Edge 705 - test

O seriach Forerunner, Edge, Approach i Swim, oprogramowaniu Garmin Training Center i SportTracks, serwisie Garmin Connect, a także o innych rozwiązaniach dla biegaczy, cyklistów, narciarzy, wioślarzy oraz uprawiających inne dyscypliny sportowe w których przydatny może być GPS.

Moderator: Azzie

Postprzez jurget » Śr, 04 cze 2008 7:36

IMHO byki są mało znaczące i nieliczne, a i bez polskich znaków diakrytycznych da się spokojnie przeżyć. Kilka komunikatów chyba też nie przetłumaczono, np. jest "wykryto czujnik kadencji" czy coś w tym stylu, a dla HR wyskakuje "HR monitor detected" (lub coś w tym stylu, ale po engliszowemu).
MOntana 700, Garmin Edge 705, Magellan Explorist 100, TomTom One v1
jurget
Początkujący
 
Posty: 39
Dołączył(a): Pt, 16 maja 2008 11:32

Postprzez allander » Śr, 04 cze 2008 12:26

A mnie boli, że nie można zapisać śladu. Reszta ogólnie jest OK.
allander
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt, 03 cze 2008 19:21

Postprzez miki » Śr, 04 cze 2008 13:32

jurget napisał(a):IMHO byki są mało znaczące i nieliczne, a i bez polskich znaków diakrytycznych da się spokojnie przeżyć. Kilka komunikatów chyba też nie przetłumaczono, np. jest "wykryto czujnik kadencji" czy coś w tym stylu, a dla HR wyskakuje "HR monitor detected" (lub coś w tym stylu, ale po engliszowemu).


Owszem, błędów jest niedużo i są mało znaczące, ale są. Oprócz tych, które wymieniłeś są jeszcze:
- "akwizycja satelitów" przy uruchamianiu urządzenia, wyraz "akwizycja" wybitnie tam nie pasuje, bo jest kalką językową i w polskim ma zupełnie inne znaczenie niż to, jakie miało być w zamyśle, powinno być "pobieranie/odbieranie", "pozyskiwanie", czy coś podobnego, to samo dotyczy opcji "kontynuuj akwiz." w menu przy słabych sygnałach GPS;
- w przypadku słabych sygnałów GPS pojawia się wspomniane wyżej menu, w opisach opcji pozycje "pracuj z wyl. GPS" oraz "szukaj ponownie" mają opisy zaczynające się od "wybierz ta opcje" zamiast "wybierz te opcje", co ciekawe, pozostałe opcje nie mają tego błędu;
- w ustawieniach koloru wyświetlania jest "rozmowy" zamiast "rozowy";
- w ustawieniach jednostek jest "siatka austryjacka" zamiast "austriacka".
Więcej nie znalazłem. Czy to się zgłasza gdzieś do Garmina?
Ostatnio edytowano Śr, 04 cze 2008 13:41 przez miki, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
miki
Bywalec
 
Posty: 140
Dołączył(a): Wt, 22 kwi 2008 8:15
Lokalizacja: Kraków

Postprzez miki » Śr, 04 cze 2008 13:36

allander napisał(a):A mnie boli, że nie można zapisać śladu. Reszta ogólnie jest OK.


Nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałem, ale można przecież zapisać ślad.
Avatar użytkownika
miki
Bywalec
 
Posty: 140
Dołączył(a): Wt, 22 kwi 2008 8:15
Lokalizacja: Kraków

Postprzez jurget » Śr, 04 cze 2008 13:55

miki napisał(a):Owszem, błędów jest niedużo i są mało znaczące, ale są. Oprócz tych, które wymieniłeś są jeszcze:
- "akwizycja satelitów" przy uruchamianiu urządzenia, wyraz "akwizycja" wybitnie tam nie pasuje, bo jest kalką językową i w polskim ma zupełnie inne znaczenie niż to, jakie miało być w zamyśle, powinno być "pobieranie/odbieranie", "pozyskiwanie", czy coś podobnego, to samo dotyczy opcji "kontynuuj akwiz." w menu przy słabych sygnałach GPS;


"Akwizycja satelitów" jako skrót od "Akwizycja danych z satelitów" nie budzi moich zastrzeżeń :)

miki napisał(a):- w ustawieniach koloru wyświetlania jest "rozmowy" zamiast "rozowy";


Z tego miałem ubaw nawet :) Ale kolory ustawia się straszliwie rzadko więc można przeżyć.

miki napisał(a):- w ustawieniach jednostek jest "siatka austryjacka" zamiast "austriacka".
Więcej nie znalazłem. Czy to się zgłasza gdzieś do Garmina?


Może to jakiś staropolski język? ;)
Zgłaszać błędy możesz po angielsku na stronce z garmina. Odpowiadają na wszelkie zapytania w ciągu 3 roboczych dni - porządna firma.


allander napisał(a):A mnie boli, że nie można zapisać śladu. Reszta ogólnie jest OK.


Edge zapisuje ślad zawsze gdy pracuje stoper. Można się przyzwyczaić do tego dosyć szybko.
MOntana 700, Garmin Edge 705, Magellan Explorist 100, TomTom One v1
jurget
Początkujący
 
Posty: 39
Dołączył(a): Pt, 16 maja 2008 11:32

Postprzez allander » Śr, 04 cze 2008 14:04

jurget napisał(a):Edge zapisuje ślad zawsze gdy pracuje stoper. Można się przyzwyczaić do tego dosyć szybko.


Tak, ale po zgraniu danych do Mapsource, śladu nie pokazuje. Można go przejżęć na ekranie ege przeglądając historię lub w Traning ceter lub sportsTrack. W tym ostanim da się zapisać ślad jako plik gpx i póżniej odczytać w MapSource.

Dodam,że edge używam dopiero 2 dzien wiec są to moje spostrzeżenia.
allander
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt, 03 cze 2008 19:21

Postprzez miki » Śr, 04 cze 2008 14:59

jurget napisał(a):
miki napisał(a):Owszem, błędów jest niedużo i są mało znaczące, ale są. Oprócz tych, które wymieniłeś są jeszcze:
- "akwizycja satelitów" przy uruchamianiu urządzenia, wyraz "akwizycja" wybitnie tam nie pasuje, bo jest kalką językową i w polskim ma zupełnie inne znaczenie niż to, jakie miało być w zamyśle, powinno być "pobieranie/odbieranie", "pozyskiwanie", czy coś podobnego, to samo dotyczy opcji "kontynuuj akwiz." w menu przy słabych sygnałach GPS;


"Akwizycja satelitów" jako skrót od "Akwizycja danych z satelitów" nie budzi moich zastrzeżeń :)


Powtarzam - wyraz "akwizycja" wybitnie tam nie pasuje, bo jest kalką językową (współczesna zaraza, która doprowadza mnie do szału!) i w polskim ma zupełnie inne znaczenie niż to, jakie miało być w zamyśle, również nie pasuje w Twoim rozwinięciu "Akwizycja danych z satelitów". Jeśli nadal nie wiesz co znaczy ten wyraz, to proponuję słownik języka angielskiego vs słownik języka polskiego:
"acquisition - the action or process of acquiring sth"
"akwizycja - zbieranie zamówień na towary lub usługi jakiejś firmy"
Nie wiedziałem, że Edge 705 zbiera zamówienia na towary lub usługi.
Avatar użytkownika
miki
Bywalec
 
Posty: 140
Dołączył(a): Wt, 22 kwi 2008 8:15
Lokalizacja: Kraków

Postprzez miki » Śr, 04 cze 2008 17:59

jurget napisał(a):Zgłaszać błędy możesz po angielsku na stronce z garmina. Odpowiadają na wszelkie zapytania w ciągu 3 roboczych dni - porządna firma.


Fajno, ale niestety formularz na garmin.com nie działa, klikam send email i nic nie idzie. Czy ktoś zna ich adres do kontaktu? Nie mogli go normalnie podać tylko jakiś formularz?
Avatar użytkownika
miki
Bywalec
 
Posty: 140
Dołączył(a): Wt, 22 kwi 2008 8:15
Lokalizacja: Kraków

Postprzez beetle-m » Śr, 04 cze 2008 19:05

Troszkę OT.
Jeśli macie dodatkowe info o ukrytych funkcjach Edge 705 ... temat cały czas czeka: :arrow: Ukryte funkcje GPS - podsumowanie.
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Postprzez jurget » Śr, 04 cze 2008 19:13

miki napisał(a):
jurget napisał(a):Zgłaszać błędy możesz po angielsku na stronce z garmina. Odpowiadają na wszelkie zapytania w ciągu 3 roboczych dni - porządna firma.


Fajno, ale niestety formularz na garmin.com nie działa, klikam send email i nic nie idzie. Czy ktoś zna ich adres do kontaktu? Nie mogli go normalnie podać tylko jakiś formularz?


Mnie nie działał pod Firefoxem, odpaliłem pod Internet Explorerem i zadziałał. Spróbuj.

beetle-m napisał(a):Troszkę OT.
Jeśli macie dodatkowe info o ukrytych funkcjach Edge 705 ... temat cały czas czeka: :arrow: Ukryte funkcje GPS - podsumowanie.


no ja pamiętam o tym, ale nic nie odkryłem więcej :]


allander napisał(a):
jurget napisał(a):Edge zapisuje ślad zawsze gdy pracuje stoper. Można się przyzwyczaić do tego dosyć szybko.


Tak, ale po zgraniu danych do Mapsource, śladu nie pokazuje. Można go przejżęć na ekranie ege przeglądając historię lub w Traning ceter lub sportsTrack. W tym ostanim da się zapisać ślad jako plik gpx i póżniej odczytać w MapSource.

Dodam,że edge używam dopiero 2 dzien wiec są to moje spostrzeżenia.


Na pamięci gps jak podłączysz do komputera w katalogu garmin\history są wszystkie trasy zapisane w formacie Edge-a - czyli nie gpx. Ale wiele aplikacji już obsługuje ten format.
MOntana 700, Garmin Edge 705, Magellan Explorist 100, TomTom One v1
jurget
Początkujący
 
Posty: 39
Dołączył(a): Pt, 16 maja 2008 11:32

Postprzez miki » Śr, 04 cze 2008 22:42

jurget napisał(a):
miki napisał(a):
jurget napisał(a):Zgłaszać błędy możesz po angielsku na stronce z garmina. Odpowiadają na wszelkie zapytania w ciągu 3 roboczych dni - porządna firma.


Fajno, ale niestety formularz na garmin.com nie działa, klikam send email i nic nie idzie. Czy ktoś zna ich adres do kontaktu? Nie mogli go normalnie podać tylko jakiś formularz?


Mnie nie działał pod Firefoxem, odpaliłem pod Internet Explorerem i zadziałał. Spróbuj.


Nie działa ani pod Mozillą, ani pod Operą, ani pod Internet Explorerem.

beetle-m napisał(a):Troszkę OT.
Jeśli macie dodatkowe info o ukrytych funkcjach Edge 705 ... temat cały czas czeka: :arrow: Ukryte funkcje GPS - podsumowanie.


no ja pamiętam o tym, ale nic nie odkryłem więcej :]


Ja również.

Na pamięci gps jak podłączysz do komputera w katalogu garmin\history są wszystkie trasy zapisane w formacie Edge-a - czyli nie gpx. Ale wiele aplikacji już obsługuje ten format.


Polecam TCX Converter.
Avatar użytkownika
miki
Bywalec
 
Posty: 140
Dołączył(a): Wt, 22 kwi 2008 8:15
Lokalizacja: Kraków

Postprzez lone wolf » Cz, 12 cze 2008 19:21

Mam to urządzenie drugi dzień, w sumie to moje pierwsze urządzenie tego typu. Dziś odbyłem trasę ok 23 km w takim " mieszanym" terenie tzn bezdroża, las, miasto. W gęstym lesie odbiornik łapał średnio 7-9 satelitów. Co do nawigacji, tzn powrotu po śladzie mam małe ale. Urządzenie za późno reaguje na zboczenie z trasy. Co prawda pracuje w trybie smart, jutro go przełączę na zapis co sekundę. W mieście wybrałem powrót do domu ( poz domu mam zapisaną) i tu małe zdziwienie. Po kilkunastu sekundach wykreślił mi całą trasę ale zupełnie inną, jakby w drugą stronę, jest faktem że kazałem mu prowadzić po drogach głównych. Co do czujnika serca, wbrew temu co jest napisane w instrukcji umieściłem czujniki na lewej stronie ciała, ani razu nie zerwał sygnału. Jutro kolejny dzień testów.
Garmin Edge705HR
Avatar użytkownika
lone wolf
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt, 06 cze 2008 23:06
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez jurget » Pt, 13 cze 2008 16:05

a ja dzisiaj miałem dziwne zdarzenie, w pewnym momencie mój edge przestał pokazywać prędkość przemieszczania się, a jechałem na rowerze około 20km/h. Wyłączenie czujnika kadencji pomagało, jak tylko go włączałem to wyświetlał prędkość 0.1km/h. W domu wpadło mi do głowy, że może coś z obwodem koła jest i rzeczywiście, było na auto a on ustawił sobie sam z nikąd 12mm. Zmieniłem na ręczne i wpisałem obwód i jest OK teraz.
MOntana 700, Garmin Edge 705, Magellan Explorist 100, TomTom One v1
jurget
Początkujący
 
Posty: 39
Dołączył(a): Pt, 16 maja 2008 11:32

Postprzez TomS » N, 29 cze 2008 22:22

Hej :)

Czytam ten temat bo biorę E705 pod uwagę ale chyba jako posiadacz 60CSx sobie odpuszczę... :)

Natomiast mam w związku z testem (fajowy poniekąd) dwie uwagi / sugestie:

1. Obwód koła.
Wyszły nieścisłości pomiędzy obwodem podanym przez gps a obwodem zmierzonym. Widzę na fotce koło mtb...

Czy Mierniczy Obwodu Koła wziął pod uwagę ugięcie opony pod wpływem rowerzysty? Poniekąd wartość zmienną, zależną od objętości dętki w spoczynku, ciśnienia w dętce i innych tam...?

Przykładowo opona 26x2,3 o obwodzie nieobciążonym 2090mm z ciśnieniem około 3,5 atm przy jakimś tam obciążeniu ugina się o około 12mm co zmniejsza promień = 322,7mm do ~320,7mm a tym samym obwód do realnego 2014mm !!! Ubytek 3,6%.


2. Nadajnik pulsu.
Mam sporo do czynienia z produktami niemieckiej firmy Sigma Sport.
Posiadam starszy model pulsometru PC15.
Opaska gumowa w E705 jest identyczna (poza napisami) a nadajnik z sensorami niemal identyczny; różni się "logo" na środku i przetłoczeniem ozdobnym.

Stawiam, że Garmin kupuje nadajniki pulsu od Sigmy.
Jeśli mam rację, to ten nadajnik nie jest kodowany, jest kompatybilny z większością popularnych, niekodowanych pulsometrów, np. tych na siłowniach (ergometry, rowerki itp).
Z moich doświadczeń wynika, że ślinienie mało pomaga bo ślina jest kiepskim elektrolitem. Pot zawierający sól - dobrym. Jak komuś się spieszy to zwilżenie lekkim roztworem soli pomoże.
Ja po prostu zakładam nadajnik kilkanaście minut przed treningiem.
Utrata sygnału może następować szczególnie jeśli opaska jest za słabo naciągnięta albo połączenie wyschnie (pod wiatr, zima-słabe pocenie itp).
Sigma proponuje rowerzystom o słabym poceniu i w warunkach "suchych" umieszczać nadajnik na plecach (osobiście jeszcze nie próbowałem) bo są mniej narażone na wysuszanie i bardziej się pocą.
Zasięg jest bardzo uzależniony od stanu (napięcia) baterii. Jak zaczynają się kłopoty - wymieniam. Czas pracy bardzo zależy od ilości wysłanych impulsów - dużo trenujesz - często wymieniasz :)
TomS
Początkujący
 
Posty: 26
Dołączył(a): Pn, 10 wrz 2007 21:58

Postprzez miki » Cz, 03 lip 2008 11:37

TomS napisał(a):Hej :)
2. Nadajnik pulsu.
Mam sporo do czynienia z produktami niemieckiej firmy Sigma Sport.
Posiadam starszy model pulsometru PC15.
Opaska gumowa w E705 jest identyczna (poza napisami) a nadajnik z sensorami niemal identyczny; różni się "logo" na środku i przetłoczeniem ozdobnym.
Stawiam, że Garmin kupuje nadajniki pulsu od Sigmy.
Jeśli mam rację, to ten nadajnik nie jest kodowany, jest kompatybilny z większością popularnych, niekodowanych pulsometrów, np. tych na siłowniach (ergometry, rowerki itp).


Z całą pewnością nadajnik jest kodowany i to w technologii 2,4 GHz, a nie 5 kHz jak np. w nie najnowszych Polarach. Niemal na pewno nie będzie kompatybilny z niekodowanymi odbiornikami, Sigma z nim nie działa. Zresztą nie wyobrażam sobie tego, biorąc pod uwagę zasięg co najmniej kilkunastu metrów.

Z moich doświadczeń wynika, że ślinienie mało pomaga bo ślina jest kiepskim elektrolitem. Pot zawierający sól - dobrym. Jak komuś się spieszy to zwilżenie lekkim roztworem soli pomoże.
Ja po prostu zakładam nadajnik kilkanaście minut przed treningiem.
Utrata sygnału może następować szczególnie jeśli opaska jest za słabo naciągnięta albo połączenie wyschnie (pod wiatr, zima-słabe pocenie itp).
Sigma proponuje rowerzystom o słabym poceniu i w warunkach "suchych" umieszczać nadajnik na plecach (osobiście jeszcze nie próbowałem) bo są mniej narażone na wysuszanie i bardziej się pocą.


W takich przypadkach najlepiej stosować żel taki jak do EKG.
Avatar użytkownika
miki
Bywalec
 
Posty: 140
Dołączył(a): Wt, 22 kwi 2008 8:15
Lokalizacja: Kraków

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na sportowo

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości