Oregon 550 czy 62stc

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Re: Oregon 550 czy 62stc

Postprzez asandrzej » Pn, 27 sie 2012 20:56

Gradory napisał(a):W czym niby Oregon jest lepszy? ?

Nie ma gorszych czy lepszych odbiorników, można to zauważyć nawet po przeczytaniu tego wątku,
jednemu pasuje odbiornik z ekranem dotykowym a drugi nie chce takiego odbiornika, czy coś na to poradzisz.
Pozdrawiam

Ps.
Ale Oregon ma więcej zalet niż Dakota.
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Oregon 550 czy 62stc

Postprzez epkchmiele » Pn, 27 sie 2012 22:45

Ale profil wysokości chyba też znika przy ruszeniu mapy? A mimo to narzekałeś że niepotrzebnie zajmuje miejsce na mapę

Tak jak napisałem jeden woli żonę drugi teściową . Jestem w stanie obiektywnie podać wszystkie wady oregona i napewno nie przeszkadza , profil tak ale on zajmuje prawie połowę , minus belka nawigacyjna i efekt jak na screen czyli z mapy zostaje malutki kawałek . Jak ktoś lubi rastry tak jak ja to już lipa .
Oregon 650t, Garmin Asus M10
Było: Oregon 550T
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 823
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: Oregon 550 czy 62stc

Postprzez GPS Maniak » Pn, 27 sie 2012 22:58

Gradory napisał(a):Świadomie wybrałem Dakotę ponad Oregonem.

Powstaje pytanie co rozumiesz przez pojęcie: "świadome działanie" :wink: Bo jeżeli w momencie zakupu nie znałeś pełnej listy różnic między Oregonem, a Dakotą to moim zdaniem nie wybrałeś tak do końca świadomie :wink:
Gradory napisał(a):W Dakocie komplet baterii starczy mi na cały daleki wyjazd rowerowy przy pełnym podświetleniu ekranu, w Oregonie już nie. Oregon jest cięższy niż Dakota plus jeszcze dodatkowe, zapasowe baterie czynią go jeszcze cięższym. W czym niby Oregon jest lepszy?

Jeżeli uznamy, że odbiornik GPS to tylko pudełko, które ma jak najmniej ważyć i jak najdłużej działać dla samego działania to Oregon w niczym nie jest lepszy od Dakoty, a jest wręcz gorszy - co zapewne chciałeś nam powiedzieć :D Jeżeli jednak uznamy że to pudełko ma też mieć inne cechy użytkowe, to sprawa dość mocno się komplikuje.

asandrzej napisał(a):Nie ma gorszych czy lepszych odbiorników, ... ... Ale Oregon ma więcej zalet niż Dakota.

No właśnie :D @Gradory. We wszelkiego tego typu dyskusjach należy oddzielić własne preferencje od obiektywnych cech użytkowych. Można oczywiście powiedzieć - tak jak Ty - że:

w nosie mam lepszy wyświetlacz (lepsza widzialność, wyższa rozdzielczość, większa wielkość) Oregona 550, czy np. takie możliwości konfiguracyjne:

Obrazek

Zalacznik1.jpg
Zalacznik1.jpg (32.69 KiB) Przeglądane 9223 razy

oraz to czy tamto, bo mnie interesuje tylko waga i czas pracy.

OK. Tyle, że to Twoje prywatne preferencje i nie zmienia to faktu, że - o czym napisał asandrzej - tych obiektywnych cech in plus jest w Dakocie wyraźnie mniej niż w Oregonie. Ja dodałbym do tego jeszcze, że temu drugiemu z kolei, co nieco brakuje do funkcjonalności 62ST - co jest de facto tematem tego wątku.

Nawiasem mówiąc o wielu tego typu niuansach, które w pojedynkę oczywiście nie ale już w swojej masie, w swojej ilości powodują wyraźny wzrost oceny tego czy innego modelu, wielu użytkowników Garmina w ogóle nie ma pojęcia. W ciemno zakładam - pomijam tu wyjadacza Mariusza65, który te subtelności na pewno zna - że 9 na 10 użytkowników Dakoty czy Oregona nie wie np. że w guzikowcach można wyłączyć tę nieszczęsną belkę nawigacyjną, że można swobodnie przerzucać kursor z profilu wysokości na mapę czy np. skorzystać z opcji: "Wybierz mapę" podczas działania wyszukiwarki. A takich niuansów jest znacznie więcej i w swojej masie powodują, że znana ze smartphonów wyższość ekranu dotykowego w przypadku odbiorników Garmina już tak oczywista nie jest, bo panel dotykowy w outdoroowcu Garmina (pomijam topową Montanę) wiąże się z pewną utratą funkcjonalności i w pewnym zakresie skutkuje gorszą ogólną ergonomą obsługi. Co nie znaczy że odradzałbym zakup Dakoty czy Oregona. Nie :D Bo w ostatecznym rozrachunku i tak liczą się przede wszystkim indywidualne preferencje i ... zasobność portfela. Ale jako że różnice są trzeba o nich pisać ...
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Oregon 550 czy 62stc

Postprzez Marko » Pn, 27 sie 2012 23:16

GPS Maniak napisał(a):...jako że różnice są trzeba o nich pisać ...

Jak napisałem wyżej, warto by je zestawić i skomentować w jednym miejscu, bo ten wątek jest jednym z wielu typu "co wybrać" na Garniaku.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Oregon 550 czy 62stc

Postprzez GPS Maniak » Pn, 27 sie 2012 23:18

epkchmiele napisał(a): i napewno nie przeszkadza ,

A jak włączysz 4 pola danych? :wink:
epkchmiele napisał(a):profil tak ale on zajmuje prawie połowę

Bez przesady. Tylko 34% Natomiast wrażenie jest inne właśnie przez tą nieszczęsną belkę.
epkchmiele napisał(a): minus belka nawigacyjna i efekt jak na screen czyli z mapy zostaje malutki kawałek .

No właśnie. A gdybyś mógł tę belkę wyłączyć być może ilość mapy jaką byś widział po włączeniu profilu wysokości bądź 4-ech pół danych byłaby wystarczająca?
Krótko mówiąc bronisz trochę złej sprawy. Jest to może nie duży ale jednak wyraźny minus dotykowców.
epkchmiele napisał(a):Jak ktoś lubi rastry tak jak ja to już lipa .

Złe przyzwyczajenia zawsze można zmienić :wink: :D Oczywiście nie chodzi mi tu o "lubienie rastrów", bo sam je bardzo lubię ile o używanie podczas wędrówki.

@Marko. Wszystko wiem. Tyle, że to wymaga tego by przysiąść na kilka dni na d ... by to sensownie poskładać, a ja mam zbyt dużo zainteresowań i zawsze tego czasu brak :? :oops:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Oregon 550 czy 62stc

Postprzez Marko » Pn, 27 sie 2012 23:38

GPS Maniak napisał(a):
epkchmiele napisał(a):Jak ktoś lubi rastry tak jak ja to już lipa .

Złe przyzwyczajenia zawsze można zmienić :wink: :D Oczywiście nie chodzi mi tu o "lubienie rastrów", bo sam je bardzo lubię ile o używanie podczas wędrówki.

Oj, wczoraj, gdyby nie raster, na który - na moment - przełączyłem się z wektora CNE, chyba przegapiłbym widokową drogę do Stryszawy przez Przełęcz Przysłop, z ominięciem Suchej Beskidzkiej i Makowa Podhalańskiego. Po prostu, 100-tka Compassu, w tym momencie pomogła mi nieco szerzej spojrzeć na okolicę.
Ale fakt, na ogół jednak jeżdżę na CNE, a z rzadka- gdy w ślepo znam drogę - w celach li tylko poznawczych włączam, również w samochodzie, kolorowy raster.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Oregon 550 czy 62stc

Postprzez Mariusz65 » Pn, 27 sie 2012 23:53

Menu kontekstowe itp. - fajna rzecz, ale co do rozdzielczości ekranu:
GPS Maniak napisał(a):w nosie mam lepszy wyświetlacz (lepsza widzialność, wyższa rozdzielczość, większa wielkość) Oregona 550

No tak! Ale jeśli ktoś preferuje mapy wektorowe to: ;-)
GPS Maniak napisał(a):
dwa napisał(a):jeśli mamy urządzenie o rozdzielczości, dla uproszczenia 200x150 i wyświetlamy na nim linię o szerkości 3 pikseli, to co się stanie jak będziemy chcieli wyświetlić tę samą informację na ekranie o rozdzielczości 100x75 pikseli?? Jedna możliwość jest taka, że będziemy musieli zmienić skalę aby móc wyświetlić informację,

Jaka zmiana skali? :shock: Problem w tym, że operujesz pojęciami z grafiki rastrowej, a przecież nikt na Garniaku nie kwestionuje tego iż do rastra lepsza jest większa rozdzielczość ekranu. Jeżeli chodzi o grafikę wektorową, także w kartografii, a zwłaszcza w odniesieniu do map Garmina sprawa jest dużo bardziej skomplikowana i jak pokazuje praktyka, wcale nie taka jednoznaczna.

Cytat stąd :arrow: viewtopic.php?p=106802#p106802
Zresztą nieraz już była mowa o tym, że wyższa rozdzielczość nie zawsze jest zaletą.
Np. tu :arrow: viewtopic.php?p=91721#p91721
Dlatego wolę mniejsze pudełko Dakoty niż większe Oregona. Oregon aż tak wielu funkcji więcej od Dakoty nie ma. Menu kontekstowego też. A wybór pomiędzy trybem "Pieszy" a "Piesze wędrówki" nie jest (przynajmniej dla mnie) aż tak ważny. ;-)
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Oregon 550 czy 62stc

Postprzez asandrzej » Wt, 28 sie 2012 0:15

Mariusz65 napisał(a): No tak! Ale jeśli ktoś preferuje mapy wektorowe to:

Nie ma to znaczenia co się preferuje, na ekranie o większej rozdzielczości też można korzystać z map wektorowych.

Po co tyle viewtopic, jak wystarczyło napisać
to
Mariusz65 napisał(a): ..... wolę mniejsze pudełko Dakoty niż większe Oregona.
:D

Ja lubię korzystać z ekranu o rozdzielczości 1280x 800 pikseli, wiekości 5,3 cala i 16 milionach kolorów,
chociaż nie mam możliwości wyświetlania map wektorowych Garmina.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Oregon 550 czy 62stc

Postprzez tboniasty » Wt, 28 sie 2012 6:56

Ja belki używam tylko w profilu samochodowym. W rekreacyjnym trudno mi jest wyobrazić sobie jej zastosowanie...
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Re: Oregon 550 czy 62stc

Postprzez GPS Maniak » Wt, 28 sie 2012 11:02

@Mariusz65. Wszystko OK. Nigdy nie zgadzałem się z opiniami (oj, te niekończące się dyskusje z Kwieto) że rozdzielczość turystycznego odbiornika GPS musi być wysoka i że nie da się sensownie korzystać z odbiornika o mniejszej rozdzielczości. Nadal z takimi opiniami bym polemizował.

Ale "nie musi być" nie oznacza, że nie należy dostrzegać faktu iż na ekranie o większej rozdzielczości mapy - także te "prawdziwe mapy GPS" - wektorowe :wink: wyglądają ładniej. To jest wartość sama w sobie i na pewno jest to cecha obiektywna, o której należy pisać. Tak samo jak należy pisać, że konsekwencją tej pozytywnej cechy jest zapewne cecha negatywna: większe zużycie energii. Obie cechy są cechami obiektywnymi, natomiast to czy ktoś wybierze większą rozdzielczość, czy dłuższy czas pracy na jednym zestawie aku to już jest kwestia indywidualnych preferencji.

Tak czy inaczej oceniając, czy też polecając komuś - także na Garniaku - taki czy inny odbiornik można to robić albo przez pryzmat własnych preferencji (dlaczego nie?) albo przez opisywanie obiektywnych cech charakterystycznych dla danego modelu. Przykładowo: gdyby ktoś zadał mi pytanie czy lepszy jest eTrex_30 czy 62S/ST w ciemno odpowiem, że 62ST. Na dodatek mogę podać milion powodów na uzasadnienie tej opinii. Ale milion powodów nijak się ma do tego, że jedna cecha, na punkcie której zawsze miałem bzika: jasność/kontrast etc. czyli krótko mówiąc widzialność ekranu decyduje o tym, że na wypad w góry i tak najczęściej zabieram eTrexa :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Oregon 550 czy 62stc

Postprzez asandrzej » Wt, 28 sie 2012 11:29

GPS Maniak napisał(a):także te "prawdziwe mapy GPS" - wektorowe :wink:

Tak dosłowniej mówiąc, to mapy rastrowe są tymi prawdziwymi mapami,
o wektorowowych, w pewnym sensie można powiedzieć, że nie istnieją.
andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Oregon 550 czy 62stc

Postprzez GPS Maniak » Wt, 28 sie 2012 11:30

Swoją drogą dziwna sprawa ...

Wczoraj zacząłem się zastanawiać nad ułożeniem rankingu odbiorników turystycznych wg pewnych, maksymalnie obiektywnych cech użytkowych i kiedy taką listę ułożyłem sobie w głowie - zerknąłem na stronę Azymutu, a tam ze zdziwieniem odkryłem, że Azymut (Garmin) ustalając ceny odbiorników już taki ranking ułożył.

Lista odbiorników wg poziomu cen w Azymucie wygląda mniej więcej tak:
1. Montana
2. 62S
3. Oregon
4. eTrex
5. Dakota
i jest to w 100% zgodne z tym jak ja - starając się zachować maksimum obiektywizmu - oceniam outdoorowce Garmina :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Oregon 550 czy 62stc

Postprzez Marko » Wt, 28 sie 2012 11:51

GPS Maniak napisał(a):Lista odbiorników wg poziomu cen w Azymucie wygląda mniej więcej tak:...

Nic dodać, nic ująć!
Swoją drogą ciekawe jak powstaje oprogramowanie. Czy przypadkowo nie jest tak, że bazą dla innych wersji jest oprogramowanie tworzone dla serii GPSMap.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Oregon 550 czy 62stc

Postprzez GPS Maniak » Wt, 28 sie 2012 12:10

asandrzej napisał(a):Tak dosłowniej mówiąc, to mapy rastrowe są tymi prawdziwymi mapami,

Tak dosłowniej mówiąc to mapy rastrowe czyli pliki JPG/PNG/JNX/KMZ są takimi samymi "mapami" jak pliki IMG czyli zbiorem zer i jedynek, a stają się "prawdziwą mapą" dopiero wówczas gdy zostaną wyświetlone na ekranie. Natomiast "prawdziwą mapą GPS" - w przeciwieństwoe do pliku IMG - nie stają się nigdy. :mrgreen:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Oregon 550 czy 62stc

Postprzez sdsyc » Wt, 28 sie 2012 12:19

To jest ten moment, w którym wątek powinien zostać zablokowany :wink:
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości