Mam ochotę na nowy gadżet Colorado czy Dakota

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Re: Mam ochotę na nowy gadżet

Postprzez Marko » Śr, 11 kwi 2012 12:19

gavia napisał(a):Znaczy w 2.5.8 jeszcze nie ma...

Już jest w 2.5.8; jeszcze w fazie "beta".
Jasnoniebieski - ślad aktywny, ślad nie rejestrowany.
Czerwony - nawigacja wg śladu, ślad nie rejestrowany.
screenshot-15.png


Nieco więcej o profilach i mapach w TwoNav 2.5.8. tutaj:
Kod: Zaznacz cały
http://www.garniak.pl/viewtopic.php?f=32&p=142020#p142020
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Mam ochotę na nowy gadżet

Postprzez GPS Maniak » Śr, 11 kwi 2012 12:59

gavia napisał(a):czy w dalszym ciągu są jakieś ograniczenia rozmiarów mapy?

Masz na myśli pojedynczą mapę? Tego nikt chyba nie wie, bo wydaje mi się, że nie ma narzędzi, które generowałyby tak duże pliki JNX :D
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by mieć na karcie 8 GB rastrów JNX i swobodnie nimi zarządzać, co w przypadku KMZ było niemożliwe.
Przy czym pisząc "swobodne zarządzanie" mam na myśli nie tyle włączanie pojedynczych plików mapowych ile mapsetów, czyli plików JNX, które mają ten samu numer ID.
Przykładowo - tu widzimy dwa niezależnie mapsety, które można osobno włączać i wyłączać:

Zalacznik0_.jpg

Ale to nie są dwa pliki z mapami lecz sześć. Z powodu ograniczeń softwerowych pliki pojedynczych map są mniejsze:

Na mapset Tatry składają się pliki:
87˙382˙876 Nizke_Tatry.jnx
75˙204˙864 Poronin.jnx
86˙226˙398 Tatry.jnx

A na mapset Beskid_Sądecki:
67˙157˙222 Krynica.jnx
76˙367˙624 N_Sacz.jnx
76˙612˙223 Pieniny.jnx

Jak widać pojedyncze mapki mają mniej więcej po 70-90 MB.
W odbiorniku, w opcji: "Wybierz mapę" widzisz to tak:

Zalacznik1.jpg
Zalacznik1.jpg (19.7 KiB) Przeglądane 9181 razy

Nie możesz wyłączyć mapy/pliku "Poronin". Wyłączyć/włączyć możesz cały mapset: Tatry_(CA).
Mało tego. Co prawda odbiornik niby podpowiada jakie pliki wchodzą w skład mapsetu, ale ograniczona ilość miejsca powoduje, że z reguły na spisie widać 2-3 mapki. Brakuje np. pliku "Tatry.jnx", pomimo że jest w odbiorniku i pojawia się po włączeniu mapsetu Tatry_(CA).

Przy ok. 80-100 mapach w odbiorniku brak opcji: "Pokaż listę map pod kursorem" czy brak możliwości wyszukiwania map po nazwie to są właśnie te ułomności, powodujące że dla rastromaniaków Sportiva jest lepszym rozwiązaniem od Garmina. Przynajmniej "na pierwszy rzut oka" :wink: Pogrupowanie map w sensowne mapsety przyspiesza nieco proces zarządzania mapami, ale i tak "na trasie" trudno byłoby wybrać odpowiednią mapę. Na całe szczęście mamy w Garminie profile użytkownika. Zatem jeszcze przed wycieczką "podpinamy" poszczególne mapsety pod odpowiednie profile i wówczas przełączanie między mapami odbywa się błyskawicznie:

Zalacznik3.jpg

W 62 czy eTrex_30 dostęp do "Zmiana profilu" możemy uzyskać jednym naciśnięciem klawisza, zatem działa to naprawdę sprawnie. Jak to wygląda w Dakocie czy Oregonie niestety nie wiem. Tzn. profile użytkownika są, ale nie pamiętam na ile szybki jest dostęp do tej funkcji. Osobiście odnoszę jednak wrażenie, że dla miłośników zabawy "na szlaku" guzikowce Garmina są zdecydowanie bardziej przyjazne niż Dakota czy Oregon.


Co do poprzedniego screenshotu i profilu wysokości:

Obrazek

To co widać na lewo od czerwonej kropki, czyli zielony wykres to wykres tego co przebyłeś, zatem niezależny od trybu pracy odbiornika (mapnik/nawigacja). Natomiast to na prawo - niebieska część wykresu pojawia się wyłącznie w trybie nawigacji. Nic dziwnego. Odbiornik musi wiedzieć dokąd idziemy, by pokazać nam profil tego co przed nami :wink: Przy czym nie ma tu znaczenia czy jest to nawigacja "na krechę" - np. poprzez wskazanie punktu na mapie i polecenie: "jedź" (tak było w tym przypadku), czy nawigacja po trasie, śladzie czy z wykorzystaniem autoroutingu. Byle w odbiorniku były dane DEM. Przy czym "nie ma znaczenia" oznacza tylko to, że profil się pokaże, natomiast oczywiście inaczej będzie wyglądał profil w trybie nawigacji "na krechę", a inaczej "po drogach" w sytuacji gdy droga nie jest prosta jak drut, Dlatego zresztą osobiście preferuję mapy wektorowe z routingiem - także routingiem po znakowanych szlakach.

Tak wygląda "prawie" cała prawda o Garminie :wink: :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mam ochotę na nowy gadżet

Postprzez Zetor » Śr, 11 kwi 2012 15:23

GPS Maniak napisał(a): Jak to wygląda w Dakocie czy Oregonie niestety nie wiem. Tzn. profile użytkownika są, ale nie pamiętam na ile szybki jest dostęp do tej funkcji.

W dotykowych (Oregon, Dakota) zmiana mapy za pomocą zmiany profilu wymaga od 4 do 6 macnięć ekranu. Zależnie od ilości map w odbiorniku (i pewnie tez od innych ustawień) przełączanie profilu możne trwać nawet do 20 s.
pozdrawiam Zetor
Oregon 300: OSM Deutschland, UMP-pcPL
Samsung Xcover 2: Navigon, OsmAnd~, Locus
Klik!
Avatar użytkownika
Zetor
Bywalec
 
Posty: 314
Dołączył(a): Pt, 25 wrz 2009 10:14
Lokalizacja: Brunszwik / Dolna Saksonia

Re: Mam ochotę na nowy gadżet

Postprzez Supiotr » Śr, 11 kwi 2012 21:56

Koledzy, mówiąc szczerze mocno mi zamieszaliscie, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Największym zaskoczeniem jest twonav, kompletnie nie miałem pojęcia o istnieniu sportivy. Widzę, że zmiana sprzętu wymaga ode mnie głębszego zapoznania się z tematem, niestety nie da się tego zrobić spontanicznie. Z uwagą czytam tę dyskusję i ciągle dowiaduję się rzeczy o których nie do końca miałem pojęciem ale to dobrze, mój wybór będzie bardziej przemyślany.
Pozdrawiam
Vista HCX (UMP, TOPO, old CNE i kilka innych) & Nuvi205 (UMP, oldGPmapa - kolejność właściwa ;-)), MIO z AM
Obrazek
Supiotr
Początkujący
 
Posty: 42
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 20:15
Lokalizacja: podwarszawie

Re: Mam ochotę na nowy gadżet

Postprzez gavia » Śr, 11 kwi 2012 23:04

GPS Maniak napisał(a):Na całe szczęście mamy w Garminie profile użytkownika. Zatem jeszcze przed wycieczką "podpinamy" poszczególne mapsety pod odpowiednie profile i wówczas przełączanie między mapami odbywa się błyskawicznie:


Czyli te mapsety to coś jak drogowy City Navigator tylko mniejsze .
A jak jest z orientacją kiedy jesteśmy na ''krawędzi '' poszczególnych map mapsetu ,płynnie idzie przesuwanie czy jakieś problemy z odświeżaniem ?Chodzi o sytuacje gdy chcemy się zorientować gdzie jesteśmy.Czy jakiś mapset JNX widzimy jako jedną dużą mapę czy da się wyczuć, że to kilka połączonych.

Jedyny widzę jakiś tam mały kłopot to ,że dużą mapę rastrową trzeba by wcześniej podzielić na mniejsze po czym przekonwertować i wygenerować zestaw JNX . Nie wiem jeszcze jak tam, z pojemnością tych mapsetów być może tu też jakieś ograniczenia. A funkcja tworzenia profili wysokości działa także w przypadku map JNX czy tylko dotyczy map wektorowych ?

Marko napisał(a):Jasnoniebieski - ślad aktywny, ślad nie rejestrowany.
Czerwony - nawigacja wg śladu, ślad nie rejestrowany.


Czerwony wykres ,nawigacja jasna sprawa ale jak zrobić żeby widzieć ten jasno niebieski?? To wykres śladu czy trasy.
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: Mam ochotę na nowy gadżet

Postprzez Marko » Cz, 12 kwi 2012 5:29

gavia napisał(a):...jak zrobić żeby widzieć ten jasno niebieski?? To wykres śladu czy trasy.

Nie rozumiem...
Włącz TwoNav i napisz co widzisz. Jasnoniebieski to wykres śladu aktywnego, ale nie rejestrowanego. Po wciśnięciu przycisku "RECORD" zmieni kolor na czerwony i zacznie się od "0".
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Mam ochotę na nowy gadżet

Postprzez GPS Maniak » Cz, 12 kwi 2012 9:22

gavia napisał(a):Czy jakiś mapset JNX widzimy jako jedną dużą mapę czy da się wyczuć, że to kilka połączonych.

Jako jedną dużą mapę. Przy czym mówimy tu o mapsetach na bazie CykloAtlasu gdzie pojedyncze mapy mam zrobione na styk.
Z kolei poszczegóne sąsiadujące ze sobą mapsety - jak np. pokazane wyżej Tatry i Beskid Sądecki są przygotowane z kilku, kilkunastokilometrową zakładką, co powoduje że nie ma konieczności włączania dwóch mapsetów jedocześnie (dwa mapsety to już 500-700 MB). Inna sprawa, że mówimy tu o Garminie, w którym JNXy traktuję wyłącznie jako dodatek, Dodatek niewątpliwie podnoszący wartość odbiornika, ale nie stanowiący "podstawy nawigacyjnej". Podczas wędrówki w 99,9% przypadków używam map wektorowych.
gavia napisał(a):Jedyny widzę jakiś tam mały kłopot to ,że dużą mapę rastrową trzeba by wcześniej podzielić na mniejsze po czym przekonwertować i wygenerować zestaw JNX .

Zajrzyj tu: viewtopic.php?p=141472#p141472
gavia napisał(a): Nie wiem jeszcze jak tam, z pojemnością tych mapsetów być może tu też jakieś ograniczenia.

Na pewno są. Zauważyłem, że np. w mapsecie wielkości ok. 1,5 GB wystąpiły problemy z obracaniem mapy (kierunek góra).
Dlatego koniec końców podzieliłem CykloAtlas na mniejsze mapsety o różnych ID i wielkości 200-350MB, co zresztą nie jest żadnym problemem praktycznym, bo kiedy "buszuję" w okolicach Świeradowa nie potrzebuję "aktywnej" mapy Zakopanego czy Ustrzyk prawda?
gavia napisał(a):A funkcja tworzenia profili wysokości działa także w przypadku map JNX czy tylko dotyczy map wektorowych ?

Temat wałkowaliśmy na Garniaku ze sto razy :D Nie ma znaczenia, bo profile nie pochodzą z mapy sensu stricte. Profile są generowane na podstawie danych DEM. Przy czym mapa z danymi DEM nawet nie musi być aktywna, byle tylko "była w odbiorniku":

Zalacznik0_.jpg

Dodam, że mapkę DEM dla Garmina obejmującą teren Polski i sporą część Czech i Słowacji można pobrać np. stąd: viewtopic.php?p=140898#p140898
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mam ochotę na nowy gadżet

Postprzez Pietern » Cz, 12 kwi 2012 10:37

GPS Maniak napisał(a):...
Zatem jeszcze przed wycieczką "podpinamy" poszczególne mapsety pod odpowiednie profile i wówczas przełączanie między mapami odbywa się błyskawicznie:

Obrazek
W 62 czy eTrex_30 dostęp do "Zmiana profilu" możemy uzyskać jednym naciśnięciem klawisza, zatem działa to naprawdę sprawnie.
...


Proste i fajne. Będę stosował. :D
Piotr

Garmin Etrex 30
Asus A696
Avatar użytkownika
Pietern
Bywalec
 
Posty: 270
Dołączył(a): Pt, 24 gru 2010 23:22
Lokalizacja: Katowice

Re: Mam ochotę na nowy gadżet

Postprzez sdsyc » Cz, 12 kwi 2012 10:39

GPS Maniak napisał(a):Profile są generowane na podstawie danych DEM

A na podstawie danych z wektorowych map z poziomicami, ale bez DEM?
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Mam ochotę na nowy gadżet

Postprzez Zachu » Cz, 12 kwi 2012 10:40

Jak zwykle rozmywacie wątek.
Temat o rastrach i wektorach nadal aktualny jest w HP.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mam ochotę na nowy gadżet

Postprzez gavia » Cz, 12 kwi 2012 10:55

Rzeczywiście pojawił się niebieski ale musiałem zrobić tak: Wyklepać ślad na mapie, close edition , wyłaczyć Two Nav ,przy ponownym włączeniu Two NAV widzę na dole wykres niebieski.Inaczej pamieta poprzedni (zamknięty ślad). Chodzi o wykres wys na dole mapy
http://img688.imageshack.us/img688/5216/snc00168f.jpg

Jesli chodzi o ten wykres http://img834.imageshack.us/img834/2025/snc00166.jpg to jest od razu ok.

Teraz patrzę i w wersji 2.5.8 jakby pojawił się nowy upierdliwy problem. W polu opisu tracka nie mieści się 3 wskazanie ( na rys, spadek wys)
http://img707.imageshack.us/img707/2504/snc00169v.jpg Wcesniej w 2.5 bylo wszystko widać. Może gdzies można czcionke zmienić ale gdzie???
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: Mam ochotę na nowy gadżet

Postprzez GPS Maniak » Cz, 12 kwi 2012 11:12

Pietern napisał(a):Proste i fajne. Będę stosował. :D

Jak wspominałem w innym wątku, w ubiegłym tygodniu testowałem na Pogórzu Przemyskim zachowanie JNXów i faktycznie przy takich zabawach "na szlaku" z wykorzystaniem różnych map, system profili użytkownika sprawdza się bardzo dobrze. Na dodatek zastosowałem w konfiguracji odbiornika (sekwencje stron) - wariant uproszony w stylu:

Zalacznik0_.jpg
Zalacznik0_.jpg (20.6 KiB) Przeglądane 8961 razy

wówczas jednym kliknięciem przycisku BACK przechodziłem z Widoku Mapy na opcję Zmień Profil, po czym po wybraniu profilu, znów jednym kliknięciem BACK wchodziłem na widok - nowej już - mapy. Wszystko szybko, łatwo i przyjemnie. Jedynym wyjątkiem jest profil "Walker Mapset", w którym do sekwencji stron mam dołożny ekran Komputer Podróży, tak więc tu aby dojść do Zmień Profil muszę kliknąć na BACK dwa razy.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mam ochotę na nowy gadżet

Postprzez GPS Maniak » Cz, 12 kwi 2012 11:15

sdsyc napisał(a):A na podstawie danych z wektorowych map z poziomicami, ale bez DEM?

W MapSource owszem. W odbiorniku nie zadziała. Muszą być dane DEM. Przynajmniej tak było w przypadku 60CSX.
W 62 czy eTrexie nie sprawdzałem, bo praktycznie zawsze mam w odbiorniku jakieś dane DEM - choćby w mapie bazowej.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mam ochotę na nowy gadżet

Postprzez Marko » Cz, 12 kwi 2012 15:34

@Gavia
Uruchom odbiornik i wyłącz rejestrację śladu:
screenshot-11.png

Włącz rejestrację śladu:
screenshot-6.png
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Poprzednia strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 12 gości