Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62 a może GPSMAP 78?

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Re: Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62?

Postprzez GPS Maniak » Wt, 09 sie 2011 12:01

Marko napisał(a):Sportiva ma już bardzo dobrą, naturalną kolorystykę, dobry kontrast

Owszem, ale niestety wyłącznie cieniu. W pełnym słońcu zarówno kontrast jak też kolorystyka obrazu ulega wyraźnemu pogorszeniu, czego nie ma w Garminach z ekranami z pleksi.
EDIT:
nuras napisał(a):Odbiornik w 95% przypadków będzie wędrował w kieszeni.

Kieszeń kieszeni nie równa :wink: Wrzucenie odbiornika do kieszeniu kurtki czy kamizelki typu "bezrękawnik" nie stanowi problemu. Natomiast w kieszeni spodni, także tej na boku uda, odbiornik wielkości 62-ki wyraźnie przeszkadza. Przynajmniej ja tak to odczuwam. Pomysł z futerałem typu "scyzoryk Victorinox" jest dobry - sam tak noszę (na pasku biodrowym plecaka) m.in. kompaktowy aparat fotograficzny czy portfel z dokumentami. Jeżeli zapotrzebownie na gadżety nie jest zbyt wielkie może wystarczy miejsca na pasku :wink: :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62?

Postprzez Marko » Wt, 09 sie 2011 12:27

GPS Maniak napisał(a):
Marko napisał(a):Sportiva ma już bardzo dobrą, naturalną kolorystykę, dobry kontrast

Owszem, ale niestety wyłącznie cieniu. W pełnym słońcu zarówno kontrast jak też kolorystyka obrazu ulega wyraźnemu pogorszeniu, czego nie ma w Garminach z ekranami z pleksi.

W słońcu to różnie bywa.
Użytkownik światłolubnej Dakoty czy Sprotivy wymachuje odbiornikiem w celu skierowania ekranu prostopadle do światła słonecznego. Użytkownik komórki i wielu Nuvi zasłania ekran dłonią.
Tak w przypadku eTrexa, jak i Colorado, czy Sportivy jeszcze nie miałem potrzeby szukania cienia, wręcz przeciwnie.

Problemem - dla Sportivy - jest światło rozproszone. Tu pomaga duże podświetlenie ekranu oraz znakomicie dobrana kolorystyka elementów wektorowych - śladów i linii namiaru - jak na zdjęciu (podświetlenie max, pochmurno, lekka mgła).
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62?

Postprzez Andrzej B » Wt, 09 sie 2011 12:52

To może ja coś dodam od siebie.
Mam Oregona 550 i przeważnie jest zamontowany na rowerze tym standardowym garminowskim uchwytem za ok 35 zł. I dobrze się to sprawuje. Ekran dotykowy według mnie jest bardzo dobrym rozwiązaniem. "Przycisk", który trzeba podczas jazdy wcisnąć to cały ekran, a potem tylko szybki rzut oka czy dobrze jadę. Jest to wygodne i wątpię czy w przyciskowcach jest to wygodniejsze (nie sprawdziłem tylko widziałem jak kolega się męczył). Bez problemu obsługuje się to w rękawiczkach. Jeżeli chodzi o odblaski to ten uchwyt nie jest aż tako solidny i można go tak obrócić by ekran był czytelny. Ogólnie jestem zadowolony z wyboru.
Andrzej B
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Wt, 05 lip 2011 19:23
Lokalizacja: Poznań

Re: Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62?

Postprzez nuras » Wt, 09 sie 2011 13:33

GPS Maniak napisał(a):Kieszeń kieszeni nie równa :wink: Wrzucenie odbiornika do kieszeniu kurtki czy kamizelki typu "bezrękawnik" nie stanowi problemu. Natomiast w kieszeni spodni, także tej na boku uda, odbiornik wielkości 62-ki wyraźnie przeszkadza. Przynajmniej ja tak to odczuwam. Pomysł z futerałem typu "scyzoryk Victorinox" jest dobry - sam tak noszę (na pasku biodrowym plecaka) m.in. kompaktowy aparat fotograficzny czy portfel z dokumentami. Jeżeli zapotrzebownie na gadżety nie jest zbyt wielkie może wystarczy miejsca na pasku :wink: :D

Widzisz Lechu... Jak to nieraz człowiekowi proste, przyziemne wytłumaczenie wystarczy żeby się cieszył :D. Jak to człowiek sobie niepotrzebnie życie komplikuje ciasnymi kieszeniami. Znowu mądrości mi wypisujesz, dziękuję. Jak już gdzieś łażę bez względu na to czy to las, góry czy woda to i tak w jeansach nie idę tylko w czymś luźniejszym przecież. Więc przecież obcisłe kieszenie jeansów nie stanowią problemu. Powiem więcej. Dobrze, że 78 jest takich gabarytów bo eTrex w tych moich kieszeniach pewnie by się zapodział :lol: .
Na pasku potrafi sporo gadżetów wisieć, oj sporo. Ale miejsce na kaburę Garmina zawsze się znajdzie.
Myślę że jak chłopaki z e-Azymuta dobiorą mi coś do montażu rowerowego zostaje przy GPSmap78.
Dziś pół dnia trzymam do góry nogami 60Cx i powiem Wam szczerze, że ku mojemu zdziwieniu wcale nie jest tak źle jak mogłoby się wydawać. A to dlatego iż punkt ciężkości jest na dole przez co wygodniej leży mi w dłoni, takie mam wrażenie. Być może to odczucie bardzo subiektywne ale tego będę się trzymał jak zdecyduje się na ten model.
Być może jest coś w tym rozmieszczeniu przycisków w serii 78.
Wszystko wyjdzie na jaw jak jedno i drugie obmaca się własnoręcznie.
Może znajdzie się jeszcze jakiś rowerowy użytkownik 78?
Jeszcze raz dziękuję wszystkim za cenne rady.

Pozdrowienia, nuras
nuras
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn, 08 sie 2011 9:02

Re: Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62?

Postprzez GPS Maniak » Wt, 09 sie 2011 15:32

Andrzej B napisał(a): "Przycisk", który trzeba podczas jazdy wcisnąć to cały ekran, a potem tylko szybki rzut oka czy dobrze jadę.

Jak wspomniałem wyżej, to kwestia priorytetów. Przy takim wykorzystaniu odbiornika, o jakim wspominasz wyżej, oczywiście masz rację. Sam zresztą napisałem że np. przesunięcie mapy celem "looknięcia" co widać za krawędzią ekranu jest łatwiejsze w dotykowcu. Są jednak użytkownicy - do których ja się zaliczam - którzy lubią dość intensywnie "bawić się" odbiornikiem podczas wędrówki. Polega to m.in. na tym, że żongluję mapami, by sprawdzić co konkurencja oferuje w danym regionie. Kalkuluję trasy alternatywne - też na różnych mapach i na dodatek na różnych spontanicznie wymyślonych odcinkach tzn z różnymi punktami końcowymi. Często przechodzę z kalkulacji "on road" na "bezdroże" i vice verca. W zależności od sytuacji zmieniam ilość i rodzaj pól danych czy raczej dokonuję przejścia: pola danych/dashboard. Zdarza się że włączam i wyłączam cieniowanie etc. etc. Pomimo mojej wielkiej sympatii do Oregona (po sześciu tygodniach testów - przymierzałem się kiedyś do zakupu tego odbiornika), nie przekonasz mnie, że tego typu zabawy są tak samo wygodne w Oregonie jak w 62. Zwłaszcza w zimowych rękawiczkach. Gdyby były - zapewne dziś używałbym Oregona :)

Oczywiście nie każdy wyczynia takie cuda w terenie, zatem nie każdy będzie postrzegał te różnice tak jak ja. Tak samo zresztą jak nie każdy bawi się w opisywanie waypointów, co dla odmiany jest zdecydowanie łatwiejsze w dotykowcu. W sumie - w zależności od zastosowań i sposobu wykorzystania odbiornika - dla jednego lepszym rozwiązaniem będzie panel dotykowy, dla innego guziki :D Odrębnym zagadnieniem jest jakość (kolorystyka, kontrast) wyświetlacza. Przy czym znów nie chodzi o to że w dotykowcu jest z tym jakoś wybitnie źle. Ale o to, że może być zdecydowanie lepiej: viewtopic.php?p=86160#p86160

nuras napisał(a):Dziś pół dnia trzymam do góry nogami 60Cx i powiem Wam szczerze, że ku mojemu zdziwieniu wcale nie jest tak źle jak mogłoby się wydawać.

Problem leży bardziej po stronie estetyki zestawu: "Ręka + odbiornik" niż w ergonomii samej obsługi :wink:
Nie wiem czy widziałeś tę uwagę?: viewtopic.php?p=95653#p95653
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62?

Postprzez Marko » Wt, 09 sie 2011 16:53

GPS Maniak napisał(a):Są jednak użytkownicy - do których ja się zaliczam - którzy lubią dość intensywnie "bawić się" odbiornikiem podczas wędrówki. Polega to m.in. na tym, że żongluję mapami, by sprawdzić co konkurencja oferuje w danym regionie...
Tak samo zresztą jak nie każdy bawi się w opisywanie waypointów, co dla odmiany jest zdecydowanie łatwiejsze w dotykowcu.
W sumie - w zależności od zastosowań i sposobu wykorzystania odbiornika - dla jednego lepszym rozwiązaniem będzie panel dotykowy, dla innego guziki :D

Skoro już off-topikujemy, to pozwól, że jeszcze raz odniosę się do TwoNav; jako no. 2 po Garminie na rynku.
Ja też lubię się bawić odbiornikiem, choć w umiarkowanym stopniu ;)
Przede wszystkim przełączam mapy (czy też mapsety), wyszukuję POI i sprawdzam pola danych (np. pochylenie, porównuję wysokość GPS z wysokością ciśnieniową, "pacnięciem w ekran" sprawdzam nazwę POI, wysokość celu na mapie, jak i odległość oraz azymut - opcja HINTs). Lubię mieć zarówno pola danych, jak i wykres profilu przed oczyma, a jak chcę więcej mapy - wówczas naciśnięciem klawisza - chowam je.
1
Niestety gospodarka mapami w Garminie w pewnych obszarach leży.
W TwoNav można wyświetlić tak wszystkie załadowane mapy, ale i nakazać wyświetlenie tylko map dla obszaru ekranu - jak np. z OziExplorerze - i to zarówno rastrowych RMAP, RTMAP, jak i wektorowych VMAP oraz CustomMaps, czyli map własnych użytkownika - MPVF (modyfikowanymi odpowiednikiem garminowskiego TYP-u, czyli plikiem CLAY).

Nie ma róży bez kolców...
W zakresie wektorówek, CompeGPS jednak zostaje dosyć daleko za Garminem. Przede wszystkim, nie pozwala na wyszukiwanie po wszystkich mapach, a tylko po jednej - nadrzędnej - podobnie jak w Nuvi.
Ponadto, nie opanowałem jeszcze, niestety, polskich liter w opisach POI na mapach wektorowych - co widać na zamieszczonych zrzutach ekranowych.

2
Klawiatura wirtualna w Sportivie jest koszmarnie mała, więc wpisywanie jakichkolwiek tekstów palcem jest trudne, koszmarnie trudne :(
3
Sam ekran dotykowy jednak mnie nie przekonuje. Dla mnie optymalnym rozwiązaniem jest jednak dotykowiec z klawiszami.

Jest jeszcze coś - CompeGPS co chwilę zaskakuje nowym firmware, który - dla odmiany w stosunku do Garmina - niemal zawsze przynosi ciekawe funkcje ;) (w tym i bugi :(), które wynikają z życzeń użytkowników spisywanych na stronie internetowej (feedback).

P.S. W załączniku funkcjonalności zapewne pozostające w sferze marzeń wielu użytkowników Garmina ;)
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62?

Postprzez nuras » Wt, 09 sie 2011 21:33

Nie wiem czy dobrze zrobiłem ale pozwoliłem sobie skorzystać z fragmentu tego wątku viewtopic.php?f=2&t=8221 w swoim poście. Większość informacji tam zawartych jest dla mnie jak na ten moment zbyt profesjonalna.
Zastanowiła mnie jednak jedna rzecz a mianowicie:
ptorz napisał(a):Największe jednak problemy miałem z obsługą mojej 78s przez programy MapSource i BaseCamp. MapSource niestety nie odbiera on waypointów i śladów. Wg mnie to jest największy mankament 78. Z wysyłaniem map, śladów i waypointów nie ma problemów. Natomiast z ich pobieraniem jest bardzo duży problem. MapSource w o ogóle nie pobrał żadnego waypointa. Jeżeli chodzi o ślady to pobrał tylko jeden krótki ślad bieżący. Prawdą jest, co napisano wcześniej, że jedynym sposobem jest ręczne zapisywanie śladów, co kilka godzin. Niewątpliwie jest to wada 78.

Czy oznacza to że po powrocie z wędrówki nie można śladu w prosty sposób ściągnąć na kompa i przeanalizować?
Tak jak wspominałem nie mam jakiś wyimaginowanych oczekiwań ale ta funkcja wydaje mi się istotna.

GPS Maniak napisał(a):
Problem leży bardziej po stronie estetyki zestawu: "Ręka + odbiornik" niż w ergonomii samej obsługi :wink:
Nie wiem czy widziałeś tę uwagę?: viewtopic.php?p=95653#p95653

Dzięki za tą wskazówkę. Myślę jednak że ergonomicznie nie będzie źle.
Chyba nawet łatwiej mi niż innym bo nie mam nawyków z innych odbiorników.
Mam tylko wątpliwości co do uchwytu rowerowego i teraz tych śladów.

Jeszcze raz dzięki za pomoc, pozdrawiam.
nuras
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn, 08 sie 2011 9:02

Re: Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62?

Postprzez EGON » Wt, 09 sie 2011 21:49

A mnie się nasuwa pytanie, czy trzymając w ten sposób, odbiornik (78) w dłoni, nie zasłaniamy ręką anteny?
Pozdrawiam, Piotr

GPSMap 60CSx + PL_TOPO + Walker mapset + UMP pcPL + kilka innych map
Nüvi 3490LM + UMP pcPL + CNE
Huawei Mate 10 Lite Android 8.0.0
Avatar użytkownika
EGON
Garniak
 
Posty: 1161
Dołączył(a): So, 26 kwi 2008 15:53
Lokalizacja: Wrocław

Re: Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62?

Postprzez GPS Maniak » Wt, 09 sie 2011 22:41

nuras napisał(a):Mam tylko wątpliwości .... i teraz tych śladów.

Jeżeli sądzisz, że zakup 62 cokolwiek zmieni jesteś w błędzie. Garmin w pewnym momencie uznał, że MapSource nie nada się do "prostego" zarządzania danymi i nie warto mu nadawać pełnej kompatybilności z nowszymi odbiornikami. Nie ma znaczenia czy kupisz 78 czy 62. Problem oraz jego rozwiązanie zawsze będzie takie samo:
* albo zastosowanie BaseCamp'a
* albo odczytywanie plików GPX (nie import) - bezpośrednio MapSourcem (upierdliwe), bądź za pośrednictwem oprogramowania pomocniczego - np. MapEdit
Kilka słów na ten temat jest m.in. tu: http://gpsmaniak.com/2010/programy-mapsource.htm#dane

Wiesz, z tymi danymi GPS, to tak jak ze zgrywaniem fotografii z aparatu czy z karty pamięci. Można ręcznie - samemu decydując co i gdzie skopiować, ale można też zastosować oprogramowanie firmowe tego czy innego producenta sprzętu, które samo zgra wszystko wrzucając do "jedynie słusznych" folderów i podfolderów. Takie niby ułatwienie, które dla wielu jest niestety utrudnieniem :( Takim "firmowym" programem do zarządzania danymi Garmina jest obecnie BaseCamp, którego - przyznam szczerze - w ogóle nie używam, ale które o ile się nie mylę, robi w zakresie śladów i waypointów wszystko co trzeba.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62?

Postprzez asandrzej » Wt, 09 sie 2011 22:56

Ja niektóre czynności wykonuję w Base Camp, zamiana śladu na trasę i odwrotnie, przeglądanie map jnx i kmz,
przeglądanie map z plików .img w czytniku, ale wysyłka map i pozostałe czynności to tylko MapSource.
Główną wadą Base Camp jest powolna praca i utrudnione wyszukiwanie,
ale jak tak dalej pójdzie, to nie będzie wyjścia trzeba będzie przyzwyczaić się do Base Camp.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62?

Postprzez nuras » Śr, 10 sie 2011 6:50

EGON napisał(a):A mnie się nasuwa pytanie, czy trzymając w ten sposób, odbiornik (78) w dłoni, nie zasłaniamy ręką anteny?

EGON, nie jestem specjalistą ale wydaje mi się że nie ma to żadnego znaczenia. Można przecież trzymać odbiornik w kieszeni, w plecaku itp. i o ile się orientuje też działa. Tak więc myślę że od trzymania w ręku, nawet zasłaniania anteny ręką nic złego mu się nie stanie i sygnału nie straci.

GPS Maniak napisał(a):Jeżeli sądzisz, że zakup 62 cokolwiek zmieni jesteś w błędzie. Garmin w pewnym momencie uznał, że MapSource nie nada się do "prostego" zarządzania danymi i nie warto mu nadawać pełnej kompatybilności z nowszymi odbiornikami. Nie ma znaczenia czy kupisz 78 czy 62.

I to jest dla mnie w tym momencie najważniejsza informacje. Pozwala pozostać przy koncepcji 78.
Jak wszystko wypali jutro będę w Azymucie.
Tak jak już wspominałem mam nadzieje, że coś z rowerem wykombinuję.



p.s. Czy jest jakaś możliwość do pisania do głównego tematu tego wątku "A może GPSMAP78 ?". Zakładając go nie brałem pod uwagę innego modelu niż Legend czy 62. Tym czasem wkradł się 78 co osobiście bardzo mnie cieszy.
Być może taka dopiska w temacie ułatwiłaby poszukiwania informacji na temat GPSMAP 78 osobom zainteresowanym.



Pozdrawiam, nuras
nuras
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn, 08 sie 2011 9:02

Re: Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62?

Postprzez Mariusz65 » Śr, 10 sie 2011 8:30

nuras napisał(a):p.s. Czy jest jakaś możliwość do pisania do głównego tematu tego wątku "A może GPSMAP78 ?".

Ty jesteś autorem wątku więc możesz edytować jego tytuł ;-)
Kliknij na "edytuj" przy pierwszym poście!
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62? A może GPSMAP 78?

Postprzez nuras » Śr, 10 sie 2011 9:22

Ale obciach... :oops:
Nie wpadłem na to żeby kliknąć przy pierwszym poście....

W międzyczasie wymyśliłem, że jak połączę to http://www.eazymut.pl/uchwyty-ram-mount/250-uchwyt.html + to http://www.eazymut.pl/uchwyty-ram-mount/260-uchwyt.html to chyba mocowanie rowerowe będę miał załatwione.

Pozdrawiam.
nuras
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn, 08 sie 2011 9:02

Re: Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62? A może GPSMAP 78?

Postprzez Marko » Śr, 10 sie 2011 9:46

@nuras
Widzę, że już się napaliłeś na 78-kę :)
"Na oko" to tak samo dobry model jak 62-ka; a skoro jest uchwyt rowerowy w przystępnej cenie - nie ma co się dłużej zastanawiać ;)
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62? A może GPSMAP 78?

Postprzez asandrzej » Śr, 10 sie 2011 9:46

nuras napisał(a):Ale obciach... :oops:
Nie wpadłem na to żeby kliknąć przy pierwszym poście....


Witam

Gdzie tam obciach,
bardziej trzeba docenić chęć uporządkowania tytułu wątku,
co nie często jest uwzględniane przez forumowiczów..

Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości