Regulamin - jest, czy go nie ma?

O współczesnych poszukiwaczach skarbów.

Moderator: Spider

Postprzez shchenka » Wt, 12 lut 2008 20:01

darkmoor napisał(a):Obawiam się że gorzej się ma sprawa własności gruntów i pozwoleń. Pytanie o zgodę w lasach i innych miejscach uznawanych za ogólnie dostępne wydaje mi się absurdem- lecz znając nasze realia gdybyśmy pytać zaczęli pewnie takiej zgody by nie było i wtedy faktycznie będziemy musieli 90% skrzynek usunąć bo zwrócimy uwagę na naszą działalność.


To ja jeszcze raz zwrócę uwagę na ten link: http://www.gagb.org.uk/glad/
Angole potrafią !
Obrazek
shchenka
Bywalec
 
Posty: 224
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:29

Postprzez ted68 » Wt, 12 lut 2008 20:13

Moze i potrafia, tylko zewnie u nich nie ma "naturalnego" zachowania - na pytanie "czy moge" - naturalnie odpowiada sie NIE. Zauwaz ze w dobie satelitow fotografujacych doslownie wszystko, po szumnym zdjemowaniu tablic z napisami - zakaz fotografowania - znaczi zakazujace robienia fotek znowu sie pojawiaja w dziwnych miejscach - nie wolno fotografowac - BO NIE i juz. Wiec akurat u nas z takimi pozwoleniami pewnie byloby podobnie. Ewentualnie wydanie pozwolenia na zakopanie skrzynki w lesie panstwowym uzalezniono by od przedstawienia na pismie zaswiadczen od bieglych specjalistow o tym, ze to nie zagraza: drzewom, mchom, porostom, zwierzynie lesnej, innym ludzion i ufoludkom :)
Obrazek
Avatar użytkownika
ted68
Bywalec
 
Posty: 218
Dołączył(a): Cz, 03 maja 2007 10:51
Lokalizacja: Białystok - 53°07,2'N 23°05,9'E

Postprzez shchenka » Wt, 12 lut 2008 20:19

ted68 napisał(a):Moze i potrafia, tylko zewnie u nich nie ma "naturalnego" zachowania - na pytanie "czy moge" - naturalnie odpowiada sie NIE.


No tak, to pewnie taka nasza, krajowa specyfika urzędów, ale pewnie masz rację. Aż mnie trochę denerwuje, że u nich takie rzeczy można załatwić. Z drugiej strony w takiej Szkocji prawo pozwala wchodzić na prywatne tereny bez pytania, a u nas ?

Swoją drogą, off topic, ale z tym zakazem fotografowania to zawsze mnie zastanawiało, jaka jest podstawa prawna do takiego zakazu, bo na pierwszy rzut oka to wydaje mi się bezprawny.
Obrazek
shchenka
Bywalec
 
Posty: 224
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:29

Postprzez Bas » Wt, 12 lut 2008 21:02

shchenka napisał(a):jaka jest podstawa prawna do takiego zakazu


z tego co wiem, to nie ma zadnej (glowy nie dam; byl kiedys artykul w magazynie FOTO bodajze, ale go nie zachowalem) -> tabliczki mozna stawiac do woli - i tak nie maja mocy prawnej...
(no, chyba ze sie myle w zalozeniu ;) )
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez ted68 » Wt, 12 lut 2008 21:07

Moze i nie maja - ale z kilkoma ochroniarzami (a juz mialem takie sytuacje) - nie podyskutujesz :)
Obrazek
Avatar użytkownika
ted68
Bywalec
 
Posty: 218
Dołączył(a): Cz, 03 maja 2007 10:51
Lokalizacja: Białystok - 53°07,2'N 23°05,9'E

Postprzez Artix » Wt, 12 lut 2008 22:26

Troche sie juz pogubilem,regulamin OK powinien byc, zabytki, cmentarze generalnie miejsca sacrum wylaczone z kopania, ale to oczywiste, zaden szanujacy sie goekeszer nie zalozy tam skrzynki. Moze idealizuje, ale skrzynki w wiekszosci zakladane sa na zdrowy rozum i z poszanowaniem prywatnej wlasnosci. Dobra a co zrobic ze skrzynkami gdzie mozna sie skaleczyc bo np trzeba przedrzec sie przez kolce, mozna spasc w dol bo jest stromo i kark skrecic. Czy to ma byc serwis dla amerykanow typu koordy prowadza mnie bezposrednio do skrzynki, zero ryzyka - plaski teren, skrzynki zakladane, no wlasnie gdzie, bo kazdy teren nalezy jak nie do skarbu panstwa to do syndyka masy upadlosciowej etc etc. Z amerykanskiego punktu podejscia to 90 % skrzynek mozna uzyc do zamachow bombowych.
Kiepskie wirtuale ich jest sporo typu podaj numer slupa zalozone po srodku niczego. Jesli sami nie zaczniemy dbac o jakosc to bedzie kicha.
Co do przygod z policja to w Polsce ich nie mialem, ale a Anglii tak, poczulem sie jak hmm terrorysta.
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Artix
Początkujący
 
Posty: 62
Dołączył(a): Wt, 04 wrz 2007 19:48
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Magnoom » Cz, 14 lut 2008 11:43

ted68 napisał(a):BO NIE i juz. Wiec akurat u nas z takimi pozwoleniami pewnie byloby podobnie. Ewentualnie wydanie pozwolenia na zakopanie skrzynki w lesie panstwowym uzalezniono by od przedstawienia na pismie zaswiadczen od bieglych specjalistow o tym, ze to nie zagraza: drzewom, mchom, porostom, zwierzynie lesnej, innym ludzion i ufoludkom :)
Byłeś kiedyś w jakimś Nadleśnictwie i pytałeś o takie pozwolenie :?: Pytam teraz, bo odnoszę wrażenie, że na siłę staramy się zbudować wizerunek urzędników jako pozamykanych w biurach i oderwanych od rzeczywistości ludzi. Widzisz... ja jakiś czas temu byłem i bez problemu takie pozwolenia uzyskałem. Jakoś obyło się bez biegłych specjalistów, a cała akcja została dość miło przyjęta. Oczywiście wszystko na piśmie.

Tyle, że tam gdzie faktycznie chciałem zakładać skrzynki okazało się, że właścicielami są już osoby prywatne. Od jakiegoś (dłuższego) czasu brakuje mi motywacji i chwili, aby popchnąć sprawę dalej.
Pozdrawiam Damian Gałka
GPS38; Rino530HCX; GPSMap 60CS; GPSMap 66ST: UMP-pcPL-topo oraz Topo PL, Instinct Tactical
Nuvi 760 + GA27C: UMP-pcPL, GPMapa 2007.3, CNE NT 2009; Holux M-215 + Fugawi
Avatar użytkownika
Magnoom
Radny
 
Posty: 1777
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:48
Lokalizacja: Bełchatów

Postprzez ted68 » Cz, 14 lut 2008 20:13

Magnoom napisał(a):Byłeś kiedyś w jakimś Nadleśnictwie i pytałeś o takie pozwolenie :?:

Zgadza sie - nie bylem i jakos mnie nie ciagnie :) Mam wyrobiana i nie najlepsza opinie o urzednikach. Jak spotkasz kogos myslacego to nie ma problemu, ale niestety w wielu miejscach pracuja jeszcze (mam nadzieje ze JESZCZE) ludzie ktorzy boja sie podejmowac jakiekolwiek niestandardowe dezycje, a wtedy lepiej odpowiedziec NIE. Mialem rozne potyczki np z Poczta Polska, ktora usilowala we mnie wmowic ze NIE WOLNO prenumerowac gazet na skrytke pocztowa. Nie wolno bo ..... NIE WOLNO. Dokladnie taka byla motywacja. Nie bede opisywal szczegolow, ale skonczylo sie prawie kabaretowo: gazeta przychodzila na UPT dworcowego (rozdzielni), byla przesylana na Poczte Glowna, ta przesylala do mojej poczty wg zameldowania (wymuszono ode mnie adres zamieszkania) a tamta, rejonowa poczta przepakowywala to w list polecony, sluzbowy i ten wedrowal na drugi koniec miasta, na poczte gdzie mialem skrytke. podobno inaczej sie nia dalo :D:D:D:D:D W kilku bankach tez wiele razy slyszalem ze NIE MOZNA, ze NIE WOLNO - a jak pytalem o podstawe prawna, to slyszalem ze maja takie zarzadzenie wewnetrzne i ze tego sie klientom nie pokazuje. Po kilku godzinach czy nawet dniach "walki" przewaznie stawialem na swoim ale bywaly tez i sytuacje gdy odpuszczalem i po prostu zmienialem bank.
Przy takich doswiadczeniach - zupelnie nie mam ochoty na rozmowy np z lesnikami
Obrazek
Avatar użytkownika
ted68
Bywalec
 
Posty: 218
Dołączył(a): Cz, 03 maja 2007 10:51
Lokalizacja: Białystok - 53°07,2'N 23°05,9'E

Postprzez Maacek » Pt, 15 lut 2008 6:54

Ok! Ted68. Idąc tropem Twoich myśli to, jeżeli nie znajdziesz jednej skrzyneczki innych nie będziesz szukać, bo tamtej nie znalazłeś? To w odniesieniu do stwierdzenia o urzędnikach, a szczególnie ciekawe jest przeniesienie doświadczeń z UPT na grunt ALP. Dajesz sporo do myślenia. Chociaż może coś w tym jest: prenumerata na skrzynkę a skrzynka ukrywana w lesie - no, to ma wspólny motyw - skrzynka. :lol:
Jacek
(eTrexVista+60CSx)
Maacek
Początkujący
 
Posty: 31
Dołączył(a): Śr, 19 wrz 2007 9:32
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Artix » So, 16 lut 2008 21:49

Ja powiem tyle nie kazdy urzednik panstwowy jest debilem i niektorzy maja ludzkie podejscie dokazdego, kwestia czlowieka, nie urzedu :D
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Artix
Początkujący
 
Posty: 62
Dołączył(a): Wt, 04 wrz 2007 19:48
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez ted68 » So, 16 lut 2008 22:14

Artix napisał(a):Ja powiem tyle nie kazdy urzednik panstwowy jest debilem i niektorzy maja ludzkie podejscie do kazdego, kwestia czlowieka, nie urzedu :D

Oczywiscie ze nie kazdy i ze zalezy to od ludzi.
Sadze jednak, ze gdyby zrobic jakies dobre badania typu - w calej Polsce, w roznych lesnictwach idzie czlowiek z pytaniem - czy moze ZAKOPAC (ewentualnie SCHOWAC) skrzynke geocache, to pewnie w ponad polowie przypadkow - wymaganoby od niego jakichs dodatkowych zaswiadczen ewentualnie od razu powiedziany by po prostu NIE. Taki odruch obronny - jak nie wiem, o co chodzi, jak nie wiem, czy mozna czy nie - lepiej powiedziec NIE.
Podobnie jak kiedys, za wschodznia granica mozna bylo troche wiecej - np wejsc tam gdzie nie wpuszczali - jesli sie mialo bojowa mine , mowilo sie zdecydowanym glosem i w ogole zachowywalo sie tak, jak by to bylo oczywiste ze JA moge wejsc. Ja to sobie tlumacze tak: ten ktos kto mial pilnowac zaczynal sie zastanawiac - jesli ten osobnik tak pewnie sie wpycha, to widac moze, wiec lepiej go nie zaczepiac.
Ciekawe ze na Bialorusi nadal ten mechanizm dziala - w ostatnich latach sprawdzilem to kilkakrotnie :)
Obrazek
Avatar użytkownika
ted68
Bywalec
 
Posty: 218
Dołączył(a): Cz, 03 maja 2007 10:51
Lokalizacja: Białystok - 53°07,2'N 23°05,9'E

Postprzez olgierd-Kuba » Pt, 22 lut 2008 5:04

Aż, coś mi się robi jak czytam ten temat...

I co ? Wielka Rada Mędrców będzie decydowała o tym czy skrzynka ma istnieć czy nie ?
A skrzynki już istniejące zostaną poddane "weryfikacji" ? Jakoś sobie nie wyobrażam, że z OC zniknie nagle 100 skrzynek, w tym te najlepsze na serwisie, bo ktoś tak zadecydował !
Trzeba będzie, przy okazji zmiany regulaminu, zmienić też niestety nazwę serwisu. No bo jak inaczej ?

Dodam jeszcze, że już istnieją skrzynki założone, a nie zarejestrowane w serwisie; "bo znowu był by dym". Wiadomość o nich krąży sobie w "keszowym undergroundzie" i wie o nich jedynie wąskie grono osób zainteresowanych. Ale może to jest rozwiązanie dla lubiących takie skrzynki.

Słabo to wygląda...

:?
eTrex Legend
Obrazek
olgierd-Kuba
Nowy
 
Posty: 8
Dołączył(a): Śr, 23 sty 2008 2:27

Postprzez ZYR » Pt, 22 lut 2008 8:52

Kuba, o 5 to się śpi :)
ZYR
Obrazek
Avatar użytkownika
ZYR
Bywalec
 
Posty: 201
Dołączył(a): Wt, 31 lip 2007 14:20
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Postprzez Snuffer » Pt, 22 lut 2008 10:56

Postanowiliśmy nic więcej nie pisać w tym wątku, i dobrze zrobiliśmy. Kuba zrobił to za Siebie i za nas.
Obrazek
Avatar użytkownika
Snuffer
Początkujący
 
Posty: 33
Dołączył(a): Cz, 18 paź 2007 8:43

Postprzez sp2ong » Pt, 22 lut 2008 11:49

Snuffer napisał(a):Postanowiliśmy nic więcej nie pisać w tym wątku, i dobrze zrobiliśmy. Kuba zrobił to za Siebie i za nas.


Snuffer nie bedzie tak zle, nie chcemy zadnej wielkiej inkwizycji, chcemy aby spisac pare zasad jakie warto przestrzegac (bardziej wole okreslenie zasady niz regulamin bo ten kojarzy sie z karami i restrykcjami) ktore pozwola nadac dobry ksztalt OC PL. W sumie bedzie prawie tak jak do tej pory tylko ja chcialbym aby (czesto byly pytania "a jaki my users OC PL mamy wplyw na ksztalt OC?") podzielic sie "wadza" bo nie jestem w stanie czasami zadzialac w sytuacjach ktore opisywalem i mysle ze jesli bedziemy dzialali na plaszczyznie komunikacji z wlascicielem skrzynek zawsze mozna jakis kompromis zawrzec i dzieki temu zachowamy otwartosc OC i jakosc OC. Taka mam nadzieje i widze ze koledzy ktorzy pracuja nad cala koncepcja ida w dobra strone.
Waldek
Avatar użytkownika
sp2ong
Bywalec
 
Posty: 265
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 13:00

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Geocaching

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 10 gości