Pisząc tamte słowa oparłem się o pewne wypowiedzi Piotra (Excell) na forum.garmin.pl. Teraz znalazłem jedynie tą dotycząca liczenia odległości pomiędzy dwoma punktami, co też wiąże się z naszym tematem:
Obliczanie odległości w górach.
Ogólnie zawsze sądziłem, że współrzędne punktów, punkty śladu itp. rejestrowane są przez wszystkie odbiorniki Garmina na elipsoidzie WGS84 (wysokość punktu nad tą elipsoidą). Mamy jednak już pewne dowody, iż wiele odbiorników ma gdzieś w sobie zaszyty model geoidy (mniej lub bardziej dokładny) co skutkuje tym, iż wyniki wysokości podawane przez turystyczne modele Garmina zbliżone są do tych, na mapach papierowych, a więc układu Kronsztad 86. Wspomina o tym GPS Maniak w temacie
Vista hcx i dziwne zachowanie jej wysokościomierza.Ciekawa dyskusja o pomiarach powierzchni była również w temacie
Pomiar powierzchni pola w GPS Map 60Pytałeś również o inne odbiorniki GPS. Nie znam szczegółów, ale warto może zainteresować się sprzętem przeznaczonym dla GISu. Producenci tacy jak Trimble, Leica, itp. Z tym, że cenowo to wychodzi x10.