GPS na motor

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Re: eTrex 30 na motor

Postprzez epkchmiele » N, 02 wrz 2012 19:24

Właśnie o tym pisałem, Montana i Zumo jeszcze na dodatek gada nie widzę problemu z łączem słuchawkowym w kasku. :wink:
Oregon 650t, Garmin Asus M10
Było: Oregon 550T
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 823
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: eTrex 30 na motor

Postprzez h007 » N, 02 wrz 2012 20:49

Marko napisał(a):Dziś zmierzyłem się rowerem z nieco bardziej stromym, pełnym korzeni i kamieni zjazdem.
Niestety, synchroniczna nawigacja i koncentracja na omijaniu przeszkód nie była możliwa, wykraczała poza moje zdolności percepcji i techniki.

W tych warunkach zależność jest prosta - jaśniejszy i większy ekran, to krótszy czas potrzebny na odczytanie danych z ekranu. Jeśli przyjąć, że z nawigacji korzystamy generalnie na "postoju" to turystyczny guzikowiec będzie chyba najlepszy.
Forerunner 110 | 735XT
Dakota 20, UMP-pcPL, PL_TOPO
Nuvi 2545LMT
Dash Cam 56
Avatar użytkownika
h007
Bywalec
 
Posty: 432
Dołączył(a): So, 01 paź 2011 18:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: eTrex 30 na motor

Postprzez Marko » N, 02 wrz 2012 21:03

epkchmiele napisał(a):...jeszcze na dodatek gada nie widzę problemu z łączem słuchawkowym w kasku.:

Czy mozna jezdzic z mapami Garmina tylko " na sluch"? Ktore mapy da sie tak wykorzystac?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: eTrex 30 na motor

Postprzez ony » Pn, 03 wrz 2012 7:43

Marko napisał(a):Dziś zmierzyłem się rowerem z nieco bardziej stromym, pełnym korzeni i kamieni zjazdem.
Niestety, synchroniczna nawigacja i koncentracja na omijaniu przeszkód nie była możliwa, wykraczała poza moje zdolności percepcji i techniki.

Nie tylko Twoje zdolności przekraczają możliwość wpatrywanie się w nawigację i omijanie przeszkód jednocześnie więc nie ma się czym przejmować :)

epkchmiele napisał(a):Właśnie o tym pisałem, Montana i Zumo jeszcze na dodatek gada nie widzę problemu z łączem słuchawkowym w kasku. :wink:

Zgranie słuchania komend i omijanie przeszkód jest równie ciężkie co śledzenie wzrokiem po ekranie navi więc to akurat żadne "udogodnienie"

Aczkolwiek do mojej grupy wytypowanych navi mam chęć włączyć oregona 550/550T
Tylko czy różnica w "T" polega tylko na tym, że na 550 nie ma załadowanej mapy TOPO ?
Jaka jest faktycznie pojemność pamięci wbudowanej w tym modelu ? porównanie modeli

Chciałbym również poznać wasze zdanie na temat żywotności oraz waszą opinię na temat Oregona na motku :)

EDIT: Jeżeli chodzi o 450/450T to różni się on od 550 brakiem aparatu i w zależności od oznaczenia "T/bez T" załadowaną mapą TOPO ?

Pozdrawiam
ony
ony
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył(a): Pn, 27 sie 2012 11:25

Re: eTrex 30 na motor

Postprzez asandrzej » Pn, 03 wrz 2012 8:35

ony napisał(a):Zgranie słuchania komend i omijanie przeszkód jest równie ciężkie co śledzenie wzrokiem po ekranie navi więc to akurat żadne "udogodnienie"

Jakie mapy będziesz używał? Czy masz już wybraną konkretną mapę? Czy masz wiedzę jakie mapy stosują inni o podobnych zainteresowaniach.
Może będziesz poruszał się po szczegółowo opracowanych trasach, to wtedy GPS jako system pozycjonowania będzie miał mniejsze znaczenie.
Wybór urządzenia, to istotna sprawa, ale wybór mapy ma też znaczenie.

Odbiornik z oznaczeniem T mają zwiększoną pamięć ze względu na preinstalowaną mapę Europe Recreational Map.
Oregon z oznaczeniem T ma taka sama ilość pamięci dostępnej dla użytkownika jak odbiornik bez tego znacznika,
po usunięciu mapy Europe Recreational Map dostępna pamięć zwiększa się około 4 GB

andrzej
Ostatnio edytowano Pn, 03 wrz 2012 8:56 przez asandrzej, łącznie edytowano 1 raz
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: eTrex 30 na motor

Postprzez ony » Pn, 03 wrz 2012 8:55

asandrzej napisał(a):Jakie mapy będziesz używał? Czy masz już wybraną konkretną mapę?

Nie wiem, niestety nie znam się na tym i żadnej konkretnej mapy nie wybrałem.
Myślę, że na moje potrzeby wystarczy mapa topo

asandrzej napisał(a):Czy masz wiedzę jakie mapy stosują inni o podobnych zainteresowaniach.

Większość przypadku jak sądzę to właśnie mapy topo

asandrzej napisał(a):Może będziesz poruszał się po szczegółowo opracowanych trasach, to wtedy GPS jako system pozycjonowania będzie miał mniejsze znaczenie.
Wybór urządzenia, to istotna sprawa, ale wybór mapy ma też znaczenie.
andrzej

Na pewno będą takie przypadki jak jazda po wgranym śladzie, ale może być i tak, że będę chciał kliknąć w jakiś punkt na mapie i polecieć tam najbardziej off jak się da.
ony
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył(a): Pn, 27 sie 2012 11:25

Re: eTrex 30 na motor

Postprzez asandrzej » Pn, 03 wrz 2012 9:01

Może podaj, jaki obszar mniej więcej Ciebie interesuje, zamieścimy, lub prześlemy mailem screny komercyjnych map
żebyś miał orientację, czego możesz się spodziewać.

ony napisał(a):Myślę, że na moje potrzeby wystarczy mapa topo .

Jeżeli masz na myśli komercyjne mapy topo,
to w takim wypadku komunikaty głosowe będą pomocne, a przeszkody będziesz omijał na podstawie kontaktu wzrokowego z otoczeniem.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: eTrex 30 na motor

Postprzez ony » Pn, 03 wrz 2012 9:28

asandrzej napisał(a):Może podaj, jaki obszar mniej więcej Ciebie interesuje, zamieścimy, lub prześlemy mailem screny komercyjnych map
żebyś miał orientację, czego możesz się spodziewać.
Na dzień dzisiejszy w grę wchodzi Polska - na tym chciałbym się skupić.
Wybiegając zbyt daleko w przeszłość okażę się, żeby odrobinę pojeździć poza granicami naszego pięknego kraju będę musiał zdecydować się na komputer z i7 :wink:

asandrzej napisał(a):Jeżeli masz na myśli komercyjne mapy topo,
to w takim wypadku komunikaty głosowe będą pomocne, a przeszkody będziesz omijał na podstawie kontaktu wzrokowego z otoczeniem.
Np Mapa Topo 2012.2 polecana już w tym temacie nie będzie wystarczająca ?

PS. Na prawdę nie muszę słuchać w czasie jazdy komunikatów, nie zapominajcie, że motocykle enduro wydają ochocze dosyć głośne pyrpanie co może skutecznie ograniczać możliwości rozumienia komunikatów głosowych :wink:
ony
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył(a): Pn, 27 sie 2012 11:25

Re: eTrex 30 na motor

Postprzez Marko » Pn, 03 wrz 2012 9:47

@Ony
Z dużym prawdopodobieństwem mogę napisać, że współczesna, wektorowa mapa topograficzna Polski w klasycznym rozumieniu nie istnieje i długo nie powstanie.
Na routing dla celów enduro na takiej mapie w ogóle nie ma co liczyć.

Pozostają własne lub cudze ślady. Przy większym zaangażowaniu środków można pokusić się o stworzenie własnej mapy, ale to wymaga i śladów, i narzędzi.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: eTrex 30 na motor

Postprzez asandrzej » Pn, 03 wrz 2012 11:44

@ Ony
Na początek proponuję prześledzić kilka tras ( jedna z takich tras)
http://adventures.garmin.com/en-US/by/k ... n-otwock-2
ocenić, czy wystarczy tylko odbiornik i mapa topo do opracowania trasy wycieczki,
czy trzeba posłużyć się innymi źródłami, nie tylko mapami.
Zamieszczoną trasę można pobrać z poziomu Base Camp i przeglądać w tym programie.
mozna wysłać do odbiorniaka i korzystać w obiorniku.
andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: eTrex 30 na motor

Postprzez Zachu » Pn, 03 wrz 2012 15:38

Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: eTrex 30 na motor

Postprzez ony » Wt, 04 wrz 2012 11:55

Zachu napisał(a):http://www.garniak.pl/viewtopic.php?p=126484#p126484
Nie mój budżet.

A wiec tak poczytałem trochę i ściągnąłem BaseCampa z mapą bazową i dograłem mapę topo PL jednak okazała się, że ma ona małe pokrycie terenu polski co pewnie dla was nie będzie zaskoczeniem.
Potem trafiłem na stronę http://www.gpsies.com i na szybko przeprowadziłem tam trasę po terenach które znam na mapie googla hybrydowej, następnie pooglądałem sobie tereny Bieszczad które ostatnio zwiedzałem - mam wrażenie, że póki co coś takiego spełnia moje wymagania.
Rozumiem, że ślad stworzony na tym portalu można zapisać i dograć na navi ?

Chciałem również załadować do BaseCampa sampla mapy PL Topo 2012.2 ale poległem i nie mogłem tego wyświetlić w programie...

asandrzej napisał(a):Może podaj, jaki obszar mniej więcej Ciebie interesuje, zamieścimy, lub prześlemy mailem screny komercyjnych map żebyś miał orientację, czego możesz się spodziewać.
Czy mógłbym prosić o wrzucenie screanów takich map ?
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam
ony
Ostatnio edytowano Wt, 04 wrz 2012 12:34 przez ony, łącznie edytowano 1 raz
ony
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył(a): Pn, 27 sie 2012 11:25

Re: eTrex 30 na motor

Postprzez asandrzej » Wt, 04 wrz 2012 12:00

Ok. mogę przesłać screny wybranego obszru z kilku map,
może na PW podaj adres mailowy,
spora częśc forumowiczów posada takie mapy, dla nich nie bedzie to ineresujące.
andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: eTrex 30 na motor

Postprzez Zetor » Wt, 04 wrz 2012 12:11

ony napisał(a):Chciałem również załadować do BaseCampa sampla mapy PL Topo 2012.2 ale poległem i nie mogłem tego wyświetlić w programie...

tu masz dwie możliwości:
1. pakujesz plik img do urządzenia i podpinasz je do komputera. BaseCamp odczytuje mapy zawarte w urządzeniu (również ślady, trasy i wayponty)
2. pakujesz plik img ma kartę sd do folderu o nazwie "garmin" i wsadzasz ja do czytnika kart w komp. (efekt jest taki sam jak w przypadku urządzenia, jednak przy użyciu karty mapy szybciej się ładują do BC)
pozdrawiam Zetor
Oregon 300: OSM Deutschland, UMP-pcPL
Samsung Xcover 2: Navigon, OsmAnd~, Locus
Klik!
Avatar użytkownika
Zetor
Bywalec
 
Posty: 314
Dołączył(a): Pt, 25 wrz 2009 10:14
Lokalizacja: Brunszwik / Dolna Saksonia

Re: eTrex 30 na motor

Postprzez GPS Maniak » Wt, 04 wrz 2012 13:02

ony napisał(a): pooglądałem sobie tereny Bieszczad

Teraz mówimy: Bieszczadów :wink:
A przy okazji zerknij tu: http://gpsmaniak.com/2010/download-GPS_50_Walker.htm
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości