Instinct 2S - Solar czy bez?

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Instinct 2S - Solar czy bez?

Postprzez Rakataka » Pn, 26 gru 2022 21:21

Hej,

na początku chciałem wszystkich serdecznie przywitać - to mój pierwszy post tutaj.
Noszę się z zakupem mojego pierwszego zegarka firmy Garmin.
Podjąłem już decyzję że będzie to Instinct 2S, bo mam małe ręce i wolę wersję z mniejszą kopertą.
To jeszcze zweryfikuję na dniach bo jadę do salonu więc przymierzę obydwie, czyli 2 oraz 2S, ale raczej skłaniam się ku 2S.
Rozmiar nie jest problemem bo tak pisałem, pojadę, przymierzę i wybiorę odpowiednią dla siebie wersję.
Mam natomiast inny problem z którym trudno mi jest sobie poradzić samemu, a mianowicie czy wybrać wersję standardową czy wersję Solar.
Naoglądałem się i naczytałem różnych recenzji i wiele osób twierdzi że ładowanie jest skuteczne tylko w lecie i że to kilka % baterii dziennie.
Recenzje te dotyczą jednak wersji duże Solara, a nie wersji mniejsze która ze względu na mniejszą tarczę, ma mniejsze możliwości ładowania.
Wiem że warunki słoneczne muszą być bardzo dobre, ale spędzam na dworze trochę czasu a i biuro mam bardzo słoneczne, więc może coś jednak to ładowanie mi da?
Pytanie czy faktycznie tak jest w praktyce, bo dopłacanie kilkuset złotych za "bajer" który niewiele mi da to jednak średni pomysł.
Czy ktoś z użytkowników ma taki zegarek i jest w stanie się wypowiedzieć w temacie?

Pozdrawiam.
Rakataka
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn, 26 gru 2022 21:08

Re: Instinct 2S - Solar czy bez?

Postprzez Marek81 » Cz, 02 lut 2023 12:20

Cześć, mam pytanko jak wyżej. Czy warto dopłacać do solar? Wiem, że panel solarny nie naładuje akumulatora na max jak w tough solar w g-shock g9300, chciałbym wytrzymały zegarek z gps (mil-std-810 wiec chyba jest bardziej wytrzymały niż tomtom adventurer). Tylko czy mając doświadczenie z solarnym ładowaniem Casio ten z Garmina mnie nie rozczaruje? Sprawdza się w praktyce czy to tylko „kwiatek do kożucha”?
eTrex20, zümo 210
Marek81
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył(a): N, 12 sie 2012 20:03
Lokalizacja: Kraków

Re: Instinct 2S - Solar czy bez?

Postprzez Mariusz65 » Cz, 02 lut 2023 14:19

Mam zegarek w wersji solar od dwóch miesięcy.
Moje spostrzeżenie jest takie, że nie działa to wcale. Zegarek schowany pod rękawem, dzień krótki, słońca zero :wink:


Poniższą opinię jakiejś pani, mieszkającej na antypodach, znalazłem na grupie fejsbukowej. Na ile jest prawdziwa, nie mam pojęcia.
Screenshot_20230202_141005_Facebook.jpg

Screenshot_20230202_141143_Facebook.jpg

FB_IMG_1675343522167.jpg

Generalnie w polskiej szerokości geograficznej może być słabo z tym ładowaniem.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4639
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Instinct 2S - Solar czy bez?

Postprzez Marek81 » Cz, 02 lut 2023 20:27

Dzięki! Czyli nie ma co dopłacać. Zauważyłem ze pierwsza generacja Tactical ma inaczej rozmieszczone sensory niż w odmianie solar. Czy w przypadku pierwszej generacji solar ma lepsze czujniki?
eTrex20, zümo 210
Marek81
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył(a): N, 12 sie 2012 20:03
Lokalizacja: Kraków

Re: Instinct 2S - Solar czy bez?

Postprzez Mariusz65 » Cz, 02 lut 2023 21:35

Jak komuś nie zależy na kasie to można spróbować, ale jak jest ograniczony budżet to pewnie lepiej bez solara. U nas to pewnie jakieś trzy, cztery miesiące gdzie można się spodziewać kilku procent wsparcia. Przede mną dopiero pierwsze lato testów.
Kupiłem solar tylko dla tego, że podobała mi się czarna koperta a bez solara jest tylko wersja srebrna, no i były Mikołajki i znalazł się sponsor :D
Marek81 napisał(a):Tylko czy mając doświadczenie z solarnym ładowaniem Casio ten z Garmina mnie nie rozczaruje?

Przypomniałeś mi, że mój pierwszy solar ma ponad 30 lat :lol:
20230202_210939~2.jpg

Pamiętam, że zimą trzymałem go na oknie a wieczorem pod lampką nocną.
Jest na baterię GC2016, która jest w zasadzie dużym kondensatorem i nie można jej nigdzie kupić.
Używam więc normalnej bateryjki CR2016, która wytrzymuje 5 lat(!) Początkowo bałem się że może być przeładowana i wybuchnąć :wink: ale nic się nie dzieje. Nie wiem nawet czy bateria słoneczna jeszcze działa po tyłu latach.
Wciąż używam tego zegarka do prac przy których żal mi zniszczyć jakiś lepszy.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4639
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Instinct 2S - Solar czy bez?

Postprzez Marek81 » Pt, 03 lut 2023 8:21

Spróbuję zatem z Tacticalem bez solar. Jak się te zegarki pojawiły to myślałem, że solar to jak w g-shock :).

OT. Fajny klasyk, mi było by szkoda takiego dziadka narażać na uszkodzenia. Co do baterii to jest tu. W małej ilości ale jak nie ma to myślę, że sprowadzą.


Mój casio g-9300 to właśnie jest zegarek którego nie szkoda, czy to góry czy mechanika zawsze na nadgarstku. Jest poodzierany, pasek już raz wymieniałem. Szkiełka nigdy nie zarysowałem. Garnitur można wymienić i będzie jak nowy :). Czyszczę go szczotką i mydłem pod kranem i do tego sam się naładuje. Kiedyś jak bateria spadła na low, myślałem że już po nim, a że pasek był zerwany to zostawiłem go na parapecie. Naładował się na high i taki stan utrzymywał się do niedawna. Teraz widzę, że jest medium ale zegarek dużo spędza czasu w rękawie, słońca mało. Czeka go leżakowanie na parapecie. Idealny wół roboczy.
eTrex20, zümo 210
Marek81
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył(a): N, 12 sie 2012 20:03
Lokalizacja: Kraków

Re: Instinct 2S - Solar czy bez?

Postprzez Miszel » Pt, 03 lut 2023 16:14

Od prawie roku mam tego solara, tylko bez literki S, czyli większego.
Z tym doładowaniem w praktyce jest tak (zegarek na ręce, normalna dzienna aktywność):
1. w okresie gdy możesz chodzić w ciągu dnia w t-shircie (= dłuższe wiosenno-letnie dni, rękaw nie zasłania) zegarek przestaje się "rozładowywać". Mam tu na myśli takie dni, kiedy również pracuję pod dachem tych kilka godzin. W sumie słońca wystarcza i licznik dni staje w miejscu. W słoneczne dni spędzone całkowicie na zewnątrz - doładujesz zegarek, ale nie więcej niż 1 dzień extra.
2. W pozostałe dni roku efekt jest właściwie niezauważalny. Licznik odlicza dni do końca baterii. Tyle, że robi to wiarygodnie - po max naładowaniu pokazuje 24 dni i rzeczywiście tyle wytrzymuje przy włączonym non stop BT z telefonem i HR. Każda dodatkowa funkcjonalność oczywiście skraca ten czas.
Zdrowko,
Miszel
Monterra (+XRV750)
Avatar użytkownika
Miszel
Bywalec
 
Posty: 274
Dołączył(a): Wt, 09 cze 2009 5:56
Lokalizacja: Arctica Twin

Re: Instinct 2S - Solar czy bez?

Postprzez Rakataka » Śr, 22 lut 2023 22:48

Zdecydowałem się finalnie na wersję Solar S.
Mam go od dwóch miesięcy i jeżeli chodzi o ładowanie to jak na razie efekt jest niezauważalny.
Wiadomo, jest zima, chodzę praktycznie cały czas z długim rękawie a i słońca to jak na razie nie ma.
Także zobaczymy w lecie, ale to raczej dużej różnicy nie zrobi, tak myślę.
W Solarze jest jeszcze dodatkowo Garmin Pay.
Co do baterii to spokojnie wytrzymuje ponad dwa tygodnie przy ustawieniach:
- pełny automatyczny monitoring parametrów życiowych oprócz pulsoksymetru,
- 24h/dobę połączenie z telefonem,
- bez używania GPS.

Kupiłem model S bo mam małe ręce, ale zegarek jest tak lekki i wygodny że nie zdejmuję go poza ładowaniem.
Można w nim spać bez problemu.

Ogólnie zegarek jest kapitalny a mnogość ustawień i opcji na samym początku była trochę problematyczna :)
Jak na razie jestem z niego bardzo zadowolony choć teraz bym chyba nie wziął wersji Solar.
Według mnie wersja Solar ma sens tylko przy standardowym rozmiarze zegarka, nie dla wersji S.
Rakataka
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn, 26 gru 2022 21:08

Re: Instinct 2S - Solar czy bez?

Postprzez Zachu » Cz, 23 lut 2023 14:55

Dodatkowo jak się poczyta opinie testerów i popatrzy na zdjęcia to solary mają słabszą widoczność ekranu.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8720
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Instinct 2S - Solar czy bez?

Postprzez Miszel » Pt, 24 lut 2023 10:52

To prawda, nie jest to 'żyleta' jak AMOLED. Sprawia wrażenie jakby był trochę z poprzedniej epoki. Tym niemniej ten ekran ma pokazywać dane liczbowe, a nie piękne kolorowe obrazki. Kąty widzenia są zupełnie OK.
Co do ładowania solarnego, to gdy się przyjrzeć ekranowi, to widać, że ogniwo słoneczne spokojnie mogłoby mieć sporo większą powierzchnię i co za tym idzie efektywność ładowania. To dla mnie zagadka czemu tego nie robią. Chyba tylko po to by następny model mógł mieć coś w opisie..

Jest jeszcze inna rzecz, która właściwie nie jest stricte wadą, lecz raczej ograniczeniem: Instinct, nawet bez S, jest w sumie mały. Jeśli się myśli o umieszczeniu na nim naraz wielu pól danych, to trzeba wziąć pod uwagę swój wzrok. Czyli albo sokoli wzrok, albo konieczność przewijania kolejnych ekranów.
Zdrówko,
Miszel
Monterra (+XRV750)
Avatar użytkownika
Miszel
Bywalec
 
Posty: 274
Dołączył(a): Wt, 09 cze 2009 5:56
Lokalizacja: Arctica Twin

Re: Instinct 2S - Solar czy bez?

Postprzez Rakataka » Wt, 14 mar 2023 22:56

Zachu napisał(a):Dodatkowo jak się poczyta opinie testerów i popatrzy na zdjęcia to solary mają słabszą widoczność ekranu.


Osobiście nie zgodzę się z tą opinią.
Ja używam odwróconej wersji, czyli jasnych danych na czarnym tle i nie ma opcji żebym miał problem z odczytem.
Nieważne czy w dzień czy w nocy.
Kąty widzenia są świetne.
W sklepie oglądałem wszystkie wersje: z solarem, bez solara, wersja S, wersja zwykła i wszystkie mają świetną widoczność ekranu.
Różnica w solarach jest taka że ramka jest ciemniejsza, ale mnie to osobiście nie przeszkadza w ogóle.

Miszel napisał(a):To prawda, nie jest to 'żyleta' jak AMOLED. Sprawia wrażenie jakby był trochę z poprzedniej epoki. Tym niemniej ten ekran ma pokazywać dane liczbowe, a nie piękne kolorowe obrazki. Kąty widzenia są zupełnie OK.

Znajdź AMOLEDa który wytrzymuje 3 tygodnie na Always On Display z pełnym monitorowaniem (nie licząc GPS).
Wyświetlacz to jest bardzo duży plus tego zegarka.
To jest komputer na rękę, ale dalej zegarek.
Chcesz smartwatcha z pierdołami to sobie kup takiego.
Kumpel ma AppleWatcha i musi go codziennie ładować przez noc, bo wytrzymuje mu 1,5 dnia.
Dzięki za taki bajer.
Ja szukałem wytrzymałego zegarka z dobrą baterią i rozpatrywałem jeszcze G-Shocka. Po tych kilku miesiącach użytkowania nie żałuję nawet odrobinę decyzji o zakupie Garmina. To był strzał w dziesiątkę.


Miszel napisał(a):Jest jeszcze inna rzecz, która właściwie nie jest stricte wadą, lecz raczej ograniczeniem: Instinct, nawet bez S, jest w sumie mały. Jeśli się myśli o umieszczeniu na nim naraz wielu pól danych, to trzeba wziąć pod uwagę swój wzrok. Czyli albo sokoli wzrok, albo konieczność przewijania kolejnych ekranów.
Miszel

Na standardowej tarczy masz 8 pól danych.
Z odległości około 30 cm, a więc standardowej odległości podczas sprawdzania u mnie godziny, widzę bez problemu wszystkie pola na eSce.
Masz mało pól?
Ściągnij sobie tarcze z większą ilością, są dostępne w sklepie Garmina.
Dla mnie 8 to i tak przesada bo nie widzę sensu żeby mieć tyle danych na jednym ekranie, nawet jak miałby mieć 6". To jest po prostu głupota.
Masz za małe pola danych?
Wejdź sobie na WatchFace Builder na stronie Garmina i stwórz za darmo własną tarczę z ilością i rozmiarami pól jakie chcesz :wink:




I jeszcze jedno spostrzeżenie - byłem ostatnio w górach.
Kilka godzin na GPSie po szlakach. Wyładowałem kilkanaście % baterii.
A raport z trasy kapitalny.
Cała mapa z dziesiątkami danych statystycznych. WOW.


Panowie to wszystko zależy czego szukacie.
Ja nie szukałem ładnego smartwacha który wymaga ode mnie ciągłego ładowania i machania jak trep ręką żeby sprawdzić która jest godzina.
Szukałem zegarka który ma być użyteczny, niezniszczalny i czytelny.
I tu się nie zawiodłem, powtarzam - to był strzał w dziesiątkę i ani chwili nie żałowałem że go kupiłem.
Pozdro :D
Rakataka
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn, 26 gru 2022 21:08

Re: Instinct 2S - Solar czy bez?

Postprzez Miszel » N, 19 mar 2023 18:51

Prawdziwie młody i szczery entuzjazm!
I dobrze :D

Zdrówko,
Miszel
Monterra (+XRV750)
Avatar użytkownika
Miszel
Bywalec
 
Posty: 274
Dołączył(a): Wt, 09 cze 2009 5:56
Lokalizacja: Arctica Twin

Re: Instinct 2S - Solar czy bez?

Postprzez Rakataka » Wt, 21 mar 2023 17:22

Nie wiem czy taki młody, ale szczery na pewno :D
Rakataka
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn, 26 gru 2022 21:08

Re: Instinct 2S - Solar czy bez?

Postprzez Mariusz65 » N, 23 kwi 2023 13:28

Wczoraj pierwszy test mojego solara. Dwie godziny na rowerze przy bezchmurnym niebie i ostrym słońcu prosto w tarczę co pokazują dane z zegarka:
Screenshot_20230423_103210_Connect~2.jpg

Niestety poziom bateri spadł z 89% rano do 84% wieczorem. Nie spojrzałem ile ubyło podczas aktywności, ale chyba około 4%.
Tak więc efekt doładowania żaden.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4639
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Instinct 2S - Solar czy bez?

Postprzez Zachu » N, 23 kwi 2023 14:41

Zwyczajnie solar nie daje nadwyżki energii przy aktywności. Pewnie miałeś GPS włączony.
Następnym razem zakryj tarczę i zobacz ile zejdzie ;) Zapewniam Cię że dużo więcej.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8720
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości