Zakup Garmin Fenix 5x

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Zakup Garmin Fenix 5x

Postprzez Jarek » Pt, 25 sie 2017 18:00

Witam,
z uwagi na fakt, że jestem tu nowy, chciałbym na wstępie powitać wszystkich użytkowników forum.
Obecnie używam (głównie do biegania) zegarka Polar V800. Przymierzałem się jednak do zakupu zegarka Garmin Fenix 5X. Udałem się do sklepu i sprzedawca pozwolił mi chwilę przetestować ten zegarek. Już na początku niemiło zaskoczył mnie bardzo ciemny, mało kontrastowy i mało czytelny ekran w porównaniu do obecnie używanego przeze mnie zegarka Polar V800. W polarze przy normalnym dziennym oświetleniu, nawet w pochmurny dzień, widać bardzo wyraźnie wszystkie szczegóły na wyświetlaczu, natomiast w Garminie wszystko było jakby przyciemnione i bardzo słabo widoczne. Kontrast ekranu to jakaś masakra.
Czy to może jakaś wada tego konkretnego sprawdzanego przeze mnie modelu (może czegoś nie ustawiłem), czy faktycznie ten typ tak ma. Może ktoś z farmuowiczów ma również jakieś porównanie z wyświetlaczem Polara i będzie mógł się również wypowiedzieć.
Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i pozdrawiam.
Ostatnio edytowano Pt, 25 sie 2017 18:40 przez sdsyc, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Edycja tytułu wątku
Pozdrawiam,
Jarek
Jarek
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pt, 25 sie 2017 17:33
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zakup Garmin 5x

Postprzez GPS Maniak » Pt, 25 sie 2017 18:16

Coś za coś ... Większa paleta barw (o ile mi wiadomo), większa rozdzielczość liniowa oraz najważniejsze: szafirowe szkiełko powodują, że Fenix5x w porównaniu m.in. z Polarem faktycznie nie grzeszy nadmiernym kontrastem.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Zakup Garmin 5x

Postprzez Jarek » So, 26 sie 2017 13:53

Z jednej strony pocieszyłeś mnie, bo już się zastanawiałem, czy to być może tylko moje subiektywne odczucie. Z drugiej strony szkoda, bo funkcje zegarka są naprawdę ciekawe.
Pozdrawiam,
Jarek
Pozdrawiam,
Jarek
Jarek
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pt, 25 sie 2017 17:33
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zakup Garmin Fenix 5x

Postprzez szy » Pt, 15 wrz 2017 13:55

Cześć.

Nie będę rozpoczynał nowego wątku, tu podrzucę taki motyw na jaki warto uważać.

Od kilku dni przyglądam się sklepom i cenom Fenixa Piątego. Zajrzałem do jednego sklepu, drugiego, w trzecim rozpocząłem nawet proces kupna by sprawdzić, o jaką kwotę zostanie pomniejszona cena zegarka dzięki kwocie na koncie "premium", gdzie odkładane jest bonus z poprzednich zakupów do wykorzystania przy kolejnych - duża sieć na literę "m".

I tak powoli myślę o finalizacji transakcji i wyborze sklepu, gdy nagle wśród reklam na Facebooku widzę ofertę dobrego (dobrze mi osobiście się kojarzącego) polskiego sklepu z ofertą niższą o ok. 6% od normalnej ceny na stronie tego sklepu, w dodatku niższą (choć niewiele) od najniższej wskazywanej przez Ceneo. Ciach, ciach, mam nadzieję na szybki odbiór... :)

Podsumowując - warto czasami w te fejsowe reklamy z uwagą zaglądać. Na mnie jak widać zadziałały cookies i sprytny mechanizm remarketingu wdrożony przez ów sklep.

Z pozdro dla garniakowej braci :)

Szy.
Obrazek
Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce i w Europie
Obserwuj na Facebooku i na Instagramie
Avatar użytkownika
szy
Bywalec
 
Posty: 877
Dołączył(a): Śr, 01 kwi 2009 22:15
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zakup Garmin Fenix 5x

Postprzez pmcomp » Cz, 21 wrz 2017 15:02

Także żeby nie zakładać nowego wątku napisze w tym.

Dzięki rekomendacji Lecha zakupiłem dziś Fenix5X. Widzę, że trochę wody w Wisle upłynie zanim naumiem się całej obsługi :D . I zapewne duzo czasu będę Lechowi zawracał gitarę.

PS. wyświetlacz rzeczywiście nie nalezy do najjaśniejszych.

Pozdro
pmcomp

(GPS klamoty i ... koty)
Avatar użytkownika
pmcomp
Początkujący
 
Posty: 72
Dołączył(a): So, 31 mar 2007 21:45
Lokalizacja: wieś pod Warsiawą

Re: Zakup Garmin Fenix 5x

Postprzez GPS Maniak » Cz, 21 wrz 2017 15:34

pmcomp napisał(a):zapewne duzo czasu będę Lechowi zawracał gitarę.

Podstawowe zasady:
1. Dzień Lecha zaczyna się o godzinie 11.00. Przedtem do niego nie telefonujemy. No w ostateczności, w razie "W", można próbować kontaktu między 9.00-11.00, ale szanse na to że odbiorę nie są duże. Przed 9.00 jest całkowity zakaz. :twisted:
2. Dzień Lecha kończy się wraz z rozpoczęciem transmisji meczów piłki nożnej.
3. Nawet jeżeli mam włączony zestaw głośnomówiący, generalnie nie odbieram rozmów podczas prowadzenia samochodu, gdyż - jak wykazały badania - zaangażowana rozmowa (nie tylko telefoniczna) powoduje opóźnienie czasu reakcji kierowcy odpowiadające stężeniu ok. 1,0 promila alkoholu.

Summa summarum. Proszę się nie gniewać gdy raz, drugi czy trzeci zgłosi się poczta głosowa :lol: :lol: :lol:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Zakup Garmin Fenix 5x

Postprzez pmcomp » Cz, 21 wrz 2017 20:28

Dodam, że u sąsiada porównałem dzisiaj do jakiegoś iWatcha. Napisze tak ... wyświetlacz w tym Fenixie jest do ... doopy. mam nadzieję, że funkcjonalnośc to zrekompensuje. Ja potrzebuję to jako komputer do latania z kijkami z mapą na ręku :D . Plus synchronizacja z Endomondo. I wspólpraca z iPhonem. I to działa ale ... zobaczymy jak sprawdza się w praktyce.

Zakupiłem do niego taki pasek, wygląda dziarsko: http://www.ebay.de/itm/Echtes-Leder-Uhr ... erkzeuge-für-Garmin-Fenix-5X/132250643661?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Obrazek


Lechu, dodaj jeszcze, że nie odbierasz jak pijesz browary :mrgreen: .

Pozdro
pmcomp

(GPS klamoty i ... koty)
Avatar użytkownika
pmcomp
Początkujący
 
Posty: 72
Dołączył(a): So, 31 mar 2007 21:45
Lokalizacja: wieś pod Warsiawą

Re: Zakup Garmin Fenix 5x

Postprzez GPS Maniak » Cz, 21 wrz 2017 22:36

pmcomp napisał(a):Napisze tak ... wyświetlacz w tym Fenixie jest do ... doopy.

Oglądałeś to "na dworze"/"na polu" czy w mieszkaniu? Jak wiadomo, sam jestem fanem wyświetlaczy o perfekcyjnej widzialności, ale na F5 jakoś specjalnie nie narzekam. Fakt jest faktem, że gdy brakuje słońca kontrast nie powala z nóg, co może wymusić zastosowanie podświetlenia, gdy na dworze jest już szarówka, ale w ciągu dnia nie miałem problemów nawet w zacienionych, bieszczadzkich buczynach.
pmcomp napisał(a):Dodam, że u sąsiada porównałem dzisiaj do jakiegoś iWatcha.

Piotr. To jest poważne forum :wink: i o zabawkach, które trzeba codziennie, a przy odrobinie szczęścia co dwa dni ładować, tutaj nie wspominamy :wink: :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Zakup Garmin Fenix 5x

Postprzez pmcomp » Pt, 22 wrz 2017 12:42

Lechu ... zadałeś znakomite pytanie. Śpieszę z odpowiedzią.

Moja wczorajsza ocena na gorąco dotyczyła zabawy w pomieszczeniu w godzinach popołudniowo wieczornych gdzie wiadomo bez podświetlenia nie widać nic, a z podświetleniem jest do doopy. Bo żeby nie było doD to musi byc ekran AMOLED albo OLED albo jakieś superduper podświetlenie LED :lol: .
Na szczęście dzisiaj rano obułem kijki i ruszyłem w trasę. Lechu, godz. ok. 10.30 czyli pora jak w sam raz także dla Ciebie :wink: . Było pochmurno ale nie padało. I nie miałem żadnych problemów z czytelnością wyświetlacza bez podświetlenie. Włączenie podświetlenia nic praktycznie nie poprawiało. Nawet w trybie mapy choć kolory są obrzydliwie wyblakłe. No cóż, jestem przyzwyczajony do dobrych wyświetlaczy w smartfonach i do dużego OLEDa w sypialni tak więc jestem skrzywiony i wymagania mam pod tym względem baaardzo wysokie 8) .
Uważam, że czas pracy na akumulatorze jest baaardzo przyzwoity.

Zmieniłbym dwie rzeczy:
- wyświetlacz na OLED/AMOLED choć zapewne negatywnie wpłyneło by to na konsumpcję elektronów. W końcu to flagowy Garmin
- dodałbym funkcję nordic walking czyli moje kije. Bo nie ma !!! :shock: I ręcznie muszę zmieniac w Endomondo parametry treningu żeby mi dobrze kalorie pokazywało. Teraz muszę wybierać piechotę i mam ok. 25% kalorii mniej.

Porównałem tez dokładności GPSów w Fenix5X do iPhone 6. Na moim dystansie różnica 20 metrów. 7180 metrów w Garminie i 7200 metrów w iPhonie. Czyli 0,28% różnicy. Uważam, że znakomicie. Oczywiście nie wiem jaka jest prawdziwa odległość :wink: ale z tego co czytam Garmin błędy poprawił.

I jeszcze jedno. Ekranik mapy jest mały. na szczęście można ustawić zoom pod swoje preferencje. Wczoraj jechałem z nim samochodem z ustawieniem patrzenia zgodnie z kierunkiem jazdy. Niestety na skrzyżowaniach gdy stawałem tracił kierunek. Może coś musze przestawić bo jest to okropnie frustrujące.

Pozdro
pmcomp

(GPS klamoty i ... koty)
Avatar użytkownika
pmcomp
Początkujący
 
Posty: 72
Dołączył(a): So, 31 mar 2007 21:45
Lokalizacja: wieś pod Warsiawą

Re: Zakup Garmin Fenix 5x

Postprzez GPS Maniak » Pt, 22 wrz 2017 14:12

pmcomp napisał(a): a z podświetleniem jest do doopy.

Być może jeszcze nie dotarłeś do konfiguracji podświetlenia i masz standardowe/fabryczne 20 czy 30%. Przy ustawieniu na 100%, trudno się do czegoś przyczepić, także przy wyświetlaniu mapy, chociaż do perfekcji nadal trochę brakuje. Inna sprawa, że jeżeli komuś nie przeszkadza codzienne ładowanie zegarka, wybór tych o perfekcyjnych wyświetlaczach jest obecnie naprawdę spory. :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Zakup Garmin Fenix 5x

Postprzez pmcomp » Pt, 22 wrz 2017 17:44

Dotarłeś, dotarłeś :D . Ja po prostu mam hopla na punkcie jakości wyświetlanego obrazu :twisted:
pmcomp

(GPS klamoty i ... koty)
Avatar użytkownika
pmcomp
Początkujący
 
Posty: 72
Dołączył(a): So, 31 mar 2007 21:45
Lokalizacja: wieś pod Warsiawą

Re: Zakup Garmin Fenix 5x

Postprzez pmcomp » Pn, 25 wrz 2017 13:22

Pobawiłem troche przez weekend. jestem bardzo zadowolony z zakupu. Nawet pomimo tego niszczęsnego wyśweitalcza.
Brakuje mi tylko (albo nie umiem) personalizacji pól na widgetach.

Piotr
pmcomp

(GPS klamoty i ... koty)
Avatar użytkownika
pmcomp
Początkujący
 
Posty: 72
Dołączył(a): So, 31 mar 2007 21:45
Lokalizacja: wieś pod Warsiawą

Re: Zakup Garmin Fenix 5x

Postprzez Marko » Pn, 25 wrz 2017 17:49

Czy ja również mogę tutaj wtrącić swoje "trzy grosze"?
pmcomp napisał(a): Wczoraj jechałem z nim samochodem z ustawieniem patrzenia zgodnie z kierunkiem jazdy. Niestety na skrzyżowaniach gdy stawałem tracił kierunek. Może coś musze przestawić...

Proponuję zmienić Ustawienia routingu na "Przypnij do trasy" (czy coś w tym stylu) i będzie "w porzo"! Przy czym nie wiem jak to przetłumaczono i gdzie to się zmienia w Fenixie 5X :oops:
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Zakup Garmin Fenix 5x

Postprzez roro » Pn, 25 wrz 2017 17:59

pmcomp napisał(a):Niestety na skrzyżowaniach gdy stawałem tracił kierunek.

Podczas jazdy mapę ustawia Kompas GPS, podczas postoju
zegarek przechodzi w tryb kompasu magnetycznego, co powoduje obrót mapy
ze względu na błędne działanie kompasu magnetycznego w samochodzie..
W niektórych odbiornikach po szybkiej jedzie
Kompas magnetyczny jesz czasowo "zamrażany".
roro
Bywalec
 
Posty: 895
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Zakup Garmin Fenix 5x

Postprzez Marko » Pn, 25 wrz 2017 18:09

W Monterze i w Epixie jest analogicznie jak w Fenixie 5x, stąd taka metoda.
Drugim sposobem będzie wyłączenie kompasu (o ile się da).
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Następna strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 10 gości