Grupowy serwer

O współczesnych poszukiwaczach skarbów.

Moderator: Spider

Grupowy serwer

Postprzez filips » Wt, 11 wrz 2007 12:52

Kiedyś na jakimś spotkaniu padł temat wykupu swojego serwera wirtualnego + domeny - właśnie przeznazonego na forum, jakieś pliki, może www itp. dla naszej społeczności. Koszt można by podzielić między chętnych. Szacuję, że powinno się udać zmieścić w 10PLN/osoba/rok przy kilku(nastu) osobach zainteresowanych.

Założenia:
- na serwerze działa forum geocache
- administruje nim KILKA osób
- osoby, które zrzuciły się na koszt serwera mogą w wolnej przestrzeni składować swoje materiały (fotki, www, inne pliki wedle życzenia)


Co my na to?
GeoKrety.org - darmowa alternatywa dla travelbugów
Baza skrzynek dla urządzeń przenośnych (też darmowa)
Avatar użytkownika
filips
Bywalec
 
Posty: 242
Dołączył(a): So, 01 wrz 2007 18:37

Postprzez ZYR » Wt, 11 wrz 2007 13:13

Mi pasuje, wolałbym jednak kasy nie zbierać, mam przykre wspomnienia z bycia skarbnikiem w szkole podstawowej ;)

Poważnie dodałbym jeszcze pytanie o mechanizm forum, phpBB jest chyba darmowy, nie?
Za grosz się na tym nie znam. Czytać ich strony wnikliwie nie mam czasu teraz, nie jestem pewny czy nie można u nich bezpośrednio forum założyć. Czy ktoś zna zasady użytkowania phpBB?
ZYR
Obrazek
Avatar użytkownika
ZYR
Bywalec
 
Posty: 201
Dołączył(a): Wt, 31 lip 2007 14:20
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Postprzez filips » Wt, 11 wrz 2007 13:17

To forum (w sensie "program") jest darmowe. Wietrzę problemy w "dobrym" jego skonfigurowaniu. To musi być ktoś, kto się na tym zna (niestety nie ja:). Potem z administracją (moderowaniem itp) powinno być już łatwiej i to może robić kilka osób po "krótkim kursie phpb(b)" :-)
GeoKrety.org - darmowa alternatywa dla travelbugów
Baza skrzynek dla urządzeń przenośnych (też darmowa)
Avatar użytkownika
filips
Bywalec
 
Posty: 242
Dołączył(a): So, 01 wrz 2007 18:37

Postprzez sp2ong » Wt, 11 wrz 2007 13:19

Warto miec na uwadze ze obecna lokalizacja bazy OC pl jest goscinnie na obecnym serwrze. Przydalby sie serwer ktory obsluge ma:

- php 5 (to juz chyba wszedzie jest)
- mysql z serii 5.0.x lub lepiej 5.1.x
- mysql obsluga triggers ( z tym jest najwiekszy problem miedzy innymi dlatego OC PL musial opuscic home.pl gdyz nie dali wsparcia dla triggers a nowa wersje OC PL, ta od lutego uzywa triggers)
- dobrze aby byla obsluga crontab czyli wykonywanie zadan scryptow php w zadanych interwalach czasowych.

To sa wymagania dla obecnego OC PL.
Waldek
Avatar użytkownika
sp2ong
Bywalec
 
Posty: 265
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 13:00

Postprzez shchenka » Wt, 11 wrz 2007 13:22

Jeśli chodzi o phpBB to widziałem kilka włamów na serwery, które tego używały, więc pewnie istnieje tam jakiś problem bezpieczeństwa.
Pewnie to kwestia świadomej konfiguracji, która być może nie jest trywialna.
Obrazek
shchenka
Bywalec
 
Posty: 224
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:29

Domena

Postprzez shchenka » Wt, 11 wrz 2007 13:24

Przenoszę z innego wątku, żeby skanalizować dyskusję:

Wydaje mi się, że jeśli planujemy nową domenę, to dobrze jest zrobić to porządnie. W szczególności zastanowić się kto (osoba fizyczna ? prawna ? ) i na jakich zasadach jest "właścicielem" domeny.

Na wszelki wypadek zarezerwowałem na ten cel domenę oc.org.pl, którą oczywiście chętnie przekażę tak jak to ustalimy.

Co do forum to jestem zdania, że mogłoby korzystać z tego samego adresu co serwis OC.
Obrazek
shchenka
Bywalec
 
Posty: 224
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:29

Postprzez sp2ong » Wt, 11 wrz 2007 13:26

filips napisał(a):To forum (w sensie "program") jest darmowe. Wietrzę problemy w "dobrym" jego skonfigurowaniu. To musi być ktoś, kto się na tym zna (niestety nie ja:). Potem z administracją (moderowaniem itp) powinno być już łatwiej i to może robić kilka osób po "krótkim kursie phpb(b)" :-)


Warto aby bylo to phpbb z seri 3.x lub inne bo phpbb jest bardzo dziurawe i slabo ma z sprawami antyspamowymi wiem ze chwala ludzie http://www.simplemachines.org/ polskie wsparcie na http://www.smf.pl/
Waldek
Avatar użytkownika
sp2ong
Bywalec
 
Posty: 265
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 13:00

Re: Domena

Postprzez sp2ong » Wt, 11 wrz 2007 13:30

shchenka napisał(a):Na wszelki wypadek zarezerwowałem na ten cel domenę oc.org.pl, którą oczywiście chętnie przekażę tak jak to ustalimy.

Co do forum to jestem zdania, że mogłoby korzystać z tego samego adresu co serwis OC.


W sumie domena OpenCaching.pl jest bardzo zwiazana z nazwa projektu i sciele identyfikowana z idea OpenCaching'u. Mysle ze dlugosc nazwy nie ma tu moze znaczenia bo i tak mamy ja w bookmarkach.
Waldek
Avatar użytkownika
sp2ong
Bywalec
 
Posty: 265
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 13:00

Re: Domena

Postprzez shchenka » Wt, 11 wrz 2007 13:34

sp2ong napisał(a):W sumie domena OpenCaching.pl jest bardzo zwiazana z nazwa projektu i sciele identyfikowana z idea OpenCaching'u. Mysle ze dlugosc nazwy nie ma tu moze znaczenia bo i tak mamy ja w bookmarkach.


Też jestem zdania, że najlepiej byłoby zachować domenę OpenCaching.pl (przy całych moich zastrzeżeniach do jej długości, trudno).
Obrazek
shchenka
Bywalec
 
Posty: 224
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:29

Postprzez filips » Wt, 11 wrz 2007 13:36

sp2ong napisał(a):Warto miec na uwadze ze obecna lokalizacja bazy OC pl jest goscinnie na obecnym serwrze. Przydalby sie serwer ktory obsluge ma:


Rozumiem, że gdyby taki "społecznościowy" serwer się pojawił można by nań przenieść bazę opencaching.pl (skoro teraz jest gościnnie)? Waldku, masz już jakiś serwer spełniający te wymagania na oku?

Domena w sumie już jest: opencaching.pl. Pod tym adresem mógłby być serwis taki jak jest teraz, a np w poddomenie users.opencaching.pl wszystkie te rzeczy o których dyskutowaliśmy (forum, www itp).
GeoKrety.org - darmowa alternatywa dla travelbugów
Baza skrzynek dla urządzeń przenośnych (też darmowa)
Avatar użytkownika
filips
Bywalec
 
Posty: 242
Dołączył(a): So, 01 wrz 2007 18:37

Postprzez Bas » Wt, 11 wrz 2007 14:52

Rozumiem, ze goscinnie oznacza "na razie", tak?

Czy moglibyscie napisac dlaczego serwer platny jest nam potrzebny?
Darmowe nie daja takich mozliwosci? Juz ten jeden powod wystarcza, o ile to prawda ;) Uzasadnienie byloby przydatne przy wyjmowaniu pieniedzy jak sadze...
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez filips » Wt, 11 wrz 2007 14:56

Serwery płatne dają - przeważnie, dużo większą stabilność pracy oraz to, że go nie zamkną z dnia na dzień. Dodatkowo: brak reklam, przeważnie lepsze osiągi niż darmowe alternatywy itd.

Ale w toku dyskusji może się okazać, że wcale nie potrzebujemy takiego serwera :)
GeoKrety.org - darmowa alternatywa dla travelbugów
Baza skrzynek dla urządzeń przenośnych (też darmowa)
Avatar użytkownika
filips
Bywalec
 
Posty: 242
Dołączył(a): So, 01 wrz 2007 18:37

Postprzez sp2ong » Wt, 11 wrz 2007 15:32

Bas napisał(a):Rozumiem, ze goscinnie oznacza "na razie", tak?

Czy moglibyscie napisac dlaczego serwer platny jest nam potrzebny?
Darmowe nie daja takich mozliwosci? Juz ten jeden powod wystarcza, o ile to prawda ;) Uzasadnienie byloby przydatne przy wyjmowaniu pieniedzy jak sadze...


Oczywiscie ze to dobre rozwiazanie. Server na Linux postawiony ktory siedzi na UPS daje zdecydowanie wieksza elastycznosc (ale pociaga tez wiksza odpowiedzalnosc za aktualizacje ssytemu aby nie byl dziurawy) i nie ma problemow np tych o ktorych pisalem tzn obsluga Triggers Mysql oraz uruchamianie skryptow o okreslonych czasach. Ale gdzie znalezc cos takiego.? Chetnie bym sie podzielil administracja OC PL bazy i systemem z osoba(ami) moze daloby to wieksza szanse na realizacje roznych pomyslow z OC ale w obecnej lokalizacji OC PL nie jest to mozliwe.
Waldek
Avatar użytkownika
sp2ong
Bywalec
 
Posty: 265
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 13:00

Postprzez Artix » Wt, 11 wrz 2007 21:05

Darmowe nie oznacza dobre, roczne koszty utrzymania serwera platnego nie sa naprawde tak duze, oczywiscie kwestia ilosci uzytkownikow i obciazenia serwera. Zaden darmowy sobie z tym nie poradzi. Sam troche adminuje na sporym forum i wcale nie jest to praca wdzieczna, a do tego czasochlonna. Kwestia wlamow, predzej czy pozniej znajdzie sie ktos kto dla jaj zrobi hacka just for fun, wiec znowu trzeba tracic czas na łatanie darmowego php. No i oczywiscie trzeba robic backup bazy danych forumowych zeby po wykrzaczeniu sie serwera czy innym wrednym zjawisku nie zaczynac od nowa.
Pozdrawiam
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Artix
Początkujący
 
Posty: 62
Dołączył(a): Wt, 04 wrz 2007 19:48
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Topik » Śr, 12 wrz 2007 17:24

Jestem za. Kiedyś rozmawialiśmy o kosztach naszego hobby i pojawiły się bardzo ciekawe wypowiedzi.

P.S. Mały, ciasny ale własny (nie mylić z kiepski czy „dziurawy”).
Obrazek
Topik
Początkujący
 
Posty: 52
Dołączył(a): Pt, 25 maja 2007 18:16
Lokalizacja: Malbork

Następna strona

Powrót do Geocaching

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 14 gości

cron