Nawigacja samochodowa Garmin w 2017

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Nawigacja samochodowa Garmin w 2017

Postprzez Requan » Pt, 30 cze 2017 18:43

Czesc,
Zastanawiam sie nad przejsciem z AM na Garmin.
Troche czytalem opini z ktorych wynika ze w samochodzie Garmin nie sprawdza sie zbytnio, a to ze wzgledu na prowadzenie bocznymi drogami, slabe pokrycie, malo aktualne fotoradary itp.
Niektorzy uzytkownicy wysnuwaja wniosek: Garmin ok ale nie do auta w PL, a ludzie ktorzy kupili samochodowki kierowali sie bardziej przywiazaniem do marki.
Te wszystkie jednak opinie, ktore mozna wyczytac, sa co najmniej sprzed roku, dlatego chcialbym sie zapytac jak to wyglada obecnie (dodam ze chcialbym uzywac Garmina tylko w PL),
czyli pozwolcie ze sie spytam:
- Jak jest z pokryciem map i fotoradarow w PL (widzialem ze strony trigar mozna sciagnac baze fotoradarow z maja, ale czy sa aktualne?)
- Jaka wersje mapy z urzadzeniem trzeba kupic zeby komforotwa uzywac Garmina? - widzialem ze nawigacja nawigacji nie rowna
- Czy asystent pasa ruchu dziala w wiekszosci skrzyzowan czy sporadycznie?

Nie wiem czy najlepszym rozwiazaniem nie bedzie kupno na poczatek jakies uzywki by przekonac sie samemu jak to sie sprawuje?
Za nieduze pieniadze mozna kupic np model 50 LM badz 56 LM - nie wiem co byscie polecili i czy warto doplacac do TMC (dziala to w PL)?
Podpowiedzcie prosze.
Pozdrawiam
Marcin
Requan
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): So, 24 cze 2017 19:53

Re: Nawigacja samochodowa Garmin w 2017

Postprzez Zachu » Pt, 30 cze 2017 19:10

Czemu nie możesz kontynuować w starych tematach? Jeśli rozważasz kupić starszy model to już całkiem nie rozumiem. Wszystko możesz wyczytać w polecanych tematach o Nuvi i nowszych Drive.
Skoro jest taki słaby to po co sobie robić kłopot?
Pokrycie mapy możesz sobie sprawdzić na stronie Here.
Radary są aktualne na stronie UMP.
Masz jedną mapę dostępną od producenta, reszta to darmówki.
Asystent to takie ogólne pojęcie. Na forum masz opisane co z czym się je.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nawigacja samochodowa Garmin w 2017

Postprzez Requan » Pt, 30 cze 2017 20:13

Czesc,
Wybacz, chcialem sie tylko dowiedziec jak jest obecnie, forum czytam od miesiaca, a duzo postow jest dosc leciwych, a wszystko moglo sie zmienic.
Garmin Drive 50 LM to stary sprzet? myslalem ze nie, bo jest jeszcze dostepny w sprzedazy - co bys w takim razie polecil? podaj choc model to podraze dalej.
Nie twierdze ze jest slaby tylko pisze co czytalem na forum/ w necie i prosze tylko o opinie obecnych uzytkownikow.
Nie moge sie polapac jak to jest w Garminie, bo z tego co czytalem inny model inna mapa, jedne sa oferowane z traffic inne nie itp
Rozumiem ze jak sa darmowki to ta mapa od producenta nie jest wystarczajaca?
Pozdrawiam
Marcin
Requan
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): So, 24 cze 2017 19:53

Re: Nawigacja samochodowa Garmin w 2017

Postprzez sdsyc » Pt, 30 cze 2017 20:53

Świeża oferta Garmina https://explore.garmin.com/pl-PL/drive/
Test jednego z nich viewtopic.php?f=1&t=17233
Co do darmowych map - jak inne inicjatywy "open" (np. Linux, LibreOffice itp) nie przekreślają sensu rozwiązań "zamkniętych" (Win, MS Office). Po prostu są, są inne i dobrze, że jest wybór. Komercyjne mapy Garmina są najlepiej dostosowane do nowego sprzętu Garmina. Darmowe zaś są zwykle szybciej aktualizowane, ale w nowszych Garminach nie wykorzystają wielu ich właściwości (ograniczeń prędkości, asystenta pasa ruchu itd). Nic nie przeszkadza, aby w odbiorniku mieć oprocz komercyjnej mapę darmową i w zależności od potrzeb lub kaprysu korzystać z jednej albo drugiej.
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Nawigacja samochodowa Garmin w 2017

Postprzez Zachu » Pt, 30 cze 2017 21:23

Witam,
Skoro są leciwe to znaczy że nic nowego nie napisał bo ...? Może ludzie nic nowego nie kupują albo nie używają. Wszystko masz teraz w telefonie to po co Ci Garmin?
Samo 50 to nic nie mów, równie dobrze może to być sprzęt do łódki.
Wybór średni bo to najprostszy model. Jak masz BT to masz traffic on-line, który bardzo fajnie działa, radary od producenta (tu nie jest super) i inne funkcje on-line.
Mapa jest wszędzie ta sama tylko może się różnić obszarem W tym najprostszym może być tylko fragment Europy wschodniej np.
Nie to znaczy że możesz mieć OSM, UMP na Garminie. Są lepsze do poszukiwania adresów ale zupełnie się nie nadają do jazdy.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nawigacja samochodowa Garmin w 2017

Postprzez tboniasty » So, 01 lip 2017 16:14

Jeżeli ktoś mnie pyta o "samochodówkę", to w chwili obecnej zdecydowanie odradzam Garmina, jeżeli ma zamiar korzystać w Polsce z City Navigator Europe. Dlaczego? http://www.garniak.pl/viewtopic.php?p=194091#p194091
Od czasu przejęcia Navteq'a zaczęły się problemy z adresami (patrz podany link) i nie widzę, by Here coś z tym w ogóle robiło. Przestałem w zasadzie ufać już mojemu 3490 bo routing też zaczyna być dziwny i cyrki, które doświadczam zbliżają się do poziomu zagrywek TomToma z lat 2009-2010... Here - popraw się!
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Re: Nawigacja samochodowa Garmin w 2017

Postprzez Zachu » N, 02 lip 2017 9:08

E, histeryzujesz ;)
Z adresami nie jest wcale super ale i z ulicami. Generalnie jak by wszystko stanęło. Fajnują na swoich stronach ale jak by wysłać kogoś na Mazury to zginie ;)
Właśnie byłem niedawno i nawet miejscowości nie było, trzy Garminy i każdemu musiałem palcem na mapie punk klepać (tak to jest jak bunkry ogląda). Drogi słabe są tam wszędzie ale grunt zaliczaliśmy jeśli faktycznie chcieliśmy. Nie dramatyzował bym. Prowadzenie jest całkiem OK. Jak chcę wioskami przelecieć to ciąga na główne.
Można sobie jeździć na google i głowy nie zawracać. Tylko wszystkie mapy stanęły w rozwoju. Za drogo to kosztuje, edycja przez społeczników i tak musi być weryfikowana bo świnie podkładają, dochodzi kupa edycji do sprawdzenia itd. Coś robią lokalni dostawcy ale dla sztuki to kiedyś się będzie musiała ta robota skończyć.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nawigacja samochodowa Garmin w 2017

Postprzez irko » Pn, 03 lip 2017 8:42

To co opisujesz, że słabo działa, słabe pokrycie mapami itp było aktualne ale dosyć dano temu.
Miałem kiedyś model 865 z mapami Europy i nie byłem zadowolony. Po prostu sam sprzęt słabo działał bo z mapami sobie radziłem (GP Mapa, UMP).
Sprzęt został zwrócony po kilku naprawach do sklepu i używałem Beckera.

Jednak brakowało mi planowania tras na komputerze, wgrywania śladów oraz ściągania przejechanych odcinków na komputer w celu wykonania dokumentacji gdzie sie było...

Postanowiłem zaryzykować i znów kupić Garmina. Obecnie mam model 2689 LTM nabyty dwa lata temu.

Moje wrażenia po 2 latach:
- założenie zbierania śladu i zgrywania na komputer sprawdza się znakomicie - tak to wygląda:

Obrazek

- moim zdaniem Garmin ma najlepszy i najbardziej intuicyjny interfejs. Miałem Auto Mapę, miałem Beckera, Korzystam z OSM map na Androidzie. Nigdzie tak łatwo nie da się wyszukać punktu docelowego po poi (zabytki, ciekawe miejsca itp).
- znakomicie prowadzi. Nie zdarzają mu się już takie problemu jak w starym sprzęcie gdy po prostu poczciwy 865 resetował się na autostradzie przed manewrami, albo "kończyła mu się mapa" i wyświetlał drogę na pustej kartce
- model który akurat ja kupiłem ma znakomity ekran, porównywalny jakościowo do dobrych smart fonów. Tzn bardzo wyraźny, płynnie działa, da się powiększać i zmniejszać dwoma palcami,
- na ekranie prawie wszystkie okienka (jest ich 5) da się samodzielnie ustawić więc sam możesz zdecydować co się bedzie wyświetlać i gdzie (prędkość, wysokość, czas dojazdu, czas dojazdu do p-tu pośredniego, itd, itd...)
- wersja z LTM daje dożywotnie mapy. To jest super, zawsze można wgrać sobie uaktualnienie i jeździć puki sprzęt wytrzyma ;)
- serwis Garmina działa znakomicie. Mnie tuż po gwarancji uszkodziło sie gniazdo kabla do ładowania. Być może w wyniku używania nawigacji w pionie a kabel jest tak uformowany, że preferuje poziom. WYMIENILI NA NOWY SPRZĘT :)
- pokrycie map w Polsce po drogach asfaltowych jest bardzo dobre, drogi gruntowe - zwykle ok, czasami mogłoby byc lepiej

Ma też swoje wady
- np pokazuje nazwę ulicy po której sie jedzie ale nie miejscowości - to się sprawdza w domu bo wiem gdzie jestem ale w podroży chciałbym wiedzieć gdzie dojechałem

'Podsumowując czy warto było kupić ten sprzęt?
Tak!
był Garmin 865t , jest 2689 LTM ZUMO XT http://www.bluephoto.pl
Avatar użytkownika
irko
Bywalec
 
Posty: 458
Dołączył(a): N, 04 sty 2009 8:21

Re: Nawigacja samochodowa Garmin w 2017

Postprzez Stefan TABAK » So, 10 lis 2018 11:03

Ja także chciałbym kupić nowego (tzn. nowszego) Garmina. Chodzi mi przede wszystkim o możliwość wgrywania trasy. Dużo osób na tym Forum używa Garmina 3490? Czy to dobry wybór, czy lepiej kupić coś nowszego?
Pozdrawiam, Stefan
Nuvi 205; Nuvi255; Nuvi310; Nuvi360; GPS48; GPSMap 60CSX
Stefan TABAK
Początkujący
 
Posty: 39
Dołączył(a): Śr, 14 maja 2008 7:47

Re: Nawigacja samochodowa Garmin w 2017

Postprzez wodzirej » So, 10 lis 2018 17:46

Nuvi 3790 to model z 2010 r. Od 2016 kontynuacją serii 'Nuvi' jest seria 'Drive' (DriveSmart; Drive Assist; DriveLux).
W linku poniżej porównanie danych technicznych Nuvi 3490LMT z przykładowym odbiornikiem z bieżącej (jesień 2018) oferty Garnina, DriveSmart 61 LMT-S:
https://buy.garmin.com/pl-PL/PL/catalog ... uct=552113
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC


Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości