Mam ochotę na nowy gadżet Colorado czy Dakota

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Re: Mam ochotę na nowy gadżet

Postprzez Marko » Śr, 11 kwi 2012 9:58

jatu4 napisał(a):...menu w guzikowcach jest zdecydowanie bardziej rozbudowane...

Do kompletu napiszmy również o guzikowco-dotykowcach (TwoNav) ;)
Menu kontekstowe w TwoNav (wersja Android):
screenshot-15.png


GPS Maniak napisał(a): Największym mankamentem dla mnie jest brak w menu kontekstowym Garmina (62/eTrex) - właśnie na ekranie mapy - opcji: "Mapy pod kursorem" - tak jak np. widać to na tym screenie (MemoryMap na WinMobile):
nowy-600.jpg

W TwoNav jest inaczej. W wersji 2.5.2. (AD 2012) wprowadzono opcję Alternate maps, która pozwala na przełączanie map przyciskiem fizycznym lub wirtualnym, bez zmiany ekranu i bez menu kontekstowego:
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Mam ochotę na nowy gadżet

Postprzez GPS Maniak » Śr, 11 kwi 2012 10:17

epkchmiele napisał(a):Panie Leszku chciałbym jeszcze skomentować to co powyżej . Nie bardzo zrozumiałem Pana intencje porównując Oregona do Twonav , przecież to inna bajka.

Jak dla kogo. Dla mnie TwonavSportiva, Oregon czy 62ST to ta sama rodzina sprzętu. Owszem inny układ menu, nieco odmienny zestaw funkcji, inny sposób obsługi no i inna "podstawa mapowa" - Garminy zoptymalizowane pod wektor, TwoNav pod raster, ale generalnie nie miałbym zahamowań by - z przyjemnością - używać w terenie Sportivę :D czego nie da się powiedzieć np. o NUVIm. Tego sobie nie wyobrażam w teren.
epkchmiele napisał(a):ale według mnie jest to Garmin czyli ta sama filozofia zresztą bardzo podobna do m10.

Ja mam zgoła odmienne odczucia :D M10 postrzegam bardziej jak NUVIego i jeżeli chodzi o zastosowania "plecakowe" to 62ST czy Oregona lokowałbym zdecydowanie bliżej TwoNavSportivy niż M10 czy NUVI.
epkchmiele napisał(a):To co mnie doprowadzało do furi to ciągłe przybliżanie i oddalanie żeby się zorientować w terenie ,

Dyskutowaliśmy już o tym. To nie jest problem Garmina jako takiego. To problem doboru konkretnego sprzętu i konkretnych map do konkretnych zastosowań.
epkchmiele napisał(a): bo jesli coś zarosło to napewno można tamtendy iść

Założysz się? Przyjedź kiedyś do mnie do Leska, a zobaczysz co to znaczy "wirtulana droga" w lasach bukowych. Dodam, że jako gospodarz będę miły. Sam sfinansuję zakup siekierki dla Ciebie, a i tak nie zaliczysz tych dróg, które Tobie wskażę - na mapie :lol:

Dodam jednak, że problem "wirtualnych dróg" dotyczy raczej starych map topograficznych i to głównie tych w skali 1:10.000. Mapy turystyczne są pod tym względem dużo pewniejsze.
epkchmiele napisał(a):Gdybym nie zdawał sobie sprawę z tego że urządzenie dedykowane jest 1000 razy lepsze od urządzenia uniwersalnego to M10 z wgranym twonav już bym nie zamienił na ręczniaka.

Nie wiem czy 1000 razy lepsze, ale w zastosowaniach "plecakowych" różnicę na pewno dostrzeżesz.
epkchmiele napisał(a): niestety nie nadal mam dylemat , ponieważ garmin jest o wiele prosty a co za tym idzie lepiej powinien sprawdzać się w terenie . No ale obsługa rastra jest doprowadzona do minimu.

Bez przesady. Wystarczy tylko spatchować Firmware i problem prawie znika. W każdym bądź razie ja mam na 8 GB karcie "pół" CykloAtlasu a na dodatek takie mapy turystyczne:

Zalacznik0_.jpg

Jak widać problem map rastrowych w Garminie raczej nie istnieje, chociaż - przyznaję - w TwoNav działa to nieco sprawniej.
Namawiać nie będę. TwoNav to też dobry wybór. Ale ..... gdybyś się zdecydował na Garmina daj znać. Udostępnię Tobie zestaw naprawdę ciekawych - dla piechura - wektorów obejmujących taki obszar:

Zalacznik6.jpg
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mam ochotę na nowy gadżet

Postprzez Marko » Śr, 11 kwi 2012 10:35

@Epkchmiele
Pawle,
ja to widzę tak:
1. Mapy w A10 świecą pełnym, "krystalicznym" blaskiem tak długo jak na ekran nie padnie światło słoneczne - do schroniska "jak tralala",
2. Ekran Sportivy jest w porównaniu z ekranem A10 "przydymiony", a kolory mdłe bez podświetlenia. Na 4-6 godz. wycieczkę rowerową przy 100% podświetleniu te model sprawdzi się jednak lepiej od najbardziej jaskrawego wśród Garminów: eTrexa Visty.
3. Nie ma to jak ekran eTrexa Visty i GPSMap 62S (ze znanych mi), dopóki nie porównany z podświetlonym na 100% ekranem Sportivy!
Z drugiej strony:
1. Nawigacja drogowa w A10 rozwiązana, jak w każdym Nuvi, perfekcyjnie*
* ktoś tu niedawno pisał o skomplikowanej obsłudze starszego outdoorowca - dla tej osoby Nuvi (phone) + CNE byłby najwłaściwszym wyborem, typu "wash&go".
W teren Garmin w A10 w zasadzie będzie bardziej irytował niż budził zachwyt.
2. Sportiva w terenie? Jak najbardziej się sprawdza, jako zaawansowany mapnik (w tym DEM).
Co przemawia za tym rozwiązaniem: nade wszystko możliwość konfiguracji mapy/map (obrót/przełęczenie mapy/widok 3D) klawiszami szybkiego dostępu, czego nie wprowadzono o tej pory w Garminach.
Czego tutaj brakuje? Przede wszystkim znanych mi z eTrexa Visty przycisków: (a) szybkiego wywołania "Ostatnio znalezionych" oraz (b) przełącznika kompasu magnetycznego (on/off) klawiszem.
3. Dlaczego Garmin? Głównie z powodu perfekcyjnej wyszukiwarki i kategoryzacji POI, czego w TwoNav chyba jeszcze długo nie doświadczymy.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Mam ochotę na nowy gadżet

Postprzez GPS Maniak » Śr, 11 kwi 2012 10:42

Marko napisał(a):3. Dlaczego Garmin? Głównie z powodu perfekcyjnej wyszukiwarki i kategoryzacji POI, czego w TwoNav chyba jeszcze długo nie doświadczymy.

Abstrahując tu od moich preferencji mapowych, jako turysta górski jestem "za Garminem" z tego powodu:
GPS Maniak napisał(a): ..... dość licho rozwiązane sprawy profili wysokości tras powodują, że również na TwoNav nie patrzę jak na sprzęt/program z mojej bajki.

Na nizinach problemu nie ma.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mam ochotę na nowy gadżet

Postprzez Marko » Śr, 11 kwi 2012 10:45

@GPSManiak
Profil w TwoNav się zmienia. Przeniesienia na mapę nie ma i nie będzie, ale pełne skalowanie i przesuwanie profilu "paluchem" już działa w najnowszej "becie".
Wprowadzono profil "on-road" - w routingu (czego do tej pory nie było). Mam nadzieję również na profil "na krechę".
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Mam ochotę na nowy gadżet

Postprzez GPS Maniak » Śr, 11 kwi 2012 10:56

Marko napisał(a):Profil w TwoNav się zmienia.

W Garminie zmian też coraz więcej. Z reguły jednak więcej psują niż naprawiają :wink: :lol:
Tak czy siak - tego typu widoczek:

Obrazek

jest - dla mnie rzecz jasna - dużym plusem Garmina :wink:
Co nie znaczy że nie doceniam Sportivy. Jak kolega epkchmiele kupi Sportivę, na pewno nie będę marudził :P
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mam ochotę na nowy gadżet

Postprzez Marko » Śr, 11 kwi 2012 11:02

@GPSManiak
Tak, Lechu, profil świetny :), ale... o której będę "na obiad" i jak daleko do celu? - tego już tutaj nie wyczytam :(

A tak przy okazji, bo chyba nie jestem na bieżąco - czy w eTrexie30 można szybko włączyć/wyłączyć kompas magnetyczny klawiszem, jak w "poczciwej" Viście?

P.S. Zakup Sportivy wymaga przemyślenia, bo działanie tego urządzenia znacząco odbiega od wersji na Androida. Niemniej, dla turysty-piechura i rowerzysty system CompeGPS - jako całość - to na pewno dobry wybór na drugi odbiornik, po Garminie*
*bo tylko wtedy ma się świadomość tak zalet, jak i mankamentów turystycznego Garmina.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Mam ochotę na nowy gadżet

Postprzez epkchmiele » Śr, 11 kwi 2012 11:25

Dziękuję za wszystkie rady, na mrginesie tylko chcę dodać że w m10 ekran w pełnym słońcu jest w miarę widoczny. Powiem tak jak ktoś mi powie że nic nie widzi to chyba jest ślepy . Właśnie teraz wyszedłem na taras jest słoneczko i sprawdziłem . Samsung Galaxy 5800 włączona mapa i podświetlenie na max i to samo M10 w drugiej ręce . Wniosek Samsung trzeba się wpatrzeć, M10 widać jak na dłoni. Nie twierdze że nie pogarsza sie jakość widzenia , ale nieznacznie , wszystko dokładnie widać.
Na dzień dzisiejszy nie kupię sportivy bo to nie jest Garmin i wszystko jasne . :D
Własnie przez tą filozofię Garmina nie kupię sportivy , dlatego jak czytam że dla Pana to to samo to jeszce bardziej się dziwie . No ale każdy ma swoje zdanie, i pewnie słuszne dla niego .
Ale panowie mam prosbę dyskutujcie , dalej będę miał porównania , jak by dla mnie był ten temat. :D

Chciałbym jeszce dodać że aplikacja Nuvifonie nie nadaje się do pieszych wędrówek, czuje się ten dyskomfort dlatego szukam czegoś dla siebie IDEALNEGO. I stosuje to co mam i jak narazie Twonav wygrywa i to znacznie.
Ostatnio edytowano Śr, 11 kwi 2012 11:36 przez epkchmiele, łącznie edytowano 2 razy
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 823
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: Mam ochotę na nowy gadżet

Postprzez Marko » Śr, 11 kwi 2012 11:30

@Epkechmiele
Kolego Pawle, proszę bez "panowania" ;)

Ani Lechu, ani ja nie napisaliśmy, że Garmin=TwoNav.
Zauważyłem jednak, że LAIKOWI, któremu pokazuję urządzenie, łatwiej odczytuje się pozycję na TwoNav niż wcześniej na Colorado... kwestia mapy.
Ty piszesz o M10, a ja o A10 - i to właśnie A10 bez podświetlenia w słońcu jest kompletnie nieczytelny, co innego z podświetleniem - tu świeci prawie pełnym blaskiem pod każdym kątem.
Z ekranem Sportivy jest problem bez podświetlenia, jeśli ekran nie jest skierowany prostopadle do słońca.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Mam ochotę na nowy gadżet

Postprzez septimus19 » Śr, 11 kwi 2012 11:37

Marko napisał(a): Mam nadzieję również na profil "na krechę".


Witam,ostatnio nie używam Sportivy,profil trasy 'na kreche" chyba dobrze pamiętam jest, jak mam w odbiorniku raster i DEM.Nie ma profilu w nawigacji na krechę do jednego punktu trasy,w Oregonie jest. W Garminach profile sa wyrazniejsze i ładniejsze, w Sportivie słabo widoczne i są w innych polach nie razem. Szkoda że nie ma profilu trasy w Edgu 705 ,jest to dla mnie odbiornik prawie doskonały na rower oczywiście.
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Mam ochotę na nowy gadżet

Postprzez Marko » Śr, 11 kwi 2012 11:47

@Septimus19
:)
Jest, ale tylko wys. początku - wys. końca :(
W Garminie masz ładny, pofałdowany teren.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Mam ochotę na nowy gadżet

Postprzez GPS Maniak » Śr, 11 kwi 2012 11:56

Marko napisał(a): czy w eTrexie30 można ....

Oczywiście że ..... nie :D Wszystko to co kiedyś pisałem na temat 62ST w odniesieniu do 60CSX dotyczy także różnic pomiędzy eTrex_30 a Vistą. Czyli z jednej strony widać wyraźny skok jakościowy w wielu funkcjach odbiornika, z drugiej strony wiele bardzo dobrych, chociaż wymagających świadomego działania funkcji zniknęło bezpowrotnie, upodabniając nowe guzikowce do typowo amerykańskiego stylu: "Myślenie męczy" :wink: Co gorsze w eTrexie brakuje kilku pożytecznych rzeczy znanych z 62ST. Co prawda są to drobiazgi, ale jednak powodujące że patrzę na eTrexa jak na uboższego brata 62-ki. Z drugiej strony ... jak ten odbiornik wspaniale leży w ręce :D No i ten jasny ekran :D Osiołkowi ........ dlatego mam oba odbiorniki :wink:

Marko napisał(a):Ani Lechu, ani ja nie napisaliśmy, że Garmin=TwoNav.

Sądzę że kolegę epkchmiele dziwi fakt, że wrzucam do jednego worka TwoNabSportivę, Oregona i 62. No cóż. Tak to odczuwam. Jeżeli odbiornik obsługuje waypointy, trasy, ślady, daje profile tras i śladów oraz informacje o odległościach, czasach i przewyższeniach, posiada wbudowany kompas orientujący mapę, a do tego może pracować co najmniej 15 godzin oraz nie przeszkadza mu żadna ulewa, sprawa jest prosta: nadaje się i do lasu i w góry :D Dlatego właśnie TwoNavSportivę stawiam w jednym szeregu z Oregonem czy 62ST. Oczywiście są pewne i to dość istotne różnice, które powodują że wolę outdoorowce Garmina, a z kolei wśród nich wolę 62 czy eTrexa od Oregona/Dakoty, ale to już raczej kwestia indywidualnych preferencji niż "cech obiektywnych".
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mam ochotę na nowy gadżet

Postprzez gavia » Śr, 11 kwi 2012 11:58

GPS Maniak napisał(a):Bez przesady. Wystarczy tylko spatchować Firmware i problem prawie znika. W każdym bądź razie ja mam na 8 GB karcie "pół" CykloAtlasu


Pozwolicie, że się dołączę bo tu ciekawe 2 b. istotne sprawy.

Czy te ''patchowanie '' pozwoliłoby na oglądanie w całości ,bez żadnego dzielenia i innych zabiegów mapy Południa Polski ( Czech czy jakiejkolwiek innej ale duzej ) zrobionej np. na podstawie Cykloatlasu czy w dalszym ciągu są jakieś ograniczenia rozmiarów mapy?

GPS Maniak napisał(a): Tak czy siak - tego typu widoczek:
Obrazek


Chodzi mi o ten wykres profilu powyżej , a szczególnie o te czerwoną kulkę, która jak rozumiem pokazuje gdzie jesteśmy.

Czy na tym to polega, że że otwieramy tracka ,idziemy ( jedziemy) i widzimy gdzie jesteśmy czy może musimy włączyć nawigowanie po śladzie czy trasie ( wtedy dopiero zobaczymy kulkę- bez nawigowania widzimy tylko wykres bez kulki). Jak to jest dokładnie rozwiązane w Garminie i Two Nav.
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: Mam ochotę na nowy gadżet

Postprzez Marko » Śr, 11 kwi 2012 12:15

@Gavia
W najnowszym oprogramowaniu TwoNav (docelowo 2.6) wykres wysokości wyświetlany jest ciągle, również gdy nie nawigujemy, a nawet wtedy, gdy nie rejestrujemy śladu.
Zrzuty ekranu wkrótce...
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Mam ochotę na nowy gadżet

Postprzez gavia » Śr, 11 kwi 2012 12:18

Znaczy w 2.5.8 jeszcze nie ma za to w 2.6 powinno już być, czekam z niecierpliwością, super sprawa.
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości

cron