Śmieci

O współczesnych poszukiwaczach skarbów.

Moderator: Spider

Śmieci

Postprzez shchenka » Wt, 12 lut 2008 9:51

Co myślicie o tym:

Practice "Cache In Trash Out"
While out geocaching, bring a bag with you to pick up trash along the way.


gc.com propaguje zbieranie śmieci w czasie geocachingu.
Może OC też powinno ?
Obrazek
shchenka
Bywalec
 
Posty: 224
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:29

Postprzez filips » Wt, 12 lut 2008 11:38

Idea słuszna, ale nie wszędzie. Są rejony, gdzie należałoby nosić nie torebkę a kontener na śmieci...

Ja czasem praktykuję ale raczej np w górach, gdzie śmieci generalnie jest mniej niż na nizinach.
GeoKrety.org - darmowa alternatywa dla travelbugów
Baza skrzynek dla urządzeń przenośnych (też darmowa)
Avatar użytkownika
filips
Bywalec
 
Posty: 242
Dołączył(a): So, 01 wrz 2007 18:37

Postprzez darkmoor » Wt, 12 lut 2008 13:13

Ale przecież nie trzeba od razu sprzątać całej okolicy, wystarczy zabrać kilka śmieci, zawsze to coś. My jesteśmy jak najbardziej za. Szczerze powiedziawszy dziwią mnie geocacherzy którzy w logach z radością wpisują że opakowanie po kefirze leży przy skrzynce tak jak leżało gdy skrzynkę zakładał autor. Owszem nie wyniesiemy pociętej karoserii, ani 20 worków ścinków z jakiejś dziewiarskiej manufaktury które to dziwnym trafem znalazły się w lesie- no ale drobne śmieci warto zebrać.
Zwłaszcza że uprzyjemni to poszukiwania następnym.
A gdy zakładamy skrzynkę to już powinno być regułą. Trudno rekomendować skrzynkę koło której walają się śmieci.
darkmoor
Początkujący
 
Posty: 28
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 23:49

Postprzez shchenka » Wt, 12 lut 2008 18:44

Uff, mam nadzieję, że to nie ja pisałem o tym kefirze ...

Jak myślicie, jak możnaby ideę zbierania śmieci "przy okazji" szukania skrzynek jakoś skuteczniej rozpropagować w ramach OC PL ?
Obrazek
shchenka
Bywalec
 
Posty: 224
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:29

Postprzez ZYR » Wt, 12 lut 2008 18:57

Może być ciężko.
Przy mojej próbie organizacji takiego spotkania - niby wola była, a frekfencji nie. Przykre to trochę, i słabo świadczy o warszawiakach, bo krakusom się udało.
Nie zamierzam się więcej wygłupiać i przed Parkiem Narodowym oczami świecić, że nie trzeba wywózki zamawiać, bo się koledzy rozmyślili.
Także zbierać pojedyncze śmieci będę nadal do worka w plecaku i wywalać w domu, ale w organizację tego typu spotkań mieszać się nie będę. O ile czas pozwoli i kto inny wywózkę zorganizuję to chętnie uczestniczyć będę.
Pozdrawiam,
ZYR
Obrazek
Avatar użytkownika
ZYR
Bywalec
 
Posty: 201
Dołączył(a): Wt, 31 lip 2007 14:20
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Postprzez filips » Wt, 12 lut 2008 19:05

Chodzi o to, że jak idziemy po kesza/zakładać kesza a w okolicy wala się 1 butelka pet i 2 torby foliowe, to możemy je z łatwością zebrać do swojego wora i wyrzucić w najbliższym śmietniku. Nie trzeba organizować specjalnych akcji (tzn można, ale to co innego) -- chodzi o takie spontaniczne sprzątnięcie okolicy.
GeoKrety.org - darmowa alternatywa dla travelbugów
Baza skrzynek dla urządzeń przenośnych (też darmowa)
Avatar użytkownika
filips
Bywalec
 
Posty: 242
Dołączył(a): So, 01 wrz 2007 18:37

Postprzez Bas » Wt, 12 lut 2008 19:11

darkmoor napisał(a):Ale przecież nie trzeba od razu sprzątać całej okolicy, wystarczy zabrać kilka śmieci, zawsze to coś.


Sadze, ze to postawa naturalna i godna nasladowania, o ile ktos tak jeszcze nie robi.

Duze akcje: moznaby sprzatac w czasie/z okazji spotkan geocacherow.

Problem:
prawdopodobnie smieci wkrotce znowu sie pojawia, jesli miejsce to jest jednoczesnie punktem spotkan niektorych osob...
np. cache http://www.opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=518
Takie ladne miejsce i niestety smieci beda tam pewnie od wiosny do jesieni :(

OT:
mam wrazenie ze strony z OC sciagaja sie dzisiaj wolniej. Inne otwieraja sie szybko i sprawnie...
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez shchenka » Wt, 12 lut 2008 19:34

Tak, dokładnie chodzi mi tutaj nie o jakieś akcje i imprezy (to inna sprawa), tylko sprzątanie śmieci przy okazji zakładania/wykopywania skrzynki. Oczywiście tylko tam, gdzie to ma sens. Jak to propagować jako coś naturalnego wśród geocacherów.
Obrazek
shchenka
Bywalec
 
Posty: 224
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:29

Postprzez Artix » Wt, 12 lut 2008 22:38

sa rejony gdzie i ciezarowka bylo by malo na smieci, no coz jak mawia Snuffer Polski Cham Nizinny jest nie reformowalny
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Artix
Początkujący
 
Posty: 62
Dołączył(a): Wt, 04 wrz 2007 19:48
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez elales » Śr, 13 lut 2008 19:44

Też jestem za sprzątaniem, jeśli oczywiście można. Kiedyś nie przyszłoby mi do głowy zbieranie śmieci w lesie, ale właśnie odkąd zaczęłam się bawić w geocaching, to jakoś nie mogę przejść spokojnie koło śmiecia walającego się koło skrzynki. Myślę, że wystarczy od czasu do czasu jakaś pozytywna zachęta, przykład, a zbieractwo może się rozpowszechnić.
elales
Nowy
 
Posty: 9
Dołączył(a): N, 30 wrz 2007 7:32
Lokalizacja: Kraków

Postprzez shchenka » Śr, 13 lut 2008 21:50

Fajnie byłoby, gdyby za jakiś czas, powiedzmy za rok, drobne sprzątanie śmieci przy okazji polowania na skrzynki stało się znakiem rozmoznawczym geocacherów w Polsce :-)

Ach, coś się rozmarzyłem dzisiaj ...
Obrazek
shchenka
Bywalec
 
Posty: 224
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:29

Postprzez Magnoom » Cz, 14 lut 2008 11:57

W większych akcjach do tej pory nie brałem udziału, ale faktycznie zdarzało mi się zabierać ze sobą drobne śmieci z okolic skrzynki. Nawet przy cytowanym tutaj Torfowisku Rąbień.
Cała ideę CITO jak najbardziej popieram i staram się propagować w trakcie poszukiwań.
Pozdrawiam Damian Gałka
GPS38; Rino530HCX; GPSMap 60CS; GPSMap 66ST: UMP-pcPL-topo oraz Topo PL, Instinct Tactical
Nuvi 760 + GA27C: UMP-pcPL, GPMapa 2007.3, CNE NT 2009; Holux M-215 + Fugawi
Avatar użytkownika
Magnoom
Radny
 
Posty: 1777
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:48
Lokalizacja: Bełchatów

Postprzez Dziku » Cz, 14 lut 2008 17:15

Na Torfowisku Rąbień juz dwa razy (przy zakładaniu skrzynki i przy serwisie) wyzbierałem śmieci z okolicy mojej skrzynki (bo na całe torfowisko to trzebaby po nie tirem przyjechać). Zapewne juz pojawiły sie nowe. Jak dotrę wiosną to znów pozbieram, ale praca jest syzyfowa - polski cham nizinny jest niereformowalny i będzie nadal śmieci wywalał. :roll:
Obrazek
Dziku
Bywalec
 
Posty: 233
Dołączył(a): So, 04 sie 2007 17:22
Lokalizacja: Łódź

Postprzez ted68 » Cz, 14 lut 2008 20:03

Najbardziej przygnebiajaca jest sytuacja, kiedy zaczynasz zbierac pobliskie smieci i nagle, za kolejnym krzakiem spotykasz gore jakby ktos wywrotka je przywiozl. Rece wtedy opadaja i wszystkiego sie odechciewa.
Obrazek
Avatar użytkownika
ted68
Bywalec
 
Posty: 218
Dołączył(a): Cz, 03 maja 2007 10:51
Lokalizacja: Białystok - 53°07,2'N 23°05,9'E

Postprzez Dziku » Cz, 14 lut 2008 20:36

ted68 napisał(a):Najbardziej przygnebiajaca jest sytuacja, kiedy zaczynasz zbierac pobliskie smieci i nagle, za kolejnym krzakiem spotykasz gore jakby ktos wywrotka je przywiozl. Rece wtedy opadaja i wszystkiego sie odechciewa.

Dokładnie tak jest niestety w Rąbieniu... :(
Sporo pięknych miejsc jest potwornie zaśmieconych i zabazgranych przez różnych ćwoków. Przoduja w tym niestety rezerwaty oraz wszelkie budowle militarne np bunkry czy forty. Nieraz szczególnie na początku większej podziemnej całości normalnie aż dech zapiera od smrodu. Potem bywa lepiej. Zapewne polski cham nizinny sra dokąd widzi światło. Jak przestaje je widzieć robi zresztą dokładnie to samo - tyle, że w spodnie. :roll:
Obrazek
Dziku
Bywalec
 
Posty: 233
Dołączył(a): So, 04 sie 2007 17:22
Lokalizacja: Łódź


Powrót do Geocaching

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości