Jaki garniak z TMC?

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Jaki garniak z TMC?

Postprzez matib12 » Wt, 14 wrz 2021 17:27

Witam. planuje się przerzucić z nawigacji w telefonie na nawigacje dedykowaną. Jaki model używany garmina możecie polecić w kwocie do 300 zł z wbudowanym odbiornikiem TMC? Jestem trochę sceptycznie nastawiony do pobierania danych o ruchu przez internet(nie wszędzie jest zasięg) dlatego lepsza mi się wydaje opcja radiowa albo jak istnieje hybryda złożona z obu rozwiązań na raz ale jak w tym budżecie będzie to jedyna opcja to będę musiał z tym przeżyć.
matib12
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt, 14 wrz 2021 17:22

Re: Jaki garniak z TMC?

Postprzez sdsyc » Śr, 15 wrz 2021 14:19

Wg mnie to zasięg gsm jest prawie wszędzie. Kasy w TMC (czyli komunikaty via RDS na FM) bym nie ładował.
Szukaj nawigacji z oznaczeniem LMT-S lub MT-S, które to potrzebują telefonu i zasięgu... gsm. Wyjaśnienie usług i oznaczeń https://discover.garmin.com/pl-PL/traffic/
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Jaki garniak z TMC?

Postprzez Wojtas81 » Cz, 23 gru 2021 7:30

Czytałem opinie ludzi którzy skarżyli się na pogorszenie zasięgu na trasach. Tzn, że dopatrzyli się kilkukilometrowych dziur w zasięgu jakieś kilkadziesiąt kilometrów od terenów zurbanizowanych, niezależnie od operatora.
Podejrzenie jest takie, że coś wyłączają pod przyszłą/obecną budowę sieci 5G. Tak więc nie zakładałbym, że na 100% zasięg jest wszędzie, mimo, iż teoretycznie niby powinien być.
Nie jest to jednak aż tak istotne w przypadku trafficu, co w przypadku map online (jeśli ktoś takich używa).


Co do zasady pokrycie dużych terenów radiem pasywnym (takim jak np FM) zawsze będzie tańsze i pewniejsze niż pokrycie GSM/UMTS/LTE/5G.
Wynika to po prostu z faktu, że transmisja pasywna (jednostronna) wymaga nieporównywalnie mniej nadajników, które za to mają nieporównywalnie większy zasięg.
Nie istnieje tu też problem przeciążenia sieci, bo nie ma znaczenia ilu ludzi odbiera sygnał jednocześnie.

Z drugiej strony postęp telefonii mobilnej jaki się dokonał w europie jest ogromny, więc TMC traci na znaczeniu.
Garmin Nuvi 760 + Garmin Nuvi 3597LMT
Wojtas81
Początkujący
 
Posty: 43
Dołączył(a): So, 18 gru 2021 23:49


Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości