pocztówka z Irlandii - parę uwag o geocachingu w Polsce

O współczesnych poszukiwaczach skarbów.

Moderator: Spider

Re: pocztówka z Irlandii - parę uwag o geocachingu w Polsce

Postprzez shchenka » Pn, 25 lut 2008 7:49

toczygroszek napisał(a):
shchenka napisał(a):Hej,
Serwisów komercyjnych jest mnóstwo, różne geocache, navicache, terracache i co tam jeszcze. Niekomercyjny o ile wiem jest tylko openaching.


Do tego żeby znajdować czy zakładać skrzynki w geocaching nie potrzebuję żadnych opłat,


To, że nie potrzeba opłat oznacza, że serwis jest bezpłatny, a nie niekomercyjny.

Zresztą o ile wiem, za numery TB i geocoinów trzeba placic haracz.
Obrazek
shchenka
Bywalec
 
Posty: 224
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:29

Re: pocztówka z Irlandii - parę uwag o geocachingu w Polsce

Postprzez sp2ong » Pn, 25 lut 2008 9:00

shchenka napisał(a):
To, że nie potrzeba opłat oznacza, że serwis jest bezpłatny, a nie niekomercyjny.

Zresztą o ile wiem, za numery TB i geocoinów trzeba placic haracz.


Zeby miec wykaz skrzynek w formacie GPX, opcja IGNOROWANAI, nieograniczona lista obserwowowanych skrzynek (wszystkie te funkcje na OC PL jest free) nalezy zalozyc konto PREMIUM czyli oplata roczna dla GC.com za taka przysluge. Ale jesli komus te opcje nie sa potrzebne to nie musi nic placic na GC.com
Waldek
Avatar użytkownika
sp2ong
Bywalec
 
Posty: 265
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 13:00

Postprzez Snuffer » Pn, 25 lut 2008 10:22

Nie publikujemy swoich skrzynek na geocaching.com gdyż uważamy ten serwis za kosmiczną bardachę. Zgadzam się, iż jest dobra dla Jankesów ale nie jest dostatecznie dobra dla nas. Mieliśmy tam kilka skrzynek z angielskimi opisami ale wycofaliśmy wszystkie po tym jak jakiś wesołek z Czech usiłował nas nauczyć jak mają wyglądać skrzynki.
Dla żartu i dla wiedzy wykupiliśmy sobie onegdaj konto premium na gc.com - jak słusznie koledzy tu zauważyli nie oferuje ono absolutnie nic ponad to co u nas jest za friko. Prenumeraty jakoś nie przedłużyliśmy i nie polecamy takich manewrów.
Poza tym, szczerze powiedziawszy, guzik nas obchodzi czy jakikolwiek obcojęzyczny osobnik znajdzie nasze skrzynki czy nie tak więc nie publikujemy ich na zagranicznych serwisach.
Obrazek
Avatar użytkownika
Snuffer
Początkujący
 
Posty: 33
Dołączył(a): Cz, 18 paź 2007 8:43

Postprzez wodnik7 » Pn, 25 lut 2008 10:39

Snuffer napisał(a):Poza tym, szczerze powiedziawszy, guzik nas obchodzi czy jakikolwiek obcojęzyczny osobnik znajdzie nasze skrzynki czy nie tak więc nie publikujemy ich na zagranicznych serwisach.



coz, wtrace moje trzy grosze: sam uzywam gc.com od dwoch lat, bez problemu. I znajduje skrzynki, i czytam o nich - i zaluje, ze piszesz tak ksenofobicznie - bo sens chyba gc jest taki, aby ludziom pokazac ladne, fajne, ciekawe, nieznane miejsca - i przyblizyc komus obcemu tez swoj kraj.

a ty wolisz sam gotowac sie we wlasnym sosie? ok, nie ma sprawy.

a ze za gc.com trzeba placic? tak, jesli ktos ekstensywnie tego uzywa. i ok, ale dla zwyczajnego smiertelnika jak ja, daermowy gc jest wystarczajacy.

jeszcze raz: poraza mnie twoja ksenofobia.
Pozdrawiam, Michal
GPSMAP 60CS, StreetPilot c510, nuvi 255wt, CNE 2008-2010, ump, topo_100 i dalsze..
wodnik7
Bywalec
 
Posty: 333
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 22:10
Lokalizacja: Berlin/Gdańsk

Postprzez Snuffer » Pn, 25 lut 2008 11:34

Nic podobnego - mam mnóstwo znajomych po świecie, przyjaciół i wspólników z innych krajów i z kompletnie odmiennych kultur (w tym muzułmanów, których uwielbiam) więc ksenofobem nie jestem.
To zwykły egoizm a nie ksenofobia. Poza tym mam święty spokój bo nie zaprzątam sobie głowy tym czy coś się komuś podoba czy też nie.

A tak z innej beczki: jakem ostatnio siorbał gorzałę z Irlandczykami tłumaczyłem, im, że u nas mówią, iż Irlandczyk to taki Polak co go z kraju pogonili bo za dużo pił. Podobało im się bardzo czego dowód dali jednoznaczny owego wieczoru. Jak się zaprą to siorbnąć mogą lepiej niż bracia Rosjanie.
Obrazek
Avatar użytkownika
Snuffer
Początkujący
 
Posty: 33
Dołączył(a): Cz, 18 paź 2007 8:43

Postprzez Dziku » Pn, 25 lut 2008 17:09

wodnik7 napisał(a):a ty wolisz sam gotowac sie we wlasnym sosie? ok, nie ma sprawy.

a ze za gc.com trzeba placic? tak, jesli ktos ekstensywnie tego uzywa. i ok, ale dla zwyczajnego smiertelnika jak ja, daermowy gc jest wystarczajacy.

jeszcze raz: poraza mnie twoja ksenofobia.

Daleki byłbym od oskarżania Snufferów o "gotowanie się we własnym sosie".
Zresztą sam opencaching jest dokładnym przeciwieństwem tego zjawiska.

To raczej GC - z uwagi na swój komercyjny charakter - jest zamknięty na inne serwisy internetowe. Poczytaj jak zareagowano na propozycje np wymiany bannerów z opencaching - Waldek pisał o tym swego czasu. Warto też zauważyć, że taki wolny i swobodny GeoKret może bez kłopotu zamieszkać w każdej skrzynce, czego np o TravelBugu powiedzieć się nie da.
A dobre i kiepskie skrzynki są w każdym serwisie.
Jeśli ktoś sobie życzy to loguję znalezienie skrzynki również na GC, rejestrować swoich keszy tam nie zamierzam. Raz rozpocząłem procedurę (zachęcony bodaj dyskusja z Nemrodkiem), ale cenzura już na etapie rejestracji zniechęciła mnie całkowicie...
Obrazek
Dziku
Bywalec
 
Posty: 233
Dołączył(a): So, 04 sie 2007 17:22
Lokalizacja: Łódź

Postprzez sp2ong » Pn, 25 lut 2008 17:19

No warto wspomniec ze na Forum Gc.com tez pewne rzeczy sa zakazane. Jak raz zareklamowalem GeoLutin jako alternatywe do TB dostalem ostrzezenie ze nie wolno reklamowac takich spraw (mam kopie listu w archiwum na pamiatke) i post zostal wyedytowany przez moderatora. A kiedy zarekalowalem Geokrety wg moderatorow "przegiolem pale" i post zostal usuniety i moje konto zablokowane. A u nas jakos nikt nie edytuje postow kiedy ktos pisze o GC.com i TravelBug jako alternatywy do OC i GK :-)
Waldek
Avatar użytkownika
sp2ong
Bywalec
 
Posty: 265
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 13:00

Postprzez ted68 » Pn, 25 lut 2008 17:32

.... a podobno cenzura to pomysl ze wschodu :)
Obrazek
Avatar użytkownika
ted68
Bywalec
 
Posty: 218
Dołączył(a): Cz, 03 maja 2007 10:51
Lokalizacja: Białystok - 53°07,2'N 23°05,9'E

Postprzez Dziku » Pn, 25 lut 2008 17:53

sp2ong napisał(a):(...)A kiedy zarekalowalem Geokrety wg moderatorow "przegiolem pale" i post zostal usuniety i moje konto zablokowane. A u nas jakos nikt nie edytuje postow kiedy ktos pisze o GC.com i TravelBug jako alternatywy do OC i GK :-)

Aż się nie chce wierzyć, że za cos takiego można konto usunąć... :shock:
Określenie "kosmiczna bardacha" jawi mi się jako coraz bardziej adekwatne w odniesieniu do GC.
Obrazek
Dziku
Bywalec
 
Posty: 233
Dołączył(a): So, 04 sie 2007 17:22
Lokalizacja: Łódź

Postprzez sp2ong » Pn, 25 lut 2008 18:16

Wiesz "recydywista" nie ma latwego zycia i swoimi postami doigralem sie. Zawsze mozna zalozyc nowe konto ale wyszedlem z zalozenia tylko po co jak nie chca mnie tam. Tak wiec ja swoja historie z GC.com mam "burzliwa" :-)
Ostatnio edytowano Pn, 25 lut 2008 19:39 przez sp2ong, łącznie edytowano 1 raz
Waldek
Avatar użytkownika
sp2ong
Bywalec
 
Posty: 265
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 13:00

Postprzez nemrodek » Pn, 25 lut 2008 18:27

Raz rozpocząłem procedurę (zachęcony bodaj dyskusja z Nemrodkiem), ale cenzura już na etapie rejestracji zniechęciła mnie całkowicie...


Po prostu ściśle przestrzegają swojego regulaminu, więc trudno to nazwać cenzurą.

No warto wspomniec ze na Forum Gc.com tez pewne rzeczy sa zakazane. Jak raz zareklamowalem GeoLutin jako alternatywe do TB dostalem ostrzezenie ze nie wolno reklamowac takich spraw (mam kopie listu w archiwum na pamiatke) i post zostal wyedytowany przez moderatora. A kiedy zarekalowalem Geokrety wg moderatorow "przegiolem pale" i post zostal usuniety i moje konto zablokowane.


a to już cenzurą jest, ale przynajmniej przez chwile post wisial :-)

A u nas jakos nikt nie edytuje postow kiedy ktos pisze o GC.com i TravelBug jako alternatywy do OC i GK


tylko, że nasze forum nie jest i nigdy nie było forum OC tylko forum o geocachingu w ogóle, więc trudno uznać to jako argument za większą (nomen omen) otwartością OC. :-)[/quote]
Nemrodek
Vista C
Obrazek
Avatar użytkownika
nemrodek
Początkujący
 
Posty: 70
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:34
Lokalizacja: Rzym

Postprzez sp2ong » Pn, 25 lut 2008 18:30

nemrodek napisał(a):tylko, że nasze forum nie jest i nigdy nie było forum OC tylko forum o geocachingu w ogóle, więc trudno uznać to jako argument za większą (nomen omen) otwartością OC. :-)


Masz racje :-) Moze proporcje poruszanych tematow zwiazanych z serwisem OC/GC.com sa nie rowne ale Geocaching jest jeden i kazdy sam decyduje jakiego narzedzia woli uzywac do obslugi swoich skrzynek i tak powinno byc.
Waldek
Avatar użytkownika
sp2ong
Bywalec
 
Posty: 265
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 13:00

Postprzez Dziku » Pn, 25 lut 2008 19:37

nemrodek napisał(a):
Raz rozpocząłem procedurę (zachęcony bodaj dyskusja z Nemrodkiem), ale cenzura już na etapie rejestracji zniechęciła mnie całkowicie...


Po prostu ściśle przestrzegają swojego regulaminu, więc trudno to nazwać cenzurą.

Bardzo łatwo nazwać to cenzurą, bo właśnie takim działaniem to było. Otóż jak raz nie chodziło o kwestie regulaminową, bo skrzynka była z regulaminem zgodna. Zarejestrowanie skrzynki uzależniono od wyjaśnienia jak będę ją serwisował, skoro jest dość daleko od mojego domu. Zresztą Woytasowi sie też podobna rzecz przytrafiła nawet wczesniej niz mi, więc musi to być czesta praktyka na GC. Biorąc pod uwagę swobodne istnienie na GC skrzynek praktycznie porzuconych i ewidentnie od lat nie serwisowanych - pytanie było co najmniej bezczelne. :roll:
Oczywiście odpowiedziałem grzecznie jak bym tą skrzynkę serwisował, ale zarazem zrezygnowałem z jej rejestracji gdyż cenzorski proceder wzbudził we mnie niechęć. Co zresztą również grzecznie wyjaśniłem - więc zapewne i ja mam na GC "minusa" :lol:
Obrazek
Dziku
Bywalec
 
Posty: 233
Dołączył(a): So, 04 sie 2007 17:22
Lokalizacja: Łódź

Postprzez nemrodek » Pn, 25 lut 2008 20:50

Otóż jak raz nie chodziło o kwestie regulaminową, bo skrzynka była z regulaminem zgodna. Zarejestrowanie skrzynki uzależniono od wyjaśnienia jak będę ją serwisował, skoro jest dość daleko od mojego domu.


No ale właśnie taki zapis jest w regulaminie

- It may be difficult to fulfill your maintenance obligations if you place a cache while traveling on vacation or otherwise outside of your normal caching area. These caches may not be published unless you are able to demonstrate an acceptable maintenance plan. It is not uncommon for caches to go missing, areas to be cleared, trails to be blocked or closed, objects used for multi-cache or puzzles to be moved or removed, etc. Your maintenance plan must allow for a quick response to reported problems.

The territory in which a geocacher is able to maintain caches responsibly will vary from one person to the next. An active geocacher who regularly visits areas hundreds of miles apart can demonstrate their ability to maintain a cache 100 miles from home. A geocacher whose previous finds and hides are all within 25 miles of their home would likely not see their cache published if placed 250 miles away from their home.

If you have special circumstances, please describe your maintenance plan on your cache page. For example, if you have made arrangements with a local geocacher to watch over your distant cache for you, that geocacher’s name should be mentioned on your cache page.

http://www.geocaching.com/about/guidelines.aspx#maint


Więc skoro nie napisałeś od razu w jaki sposób chcesz serwisować skrzynkę położoną daleko, reviewer ma obowiązek cię o to zapytać.

Biorąc pod uwagę swobodne istnienie na GC skrzynek praktycznie porzuconych i ewidentnie od lat nie serwisowanych - pytanie było co najmniej bezczelne.


Ten problem tez jest wyjaśniony w regulaminie za pomocą prostej zasady - prawo nie działa wstecz. Kiedys takich zasad nie było i to właśnie te porzucone i nieserwisowane skrzynki były powodem powstania tych zasad.

First and foremost please be advised there is no precedent for placing caches. This means that the past listing of a similar cache in and of itself is not a valid justification for the listing of a new cache. If a cache has been published and violates any guidelines listed below, you are encouraged to report it. However, if the cache was placed prior to the date when a guideline was issued or updated the cache is likely to be “grandfathered” and allowed to stand as is.
[/quote]
Nemrodek
Vista C
Obrazek
Avatar użytkownika
nemrodek
Początkujący
 
Posty: 70
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:34
Lokalizacja: Rzym

Postprzez Dziku » Pn, 25 lut 2008 21:06

Czy sądzisz, że nie umiem czytać, albo nie wiem gdzie znaleźć regulamin GC?

Skoro od razu napisałem, że serwisowanie skrzynki nie jest dla mnie kłopotem - to zadawanie dodatkowego pytania w tym względzie (i zmuszanie mnie do składania wyjaśnień jak zamierzam dokładnie to robić) uważam za skrajny idiotyzm i właśnie cenzurę. Zresztą odpisałem jakby to wyglądało... gdybym po tym idiotycznym przesłuchaniu zdecydował sie skrzynkę zarejestrować - czego rzecz jasna nie uczyniłem.

Cóż - nie zamierzam kontynuowac tego wątku dyskusji, bo nikt tu nikogo do niczego nie przekona. I tak Nemrodku uczyniłeś postęp uznając, że wywalenie Waldka z Forum GC było praktyka cenzorską. 8)

Dla mnie - podejście włascicieli i pracowników GC do regulaminu serwisu jest świetną przestrogą i przykładem absurdu w jaki można się wpędzić tworząc taki regulamin.
Obrazek
Dziku
Bywalec
 
Posty: 233
Dołączył(a): So, 04 sie 2007 17:22
Lokalizacja: Łódź

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Geocaching

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość