Edge 800 - pierwsze wrażenia i testy.

O seriach Forerunner, Edge, Approach i Swim, oprogramowaniu Garmin Training Center i SportTracks, serwisie Garmin Connect, a także o innych rozwiązaniach dla biegaczy, cyklistów, narciarzy, wioślarzy oraz uprawiających inne dyscypliny sportowe w których przydatny może być GPS.

Moderator: Azzie

Re: Edge 800 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez Marko » Śr, 19 sty 2011 8:31

@Alf
Eee tam :D
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Edge 800 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez miecho » Pn, 24 sty 2011 0:55

Kilka zdjęć:
Ekran_000_DSC04684.png
Bez podświetlenia

Ekran_050_DSC04680.png
50% podświetlenia

Ekran_100_DSC04677.png
100% podświetlenia
LeCH
Edge 1030 , Oregon 650, Forerunner 945
Avatar użytkownika
miecho
Garniak
 
Posty: 1014
Dołączył(a): Cz, 08 maja 2008 7:40
Lokalizacja: już nie Żory...

Re: Edge 800 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez miecho » Pn, 24 sty 2011 1:01

Na zewnątrz, niebo zachmurzone, prószył śnieg:
Ekran_000_DSC04749.png
Bez podświetlenia

Ekran_050_DSC04739.png
50% podświetlenia

Ekran_100_DSC04744.png
100% podświetlenia
LeCH
Edge 1030 , Oregon 650, Forerunner 945
Avatar użytkownika
miecho
Garniak
 
Posty: 1014
Dołączył(a): Cz, 08 maja 2008 7:40
Lokalizacja: już nie Żory...

Re: Edge 800 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez miecho » Pn, 24 sty 2011 1:05

Z błyszczącymi ekranami bywa i tak:
Ekran_Lusterko_DSC04747.png

Ekran_Lusterko_DSC04705.png

Ekran_Lusterko_DSC04703.png
LeCH
Edge 1030 , Oregon 650, Forerunner 945
Avatar użytkownika
miecho
Garniak
 
Posty: 1014
Dołączył(a): Cz, 08 maja 2008 7:40
Lokalizacja: już nie Żory...

Re: Edge 800 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez miecho » Wt, 01 lut 2011 0:32

Odbiornik

Obudowa Edge jest skręcana śrubkami i sprawia wrażenie solidnej. Z tyłu jest pokryta gumą. Gniazdo USB i karty SD są zakryte kawałkiem gumy, który przymocowany jest do obudowy dwoma śrubkami - w razie kłopotów pewnie będzie można ją wymienić. Obudowa z przodu (ramka ekranu) wykona jest z gładkiego tworzywa sztucznego imitującego karbon. Dotykowy ekran o rozmiarze 37 x 56 mm o rozdzielczości 160 x 240 pikseli został umieszczony pod szybką wykonaną z gładkiego tworzywa sztucznego.Szybka jest zagłębiona o około 0.5mm U dołu umieszczone są dwa przyciski z tworzywaSTART/STOP i LAP/RESET. Przycisk POWER jest umieszczony z lewej strony obudowy w części pokrytej gumą.

Ekran

Edge 800 należy do grupy odbiorników nowej generacji, którą rozpoczął Colorado 300. Widać więc wiele cech wspólnych z dotychczasowymi modelami i całkiem możliwe, że sam wyświetlacz LCD jest jest identyczny jak w Dakocie (ta sama rozdzielczość i wymiary). Jednak wyświetlacz Edge 800 w przeciwieństwie do dotychczasowych dotykowych modeli turystycznych (Oregon i Dakota) chroni "twardy" i błyszczący kawałek tworzywa sztucznego co skutkuje tym, że czytelność ekranu leży gdzieś pomiędzy Edge 705 a Colorado 300.
W słoneczny dzień najlepszą czytelność ma wyświetlacz gdy światło pada tak pod kątem pomiędzy 45 - 90° w stosunku do płaszczyzny ekranu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jednak w przy naszej szerokości geograficznej i gdy z reguły odbiornik jest zamocowany na mostku (co raczej uniemożliwia operowanie położeniem odbiornika w celu uzyskania najbardziej optymalnych warunków oświetleniowych) trzeba się liczyć z tym, że na ekranie zobaczymy niebo albo własne odbicie :)

Obrazek
Obrazek
Na zdjęciach powyżej wszystkie odbiorniki mają wyłączone podświetlenie ekranu.
Zdjęcia odbiorników w innych warunkach:
Wewnątrz budynku
Przy zachmurzonym niebie

Porównując parametry ekranu E705 i E800 wychodzi, że 705 wygrywa o 320 pikseli:
Edge 705: 176 x 220 = 38720 pikseli
Edge 800: 160 x 240 = 38400 pikseli.

Jednak ekran E800 jest większy:
Edge 705: 3.48 x 4.36 cm
Edge 800: 3.8 x 5.6 cm.
co w połączeniu ze znanym z nowych odbiorników sposobem prezentacji map (w E705 mapa jest znacząco upraszczana) prowadzi do tego, że kreślony obraz na ekranie E800 jest czytelniejszy i przyjemniejszy dla oka.

Obrazek
Edge 705

Obrazek
Edge 800

Jeżeli mapa posiada dane DEM Edge 800 potrafi je wykorzystać do cieniowania map. W niektórych przypadkach ładnie to wygląda... na zrzutach na ekranie komputera. W praktyce jednak zaciemnia to obraz i konieczne jest częstsze korzystanie z podświetlenia ekranu.
Obrazek
Edge 800 - z cieniowaniem

Edge 800 obsługuje CustomMaps:
Obrazek
Te same pliki KMZ na ekranie Edge 800 są ciemniejsze niż w Colorado.

Edge 800 obsługuje również BirdsEye (jest też dla niego modyfikacja fw) - póki co nie testowane.
LeCH
Edge 1030 , Oregon 650, Forerunner 945
Avatar użytkownika
miecho
Garniak
 
Posty: 1014
Dołączył(a): Cz, 08 maja 2008 7:40
Lokalizacja: już nie Żory...

Re: Edge 800 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez fredzio » Cz, 03 lut 2011 20:47

miecho napisał(a):Jednak ekran E800 jest większy [od E705] co w połączeniu ze znanym z nowych odbiorników sposobem prezentacji map (...) prowadzi do tego, że kreślony obraz na ekranie E800 jest czytelniejszy i przyjemniejszy dla oka

Używając Edge 705 nie narzekałem. Ale teraz, gdy przyzwyczaiłem się do sposobu prezentacji mapy w 62ce, która jest prawie identyczna jak w Edge 800, to rażą mnie, te wielkie i niemieszczące się na ekranie Edge 705, nazwy miejscowości.

Przy okazji Pytania:
1. Fotoradary w Edge 800. (Przypominam w Edge 705 był z tym problem). Czy POI Loader widzi Edge 800? Czy fotoradary wersja "bip" viewtopic.php?f=9&t=2803 są widoczne w Edge 800 i podczas symulacji w trybie demonstracyjnym, wywoływany jest alert przy zbliżaniu się do fotoradarów?
2. Czy 800ka obsługuje oddzielne pliki dla map?
3. Czy Edge 800, podaje gdzieś w opcjach, sumę wzniesień wgranej lub stworzonej trasy?
Był: Edge 705 (3.10) + HR CAD
Jest: 62s (2.80) + HR CAD . Mapa UMPpcPL Topo.
Obrazek Obrazek
fredzio
Bywalec
 
Posty: 191
Dołączył(a): Wt, 21 paź 2008 13:16

Re: Edge 800 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez miecho » Cz, 03 lut 2011 23:51

fredzio napisał(a):Czy POI Loader widzi Edge 800?
Tak
fredzio napisał(a):Czy fotoradary wersja "bip" viewtopic.php?f=9&t=2803 są widoczne w Edge 800
Tak
Radary.png
Radary.png (23.53 KiB) Przeglądane 10695 razy

fredzio napisał(a): i podczas symulacji w trybie demonstracyjnym, wywoływany jest alert przy zbliżaniu się do fotoradarów?

W trybie demo nie. Jutro sprawdzę jak to działa "na żywo".
04.02.2011:
Natomiast przy załączonym GPS działa ostrzeganie o radarach:
Radary2.png
Radary2.png (12.3 KiB) Przeglądane 10671 razy


fredzio napisał(a):Czy 800ka obsługuje oddzielne pliki dla map?
Tak
fredzio napisał(a):Czy Edge 800, podaje gdzieś w opcjach, sumę wzniesień wgranej lub stworzonej trasy?
Dla trasy utworzonej w urządzeniu przez Szukaj... lub wgranej z MapSource/BaseCamp - nie. Trasa utworzona w MapSource/BaseCamp po wgraniu do Edge jest konwertowana na Kurs (plik binarny - fit). Widać ją jak zwykły Kurs, ale wykres profilu wysokości jest "zepsuty" i pokazuje -500m.
Nie mogę na razie powiedzieć, że E800 tego nie potrafi, bo być może do tego jest potrzebna mapa z wbudowanymi danymi DEM (u mnie UMP_pcPL + mapa bazowa z danymi DEM).
LeCH
Edge 1030 , Oregon 650, Forerunner 945
Avatar użytkownika
miecho
Garniak
 
Posty: 1014
Dołączył(a): Cz, 08 maja 2008 7:40
Lokalizacja: już nie Żory...

Re: Edge 800 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez miecho » So, 05 lut 2011 13:33

Interfejs
Edge 800 posiada 3 przyciski hardwarowe, ale głównym elementem obsługi jest dotykowy ekran. Dotykowy interfejs niesamowicie przyspiesza obsługę. Odnosząc się do obsługi za pomocą dżojstika i przycisków E705 to tak jakby obsługiwać Windows za pomocą klawiatury. Rozszerzenie obsługi o dotykowy interfejs to tak jakby do ww. Windowsa dołożyć myszkę. Znacząco to skraca się czas obsługi, gdyż dzięki temu mamy:
  • Bezpośredni dostęp do pozycji w menu. Bezpośredni powinien być w cudzysłowie :), bo jeżeli jest więcej niż 5 pozycji w menu to trzeba przeskoczyć do następnej strony klikając na strzałki u dołu ekranu albo przesuwając w pionie palec po ekranie w odpowiednim kierunku.
  • Możliwość szybkiego wprowadzania tekstu.
  • Wygodne przesuwanie mapy (w przypadku dżojstika kursor musie przemierzyć znaczny fragment ekranu zanim zacznie się przesuwać mapa).
Z drugiej strony dotykowość ekranu niesie za sobą trochę trudniejsze precyzyjne zaznaczanie punktu na ekranie mapy.

Po załączeniu na wyświetlaczu Edge pokazuje się ekran mocy sygnału GPS:
Obrazek
z którego można przejść:
- do ekranów podstawowych: Stoper (Pola danych) <-> Mapa <-> Wirtualny partner <-> Profil wysokości
- do Menu głównego
Obrazek

Ekrany główne można konfigurować.
Mapa:
  • ekran jest zawsze wyświetlany,
  • 2 pola danych lub żadne podczas nawigacji,
  • 2 pola danych lub żadne podczas gdy nie nawiguje.
Wirtualny partner:
  • wyświetlanie: załączone/wyłączone.
Wysokość:
  • wyświetlanie: załączone/wyłączone,
  • 2 pola danych zawsze włączone.
Wirtualny pratner:
  • wyświetlanie: załączone/wyłączone.
Stoper (Strona 1):
  • ekran jest zawsze wyświetlany,
  • można ustawić od 3 do 10 pól danych.
Stoper (Strona 2):
  • wyświetlanie: załączone/wyłączone,
  • można ustawić od 3 do 10 pól danych.
Stoper (Strona 3):
  • wyświetlanie: załączone/wyłączone,
  • można ustawić od 3 do 10 pól danych.
Stoper kursu:
  • wyświetlanie: załączone/wyłączone (pokazuje się tylko podczas kursu),
  • można ustawić od 3 do 10 pól danych.
Stoper treningu:
  • wyświetlanie: załączone/wyłączone (pokazuje się tylko podczas treningu),
  • można ustawić od 3 do 10 pól danych.
W minimalnej konfiguracji będą wyświetlane dwa ekrany główne (Stoper <-> Mapa), a w maksymalnej 7 ekranów + Stoper kursu lub Treningu.
Ekrany główne można przełączać strzałeczkami u dołu ekranu albo przesuwając palec po ekranie.
Bardzo wygodna jest funkcja Autoprzewijanie dzięki której ekrany same się przewijają - nie trzeba odrywać rąk od kierownicy. Można ustawić różna 3 prędkości przełączania ekranów:
  • Wyłączone
  • Wolno
  • Średnia
  • Szybko

Bardzo wygodnie da się zmienić przyporządkowanie pól danych bezpośrednio z wyświetlanego ekranu - trzeba przytrzymać pole które chcemy zmienić na ok 3 sekundy po czym otwiera się menu wyboru pól danych. Dostępne pola danych podzielone są na kategorie i dzięki temu nie trzeba przewijać całej listy. W najgorszym przypadku trzeba wykonać 6 kliknięć żeby dostać się do najodleglejszego pola.
E800_PolaDanych.png
Liczbę i przyporządkowanie pól danych konfiguruje się menu: Kluczyk -> Ustawienia roweru -> Strony treningu ....

Trzeba przyznać, że wpisywanie tekstu jest bardzo wygodne, ale trzeba się przyzwyczaić do układu klawiszy "ABCDE.."
Obrazek
Klikanie w poszczególne literki wymaga jednak precyzji. W rękawiczkach z grubymi palcami może być problem z trafieniem w odpowiednią literkę.

Możliwa jest blokada ekranu: Przycisk POWER -> Zablokuj. Przy blokadzie przyciski Start/Stop i Lap/Reset nadal działają, a dotknięcie ekranu powoduje:
- w pierwszej kolejności włączenie podświetlenia ekranu (jeżeli jest włączane na określony czas)
- drugie klikniecie wyświetla ekran z komunikatem o blokadzie przycisków.

A na koniec ekranik/pole danych, którego wcześniej nie widziałem, nie zwróciłem uwagi na to, że jest wśród dostępnych pól a jego odkrycie wywołało szeroki uśmiech na mojej twarzy :D :D :D
Obrazek
LeCH
Edge 1030 , Oregon 650, Forerunner 945
Avatar użytkownika
miecho
Garniak
 
Posty: 1014
Dołączył(a): Cz, 08 maja 2008 7:40
Lokalizacja: już nie Żory...

Re: Edge 800 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez GPS Maniak » So, 05 lut 2011 13:51

miecho napisał(a):[*]Wygodne przesuwanie mapy

Ten kij ma dwa końce i jest to związane z tym:
miecho napisał(a): trochę trudniejsze precyzyjne zaznaczanie punktu na ekranie mapy

Bo przy niewielkich przesunięciach mapy - przy stałym zoomie - faktycznie w dotykowym jakby szybciej, jeżeli jednak siedząc w Poznaniu chcę szybko przeanalizować sobie coś w otoczeniu schroniska na Hali Gąsienicowej to w guzikowcu jest to jednak łatwiejsze.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Edge 800 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez fredzio » So, 05 lut 2011 15:24

Zastanawia mnie jak Edge 800 radzi sobie z trudnymi warunkami. Co z jazdą zimą na minusowej temperaturze, co z deszczem i przecieraniem ekranu.

Cieszy mnie dodanie pozycji, Dokąd>Współrzędne. Dostrzegam możliwość urozmaicania wycieczek z Edge 800 o geocaching. Może nie dla wszystkich wystarczający sposób [E800 ma ograniczenie do 200 waypointów], ale zakładając, że jeszcze w domu wybieramy, jakie skrzynki chcemy szukać, to do Edge 800 można skopiować kilka/kilkanaście punktów skrzynek, o jakie chcemy zahaczyć na wycieczce.

Chciałem dopytać, w Edge 705 w Menu>Dokąd>Zapisane przejazdy, można było na szybko wczytać ślad lub trasę, którą utworzyliśmy w Map Source i przesłaliśmy do Edge. Czy w 800etce, coś zmieniono, dalej można przesyłać ślady i trasy z Mapsource?
Był: Edge 705 (3.10) + HR CAD
Jest: 62s (2.80) + HR CAD . Mapa UMPpcPL Topo.
Obrazek Obrazek
fredzio
Bywalec
 
Posty: 191
Dołączył(a): Wt, 21 paź 2008 13:16

Re: Edge 800 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez miecho » So, 05 lut 2011 16:17

GPS Maniak napisał(a):Bo przy niewielkich przesunięciach mapy - przy stałym zoomie - faktycznie w dotykowym jakby szybciej, jeżeli jednak siedząc w Poznaniu chcę szybko przeanalizować sobie coś w otoczeniu schroniska na Hali Gąsienicowej to w guzikowcu jest to jednak łatwiejsze.

Przesuwanie mapy w guzikowym jest upierdliwe w sytuacji, gdy przesuwa się mapę w jednym kierunku a potem chcemy przesuwać w przeciwnym kierunku. W Colorado kursor przemierza ekran ok 4sekundy, czyli po 4 sekundach zacznie mi się przesuwać mapa. W dotykowym mapa się przesuwa od razu.

Dżojstik (W C300 E705) ma 8 pozycji co pozwala nam przesuwać mapę w kierunku będącym wielokrotnością kąta 45stopni (przy zmianie pozycji musi przejechać kursor na odpowiedni brzeg ekranu). W dotykowym można przesuwać mapę w dowolnym kierunku (nawet zygzakiem :) ).

W E800 jest dodana pewna czadowa funkcjonalność (w Colorado i E705 tego nie ma) związana z ustawianiem pozycji na mapie w trybie Demo.
Odbiornik GPS jest w trybie Demo, jestem w Żorach a chcę ustawić pozycję w okolicy Babiej Góry:
Menu -> Dokąd -> Punkty Geograficzne -> Obiekty Lądowe -> Babia Góra -> Jedź a potem Idź do pozycji i moja pozycja pozycja ustawi się w danym waypoincie:
E800_GPSDemo.png
.
LeCH
Edge 1030 , Oregon 650, Forerunner 945
Avatar użytkownika
miecho
Garniak
 
Posty: 1014
Dołączył(a): Cz, 08 maja 2008 7:40
Lokalizacja: już nie Żory...

Re: Edge 800 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez popej » So, 05 lut 2011 16:46

miecho napisał(a): W dotykowym można przesuwać mapę w dowolnym kierunku (nawet zygzakiem :) ).

Pod warunkiem, że się nie zacznie od któregoś z guzików na ekranie :)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Edge 800 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez miecho » So, 05 lut 2011 16:59

fredzio napisał(a):Zastanawia mnie jak Edge 800 radzi sobie z trudnymi warunkami. Co z jazdą zimą na minusowej temperaturze,

Jeździłem tak przy niewielkim mrozie, tak z -5°C - nie było problemów.
fredzio napisał(a):...co z deszczem i przecieraniem ekranu.

Wsadziłem go pod prysznic - działa bez zarzutu. W ogóle nie widać różnicy w działaniu . Reaguje tylko na dotyk palca, wodę ignoruje :).
fredzio napisał(a):Czy w 800etce, coś zmieniono, dalej można przesyłać ślady i trasy z Mapsource?

Można. Są one zapisywane w pliku Temp.GPX w katalogu New Folders. Po uruchomieniu Edge są one konwertowane na Kursy a plik Temp.gpx jest usuwany. I tu się dzieją pewne czary :) (o tym troszkę później).
Punkty można wysłać w jedną stronę MapSource -> E800.
LeCH
Edge 1030 , Oregon 650, Forerunner 945
Avatar użytkownika
miecho
Garniak
 
Posty: 1014
Dołączył(a): Cz, 08 maja 2008 7:40
Lokalizacja: już nie Żory...

Re: Edge 800 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez miecho » So, 05 lut 2011 17:10

popej napisał(a):
miecho napisał(a): W dotykowym można przesuwać mapę w dowolnym kierunku (nawet zygzakiem :) ).

Pod warunkiem, że się nie zacznie od któregoś z guzików na ekranie :)

Dlatego zygzakiem - żeby ominąć te guziki :)
Podczas przesuwania są tylko 3 guziki:
E800_Przesuwnie.png
E800_Przesuwnie.png (18.66 KiB) Przeglądane 10591 razy
LeCH
Edge 1030 , Oregon 650, Forerunner 945
Avatar użytkownika
miecho
Garniak
 
Posty: 1014
Dołączył(a): Cz, 08 maja 2008 7:40
Lokalizacja: już nie Żory...

Re: Edge 800 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez GPS Maniak » N, 06 lut 2011 1:54

miecho napisał(a): Colorado kursor przemierza ekran ok 4sekundy, czyli po 4 sekundach zacznie mi się przesuwać mapa. W dotykowym mapa się przesuwa od razu.

Teraz już wiem dlaczego nie kupiłem Colorado - ma za dużo pikseli, dlatego tak długa trwa to przesuwanie kursora :wink: (w 62ST to są 2 sek.).
A tak poważniej. Różnicę oczywiście znam - w końcu bawiłem się dość intensywnie i dość długo Oregonem. Jednak wspomniałem o "drugim końcu tego kija", bo nie zawsze przesuwamy mapę tylko o połowę długości ekranu czy nawet całego ekranu i to przy niezmienionym zoomie, a tylko w takim przypadku można mówić o korzyści jaką w Garminie niesie dotykowy ekran.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na sportowo

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 10 gości