GPS w górach za granicą

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

GPS w górach za granicą

Postprzez wk.mateusz » Śr, 26 paź 2016 10:25

Pewnie mi się dostanie, że temat był już wałkowany milion razy ale niestety nie udało mi się znaleźć odpowiedzi :oops:
Jestem totalnie zielony w kwestii nawigacji GPS w górach, więc z góry dzięki za wyrozumiałość. Nabyłem Oregon 600, który jest mi potrzebny jedynie do tego aby zaznaczać w górach ślad, po którym można ewentualnie wrócić do miejsca początkowego. Tutaj rodzi się pytanie, czy da się z tej funkcji efektywnie korzystać bez wgranej mapy danego terenu? Jak jadę do Chin, Iranu czy nawet Gruzji to ciężko znaleźć mapę gór na GPS :roll:
wk.mateusz
Newbie

Re: GPS w górach za granicą

Postprzez GPS Maniak » Śr, 26 paź 2016 13:54

Da się. Opcja "TrackBack" (powrót po zapisanym śladzie) działa niezależnie od mapy.

Nawiasem mówiąc przy takim wykorzystaniu o jakim wspominasz, Oregon 600 - skąd inąd świetny odbiornik - to zbytek. Opcję "TrackBack" można spotkać nawet w najprostszym "niemapowym" Etrexie 10, który jest dużo tańszy, lżejszy, zgrabniejszy i dłużej pociągnie na 1 komplecie aku. Alternatywą - chociaż niezbyt tanią - są sportowo-outdoorowe zegarki, które też oferują TrackBack i podczas trekkingu wydają się być najpraktyczniejszym rozwiązaniem, ze względu na minimalne potrzeby energetyczne. W każdym bądź razie zdaniem naszego kolegi Jerzego, który ciągle gdzieś się włóczy czy to w Karakorum czy w Himalajach zegarek jest tym, co tygryskom pasi najbardziej :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X (in spe) + Vertis Braver, a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
GPS Maniak
Radny

Postprzez GPS Maniak » Śr, 26 paź 2016 13:56

Jeszcze w temacie map. Wbrew pozorom, w atrakcyjnych trekkingowo rejonach z mapami wcale nie jest tak tragicznie. Zaintersuj się mapami OSM. viewtopic.php?f=2&t=15310#p184678
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X (in spe) + Vertis Braver, a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
GPS Maniak
Radny

Postprzez wk.mateusz » Cz, 27 paź 2016 8:57

Przed zakupem przygladalem sie zegarkom, jednak zazwyczaj bateria w zegarku z wlaczonym gpsem wytrzymuje maksymalnie kilkanascie godzin. Co pewnie mierzone jest w optymalnych warunkach temperaturowych, przy ujemnych zapewne jeszcze krocej. Wymiana baterii w zegarku jest klopotliwa, a niektore maja wbudowany aku i ladowanie jedynie po kablu, wiec te zupelnie odpadaja. Do oregona moge zabrac dwa czy trzy komplety baterii i wymieniac w razie potrzeby.
Oregona udalo mi sie kupic nowego za 700zl, wiec tragedii nie ma. Nie potrzebuje GPS do nawigowania w gorach, zalezy mi jedynie na tym zebym w sytuacji awaryjnej, mogl wrocic po swoim sladzie po punktu wyjscia.
Dzieki za informacje! Zglebie temat map OSM, potestuje funkcje trackback i pewnie wroce z kolejnymi pytaniami :wink:
wk.mateusz
Newbie

Postprzez GPS Maniak » Cz, 27 paź 2016 10:09

wk.mateusz napisał(a): ladowanie jedynie po kablu, wiec te zupelnie odpadaja

Bo ... ? ( pytanie retoryczne :D )

Nasz kolega, którego znamy kilkanaście lat, naprawdę przerabiał już wszystko w temacie "trekking a GPS" i w końcu pozostał przy zegarku. Właśnie takim doładowywanym kabelkiem. Coś musi być na rzeczy.

Podejrzewam, że tajemnica tkwi w ciężarze bagażu. Mała bateria zegarka nie potrzebuje przy doładowywaniu zbyt dużo prądu, więc nie wykluczone że zestaw: zegarek+kabelek+powerbank ważą mniej niż np. Oregon z zapasem AA. Zwłaszcza gdy mówimy o nieco dłuższej wyprawie, na której 2-3 komplety baterii do Oregona mogą nie wystarczyć. Generalnie wygląda to tak że Oregon pracuje na 1 zestawie aku mniej więcej tak samo długo jak zegarek na jednym doładowaniu. Z tym, że w przypadku Oregona oznacza to ok. 4000 mAh, a w przypadku zegarka 10x mniej. Ubytek energii w zegarku dość szybko można uzupełnić podłączając go wieczorem do powerbanku. Podczas kilkudniowej wyprawy może to nie mieć znaczenia, ale przy 3-4 tygodniach na odludziu zapewne ma. Przynajmniej dla Jerzego :D

Ale to tak informacyjnie. Masz już Oregona, więc nie ma co gdybać :wink:
Pozdrawiam Lechu

GPS Maniak
Radny

Postprzez Marko » Cz, 27 paź 2016 12:06

wk.mateusz napisał(a):Jestem totalnie zielony w kwestii nawigacji GPS w górach.

Wszystko wyjaśni się w terenie.
wk.mateusz napisał(a):Oregona udalo mi sie kupic nowego za 700zl, wiec tragedii nie ma.

Boniasty wylicytował nóweczkę O600 za 595zł i to tylko dlatego, że nie chciało mi się podbijać ceny wyżej ;-)
GPS Maniak napisał(a):Nawiasem mówiąc przy takim wykorzystaniu o jakim wspominasz, Oregon 600 - skąd inąd świetny odbiornik - to zbytek.

Zakładam, że kolega oswoi się z mapą w Oregonie i, chcąc nie chcąc, spodoba mu się i przyda.
GPS Maniak napisał(a):Alternatywą - chociaż niezbyt tanią - są sportowo-outdoorowe zegarki.

Na znanym portalu aukcyjnym 4-5 letnie zegarki turystyczne są sprzedawane w cenach znacznie niższych niż powyżej, więc to problem do rozwiązania.
GPS Maniak napisał(a):Opcję "TrackBack" można spotkać nawet w najprostszym "niemapowym" Etrexie 10, który jest dużo tańszy, lżejszy, zgrabniejszy i dłużej pociągnie na 1 komplecie aku.

Zmieniłbym literkę 10 na 30x i - moim zdaniem - to najlepsza opcja.
GPS Maniak napisał(a):Alternatywą - chociaż niezbyt tanią - są sportowo-outdoorowe zegarki, które też oferują TrackBack i podczas trekkingu wydają się być najpraktyczniejszym rozwiązaniem, ze względu na minimalne potrzeby energetyczne.

Zegarek jest świetny do rejestracji śladu, do nawigacji się (jeszcze) nie przekonałem*, bo grozi to skręceniem nadgarstka (jest niewygodne, np. w trakcie nieco szybszego marszu, o biegu nie wspominając). Stąd, częściej sięgam po zawieszonego na szyi eTrexa, albo sprawdzam pozycję w smartfonie (mapy offline nie wymagają roamingu, przynajmniej w zakresie mapy i zapisu śladu).
* dopiero, gdy tylko kupię uchwyt na rower - i tylko na rower - być może będzie to alternatywne rozwiązanie.
GPS Maniak napisał(a):... ze względu na minimalne potrzeby energetyczne.

To prawda, choć powerbank jest rozwiązaniem "upierdliwym", ale czasami jedynym i tu w Oregonie wskazałbym na specjalne ogniwa (jest na forum), zamiast zwykłych "paluszków".
eTrex 30 Fenix Monterra
Marko
Bywalec

Postprzez tokaczor » Śr, 28 gru 2016 9:43

Hej,
Czy możecie coś podpowiedzieć? Znalazlem ogłoszenie sprzedaży Dakoty 10. Potrzebuje prostego i taniego gps-a do pozatrasowych wycieczek narciarskich. Co sądzicie o tym urządzeniu? Czy spełni pokładane w nim nadzieje? Czy cena 300 zł jest atrakcyjna?

Miłego,
Tomek
tokaczor
Newbie

Postprzez traper_24 » Śr, 28 gru 2016 23:48

Spełni jak najbardziej i o ile sprzęt znajduje się w dobrej kondycji, to oferta wygląda więcej niż ciekawie. Tym bardziej, że w sklepowym asortymencie Garmina nie spotkasz już nic "prostego i taniego" z kolorem oraz obsługą map - przez wiele lat to właśnie Dakota 10 stanowiła taką marketingową aberrację.
Dakota 20 + OSM, Samsung S6 + Locus Pro
traper_24
Bywalec

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?