Nuvi, dezl 760LMT czy iPad?

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Nuvi, dezl 760LMT czy iPad?

Postprzez Jan_Werbinski » So, 07 gru 2013 22:03

Mam Nuvi 255W z mapą Europy.
Zastanawiam się nad nową nawigacją samochodową, która będzie informować o wysokości mostów i mieć niektóre udogodnienia dla ciężarówek. Przydałoby się też mieć asystenta pasa ruchu itp.

Myślę o:
- iPad Mini lub Air - w Fiacie Ducato na pewno się zmieści mini, ale nie jestem pewien czy Air również, - w Polsce z Google maps lub Apple maps, i tak będę kupował iPada, więc czemu go nie użyć do map?
- aplikacja na iPada, która będzie miała drogi całej Europy w wersji offline - Navigon, TomTom czy inna?
- Garmin 760LMT-D lub dēzl™ 760LMT

Dlaczego Navigon do iPada waży tylko 43 MB, a Garmin CN prawie 4 GB? Czy Navigon Europe za 90 euro albo TomTom za 70 euro na pewno są offline? Ile pamięci zabiorą mapy Europy na iPada?
Czy dobrze rozumiem cennik Navigona? Aby mieć funkcje dla ciężarówek muszę kupić mapę za 90 euro i pakiet Truck za 80 euro, co razem daje mi 170 euro, czyli połowę ceny dezl 760?
iPad wraz z mapą kosztuje dwa razy więcej niż Garmin, ale ma znacznie większą funkcjonalność i znacznie lepszy ekran.
Czytam amerykańskie i niemieckie fora i tam większość z uwagi na ilość funkcji i wszechstronność wybiera tablety.
Z drugiej strony co dedykowane, to dedykowane. Garmin nigdy mnie nie zawiódł, chociaż ostatnio czytam że nowe modele mają sporo wad, których stare nie miały. Np. nie zmieniam swojego 60CSx na 62st z uwagi na słabą czytelność ekranu tego drugiego.
Czy Navigon albo TomTom na iPada ma te same funkcje, co 760LMT, a w szczególności: ograniczenie wysokości, zakazy wjazdu ciężarówek, asystent pasa ruchu itp.?
Co myślicie o tym wyborze? Może inne propozycje?
dezl 760, 60CSx, nuvi 255W, Navigon, Sygic, iPaq, HTC, AutoMapa, CNE 2008 i 2009 NT, UMP, TOPO i inne (dawniej GPS III i nuvi 200W)
Jan_Werbinski
Początkujący
 
Posty: 49
Dołączył(a): N, 21 wrz 2008 17:23
Lokalizacja: Żary

Re: Nuvi, dezl 760LMT czy iPad?

Postprzez wodzirej » So, 07 gru 2013 22:37

Jan_Werbinski napisał(a):nie zmieniam swojego 60CSx na 62st z uwagi na słabą czytelność ekranu tego drugiego.

Excuse me? (i nie przepraszam, że odnoszę się tylko do pobocznego wątku).
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: Nuvi, dezl 760LMT czy iPad?

Postprzez Antonio » So, 07 gru 2013 22:43

Czytałeś to: viewtopic.php?f=14&t=8331
Może warto przetestować? Jak się nie spodoba, to można zastanowić się nad zmianą odbiornika.
Mnie osobiście też za bardzo nie "podchodzą" nowe odbiorniki.
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: Nuvi, dezl 760LMT czy iPad?

Postprzez Jan_Werbinski » So, 07 gru 2013 22:58

wodzirej napisał(a):
Jan_Werbinski napisał(a):nie zmieniam swojego 60CSx na 62st z uwagi na słabą czytelność ekranu tego drugiego.

Excuse me? (i nie przepraszam, że odnoszę się tylko do pobocznego wątku).

Żeby w pochmurny dzień wyraźnie widzieć ekran musiałem włączyć podświetlenie 62st, a w 60CSx bez podświetlenia jest OK. Poza tym ten drugi ma pogrubione tło napisów i nigdzie w menu nie znalazłem jak to wyłączyć. 60CSx ma czcionkę o grubości pojedynczego piksela bez tła, co wprowadza mniej bałaganu i jest bardziej czytelne.
Łapanie zimnego fiksa i trzymanie pozycji w pomieszczeniach też wypadało lepiej w 60CSx, za to gorący fiks lepiej w 62st.
Miałem obydwa jednocześnie na spacerze więc takie rzeczy widać. Gdybym nie mógł porównać jednocześnie, to byłbym nieświadomy.
dezl 760, 60CSx, nuvi 255W, Navigon, Sygic, iPaq, HTC, AutoMapa, CNE 2008 i 2009 NT, UMP, TOPO i inne (dawniej GPS III i nuvi 200W)
Jan_Werbinski
Początkujący
 
Posty: 49
Dołączył(a): N, 21 wrz 2008 17:23
Lokalizacja: Żary

Re: Nuvi, dezl 760LMT czy iPad?

Postprzez Zachu » N, 08 gru 2013 9:18

Jan_Werbinski napisał(a):- w Polsce z Google maps lub Apple maps,

Na 100% nie znajdziesz tam takich wiadomości.

Jan_Werbinski napisał(a):- aplikacja na iPada, która będzie miała drogi całej Europy w wersji offline - Navigon, TomTom czy inna?

Jeśli to ma być do ciężarówki to takiego programu/map szukaj. Wszystko to jest dla kowalskiego do telefonu nie dla zawodowych kierowców. Za takie coś trzeba płacić dużo więcej skoro na tym pracuje się.
Jan_Werbinski napisał(a):Dlaczego Navigon do iPada waży tylko 43 MB, a Garmin CN prawie 4 GB?

Bo to sam program. Mapy kupujesz oddzielnie. Soft do Nuvi też 50 MB zajmuje ;)
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nuvi, dezl 760LMT czy iPad?

Postprzez gavia » N, 08 gru 2013 10:22

Jan_Werbinski napisał(a):Zastanawiam się nad nową nawigacją samochodową, która będzie informować o wysokości mostów i mieć niektóre udogodnienia dla ciężarówek. Przydałoby się też mieć asystenta pasa ruchu itp.

Myślę o:
- iPad Mini lub Air - w Fiacie Ducato na pewno się zmieści mini, ale nie jestem pewien czy Air również, - w Polsce z Google maps lub Apple maps, i tak będę kupował iPada, więc czemu go nie użyć do map?


To nawigacja do Fiata Ducato czy Tira?
Czy aby na pewno jest sens jeżdżąc Ducato stosować mapki dla Tirów ? Przecież on dużo niższy od Tira (chyba, że wersja pancerna albo z rowerami na dachu) i w 99% wiaduktów spokojnie się zmieści. Jeździłem ostatnio Kią - mała ciężarówka do 3,5 t i widać, że kierowcy Tirów spoglądają z....'' góry '' ( w sensie siedzenie mają jakiś co najmniej 1 metr wyżej).
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: Nuvi, dezl 760LMT czy iPad?

Postprzez Jan_Werbinski » N, 08 gru 2013 11:43

Antonio napisał(a):Czytałeś to: viewtopic.php?f=14&t=8331
Może warto przetestować?

Wersja płyty głównej się zgadza. Nie wiem jaki mam HID. Jak to sprawdzić?
Pewnie zaraz spróbuję zainstalować. Dzięki.
Zachu napisał(a):Bo to sam program. Mapy kupujesz oddzielnie. Soft do Nuvi też 50 MB zajmuje ;)

Program Navigon za 90 euro waży 40 MB wg info z Apple Store i już w tej cenie zawiera mapy Europy. Z tym że nie wiadomo, czy mapy nie ściągają się później i stąd ten mały rozmiar plików. Wersja dla ciężarówek, to dodatkowa dopłata 70 euro i mamy wtedy info o wiaduktach i zakazach wjazdu.
gavia napisał(a):To nawigacja do Fiata Ducato czy Tira?

Ducato kamper w tym przypadku będzie miał ok 290 cm, a zdarzają się i takie z wysokością 330 i masą 4,25t. Parking lotniska Tegel, to np zakaz wjazdu dla 3 m lub 3,2 m.
Chodzi o ten 1% wiaduktów. Żeby zmniejszyć ryzyko wynikające z nieuwagi.
Garmin ma też taki użyteczny feature, jak lokalizacja wag.
dezl 760, 60CSx, nuvi 255W, Navigon, Sygic, iPaq, HTC, AutoMapa, CNE 2008 i 2009 NT, UMP, TOPO i inne (dawniej GPS III i nuvi 200W)
Jan_Werbinski
Początkujący
 
Posty: 49
Dołączył(a): N, 21 wrz 2008 17:23
Lokalizacja: Żary

Re: Nuvi, dezl 760LMT czy iPad?

Postprzez Marko » N, 08 gru 2013 12:10

Jan_Werbinski napisał(a):Chodzi o ten 1% wiaduktów. Żeby zmniejszyć ryzyko wynikające z nieuwagi.
Garmin ma też taki użyteczny feature, jak lokalizacja wag.

Wierzę, że bierzesz poprawki na braki (i błędy) w mapie.
Co prawda nie używam, ale jestem sceptyczny co kompletności tych danych w CNE, nie tylko w RP.

Być może któryś z użytkowników poda dane z terenu.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Nuvi, dezl 760LMT czy iPad?

Postprzez Jan_Werbinski » N, 08 gru 2013 12:56

Marko napisał(a):Co prawda nie używam, ale jestem sceptyczny co kompletności tych danych w CNE, nie tylko w RP.

Jadę sobie drogą, która niby jest poza zabudowanym, ale jest trochę budynków. Nie wiem jakie jest ograniczenie prędkości. Zerkam sobie na nuvi z CNT, a tam mam wyświetlony znak np. 50 albo 70. Bardzo przydatna rzecz. Używam od pięciu lat. Wady są takie, że aktualizacja map już mi się skończyła i nie wiem, czy do pięcioletniego urządzenia wgrywać mapy za 100 euro, albo kombinować w inny sposób. Chodzi mi przede wszystkim o aktualną Europę, bo w Polsce to jakoś sobie radzę.
Wiadomo że żaden GPS nie jest w 100% aktualny, bo takiego jeszcze nie wymyślili.
W stosunku do nuvi szukam: ograniczeń długości, wysokości i masy (np. 2,5t), zakazu wjazdu LPG, rozmieszczenie wag kontrolnych, wyświetlanie na bieżąco ograniczeń, a najlepiej sygnalizacja dźwiękowa, kiedy ograniczenie jest przekroczone o zadaną wartość.
Mile widziane statystyki i łatwa rejestracja tras.

W USA mają coś takiego jak dedykowany tablet Truckers Tablet http://www.truckerstablet.com/ i bardzo sobie chwalą pisząc, że jest lepszy od 760LMT.
dezl 760, 60CSx, nuvi 255W, Navigon, Sygic, iPaq, HTC, AutoMapa, CNE 2008 i 2009 NT, UMP, TOPO i inne (dawniej GPS III i nuvi 200W)
Jan_Werbinski
Początkujący
 
Posty: 49
Dołączył(a): N, 21 wrz 2008 17:23
Lokalizacja: Żary

Re: Nuvi, dezl 760LMT czy iPad?

Postprzez meridian » N, 08 gru 2013 15:11

Jan_Werbinski napisał(a):W stosunku do nuvi szukam: ograniczeń długości, wysokości i masy (np. 2,5t), zakazu wjazdu LPG .

Zakazy wjazdu kamperem, też by się przydały :D
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Nuvi, dezl 760LMT czy iPad?

Postprzez Jan_Werbinski » Pt, 11 lip 2014 18:24

W rezultacie kupiłem Navigona, Sygica i Dezl 760 LMT. Żaden nie jest idealny, ale w sumie dobrze się uzupełniają.
dezl 760, 60CSx, nuvi 255W, Navigon, Sygic, iPaq, HTC, AutoMapa, CNE 2008 i 2009 NT, UMP, TOPO i inne (dawniej GPS III i nuvi 200W)
Jan_Werbinski
Początkujący
 
Posty: 49
Dołączył(a): N, 21 wrz 2008 17:23
Lokalizacja: Żary


Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości