Jaki tani GPS do obliczeń powierzchni kupić?

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Jaki tani GPS do obliczeń powierzchni kupić?

Postprzez Googol » Pt, 17 paź 2008 11:53

Mam do zmierzenia obszar - górki.
Proszę o udzielenie info
Googol
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pt, 17 paź 2008 11:29

Re: Jaki tani GPS do obliczeń powierzchni kupić?

Postprzez Magnoom » Pt, 17 paź 2008 12:20

Witam

Proponuję zapoznać się z dyskusjami jakie miały już tutaj miejsce:
Obliczanie areału (powierzchni),
Obliczanie powierzchni??,
GPS do pomiaru powierzchni gruntów.,
Jaki wybrac ??.
Pozdrawiam Damian Gałka
GPS38; Rino530HCX; GPSMap 60CS; GPSMap 66ST: UMP-pcPL-topo oraz Topo PL, Instinct Tactical
Nuvi 760 + GA27C: UMP-pcPL, GPMapa 2007.3, CNE NT 2009; Holux M-215 + Fugawi
Avatar użytkownika
Magnoom
Radny
 
Posty: 1777
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:48
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Jaki tani GPS do obliczeń powierzchni kupić?

Postprzez Googol » Pn, 20 paź 2008 10:01

Jak piszesz w dyskusji poleconej

Jeszcze jedno, aby uprzedzić ewentualne pytania. Pomiary powierzchni dokonane odbiornikami GPS (Garmina) nie uwzględniają różnic wysokości, więc powierzchnia pola na zboczu górskim będzie inna niż faktyczna, np. powierzchnia przeznaczona do koszenia.Pozdrawiam Damian Gałka

Mam rozumiec że nie ma sensu wydawać kasy na 60CSX czy też inne, bo nie policzą powierzchni do koszenia?

Czy jest jakiś co liczy?
Googol
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pt, 17 paź 2008 11:29

Re: Jaki tani GPS do obliczeń powierzchni kupić?

Postprzez Magnoom » Pn, 20 paź 2008 15:17

Pisząc tamte słowa oparłem się o pewne wypowiedzi Piotra (Excell) na forum.garmin.pl. Teraz znalazłem jedynie tą dotycząca liczenia odległości pomiędzy dwoma punktami, co też wiąże się z naszym tematem: Obliczanie odległości w górach.

Ogólnie zawsze sądziłem, że współrzędne punktów, punkty śladu itp. rejestrowane są przez wszystkie odbiorniki Garmina na elipsoidzie WGS84 (wysokość punktu nad tą elipsoidą). Mamy jednak już pewne dowody, iż wiele odbiorników ma gdzieś w sobie zaszyty model geoidy (mniej lub bardziej dokładny) co skutkuje tym, iż wyniki wysokości podawane przez turystyczne modele Garmina zbliżone są do tych, na mapach papierowych, a więc układu Kronsztad 86. Wspomina o tym GPS Maniak w temacie Vista hcx i dziwne zachowanie jej wysokościomierza.

Ciekawa dyskusja o pomiarach powierzchni była również w temacie Pomiar powierzchni pola w GPS Map 60

Pytałeś również o inne odbiorniki GPS. Nie znam szczegółów, ale warto może zainteresować się sprzętem przeznaczonym dla GISu. Producenci tacy jak Trimble, Leica, itp. Z tym, że cenowo to wychodzi x10.
Pozdrawiam Damian Gałka
GPS38; Rino530HCX; GPSMap 60CS; GPSMap 66ST: UMP-pcPL-topo oraz Topo PL, Instinct Tactical
Nuvi 760 + GA27C: UMP-pcPL, GPMapa 2007.3, CNE NT 2009; Holux M-215 + Fugawi
Avatar użytkownika
Magnoom
Radny
 
Posty: 1777
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:48
Lokalizacja: Bełchatów


Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości