Co (teraz) kiedyś było warto kupić?

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Co (teraz) kiedyś było warto kupić?

Postprzez jendrek.gd » Śr, 29 paź 2008 21:10

Jest to mój pierwszy post. Poczytałem sobie testy odbiorników Garmina i właściwie nic nie wiem :D
Opinie nowych urządzeń Colorado i Oregon raczej negatywne. Najwyżej oceniany 60CSx porównywalna Vista HCx. Moje spostrzeżenia z Allegro nik nie kupuje Visty HCx Ilość zakupionych modeli pozostałych praktycznie taka sama. Oznacza to więc, że jednak kupujemy nowinki techniczne, które nie są zbyt wysoko oceniane przez naszch fachowców.
Moje podstawowe pytanie to jaki model kupić? Potrzebuje do jazdy rowerem i pieszych wycieczek (model samochodowy posiadam) Co byście kupili teraz na moim miejscu, nie mając nigdy żadnego ręcznego Garmina w ręce?
Colorado 300
jendrek.gd
Początkujący
 
Posty: 86
Dołączył(a): Śr, 29 paź 2008 20:57

Re: Co teraz warto kupić?

Postprzez wodzirej » Śr, 29 paź 2008 21:19

> Co byście kupili teraz na moim miejscu, nie mając nigdy żadnego ręcznego Garmina w ręce?

Mam wszystkie wymienione przez Ciebie odbiorniki, więc nie spełniam Twojego warunku. Ja nie chcesz, to czytać nie musisz :D
Zanim Koledzy napiszą więcej, zacznę od strony negatywnej, czego bym nie kupił. Na rower nie kupiłbym Visty HCx (ani żadnego eTrexa) z jednego powodu: guziki (oprócz entera) są po bokach odbiornika, co zmniejsza komfort używania podczas jazdy.
Ostatnio edytowano Śr, 29 paź 2008 21:25 przez wodzirej, łącznie edytowano 1 raz
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: Co teraz warto kupić?

Postprzez jendrek.gd » Śr, 29 paź 2008 21:23

Wamp jak oceniasz ten ekran Oregona, albo inaczej który lepszy Oregon czy Colorado?
Colorado 300
jendrek.gd
Początkujący
 
Posty: 86
Dołączył(a): Śr, 29 paź 2008 20:57

Re: Co teraz warto kupić?

Postprzez wodzirej » Śr, 29 paź 2008 21:26

Ekran Oregona (jakosc obrazu) jest daleko z tyłu za Colorado. Poczytać (i pooglądać) możesz tutaj:
viewtopic.php?f=2&t=3687&start=0
http://blogn.pl/turysta-czuly-na-dotyk.html
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: Co teraz warto kupić?

Postprzez Kaufman » Śr, 29 paź 2008 21:37

jendrek.gd napisał(a):Najwyżej oceniany 60CSx...

No i masz odpowiedź :)
Pozdr. Konrad
Nüvi 760 + 60CSx + GPMapa 2007.4 + CNE 2008
Kaufman
Bywalec
 
Posty: 152
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 18:39
Lokalizacja: Polska

Re: Co teraz warto kupić?

Postprzez jendrek.gd » Śr, 29 paź 2008 21:43

Ale czy warto teraz kupować 60CSx skoro wymyślono coś nowszego. Ja nie znam odpowiedzi. Zastanawiam się nad Colorado. Szukam podpowiedzi co byście kupili teraz, kiedy technika idzie do przodu.
Colorado 300
jendrek.gd
Początkujący
 
Posty: 86
Dołączył(a): Śr, 29 paź 2008 20:57

Re: Co teraz warto kupić?

Postprzez wodzirej » Śr, 29 paź 2008 21:52

Sporo materiału porównawczego różnych odbiorników znajdziesz w wątku:
viewtopic.php?f=2&t=3687&start=0
Poczytaj, zdecyduj, kupuj i używaj :)
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: Co teraz warto kupić?

Postprzez jendrek.gd » Śr, 29 paź 2008 21:54

Wszystko już czytałem. Im więcej czytam, tym wieej mam problemów z wyborem odbiornika. Dlatego zadaem takie pytanie jak w tytule
Colorado 300
jendrek.gd
Początkujący
 
Posty: 86
Dołączył(a): Śr, 29 paź 2008 20:57

Re: Co teraz warto kupić?

Postprzez Kaufman » Śr, 29 paź 2008 22:05

Nie zawsze to co nowe bije na głowę to co stare i sprawdzone. Wyboru musisz dokonać Ty sam. :wink:
Pozdr. Konrad
Nüvi 760 + 60CSx + GPMapa 2007.4 + CNE 2008
Kaufman
Bywalec
 
Posty: 152
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 18:39
Lokalizacja: Polska

Re: Co teraz warto kupić?

Postprzez kwieto » Śr, 29 paź 2008 22:06

Na rower?

Colorado.
Jak dla mnie tutaj dużym atutem jest wielkość fragmentu mapy widzianego na ekranie, a ten - przy tej samej skali - jest w Colorado/Oregonie znacznie większy niż w przypadku eTrex'ów cz 60-tki.
Powiedziałbym "Oregon" ze względu na dotykowy ekran, jednak słyszałem sporo narzekań na małą widoczność obrazu w świetle dziennym. O ile pieszy sobie z tym poradzi (będzie miał chwilę by znaleźć właściwy kąt patrzenia na ekran), o tyle rowerzyście ciężko jest się np. ciągle zatrzymywać by sprawdzić pozycję. Czyli jednak Colorado wygrywa.

Co do narzekań na nowe modele - należy pamiętać, że spora część tutejszych użytkowników ma GPS'y od lat, od lat używa swoich odbiorników, zna je na przelot ale zarazem... nabrali pewnych przyzwyczajeń do rozwiązań, których Garmin nie zmieniał (przynajmniej w outdoorowcach) od lat. Dopiero Colorado/Oregon stanowią jakąś próbę odejścia od dotychczasowej linii i wprowadzenia zmian - co jednym się podoba, a innym wręcz przeciwnie :"P
Moim pierwszym Garminem jest Colorado i mam problem dokładnie odwrotny niż spora część byalców "Garniaka" - jak biorę do ręki 60-kę jej obsługa wydaje mi się cokolwiek... dziwaczna :"P

Na pewno starsze odbiorniki mają swoje atuty, ale mają je również ich młodsi pobratymcy. I na pewno nie jest też tak, że jedne czy drugie są pozbawione wad.
Najlepiej określ sobie jakie kryteria odbiornik wg Ciebie powinien spełniać i wtedy wybierz odpowiedni model. Wszystkie wymienione przez Ciebie są dobre - tyle że każdy do nieco innych zadań.
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co teraz warto kupić?

Postprzez kwieto » Śr, 29 paź 2008 22:11

jendrek.gd napisał(a):Ale czy warto teraz kupować 60CSx skoro wymyślono coś nowszego. Ja nie znam odpowiedzi. Zastanawiam się nad Colorado. Szukam podpowiedzi co byście kupili teraz, kiedy technika idzie do przodu.


To zależy do czego.
Na rower - IMO bezdyskusyjnie Colorado
Pieszo - tu już zależy gdzie i po co. W błocko (np. surviwal przez bagna) nie wziąłbym Colo, bo by mi było po prostu szkoda że porysuję :"P Ale wcale nie jestem pewien czy idąc "na poważnie" w taki teren wziąłbym również 60-kę, jeśli już to tę bez slotu na karty pamięci.
Ale np. jeśli masz kłopoty ze wzrokiem, to ekran 60-ki (większy piksel i mniejsza ilość kolorów) może się dla Ciebie okazać wygodniejszy.
I tak dalej...
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co teraz warto kupić?

Postprzez kwieto » Śr, 29 paź 2008 22:26

Marko napisał(a):Gdyby Colorado lub Oregon pracował na bateriach min. 1 dobę


Na litówkach pracuje ponad 21h :"P
Nie to żebym na siłę namawiał na Oregona czy Colorado, jednak IMO warto pamiętać, żeby nie przedobrzyć.
Jeśli Colorado pracuje 16h na akumulatorkach 2600mAh, to mnie to szczerze mówiąc w 90% sytuacji wystarcza.
Te pozostałe 10% to są natomiast te sytuacje, kiedy i korzystanie np. ze słynącej z długiego czasu pracy Visty będzie tak samo problematyczne, bo w praktyce będę musiał np. zabrać ze sobą komplet baterii na miesiąc. W tym momencie to, czy odbiornik chodzi na bateriach 1 dzień czy 1,5 dnia robi tylko taką różnicę, że w pierwszym przypadku muszę wziąć 1.3kg baterii a w drugim tylko 1kg. Niby mniej, ale i tak sporo...

Pytanie więc znowu o priorytety - żeby potem nie skończyło się jak z gościem który kupił sobie topowy model Nikona i marudził, że nie ma w nim datownika... :"P
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co teraz warto kupić?

Postprzez Marko » Śr, 29 paź 2008 22:36

...
Ostatnio edytowano Pn, 17 lis 2008 14:45 przez Marko, łącznie edytowano 1 raz
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Co teraz warto kupić?

Postprzez GPS Maniak » Cz, 30 paź 2008 0:20

kwieto napisał(a):Jak dla mnie tutaj dużym atutem jest wielkość fragmentu mapy widzianego na ekranie, a ten - przy tej samej skali - jest w Colorado/Oregonie znacznie większy niż w przypadku eTrex'ów cz 60-tki.

Przy tej samej skali, o różnicy decyduje nie tyle rozdzieczość ekranu ile jego fizyczna wielkość i różnice oczywiście są, zwłaszcza w przypadku etrexa, który ma ekran aż o 2cm krótszy. Co jednak ciekawe, porównując screenshoty aż tak wyraźnej różnicy nie widać (porównanie z etrexem)

Obrazek Obrazek

Za to estetyka map. No cóż ...... :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Co teraz warto kupić?

Postprzez jendrek.gd » Cz, 30 paź 2008 7:48

To może jakis ranking (lista przebojów) :D
Proponuje oddawać głosy za konkretnym urzadzeniem. Zobaczymy co zwycięży :D
Colorado 300
jendrek.gd
Początkujący
 
Posty: 86
Dołączył(a): Śr, 29 paź 2008 20:57

Następna strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość