pocztówka z Irlandii - parę uwag o geocachingu w Polsce

O współczesnych poszukiwaczach skarbów.

Moderator: Spider

pocztówka z Irlandii - parę uwag o geocachingu w Polsce

Postprzez toczygroszek » N, 24 lut 2008 12:57

Witam wszystkich, jako że to mój pierwszy post na forum.

Geocachingiem zainteresowałem się niedawno, kiedy stało sie to doskonałą rozrywką pozwalającą zapomnieć o depresyjnej pogodzie irlandzkiej. W Dublinie gdzie przebywam i jego najbliższych okolicach jest tak na oko ze 150 skrzynek. Czasem zaglądam także na skrzynki w Polsce, bo niebawem tu zawitam, a wkótce powrócę na stałe. Nie widziałem jeszcze na własne oczy żadnej skrzynki w Polsce, ale czytając ich opisy oraz problemy z jakimi się spotykacie pragne podzielić się paroma uwagami z kraju, wktórym aktualnie przebywam.
Pierwsze co mi sie rzuciło w oczy, to nie do końca rozumiem ideę stworzenia odrębnego systemu Opencaching wobec istniejącego już Geocaching mającego zasięg ogólnoświatowy. Rozumiem, że jest tu problem językowy, ale z tego co się zorientowałem, to np Niemcy sięnie przejmują i piszą po niemiecku. Efekt jest taki, że zagraniczny geocacher spjrzy na jakieś miejsce w Polsce na mapie Geocaching i widzi białą plamę. Tak samo ja zrobiłem pierwszy raz, gdy zajrzałem na mapę Krakowa - jest tam dosłownie kilka skrzynek. Dopiero gdy natrafiłem na Opencaching zobaczyłem, że jest ich znacznie więcej. Jednak na wstępie wyklucza to wejście ludzi z za granicy a także znalezienie w tych skrzynkach travelbugów i geocoinów. Widzę, że skrzynki zarejestrowane w Opencaching 2 lata temu mają zaledwie kilka wejść. Dobrym przykładem jest np skrzynka Kopiec Krakusa w Krakowie, gdzie w Opencaching jest 14 znalezionych logów a w Geocaching ta sama skrzynka ma 89! Czy to taki duży problem zarejestrować istniejącą już skrzynkę w Geocaching?
Innym problemem jaki zauważyłem, jest zakładanie skrzynek "na odwal się". Np sprznka pt "słup wysokiego napięcia" i tyle. Z pewnością miejsce pasjonujące, przyciągające tam rzesze turystów. Proszę wybaczyć mój sarkazm. Jeśli już ktoś się decyduje zrobić skrzynkę, to warto, żeby skrobnął parę słów o tym miejscu. Dzięki geocachingowi poznałem wiele ciekawych miejsc Dublina, poznałem historię tych miejsc, to poprostu lepsze niż wycieczka z przewodnikiem. No, chyba że chodzi tylko o "zaliczanie" na ilość.
Odniosłem też wrażenie, że podstawowym wypozażeniem geocachera w Polsce oprócz GPSa jest saperka ;) A wystarczy ukryć skrzynkę pod kamieniem, w konarze drzewa itp. To tak a'propos dywagacji o umieszczaniu skrzynek w parkach narodowych. Przecież można umiescić niewielką skrzyneczkę np na magnesie pod mostkiem na potoku, albo pod kamieniem przy szlaku czy w podobnie usytuowanej dziupli. I niech nikt minie mówi, że jakis ptak się osiedli w dziupli na wysokości 1,5 m tuż przy szlaku. To nie muszą być zaraz wielkie kontenery, choćby malutki pojemniczek tylko z logbookiem. Zamiast tego warto, żeby na stronie był jakiś opis tego miejsca, jakaś historia, a nie skrzynka dla skrzynki czy "zagrabienia" jak największej ilości fantów. Takie poszukiwania wówczas są jednocześnie wycieczką krajoznawczą i zachęcają do poszukiwań. Bo jak mam do wyboru skrzynke umieszczoną w jakims interesującym miejscu z podaną jego historią i skrzynkę "konar zbutwiałego drzewa w żulerskim zagajniku" to tego drugiego nawet nie odwiedzę.
Czytałem, że borykacie się z duża ilością skrzynek wirtualnych - faktycznie, odniosłem wrażenie, że w Polsce jest ich nadto. Coś też wspominaliście o "handlowaniu" jakimś hasłami, nie wiem do końca o co chodzi, ale brzmi to dość dziwnie.

No cóż, za jakies 3 tygodnie będę w Polsce, zobaczę na żywo jak to działa 8). Być może moje uwagi pomogą Wam w doskonaleniu geocachingu w Polsce.

Pozdrawiam z deszczowej Irlandii!
toczygroszek
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): So, 23 lut 2008 1:57
Lokalizacja: Dublin/Kraków

Re: pocztówka z Irlandii - parę uwag o geocachingu w Polsce

Postprzez shchenka » N, 24 lut 2008 13:55

Hej,
Serwisów komercyjnych jest mnóstwo, różne geocache, navicache, terracache i co tam jeszcze. Niekomercyjny o ile wiem jest tylko openaching.
toczygroszek napisał(a):W Dublinie gdzie przebywam i jego najbliższych okolicach jest tak na oko ze 150 skrzynek.

W Warszawie i najbliższych okolicach jest tak na oko z 500 :-)
toczygroszek napisał(a):Jednak na wstępie wyklucza to wejście ludzi z za granicy a także znalezienie w tych skrzynkach travelbugów i geocoinów.

E, bez przesady, ja spokojnie znajdowałem skrzynki opencaching w Niemczech, a Niemcem nie jestem. A co do travelbugów, to ograniczone są tylko do jednego systemu (komercyjnego geocaching.com). Tymczasem geokrety ( www.geokrety.org ) są nie tylko bezpłatne, ale także działają niezależnie od tego w którym z serwisów zarejestrowana jest skrzynka.

Pozdrawiam :D
Obrazek
shchenka
Bywalec
 
Posty: 224
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:29

Re: pocztówka z Irlandii - parę uwag o geocachingu w Polsce

Postprzez toczygroszek » N, 24 lut 2008 15:47

shchenka napisał(a):Hej,
Serwisów komercyjnych jest mnóstwo, różne geocache, navicache, terracache i co tam jeszcze. Niekomercyjny o ile wiem jest tylko openaching.


Do tego żeby znajdować czy zakładać skrzynki w geocaching nie potrzebuję żadnych opłat, a zasięg jest globalny. Opencache w praktyce ogranicza się tylko do Polski z tego co widzę i jest to trochę "kiszenie się we własnym sosie".

toczygroszek napisał(a):W Dublinie gdzie przebywam i jego najbliższych okolicach jest tak na oko ze 150 skrzynek.

W Warszawie i najbliższych okolicach jest tak na oko z 500 :-)


Tak, ale w opencache, na który przeciętny obcokrajowiec nie trafi, a jakość wielu z nich pozostawia wiele do życzenia. Geocache jest w Warszawie ok. 40
Poprostu sie dziwie, czemu Polska się tak alienuje, wystarczy spojrzeć na mapę geocache Europy, na której Polska to biała plama. Czy zalogowanie skrzynki na geocache to to taki wielki problem? Są np bardzo fajne miejsca, które sam bym polecił przyjezdnym zza granicy - ale jest już tam skrzynka opencache - i co teraz? Pozostawić to miejsce puste w geocachu na które nikt zza granicy nie trafi, apelować do uzytkownika żeby łaskawie zalogował to na geocachu, zrobić to bez jego zgody i wiedzy podpisując się własnym loginem, czy poprostu 10 m dalej założyć własną skrzynkę geocache?

E, bez przesady, ja spokojnie znajdowałem skrzynki opencaching w Niemczech, a Niemcem nie jestem.


Poza Polską jest garstka skrzynek opencache tylko w niektórych krajach

A co do travelbugów, to ograniczone są tylko do jednego systemu (komercyjnego geocaching.com). Tymczasem geokrety ( www.geokrety.org ) są nie tylko bezpłatne, ale także działają niezależnie od tego w którym z serwisów zarejestrowana jest skrzynka.

Pozdrawiam :D


Ale cały czas działa to w jedną stronę - travelbug nigdy nie trafi do skrzynki opencache (chyba, że będzie ona zarejestrowana w różnych systemach). Nadal nie rozumiem, czemu nie można zarejestrować skrzynki również w innym systemie. Tzn rozumiem, że jest to rodzaj pewnego sprzeciwu wobec komercji tak jak Linux wobec Windowsa.

No cóż, poprostu zacznę zakładać geocachy w Polsce :) Proszę mi tylko podpowiedzieć, jak postepować w przypadku umieszczenia wczesniej w tym miejscu opencacha?
toczygroszek
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): So, 23 lut 2008 1:57
Lokalizacja: Dublin/Kraków

Postprzez ted68 » N, 24 lut 2008 16:25

Wybacz ale ta dyskusja zaczyna byc troche dziwna. Piszesz ze:
Rozumiem, że jest tu problem językowy, ale z tego co się zorientowałem, to np Niemcy sięnie przejmują i piszą po niemiecku.

Jest pewna roznica miedzy niemieckim , ktory jest w pewnym sensie jezykiem miedzynarodowym w przeciwienstwie do polskiego.
Jestm gotow przeprowadzic eksperyment i niektore ze swoich skrzynek probowac zarejestrowac tez na GC - ale z polskim opisem, Zobaczymy czy zostana zatwierdzone czy nie :)
No cóż, poprostu zacznę zakładać geocachy w Polsce Smile Proszę mi tylko podpowiedzieć, jak postepować w przypadku umieszczenia wczesniej w tym miejscu opencacha?

I o to chodzi - by skrzynek bylo jak najwiecej.
A w czym Ci przeszkadzaja skrzynki z OC - jesli miejsce jest ciekawe, to pewnie i kilka roznych skrzynek da sie tam schowac. Nie zawsze jest to jedyne drzewo z jedna dziupla na rozleglej pustyni i na pewno daloby sie schowac w troche innym miejscu :)
Obrazek
Avatar użytkownika
ted68
Bywalec
 
Posty: 218
Dołączył(a): Cz, 03 maja 2007 10:51
Lokalizacja: Białystok - 53°07,2'N 23°05,9'E

Postprzez sp2ong » N, 24 lut 2008 16:30

Panowie szkoda kruszyc kopi, juz taka dyskusje przerabialismy 2 lata temu i do niczego nie doporwadzila. Kazdy ma wybor i moze rejstrowac skrzynke na dowolnym serwisie jakie jest mu odpowiada.

Nie tylko Polska ma wlasna baze skrzynek i nie warto dorabiac do tego jakis wielkiej ideologi. Sa wiec kraje ktore wybraly wlasne rozwiazania tak jak w Niemczech www.opencaching.de (ma tam 16 000 skrzynek) koledzy z Czech tez bazuja na kodzie OC www.opencaching.cz, koledzy z wegier maja wlasny baze z Rosji tak samo, z Estoni, itd itd, mozna by dawac przykladow.
Chcielismy podjac wspolprace z GC.com konczylo sie na odmowie lub propozycjach komercyjnych z strony GC.com wiec wolna droga ....

Tak wiec jak masz chec rejestrowac skrzynki na OC PL to zapraszamy ale nie bedziemy gniewac sie tez jak bedziesz rejestrowal je tylko na GC.com

Wazne aby ci ktorzy chca sie dobrze bawic w geocaching znajda swoje miejsc takie jakie im odpowiada


PS W sumie dopiero jak powstal OpenCaching PL to dzieki niemu mamy w Polsce teraz ponad 2500 skrznek bo do Maja 2006 kiedy byl tylko GC.com to w Polsce bylo ponad tylko 100 skrzynek. Tak wiec OC PL ma swoja zasluge w rozwoju Geocaching w Polsce bo byc moze gdby nie on byloby tak jak jest czyli prawie plaza z skrzynkami w Polsce wiec moze warto bylo zrobic ten krok ;-)
Ostatnio edytowano N, 24 lut 2008 16:47 przez sp2ong, łącznie edytowano 3 razy
Waldek
Avatar użytkownika
sp2ong
Bywalec
 
Posty: 265
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 13:00

Postprzez nemrodek » N, 24 lut 2008 16:34

Jestm gotow przeprowadzic eksperyment i niektore ze swoich skrzynek probowac zarejestrowac tez na GC - ale z polskim opisem, Zobaczymy czy zostana zatwierdzone czy nie


Mogę się założyć, że na pewno polski opis nie będzie żadną przeszkodą
Nemrodek
Vista C
Obrazek
Avatar użytkownika
nemrodek
Początkujący
 
Posty: 70
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:34
Lokalizacja: Rzym

Re: pocztówka z Irlandii - parę uwag o geocachingu w Polsce

Postprzez wodzirej » N, 24 lut 2008 16:42

toczygroszek napisał(a):Innym problemem jaki zauważyłem, jest zakładanie skrzynek "na odwal się" (...) No, chyba że chodzi tylko o "zaliczanie" na ilość.

toczygroszek napisał(a):Nie do końca rozumiem ideę stworzenia odrębnego systemu Opencaching wobec istniejącego już Geocaching mającego zasięg ogólnoświatowy. (...) Gdy zajrzałem na mapę Krakowa - jest tam dosłownie kilka skrzynek. (...) Dobrym przykładem jest np skrzynka Kopiec Krakusa w Krakowie, gdzie w Opencaching jest 14 znalezionych logów a w Geocaching ta sama skrzynka ma 89!


Czy chodzi Ci o relatywizm matematyczny: raz ilość jest ważna, a raz nie jest?
Czyżbym stracił coś z Twojego toku rozumowania?
Odwzajemniam pozdrowienia :) W lipcu wracam do PL. 50/50 do Krakowa :)
Ostatnio edytowano N, 24 lut 2008 17:31 przez wodzirej, łącznie edytowano 1 raz
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: pocztówka z Irlandii - parę uwag o geocachingu w Polsce

Postprzez tboniasty » N, 24 lut 2008 16:56

toczygroszek napisał(a):Bo jak mam do wyboru skrzynke umieszczoną w jakims interesującym miejscu z podaną jego historią i skrzynkę "konar zbutwiałego drzewa w żulerskim zagajniku" to tego drugiego nawet nie odwiedzę.


IMHO kolego Toczygroszku, wszystko zależy od preferencji - ja np. wolę chodzić po górach i szukać cache'a pod zbutwiałym drzewem ;)

W ogóle ten temat przypomina mi dysputę typu "Linux vs Windows" (i wynikające z nich akcje propagandowe "dlaczego moje jest lepsze i powinienes to sobie zainstalowac") :)

WAPM, problem pewnie lezy w rozdzielnosci statystyk ;)
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Re: pocztówka z Irlandii - parę uwag o geocachingu w Polsce

Postprzez ted68 » N, 24 lut 2008 17:08

tboniasty napisał(a):
toczygroszek napisał(a):Bo jak mam do wyboru skrzynke umieszczoną w jakims interesującym miejscu z podaną jego historią i skrzynkę "konar zbutwiałego drzewa w żulerskim zagajniku" to tego drugiego nawet nie odwiedzę.


IMHO kolego Toczygroszku, wszystko zależy od preferencji - ja np. wolę chodzić po górach i szukać cache'a pod zbutwiałym drzewem ;)

Kazdego bawi co innego - ale przeciez tutaj o zabawe chodzi.

WAPM, problem pewnie lezy w rozdzielnosci statystyk ;)

Dla niektorych statystyki tez sa wazne, wiec dlaczego odbierac im te przyjemnosc ?
Obrazek
Avatar użytkownika
ted68
Bywalec
 
Posty: 218
Dołączył(a): Cz, 03 maja 2007 10:51
Lokalizacja: Białystok - 53°07,2'N 23°05,9'E

Postprzez Dziku » N, 24 lut 2008 19:45

Tyle razy juz było to wałkowane...
Myślę, że nieporozumienia wynikają z tego, że kolega poznał juz trochę system GC, natomiast o Opencachingu (który przeciez nie jest polskim wynalazkiem) wie jeszcze niewiele. A przeciez są jeszcze skrzynki na GPS Games...
Poza wszystkim - to kiepskie skrzynki nie są na szczęście domeną opencachingu. Spotykane są we wszystkich serwisach geocachingowych.

Jedyna rada - po powrocie do kraju poszukać skrzyneczek zarejestrowanych w naszym opencachingowym serwisie. Kierując się oczywiście zdrowym rozsądkiem i własnym uznaniem w doborze tego co się zechce poszukać.
Powodzenia i miłej zabawy 8)
Obrazek
Dziku
Bywalec
 
Posty: 233
Dołączył(a): So, 04 sie 2007 17:22
Lokalizacja: Łódź

Postprzez toczygroszek » N, 24 lut 2008 21:47

ted68 napisał(a):A w czym Ci przeszkadzaja skrzynki z OC - jesli miejsce jest ciekawe, to pewnie i kilka roznych skrzynek da sie tam schowac. Nie zawsze jest to jedyne drzewo z jedna dziupla na rozleglej pustyni i na pewno daloby sie schowac w troche innym miejscu :)


A to jesłi tak, to nie ma problemu :) Sądziłe, że może takie "dublowanie" jest niemile widziane. Albo ktoś szukając jednej skrzynki przez przypadek znajdzie inną ;)

Do WAPM:
Strasznie mnie łapiesz za słowa ;) Chyba nie chodzi o to, żeby zakładać skrzynki byle gdzie, byle jakie, byle dużo? Natomiast (przynajmniej tak sądzę) pożądane przez autora skrzynki jest to, żeby był tam spory ruch, a skrzynka miała pozytywne rekomendacje. No, chyba że moje rozumowanie jest błędne :)

Do sp2ong:
Masz rację, jesłi opencaching przyczyniłs ię do popularyzacji tej zabawy to spoko. Ale może teraz, skoro już zaczyna to być popularne zalogować najciekawsze skrzynki na geocaching.com? Moim zdaniem warto.

Do tboniasty:
Zgadza się, ja też wolę góry niż miasto. Ale myślę że warto założyć skrzynkę w miejscu, z którym wiąże się jakaś historia albo ciekawostka przyrodnicza. Takich mało znanych a ciekawych miejsc jest mnóstwo. Oczywiście każdy zakłada skrzynke tam gdzie chce, ale to taka moja sugestia, żeby prócz ilości podnosić jakość :)

Chętnie teraz przywiozę do Polski troche travelbugów, tylko poprostu nie mam ich gdzie poukrywać :D

Mam nadzieję, że nikt nie poczuł sie urażony momi postulatami. Pozdrawiam!
toczygroszek
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): So, 23 lut 2008 1:57
Lokalizacja: Dublin/Kraków

Re: pocztówka z Irlandii - parę uwag o geocachingu w Polsce

Postprzez moli516 » N, 24 lut 2008 22:03

toczygroszek napisał(a):Witam wszystkich, jako że to mój pierwszy post na forum.
Pozdrawiam z deszczowej Irlandii!


maly OFF Topic .....
dzisiaj w ciagu dnia w Dublinie nie padalo ;)
pozdrawiam.
Avatar użytkownika
moli516
Początkujący
 
Posty: 82
Dołączył(a): Wt, 28 sie 2007 22:12
Lokalizacja: NZ

Postprzez ted68 » N, 24 lut 2008 22:03

Zgodnie z tym co wczesniej napisalem - wlasnie , na razie testowo, dwie skrzynki z OC zglosilem w GC. Jesli je, tak jak twierdzi nemrodek, zarejestruja mimo ze maja opis po polsku - to porejestruje kilka nastepnych, wiec nie martw sie, ze nie bedziesz mial gdzie chowac travelbugow wkladac :)
Obrazek
Avatar użytkownika
ted68
Bywalec
 
Posty: 218
Dołączył(a): Cz, 03 maja 2007 10:51
Lokalizacja: Białystok - 53°07,2'N 23°05,9'E

Postprzez nemrodek » N, 24 lut 2008 23:39

z tego co wiem, to reviewer'ami na Polske są Czesi albo Słowacy, wiec pewnie Polski jakos rozumieją :)
bo to chodzi wyłącznie o to, by reviewer zrozumiał opis by móc stwierdzić, że skrzynka jest zgodna z regulaminem
Nemrodek
Vista C
Obrazek
Avatar użytkownika
nemrodek
Początkujący
 
Posty: 70
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:34
Lokalizacja: Rzym

Postprzez woytas » N, 24 lut 2008 23:48

moje cache na gc maja tylko polskie opisy i bez wiekszych problemow - (czasmi gadalem lamanym czeskim :>) sa zatwierdzane
Obrazek
Avatar użytkownika
woytas
Początkujący
 
Posty: 52
Dołączył(a): So, 01 wrz 2007 14:01
Lokalizacja: Rybnik

Następna strona

Powrót do Geocaching

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości