Oregon 550 czy 62stc

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Re: Oregon 550 czy 62stc

Postprzez h007 » Pn, 27 sie 2012 2:33

GPS Maniak napisał(a):
Gradory napisał(a):Dakota jest o ponad rok młodsza niż Oregon.
Pikuś, zwłaszcza że ten czas inżynierowie Garmina poświęcili nie na to by stworzyć jakąś nową jakość, lecz na to, by w ramach polityki segmentowania rynku stworzyć na filozofii Oregona jego niskobudżetową i - nie oszukujmy się - wyraźnie gorszą kopię.

Zapytam, bo pewnie mam jakieś braki - co oprócz mniejszej wielkości i rozdzielczości ekranu czyni Dakotę "wyraźnie gorszą kopią" Oregona?
Forerunner 110 | 735XT
Dakota 20, UMP-pcPL, PL_TOPO
Nuvi 2545LMT
Dash Cam 56
Avatar użytkownika
h007
Bywalec
 
Posty: 432
Dołączył(a): So, 01 paź 2011 18:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oregon 550 czy 62stc

Postprzez Mariusz65 » Pn, 27 sie 2012 6:54

Dla tych którzy nie lubią wypychać kieszeni - to że Dakota jest mniejsza, lżejsza, bardziej energooszczędna i tańsza ;-)
Bo takie drobiazgi jak widok 3D czy rozdzielczości ekranu Oregona można pominąć :lol:
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Oregon 550 czy 62stc

Postprzez Marko » Pn, 27 sie 2012 9:40

Dotykowce Garmina są niezłe, ale nie uzyskamy w nich pełnej funkcjonalności guzikowców.
Różnice w obsłudze i oprogramowaniu:
a) czytelność ekranu dotykowca w słońcu należy ocenić jako słabą (* dobra tylko wtedy, gdy słońce za plecami lub z boku),
b) kłopotliwe skalowanie i przewijanie mapy w dotykowcu jedną ręką vs. pewna obsługa mapy w guzikowcu,
c) komfort przewijania mapy w dotykowcu wzrasta zauważalnie przy użyciu dwóch rąk, ew. przy zamocowaniu w uchwycie np. w samochodzie, na motocyklu,
d) ułomny profil wysokościowy w niskobudżetowych dotykowcach (- w Oregonie i Dakocie - brak interakcji z mapą**).

** za wyjątkiem Colorado, pełna interakcja profilu wysokościowego z mapą w znaczący sposób zwiększa przyjemność z obsługi tego sprytnego urządzenia w terenie. O ile sobie przypominam, w Colorado można było tylko przejść z profilu na mapę, bez możliwości przesuwania mapy w widoku podglądu mapy...
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Oregon 550 czy 62stc

Postprzez asandrzej » Pn, 27 sie 2012 10:03

Marko napisał(a): O ile sobie przypominam, w Colorado można było tylko przejść z profilu na mapę, bez możliwości przesuwania mapy w widoku podglądu mapy...

Tak jest w Colorado.
Po przejściu z profilu wysokości na mapę, mapa wyświetla się przy zbliżeniu 80m,
można ją oddalać, co jest wystarczające jeżeli chce się zobaczyć wybrany punkt w korelacji z innymi punktami.
andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Oregon 550 czy 62stc

Postprzez Marko » Pn, 27 sie 2012 10:07

asandrzej napisał(a):w Colorado, po przejściu z profilu wysokości na mapę, mapa wyświetla się przy zbliżeniu 80m,
można ją oddalać

W podstawowym outdoorowcu Garmina, tj. GPSMap i w jego budżetowej wersji eTrex, można nie tylko skalować punkt z profilu na mapie, ale również przesuwać mapę, co wygodne.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Oregon 550 czy 62stc

Postprzez asandrzej » Pn, 27 sie 2012 10:09

@ Marko
Wiem.
Czy to ma jakieś wieksze zanczenie, jeżeli chce przegladac mapę, to robie to w inny sposób.
andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Oregon 550 czy 62stc

Postprzez Marko » Pn, 27 sie 2012 10:10

asandrzej napisał(a):Czy to ma jakieś wieksze zanczenie, jeżeli chce przegladac mapę, to robie to w onny sposób.

Tak, ma, i chętnie widziałbym taką funkcjonalność w Colorado 2.
Pozwala szybko przejrzeć mapę, w konkretnej skali i szczegółowości, np. w okolicy najwyższego lub najniższego punktu planowanej trasy.

*dla mnie jest to również kwestia przyzwyczajenia z eTrexa Visty HCx, gdzie tradycyjne przeglądanie mapy zajmowało sporo czasu, z uwagi na wolne odświeżanie mapy. Dużo szybciej było wykorzystnie w tym celu profilu wysokościowego.

A w temacie, 62 stc porównywałbym z Montaną, w wersji z aparatem.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Oregon 550 czy 62stc

Postprzez asandrzej » Pn, 27 sie 2012 10:14

Marko napisał(a):Pozwala szybko przejrzeć mapę, w konkretnej skali i szczegółowości, np. w okolicy najwyższego lub najniższego punktu planowanej trasy.

Przecież te punkty pod względem wysokościowym wybierasz z profilu, jeżeli szukasz punkty pod względem wysokości z mapy, to niepotrzebny jest profil.
andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Oregon 550 czy 62stc

Postprzez Marko » Pn, 27 sie 2012 10:45

@Asandrzej
Masz rację, "każda sroczka"... ;)

Niemniej, musisz przyznać, że w Colorado wspomniana funkcja jest inaczej, IMO gorzej, rozwiązana niż np. w skądinąd dobrze Ci znanym eTrexie.
Tyle i tylko tyle w tym temacie.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Oregon 550 czy 62stc

Postprzez asandrzej » Pn, 27 sie 2012 10:54

Przyznaję jest inaczej rozwiązane, czy gorzej?, nie pasują mi te kryteria, ale na pewno jest inaczej.
Co do chwalenia, ( lub nie chwalenia) to chwalę jedno i drugie rozwiązanie,
jeżeli tak programistom garmiana wyszło.
andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Oregon 550 czy 62stc

Postprzez Marko » Pn, 27 sie 2012 10:57

@Asandrzej
Zauważ, że napisałem nie tyle o innym rozwiązaniu, ile o tym, że w GPSMap i eTrex mamy wartość dodaną w stosunku do standardu Colorado, tj. możliwość przesuwania mapy z profilu.

I o co tyle czepiania?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Oregon 550 czy 62stc

Postprzez GPS Maniak » Pn, 27 sie 2012 10:59

A jak to działa w Oregonie 550?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Oregon 550 czy 62stc

Postprzez asandrzej » Pn, 27 sie 2012 11:08

Marko napisał(a):Zauważ, że napisałem nie tyle o innym rozwiązaniu, ile o tym, że w GPSMap i eTrex mamy wartość dodaną w stosunku do standardu Colorado, tj. możliwość przesuwania mapy z profilu.

Dodana wartość to na pewno jest, bo mapę można przesuwać, czyli coś dodali,
może przez przypadek, ale to nie jest funkcja konieczna i niezbędna,
bardziej doceniam możliwość zmiany mapy i innch funkcji związnych z mapą ( orentacja mapy, wybór pól danych) po wybraniu punktu z profilu,
których Colo nie ma, to jest "wartością dodaną".
andrzej

Dodane:
Może wymieniłem funkcje dość niefortunnie, ale przełączanie miedzy mapami,
czy włączanie lub wyłączanie wyszarzania na ekranie mapy
po wybraniu punktu z profilu wysokości uważam za przydatne.
Te funkcje wystepują w eTrex-e i zapewne w 62-ce.
Ostatnio edytowano Pn, 27 sie 2012 13:57 przez asandrzej, łącznie edytowano 3 razy
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Oregon 550 czy 62stc

Postprzez Marko » Pn, 27 sie 2012 11:39

GPS Maniak napisał(a):A jak to działa w Oregonie 550?

To w ogóle jest teraz możliwa interakcja profil wysokości-mapa w Oregonie 550?

asandrzej napisał(a):...to nie jest funkcja konieczna i niezbędna,
bardziej doceniam możliwość zmiany mapy i innch funkcji związnych z mapą ( orentacja mapy, wybór pól danych) po wybraniu punktu z profilu,
których Colo nie ma, to jest "wartością dodaną".

Dla mnie z kolei możliwość wyszukiwania obiektów w pobliżu maksymalnego wzniesienia trasy jest wartością dodaną, więc nie widzę powodów do polemik, ale skoro chcesz sobie popisać, to zgoda...
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Oregon 550 czy 62stc

Postprzez GPS Maniak » Pn, 27 sie 2012 11:44

Marko napisał(a):To w ogóle jest teraz możliwa interakcja profil wysokości-mapa w Oregonie 550?

Nie wiem :D Dlatego pytam, bo w kontekście dylematu: Kupić 550 czy 62stc, to - dla łazika czy rowerzysty górskiego - może być dość ciekawa informacja.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości