Jaki GPS na rower

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Re: GPS na rower

Postprzez asandrzej » Pt, 10 lut 2012 11:05

gavia napisał(a):powoli zaczyna działać i OZI odchodzi w odstawkę)


Wiesz o tym ?, że jeżeli wykilikasz ślad na mapie posiadającej dane DEM, nastepnie w Ozi-m zapiszesz do pliku .plt,
to w aplikacji mobilnej będziesz miał wykres wysokościowy zgodny z danymi, jakie posiada mapa wektorowa.
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: GPS na rower

Postprzez gavia » Pt, 10 lut 2012 11:33

asandrzej napisał(a):Wiesz o tym ?, że jeżeli wykilikasz ślad na mapie posiadającej dane DEM, nastepnie w Ozi-m zapiszesz do pliku .plt,
to w aplikacji mobilnej będziesz miał wykres wysokościowy zgodny z danymi, jakie posiada mapa wektorowa.


No właśnie próbowałem (min sciagnełem podkład SRTM ) w OZI na komputerze mam wykres , przegrałem plt do DANE na Omni ale nie wiem jak pokazac teraz ten track na mapie.(z waypointami robilem jakis import i było ok , tutaj nie wiem jak zacząć) Chyba,że nie to samo mapa z DEM a mapa np.Sudety Zachodnie a dane DEM z innego pliku ( SRTM).
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: GPS na rower

Postprzez GPS Maniak » Pt, 10 lut 2012 11:36

gavia napisał(a): NA początku wysyłałem przez SEND MAP TO PDA, ale wysyłał tylko 1 plik.

Przez: MapList? Faktycznie nie działa. Natomiast bez zbędnego zoomowania całą widoczną mapę możesz wysłać opcją: MobileDevice->Send Map ...". U mnie wysyła razem z GED.

Jak wspominałem lubię MemoryMapa, ale ułomność danych wysokościowych tego programu dostrzegam. Dlatego też co jakiś czas kontroluję zagadnienie konwersji danych DEM na GED. Jak namierzę taką możliwość, na pewno dam o niej znać.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: GPS na rower

Postprzez asandrzej » Pt, 10 lut 2012 11:39

gavia napisał(a):No właśnie próbowałem

Spróbuj ten pliczek czy u Ciebie będzie wykres w Ozi Mobile.
.......................................................................

W Ozim Mobile: > File > Zapis śladu > Importuj ....> wyszukaj lokalizację plików plt,
mniej więcej tak, to powinno być, o ile pamiętam.
( wczytujesz, tak jak każdy ślad)
Załączniki
ozi3.rar
(561 Bajtów) Pobrane 324 razy
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: GPS na rower

Postprzez gavia » Pt, 10 lut 2012 12:18

Dzieki zapomnialem o tym FILE,VIEW,MAP , na dole mapy mialem inna konfiguracje.Ten plik zzałącznika ozi3.plt jest ok , widzę profil ( ca 6km , +600 m w góre) za to w tych co ja robilem pusty ekran.
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: GPS na rower

Postprzez asandrzej » Pt, 10 lut 2012 12:21

gavia napisał(a):Ten plik zzałącznika ozi3.plt jest ok , widzę profil ( ca 6km , +600 m w góre) za to w tych co ja robilem pusty ekran.


Teraz dokładnie nie wiem z jakich map kiedyś korzystałem, najprościej,
to w MapSource na mapie posiadającej dane wysokościowe wyznaczyć ślad,
ślad w pliku .gpx importujemy do programu Ozi, zapisujemy w pliku plt,
to wszystko, mapa w programie Ozi nie jest potrzebna.
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: GPS na rower

Postprzez gavia » Pt, 10 lut 2012 12:36

Thx, teraz jest ok.
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: GPS na rower

Postprzez artrtarz » Pn, 03 wrz 2012 9:01

Witam.. pozwólcie że odświeżę temat..

Mam dylemat odnośnie nawigacji rowerowo-pieszej.. większość roku w domu raczej na rowerze jeżdżę (staram się bardziej teren niż szosa) , ale tak raz czy dwa na jakiś czas wyskakuję w góry (rower i pieszo), do tej pory korzystałem z trekbuddy i map UMP/OSM na smartfonie a do rejestracji trasy korzystam z GPSLoggera więc temat trochę jest mi znany.. ale wkurzające jest wyjmowanie telefonu, włączanie itp (bo cały czas się nie da bo bateria..), więc przyszedł czas na GPSa

w zasadzie czytając przez parę dni fora mam dwa modele nad którymi się zastaniawiam:
1. Garmin Oregon 450 (w wersji z mapą Topo albo w oparciu o UMP)
2. TwoNAV sportiva (ewentualnie sportiva+ bo z pulsometru korzystam więc może się przydać)

Który z tych dwóch będzie bardziej przydatny do ww.

Pozdrawiam
Artur
artrtarz
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn, 03 wrz 2012 8:36

Re: GPS na rower

Postprzez gavia » Pn, 03 wrz 2012 9:42

Kupiłem na rower i do auta Navroad320 jest ok ale teraz poważnie zastanowiłbym się nad VDO GP7. Wcześniej cena zaporowa 500-600 euro teraz widzę na oficjalnej stronie VDO jest -299 euro http://vdo-gp7.com/. Dla porównania w Polsce ponad 1900 PLN http://www.redcoon.pl/B259093-VDO-GP7-Wersja-podstawowa_Jazda-na-rowerze?refId=ceneo. Wiadomo zależy od map ale z tego co piszą można samemu kombinować, czyta OSM czy rastrowe pliki KMZ routing ale co dla mnie najważniejsze na ekranie mapy widać multum danych rowerowych.
Minus( w sensie rowerowym) w porównaniu do Garmina , że nie pokazuje mocy.
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: GPS na rower

Postprzez Marko » Pn, 03 wrz 2012 9:51

@artrtarz
Na rower Garminów co niemiara! W zasadzie każdy mapowiec się nada. Ładnie na mostu prezentują się GPSMap 62s, eTrex 30 czy też Montana (ale to już wyższa półka cenowa).
Ostatnio dziewczyna zdobywała rowerową koronę gór Polski z Oregonem na kierownicy, z kolei rowerowa baza podjazdów w Rowertourze powstaje w oparciu o wskazania z GPSMap.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: GPS na rower

Postprzez GPS Maniak » Pn, 03 wrz 2012 10:05

artrtarz napisał(a):Który z tych dwóch będzie bardziej przydatny do ww.

Oba będą dobre :P

Zwróć uwagę na filozofię mapową obu tych firm (Garmin v TwoNav). Garmin jest zoptymalizowany pod mapy wektorowe podczas gdy TwoNav pod mapy rastrowe. Wydaje się że dla kogoś kto będzie chciał korzystać z dobrodziejstw wyszukiwarki punktów mapowych (o niebo lepsze rozwiązanie niż niezależne bazy POI) i routingu, co objawia się nie tylko komunikami typu "skręć w lewo w szlak" :wink: ale - co ważniejsze - łatwiejszym dostępem do informacji na temat realnej długości trasy, czy - w górach - realnego wykresu wysokości (który zresztą w Garminie wygląda chyba lepiej) powinien postawić na Garmina - nawet wówczas gdy siłą przyzwyczajenia mapę wektorową "zasłonił" mapą rastrową :D

Jeżeli jednak dobrodziejstwa związane z mapami wektorowymi Ciebie niezbyt interesują i będziesz bazował głównie na mapach rastrowych, lepszym rozwiązaniem wydaje się być TwoNav. Jak dla mnie wyraźnie wyższa ergonomia obsługi (od Oregona) i wygodniejszy system zarządzania mapami rastrowymi.

Dodam, że przyzwyczajenia jakie masz z TB, mogą powodować, że dzisiaj nie odczuwasz potrzeby używania map wektorowych ale nie byłbym sobą gdybym nie powiedział, że tylko mapy wektorowe zapewniają pełną funkcjonalność odbiornika. Nawet wówczas gdy te mapy "ukryjesz" pod rastrowym obrazkiem. Tak więc jeżeli ja miałbym wybierać to - na dzień dzisiejszy - na pewno kupiłbym Garmina. Sądzę, że taka opinia - na tym forum - nie jest zaskoczeniem? :wink: :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: GPS na rower

Postprzez artrtarz » Pn, 03 wrz 2012 13:00

Dziękuję za odpowiedzi..
Co do trekbuddy to nie mam sentymentu żadnego.. wiem że wektorowe dają całkiem inne możliwości (pracuję jako programista w firmie która m.in. produkuje lokalizatory do samochodów więc co niego orientuję się w temacie ;) )
Kwestia bardziej właśnie wygody używania i jakości mapy.. Do auta nie potrzebuję nic bo automapa na Xperi S daje radę i nic więcej nie chcę..

Wiadomo że na forum użytkowników garmina polecą garmina ;) ale wiem że kol. Marko bardzo intensywnie ujeżdża TwoNAV i może coś napisze a tu niespodzianka ;) - nic o TwoNAV nie napisał tylko wymienił garminy , hmm ..

Montana na rower może i będzie ok ale jakoś w łapę to za duży klocek chyba..
OK, to jeszcze dopytam o tego oregona 450 - jakbym miał kupować to z mapą TOPO PL czy dać sobie spokój i UMP używać

Aha - może jeszcze jedna kwestia - zupełnie przyszłościowa póki co ale może się przydać - jak ze szczelnością tych dwóch modeli - kwestia deszczu (to wiadomo), ale może w przyszłości żaglówka - córka właśnie skończyła kurs żeglarza jachtowego i pewnie za rok czy dwa będzie chciała wypożyczyć sobie takie ustrojstwo od starego..

Pozdrawiam
artrtarz
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn, 03 wrz 2012 8:36

Re: GPS na rower

Postprzez Marko » Pn, 03 wrz 2012 13:41

artrtarz napisał(a):...wiem że kol. Marko bardzo intensywnie ujeżdża TwoNAV i może coś napisze a tu niespodzianka ;) - nic o TwoNAV nie napisał tylko wymienił garminy , hmm ..

Już i tak wielu ledwie mnie toleruje na Garniaku, a tu jeszcze każesz się rozpisywać.
Napisałeś o wodoszczelności... nie ufam elektronice pod tym względem, więc już przy najmniejszej mżawce, która paradoksalnie może najbardziej zaszkodzić, wkładam odbiornik do woreczka foliowego i do kieszeni.

Co do hardware, to wady Sportivy wyszły po 2-letnim użytkowaniu, a są nimi: odpadający klips pokrywy akumlatorków* i... odchodząca guma :( W tym drugim wypadku powodem były wysokie temperatury, w miarę skutecznie udało się naprawić "kropelką" (więc inaczej niż w eTrexie).
* wymiana za darmo (wraz z przesyłką) przez support CompeGPS.

Co do softu, to "status quo", tzn. tam, gdzie TwoNav nie daje rady, tam Garmin staje na wysokości zadania; tam gdzie Garmin oddaje pola (np. gospodarka śladami), TwoNav oferuje wiele.

Należy też pamiętać, że TwoNav to w pierwszym rzędzie oprogramowanie tworzone pod WinCE, czego konsekwencje są dwie: można sporo zmienić samemu, ale i trzeba liczyć się z częstszymi "hard resetami". Zdarzyło się, że odbiornik, dla nieudolnie przygotowanych rastrów, potrafił samoczynnie się wyłączyć.

Jeśli masz telefon na Androidzie, to łatwo sprawdzić 75% funkcjonalności Sportivy, co oferuje TwoNav na Androida.
Ostatnio edytowano Pn, 03 wrz 2012 13:51 przez Marko, łącznie edytowano 1 raz
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: GPS na rower

Postprzez wodzirej » Pn, 03 wrz 2012 13:43

artrtarz napisał(a):jakbym miał kupować to z mapą TOPO PL czy dać sobie spokój i UMP używać

Warto zainwestować 150 zł w PL Topo: http://www.eazymut.pl/mapy-i-oprogramow ... 20122.html
jak również jednocześnie mieć na pokładzie UMP.
artrtarz napisał(a):jak ze szczelnością tych dwóch modeli - kwestia deszczu

http://www.youtube.com/watch?v=iQJs0jDtUbI
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: GPS na rower

Postprzez GPS Maniak » Pn, 03 wrz 2012 13:51

wodzirej napisał(a):Warto zainwestować 150 zł w PL Topo

Kupując odbiornik wraz z PL Topo wychodzi tylko 100,- zł :wink:
wodzirej napisał(a):jak również jednocześnie mieć na pokładzie UMP.

Dokładnie. Jedno nie wyklucza drugiego.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości