GPS do zastosowań survivalowo-militarnych

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

GPS do zastosowań survivalowo-militarnych

Postprzez Radhezz » Cz, 24 cze 2021 22:12

Witam, po 11 latach od rejestracji konta :lol:

Sprawa wygląda tak: w ramach ćwiczeń raz na jakiś czas mamy na jednostce "gry wojenne", z marszem na orientację. Praca na mapie w systemie MGRS. Wojskowe busole może i były dobre, ale jak były młodsze ode mnie, bo teraz to szmelc - nawet tego nie wydają z magazynu, bo nie ma po co. Teoretycznie można korzystać z telefonu, ale... Te programy jakieś nie do końca dobre są, zresztą mało to poręczne, nie wspominając o tym, że telefonu szkoda w razie czego, o czym pomyślałem jak ostatnio wpadłem w bagno :lol:

Pojawia się zatem pytanie co wziąć?

Jak byłem w desancie chłopaki mieli służbowe Foretrex-y 601 lub 701 (na oko trudno stwierdzić), więc pierwszym wyborem który przychodzi mi na myśl jest właśnie Foretrex 601. Tylko to zakup prywatny, więc dostępu do map wojskowych nie ma i nie będzie, zatem nie wiem czy dostanę jakieś sensowne mapy na to urządzenie.

Jeśli map nie będzie, to może lepiej byłoby wziąć Foretrexa 401? On zdaje się map nie używa/nie wyświetla. Tylko czy pracuje na MGRS i waypointach?

Szczerze mówiąc zielony jestem w temacie, liczę na jakieś podpowiedzi od praktyków :)
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia
Avatar użytkownika
Radhezz
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt, 23 lip 2010 11:42
Lokalizacja: Opole

Re: GPS do zastosowań survivalowo-militarnych

Postprzez wodzirej » Pt, 25 cze 2021 3:57

Radhezz napisał(a):Witam, po 11 latach od rejestracji konta :lol:

Szacunek za zachowanie danych do logowania :lol:
Radhezz napisał(a):Foretrex 601. Tylko to zakup prywatny, więc dostępu do map wojskowych nie ma i nie będzie, zatem nie wiem czy dostanę jakieś sensowne mapy na to urządzenie.

Ani sensownych ani bezsensownych. F601, F401 to odbiorniki nie obsługujące map.
Radhezz napisał(a):Tylko czy F401 pracuje na MGRS?

No ba: https://youtu.be/NtemxEoAceg?t=60
Radhezz napisał(a):i waypointach?

Możesz mu wrzucić 500 waypointów. Hurtem z pliku np. gpx/gdb; pojedynczo bezprzewodowo z innego garmina obok. Albo pojedynczo ręcznie:
https://www.youtube.com/watch?v=dIhwBXqJrCk

F401 specyfikacja techniczna na stronie producenta:
https://buy.garmin.com/pl-PL/PL/p/30026 ... 7-00#specs

Zestawienie danych technicznych F401 i F601 (mam nadzieję, że otworzy się u Ciebie):
https://buy.garmin.com/en-US/US/catalog ... uct=572639
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: GPS do zastosowań survivalowo-militarnych

Postprzez Radhezz » Pt, 25 cze 2021 11:56

No i to jest konkretna i pełna odpowiedź :D Teraz już wiem, że oba spełnią moje wymagania, tylko akurat F401 używany nie ma zbyt atrakcyjnej ceny (jedyny znaleziony ok. 700zł) względem nowego F601 (1069zł). Dzięki :)
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia
Avatar użytkownika
Radhezz
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt, 23 lip 2010 11:42
Lokalizacja: Opole

Re: GPS do zastosowań survivalowo-militarnych

Postprzez roro » Pt, 25 cze 2021 20:38

Radhezz napisał(a):Tylko to zakup prywatny, więc dostępu do map wojskowych nie ma i nie będzie, zatem nie wiem czy dostanę jakieś sensowne mapy na to urządzenie.

Większość mapowych odbiorników Garmin współpracuje z mapami z siatką MGRS.

2610.jpg
Mapa w skali 1 : 50 000
roro
Bywalec
 
Posty: 907
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: GPS do zastosowań survivalowo-militarnych

Postprzez wodzirej » Pt, 25 cze 2021 22:46

Radhezz napisał(a):F401 używany nie ma zbyt atrakcyjnej ceny (jedyny znaleziony ok. 700zł)

A 400 PLN za F401 byś dał?
Mam nadzieję w lipcu dostać się do Polski to bym Ci go sprzedał. Stan idealny.
Kupując go w pakiecie dokupiłem i założyłem na ekran dedykowaną folię ochronną.
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: GPS do zastosowań survivalowo-militarnych

Postprzez Radhezz » Pt, 25 cze 2021 23:03

roro napisał(a):
Radhezz napisał(a):Tylko to zakup prywatny, więc dostępu do map wojskowych nie ma i nie będzie, zatem nie wiem czy dostanę jakieś sensowne mapy na to urządzenie.

Większość mapowych odbiorników Garmin współpracuje z mapami z siatką MGRS.
No tak, ale taki odbiornik już niekoniecznie jest tak poręczny i "pancerny". Zresztą siatka-siatką, mam jakieś takie dziwne wrażenie że wojskowe mapy to ciut inny poziom szczegółowości... No chyba że się mylę ;)

wodzirej napisał(a):
Radhezz napisał(a):F401 używany nie ma zbyt atrakcyjnej ceny (jedyny znaleziony ok. 700zł)

A 400 PLN za F401 byś dał?
Mam nadzieję w lipcu dostać się do Polski to bym Ci go sprzedał. Stan idealny.
Kupując go w pakiecie dokupiłem i założyłem na ekran dedykowaną folię ochronną.
O i to już jest lepsza oferta :)
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia
Avatar użytkownika
Radhezz
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt, 23 lip 2010 11:42
Lokalizacja: Opole

Re: GPS do zastosowań survivalowo-militarnych

Postprzez wodzirej » So, 26 cze 2021 0:35

Gdy się zdecydujesz to na priv wyślij adres do wysyłki.
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: GPS do zastosowań survivalowo-militarnych

Postprzez roro » So, 26 cze 2021 9:25

Radhezz napisał(a):No tak, ale taki odbiornik już niekoniecznie jest tak poręczny i "pancerny". Zresztą siatka-siatką, mam jakieś takie dziwne wrażenie że wojskowe mapy to ciut inny poziom szczegółowości... No chyba że się mylę ;)


Odbiorniki turystyczne są " pancerne" na tyle, na ile jest to możliwe. Mapy do celów wojskowych cechują dane naniesione na mapie,
te piątki, trójki, czwórki wpisane w linie wyznaczające dukty leśne, to informacja dla wojska o szerokości tych duktów.
Na mapach wojskowych zaznaczone są między innymi ujęcia wody z podaną " wydajnością" w metrach sześciennych na godzinę,
liczba mieszkańców małych miejscowości i wiosek, rzeczywista szerokość dróg nieskategoryzowanych. 

Zamieszczam zrzut ekranu z odbiornika na tle większego obszaru mapy i dla porównania  "Ryc. 3. Fragment mapy topograficznej w skali 1:50 000 serii M755"
zamieszczony w artykule "Wojskowe analogowe opracowania kartograficzne a potrzeby geoinformacyjne bezpieczeństwa i obronności państwa" 

Czarny Kietrz.JPG


Ryc.3.JPG

Źródło:
https://vdocuments.mx/wojskowe-analogow ... lucji.html

Po porównaniu zamieszczonej mapy z Ryc.3 będziemy wiedzieli jakiej szczegółowości mapy w skali 1 : 50 000 używa wojsko.
roro
Bywalec
 
Posty: 907
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: GPS do zastosowań survivalowo-militarnych

Postprzez Radhezz » N, 27 cze 2021 19:45

@roro, no nie powiem, akurat te szerokości dróg czy liczebność populacji mi do szczęścia potrzebne nie są. Czyli ostatecznie kwestia co wybrać będzie się kręcić wokół tego co lepiej będzie się użytkować w polu. Za Foretrexem przemawia do mnie w tej chwili głównie to, że cały czas jest na ręce i jak chcę sprawdzić swoją pozycję, czy też kierunek marszu to patrzę jak na zwykły zegarek. Także najpierw sprawdzę tego F401, a potem ewentualnie któryś mapowy odbiornik GPS. Tylko no właśnie... Który?
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia
Avatar użytkownika
Radhezz
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt, 23 lip 2010 11:42
Lokalizacja: Opole

Re: GPS do zastosowań survivalowo-militarnych

Postprzez roro » Pn, 28 cze 2021 11:38

Radhezz napisał(a):@roro, no nie powiem, akurat te szerokości dróg czy liczebność populacji mi do szczęścia potrzebne nie są.

Wymieniłem kilka elementów, które charakteryzują mapę do celów wojskowych ( takie informacje są na mapach wojskowych, ja tego nie zmienę),
z punktu widzenia wojska, chyba są to istotne informacje — przecież wojsko opracowuje te mapy.
Na mapach turystycznych wspomniane informacje nie są zamieszczane.

Zamieszczam fragment ogólnie dostępnej mapy o przeznaczeniu turystycznym.

Czarny1.jpg


Mam pewien problem z odpowiedzią na pozostałą część pytania, ja nie doradzam w wyborze, ale mogę udzielić informacji na temat odbiorników.
Najbardziej militarny wygląd mają odbiorniki z seri GPSMap 6x, najstaszy 60-ka nie ma możliwości korzystania z podanych map wojskowych,
następcami tego odbiornika jest GPSMap 62, 64, 65, 66, które mają możliwość obsługi map w tym formacie, ale wszystkie obsługują ogólnie dostępne mapy Garmin.

Seria odbiorników Etrex, począwszy od Etrexa 30 ( 10-ka bezmapowa, 20-ka brak kompasu), odbiorniki gabarytowo niewiele większe od Foretrex 401,
obsługują wszystkie wymienione mapy.

Jest jeszcze seria Oregon oraz Colorado o podobnym zakresie w stosowaniu map. 

Oczywiście z odbiornika "mapowego" można korzystać podobie jak z odbiornika "bezmapowego", jeżeli zaistnieje taka potrzeba.

Ze względu na obsługę map wektorowych w odbiornikach "mapowcach" jest możliwość w kilka minut utworzenie własnej ( uproszczonej) mapy
na podstawie waypoitów, śladów ( rysowanych) i tras, lub "dodanie" elementów do mapy już istniejącej w formie przeźroczystej nakładki.

Do zastosowań survivalowych przydatna jest busola i mapa "tradycyjna" - zestaw nie potrzebuje prądu :D .
roro
Bywalec
 
Posty: 907
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16


Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość