jest NIEEKOLOGICZNY !! bo zmusza mnie do drukowanie, wycinania drzew na papier, ba! Przez nich niszczone są lasy amazońskie a my mamy globalne ocieplenie!
Potrafi ktoś mi wytłumaczyć sens takiego działania? Rozumiem blokowanie zaawansowanych bajerów, ale blokada pliku gpx jest idiotyczna...
Tommy
Początkujący
 
Posty: 14
Dołączył(a): Śr, 29 sty 2014 21:58

Re: Serwis geocaching.pl jest nieekologiczny (blokada pliku gpx)

Postprzez tboniasty » Śr, 19 lut 2014 8:15

Kasa.

Jako ciekawostka - do grudnia 2005 nie było Premium Membership i geocaching.com (bo o jego dane opiera się geocaching.pl) było całkowicie bezpłatny :-)
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Re: Serwis geocaching.pl jest nieekologiczny (blokada pliku gpx)

Postprzez Cichy81 » Śr, 19 lut 2014 13:41

Możesz korzystać z alternatywnego serwisu w Polsce bardziej rozpowszechnionego a całkowicie darmowego jakim jest www.opencaching.pl
Na tej stronie nie ma problemu ze ściągnięciem GPXa na jedną czy 2000 skrzynek (keszy) na raz. Serwis bardziej przyjazny dla ludzi.
Jeśli jednak uparłbyś się na stronę, o której pisałeś to pod mozille są dedykowane wtyczki dzięki którym możesz ściągać sobie GPXa
Pozdrawiam
Cichy81
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt, 30 sie 2011 15:52

Re: Serwis geocaching.pl jest nieekologiczny (blokada pliku gpx)

Postprzez Tommy » Śr, 19 lut 2014 19:45

Korzystam też z opencaching.pl i jest naprawdę super, jednak fajnie jest mieć więcej skrzynek z kilku serwisów.
Mógłbyś podać nazwę tej wtyczki ? Rozumiem, że ściąga ona pełny (kordy opis foto itd) plik gpx ?
Tommy
Początkujący
 
Posty: 14
Dołączył(a): Śr, 29 sty 2014 21:58

Re: Serwis geocaching.pl jest nieekologiczny (blokada pliku gpx)

Postprzez tboniasty » Śr, 19 lut 2014 20:35

Bodajże GCTour.
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Re: Serwis geocaching.pl jest nieekologiczny (blokada pliku gpx)

Postprzez Tommy » Cz, 20 lut 2014 18:29

tboniasty napisał(a):Bodajże GCTour.


Wielkie dzięki, proste rozwiązanie (może nie idealne) i daje radę!
Tommy
Początkujący
 
Posty: 14
Dołączył(a): Śr, 29 sty 2014 21:58

Re: Serwis geocaching.pl jest nieekologiczny (blokada pliku gpx)

Postprzez osa123 » Cz, 24 kwi 2014 9:58

@Tommy,
też zaczynając się bawić w geocaching trafiłem na ten sam kuriozalny paradoks. Założyłem posta na forum geocaching.com, bo myślałem że ktoś z adminów zauważy, że nie ma sensu takie blokowanie plików gpx wyłącznie dla odbiorników typu garmin, ale niestety nie. Ciekawa była za to reakcja niektórych ludzi, którzy uważali że serwis z tego się utrzymuję i trzeba płacić Premium Membership. Zgadzam się, może sobie serwis na tym zarabiać, tylko że dzięki Premium ma się wiele innych dodatkowych opcji (statystyki, dodatkowe bezpieczne skrzynki, itd.), a blokowanie możliwości wgrania danych do gps moim zdaniem jest nieetyczne ze strony geocaching.com ponieważ oni nie stworzyli danych skrzynki!!! a zrobili to zwykli użytkownicy. Opcje wgrywania opisów i zdjęć do skrzynek wprowadził np. Garmin za co zapłaciliśmy kupująć odbiornik! Mamy więc do czynienia z sytuacją, gdzie geocache blokuje coś czego nie stworzył i w dodatku, jak napisałeś, jest nieekologiczny czyli sprzeczny z podstawową zasadą zabawy w geocaching!

Też jestem za używaniem opencaching, niemniej jest dużo rejonów gdzie więcej jest skrzynek geocaching, a poza tym dla osób podróżujących po świecie wygodniejsze jest korzystanie z jednego portalu.
etrex 30 Fenix 6 PRO
osa123
Początkujący
 
Posty: 45
Dołączył(a): Cz, 18 lip 2013 8:41


Powrót do Geocaching

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość