Na co zmienić Dakotę?

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Na co zmienić Dakotę?

Postprzez Skorzonera » Śr, 25 sty 2023 1:58

Witajcie. Tak dawno nie byłem na Garniaku że nie pamiętam już danych swojego konta. Stąd nowe :D

Mój odbiornik też zebrał sporo kurzu. Dakota 10, stuknęło jej już 10 lat ale przez ostatnich kilka praktycznie nieużywana. Chciałbym ją zmienić na coś lepszego, bo chociaż dzielnie służy to od samego początku była traktowana jako coś tymczasowego.

Potrzebuję "ręczniaka" - tak mi się wydaje, do turystyki pieszej, ale także rowerowej.

Turystyka piesza - tak ją nazwijmy, to szwendanie się po lasach pieszo, czy z rowerem (ale bez przygotowanej trasy). Na mapie (UMP) zawsze można znaleźć coś ciekawego.
Turystyka rowerowa - kilka wyjazdów w roku. Poruszanie się po wyznaczonej trasie, często luźno trzymając się śladu.

Czego mi brakuje w Dakocie to większego ekranu i wyższej rozdzielczości wyświetlacza. Szczególnie potrzebuję tego na rowerze - tak żeby w trakcie jazdy przeglądać mapę po prawej/lewej, żeby odwiedzić potencjalnie ciekawe miejsca. Teraz, na powiększeniu z podziałką 3km mogę zobaczyć co nieco mapy po prawej i po lewej. Chciałbym nieco więcej. Po zmniejszeniu powiększenia mapa traci szczegółowość.

No i cóż - nieco się na rynku pozmieniało. Seria Oregon nie istnieje. eTrex Touch również. A to była pierwsza myśl, jeszcze jakiś czas temu.

Montana - spełnia moje wymagania, ale kosztuje majątek a przede wszystkim duża i ciężka.
GPSMap - nie potrafię ocenić czy się sprawdzi. Pracowałem w nim w terenie, lubiłem. Do przeglądania mapy super. Pytanie jak poradzę sobie na rowerze z fizycznymi przyciskami.
I - krótka lektura forum pokazała że 66 niekoniecznie musi być lepszy od 65.

Seria Edge - nigdy nie miałem w ręku, nie mam pojęcia co o niej myśleć - jak się sprawdza do takiej turystyki rowerowej, i czy ma sens w pieszej.

Z góry dzięki za nakierowanie. Jak tylko dam radę przejadę się do eAzymut wziąć do ręki i sprawdzić.
Avatar użytkownika
Skorzonera
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Śr, 25 sty 2023 1:16

Re: Na co zmienić Dakotę?

Postprzez popej » Cz, 26 sty 2023 13:34

Na wycieczki piesze, takie bardziej spacerowe, to IMHO najlepszy jest smartfon z OsmAnd.
Z tego co próbowałem na rowerze, czyli Dakota, OsmAnd i Montana, ta ostatnia jest bezkonkurencyjna. Tylko ciężka.
Edge chyba nie oferuje nawigacji pieszej.
Co do GPSMAP, to się nie wypowiem, ale pewnie warto rozpatrzyć.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Na co zmienić Dakotę?

Postprzez Antonio » Pt, 27 sty 2023 12:14

Do turystyki pieszej Edge się nie za bardzo nadaje, nie ma trybu pieszego.
Telefon jest ograniczony czasem działania baterii. Przy sporadycznym uruchamianiu aplikacji typu OsmAnd czy Locus, na kilkugodzinne wycieczki powinien dać radę bez problemu.
Najbardziej uniwersalne będą eTrex lub Oregon (jest jedna 750-ka powystawowa na znanym portalu aukcyjnym). Seria GPSMap wydaje się rozsądnym rozwiązaniem, są dedykowane uchwyty na rower i jest tu kilka osób, które takie rozwiązanie sobie chwaliło, jednak sam nie używałem, więc ciężko mi się odnieść. Osobiście na rowerze używam Edga 530 (guziki) i ma on wiele zalet (obsługa w deszczu, czy zimą w grubszych rękawiczkach), ale również wad (związanych z przeglądanie mapy). W nawigacji turystycznej obsługa guzikami jest jednak inaczej rozwiązana i tu jest zdecydowanie łatwiej.
Najlepiej wziąć w rękę i trochę się pobawić
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: Na co zmienić Dakotę?

Postprzez Mariusz65 » So, 28 sty 2023 19:09

Ja latem wymieniłem Dakotę 20 na eTrexa Touch 35 (można jeszcze upolować nowego) ale różowo nie jest: viewtopic.php?p=209077#p209077
Dla mnie akurat ważne były małe gabaryty ale jednak z Dakoty byłem bardziej zadowolony jesli chodzi o wyznaczanie tras. Niestety odmówiła już współpracy.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4639
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Na co zmienić Dakotę?

Postprzez Skorzonera » Śr, 01 lut 2023 8:13

Czyli widzę, że wiele nie straciłem nie zdążywszy kupić eTrexa Touch.
Avatar użytkownika
Skorzonera
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Śr, 25 sty 2023 1:16


Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość