Garmin z serii Edge vs Etrex vs Oregon na MTB

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Re: Garmin z serii Edge vs Etrex vs Oregon

Postprzez radhar » Śr, 05 paź 2016 13:21

Dzięki, czytałem tamtą stronę wcześniej, powiem szczerze, że autor idealnie trafia w moje potrzeby i co gorsze w podsumowaniu stwierdza, ze nie ma idealnych produktów do MTB, takich co są, cytując, "all-in-one" do jazdy MTB. Artykuł jest jednak już stary, są nowe urządzenia, możliwe, ze lepsze wyświetlacze dotykowe itd.
radhar

Postprzez Marko » Śr, 05 paź 2016 13:27

radhar napisał(a):są nowe urządzenia, możliwe, ze lepsze wyświetlacze dotykowe itd.

Są, ale mam wrażenie, że seria Edge nadal ukierunkowana jest na sportowców, podczas gdy turystyczne GPS-y są bardziej uniwersalne :-)
Widać braci kolarskiej ten podział nieco ciąży ;-)

Edit: 15:14
eTrex 30 Fenix Monterra
Marko
Bywalec

Postprzez radhar » Śr, 05 paź 2016 14:38

No właśnie mam podobne wrażenie, mi akurat na tej uniwersalności jakoś tam specjalnie nie zależy, gdyż jestem ukierunkowany na jazdę MTB, nie biegam, po górach chodzę z mapą papierową w łapie, fajnie by było rysować szlak w czasie spaceru, ale to bym traktował jako bajer, a nie konieczność, podkreślam, ze dla mnie, a też nie jestem taternikiem więc biegam jako grzeczny turysta po szlakach jedynie - stąd mi mapa papierowa wystarcza.
Tak więc wydawałoby się, że typowy rowerowy komputerek to jest to czego potrzebuję. Niestety im więcej czytam opinii w sieci, tym więcej widzę również wad tych stricte rowerowych, może nie tyle wad, co cech ukierunkowanych na szosę, albo nie ukierunkowanych stricte na mtb. Do tego dochodzi fakt, ze co użytkownik to opinia, ale to akurat normalne. Mało jest też opinii typowych jeźdzców MTB, nawet zagraniczne testy pisane są pod kątem "szosowców". Przynajmniej ja takie wrażenie odniosłem.
W tym wątku parę osób wyraziło zdanie i wydaje mi się znów, że Edge 1000 będzie ok. Jedynym ograniczenie albo cechą jest wbudowana bateria. Reszta powinna się sprawdzić.
radhar

Postprzez Marko » Śr, 05 paź 2016 14:47

Radhar,
Sam jeżdżę MTB, beskidzkie MTB :-)
Wśród nas rządzą Garminy (najpopularniejsza jest Dakota), bądź Endomondo (gadające w plecaku :-)).

W sumie masz wybór, bo to Edge oferuje więcej sportu, który jest Twoim konikiem.
Typowe turystyczne Garminy oferują więcej funkcji nawigacyjnych i mapowych.
eTrex 30 Fenix Monterra
Marko
Bywalec

Postprzez radhar » Śr, 05 paź 2016 15:00

Widzisz, pewnie już bym nie miał oporów, skoro wiem, ze z mapą w Edge będzie ok, gdyby nie fakt, że prócz treningów, czasem robię całodniowe wypady w teren, głównie latem, niekiedy kilkunastogodzinne. I co wtedy z baterią? Niektórzy piszą, że zżera 10% na godzinę, co daje 10h jazdy, może być mało, inni, że jeszcze szybciej, jeszcze inni, że wolniej. Bądź tu mądry.
W Etrexu, to akurat plusik dla mnie z kolei, mogę wziąć drugi komplet baterii, jak to robię z przednim światłem, szczególnie o tej porze roku i problemu nie mam.
No nic, może jeszcze ktoś coś od siebie dopisze, bo pewnie nie jestem jedynym, który stanie lub stanął przed podobnym dylematem.
radhar

Postprzez Marko » Śr, 05 paź 2016 15:06

radhar napisał(a):W Etrexu, to akurat plusik dla mnie z kolei, mogę wziąć drugi komplet baterii.

Ja nigdy nie biorę na zapas - strasznie dużo miałbym tego na urlopie.
Wchodzę do sklepu, dajmy na to: w Kątach Rybackich i kupuję. Proste! ;-)
Poza tym nie lubię kabelków, powerbanków itp. "dupereli" ;-)
eTrex 30 Fenix Monterra
Marko
Bywalec

Postprzez radhar » Śr, 05 paź 2016 15:12

Racja, w Etrexu to się sprawdzi - zwykłe paluszki AA, które można kupić w każdym kiosku, choć ciężko na zadupiu w terenie o kiosk ;), w mojej latarce mam akumulatorek 18650, stąd wożę zapasowy.
Cóż, Edge 1000 to już problem.
radhar

Postprzez Marko » Śr, 05 paź 2016 15:21

radhar napisał(a):Racja, w Etrexu to się sprawdzi - zwykłe paluszki AA, które można kupić w każdym kiosku, choć ciężko na zadupiu w terenie o kiosk ;)

No to wtedy bierzesz zapas i celujesz w coś, co Ci zeżre najmniej.
Z Edge masz taki komfort, że doładujesz np. w samochodzie, czego z Etrexem prosto nie zrobisz.

Wybór należy do Ciebie - trudny dosyć, bo kosztowny.
Nie namawiam, nie mam doświadczenia z Edge; niemniej coś czuję, że brak kilku funkcji stricte outdoorowych ciążył by mi.

Dziś brałbym znów eTrexa, bo w zasadzie, pomimo upływu lat, nic równie pożytecznego - dla mnie - nie pojawiło się w ofercie, nie tylko Garmina.
Choć dla zabawy mam Edge-podobnego Teasi ;-)

Tak to u mnie na pokładzie wygląda (tu akurat smartfon zamiast Teasi):
Obrazek
eTrex 30 Fenix Monterra
Marko
Bywalec

Postprzez radhar » Śr, 05 paź 2016 15:26

No proszę, tyle szukam o GPS rowerowych i nie słyszałem o tym Teasi :) Muszę z ciekawości poczytać o tym urządzeniu. No nic, dzięki za info, na spokojnie zbiorę info do kupy i trzeba będzie podjąć decyzję.
radhar

Re: Garmin z serii Edge vs Etrex vs Oregon na MTB

Postprzez Marko » Śr, 05 paź 2016 20:08

O eTrexie pisał Gavia:
viewtopic.php?f=2&t=10066&start=1200#p174602

O Teasi (po czesku):
http://www.bike-forum.cz/forum/cyklonavigace-teasi.html

Teasi wystawiał się w zeszłym tygodniu w Kielcach, ale to Garmin pozostaje podstawowym graczem na rynku.
eTrex 30 Fenix Monterra
Marko
Bywalec

Postprzez radhar » Śr, 05 paź 2016 20:39

Patrząc na to co gavia udostępnił, skłaniam się kup opcji Etrex'a. Wiem, że się trochę miotam, ale właśnie to sporo kasy, Wahoo już zwróciłem bo okazał się nie być idealny pod moje preferencje.
Po prostu chce drugi raz tego uniknąć. Ale te 4 pola na mapie przekonują mnie do Etrex'a i oczywiście patent z bateriami.
radhar

Postprzez gavia » Śr, 05 paź 2016 20:56

radhar napisał(a):No proszę, tyle szukam o GPS rowerowych i nie słyszałem o tym Teasi

Z tego linku co Marko podał- Xplova 5 też ciekawe?! http://velonews.pl/posts/3827-cos-dla-gadzeciarzy-acer-xplova-x5-gps
( sportowy -czyta wszystkie sensory łacznie z mocą, jakies programy fitness- ale i potrafi ,,nawigować/mapować'', do tego patent z kamerą )

(Tylko,że jak widze ten screen pierwszy z prawej tutaj http://www.whatsontech.com/wp-content/uploads/2016/04/Acer-Xplova-X5-Cycling-Computer-announced-at-next-at-acer-2016-768x480.jpg będzie to prawdoopdobnie to samo co w Edge albo jego małpowniku Mio Cycle czyli mapa+ 2, Nie mogę znaleźć jakiegoś pdf z instrukcją.A te opisy to bardziej ogólniki/reklama)
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec

Postprzez Zachu » Śr, 05 paź 2016 20:57

O doborze odbiornika na rower to z pięć tematów jest.
Mapy i obsługa jest w dziale na szlaku.
Nie ma co odkrywać koła na nowo.
Nuvi & Colorado & fenix
Obrazek
Zachu
Radny

Poprzednia strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?