Który Garmin na rower

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Który Garmin na rower

Postprzez laguna » Pt, 24 wrz 2010 23:30

Witam Wszytkich.
Zadaję może bzdurne pytanie, ale czytając forum znalazłem tylko różne bradzo technicze opisy i problemy dot. poszczególnych modeli.
szukam dobrej nawigacji na rower, długi czas zasilania, wymienne baterie, mapy - szczególnie drogi gruntowe - leśne, mieszakam w kujawsko-pomorskim, częstotliwość zatrzymywania się podczas wycieczek i korzystania ze standardowej mapy zaczęła mnie drażnić, czególnie jak jest się w lesie i nie ma jakiegokolwiek punktu odniesienia.
Sprzedawcy z Allegro polecali mi modele 60, 62 i 450 z mapami Topo.
Bardzo dziękuję za wszelkie porady
Pozdrawiam
Jarek
Ostatnio edytowano So, 25 wrz 2010 7:20 przez Zachu, łącznie edytowano 1 raz
Powód: poprawiono wielkie litery
laguna
Nowy
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pt, 24 wrz 2010 23:24

Re: KTÓRY GARMIN NA ROWER

Postprzez szy » Pt, 24 wrz 2010 23:57

Poszukam za Ciebie:

-> viewtopic.php?f=2&t=8086&hilit=gps+rower
-> viewtopic.php?f=2&t=7988&hilit=gps+rower
-> viewtopic.php?f=2&t=7709&hilit=gps+rower
-> viewtopic.php?f=2&t=56&hilit=gps+rower

... oraz:

-> viewtopic.php?f=12&t=8733

Dedykowane na rower odbiorniki są dwa: Edge 705 lub Edge 800 (prawie).
Każdy inny będzie miał wady dyskwalifikujące go na rowerze: od samego
rozmiaru (60, 62) po rozmiar i ekran (Oregon, Dakota), itp. Jeśli jednak
ktoś poleci Ci inne modele niż dwa wymienione, to na zasadzie 'można
używać również na rowerze'. Podobnie jak Edża 705 'można używać również
w samochodzie', jednak 705 nigdy samochodowym nie będzie.

Poczytaj powyższe wątki, przejrzyj jednak forum. Przeklepano tu już ten
temat na wszystkie sposoby: o zasilaniu, o uchwytach, ekranie, mapach...

Szy.
Obrazek
Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce i w Europie
Obserwuj na Facebooku i na Instagramie
Avatar użytkownika
szy
Bywalec
 
Posty: 877
Dołączył(a): Śr, 01 kwi 2009 22:15
Lokalizacja: Gdańsk

Re: KTÓRY GARMIN NA ROWER

Postprzez kwieto » So, 25 wrz 2010 6:41

laguna napisał(a):Sprzedawcy z Allegro polecali mi modele 60, 62 i 450 z mapami Topo.


Hehe, przypominają mi się niegdysiejsze odpowiedzi w stylu:
Pytanie: "szukam małego odbiornika długo działającego na 1 komplecie baterii"
Odpowiedź: "60CSx"

Z zachwalaniem 62-ki na rower jest identycznie :"P
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Który Garmin na rower

Postprzez laguna » So, 25 wrz 2010 10:41

Ja wiem, że to dla Was fachowców bzdurne pytanie, ale niestety w temacie GPS jestem noga.
Wiem sporo o radiokomunikacji i tez jak widzę takie posty to się śmieję - więc wybaczcie mi.
Szy - dzięki za linki, poczytałem, ale prawdę mówiąc trochę się zakręciłem, chociaż mam już wizję i poprosiłbym tylko o podpowiedź.
Moją uwagę przyciągnęły dwa-trzy modele dość dobrze przez forumowiczów opisywane.
Przypomnę, że jeżdżę turystycznie, nie treningowo, chciałbym z tą nawigacją trafić np. z Torunia do Ciechocinka poprzez lasy, a nie drogi główne.
czy dobrze myślę - dwa modele:
1. Dakota 20 z mapą Topo
2. Oregon - i tu nie wiem jeszcze który z mapą Topo
3. 60 csx z mapą Topo
Zauważyłem że w sklepie e.azymut mają przyzwoite ceny i tam też doradzano mi te 2-3 modele, akurat będę w Stolicy w przyszły weekend i chętnie był dokonał zakupu.
Dlatego nie denerwując się na mnie nakierujcie nowicjusza.
Ja chętnie na PW mogę doradzić w temacie CB bądź krótkofalarskim :)
Z góry wielkie dzięki
laguna
Nowy
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pt, 24 wrz 2010 23:24

Re: Który Garmin na rower

Postprzez szy » So, 25 wrz 2010 10:56

laguna napisał(a):Ja wiem, że to dla Was fachowców bzdurne pytanie, ale niestety w temacie GPS jestem noga.
Wiem sporo o radiokomunikacji i tez jak widzę takie posty to się śmieję - więc wybaczcie mi.

To nie tak: nikt tu nie ma nikomu za złe słabej orientacji w temacie,
sam dwa lata temu nigdy nie miałem żadnego Garmina w dłoni. Chodzi
raczej o to, że to wszystko zostało już napisane... :]

laguna napisał(a):Przypomnę, że jeżdżę turystycznie, nie treningowo, chciałbym z tą nawigacją trafić np. z Torunia do Ciechocinka poprzez lasy, a nie drogi główne.
czy dobrze myślę - dwa modele:
1. Dakota 20 z mapą Topo
2. Oregon - i tu nie wiem jeszcze który z mapą Topo

Na ekran tych odbiorników wielu (nie wszyscy) narzeka. Przeważnie
trzeba ustawić odbiornik pod odpowiednim kątem, by zobaczyć
obraz. Czy będziesz miał możliwość robienia tego na rowerze?

Ten link pojawił się na forum w ostatnich dniach, dokładnie o tym:

-> http://www.anatolyivanov.com/prose/en/AI.7.00159/

Ja nie chciałbym jeździć z takim odbiornikiem. W Edge 705 w dość
ciemnych okularach widzę wszystko elegancko na maksymalnie 35%
podświetlenia, a zwykle jeżdzę z wyłączonym światłem zupełnie.

Skoro interesują Cię Oregon i Dakota, to prawdopodobnie ze względu
na mapy rastrowe. Dlaczego nie chcesz się zainteresować Edge 800?
Co Cię w tej serii nie przekonuje?

Szy.
Obrazek
Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce i w Europie
Obserwuj na Facebooku i na Instagramie
Avatar użytkownika
szy
Bywalec
 
Posty: 877
Dołączył(a): Śr, 01 kwi 2009 22:15
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Który Garmin na rower

Postprzez szy » So, 25 wrz 2010 11:13

laguna napisał(a):Przypomnę, że jeżdżę turystycznie, nie treningowo, chciałbym z tą nawigacją trafić np. z Torunia do Ciechocinka poprzez lasy, a nie drogi główne.

Wiedz też, że to nie od urządzenia zależy po jakich drogach będziesz
jechał, ale od szczegółowości mapy. Każdą mapę dla Garmina
wykorzystasz zarówno w odbiornikach turystycznych, rowerowych,
czy samochodowych.


Poświęć chwilę podstawom, bo Garmin to nie TomTom i z chwilą
zakupu Garmina 'skazujesz się' na jednak dość specyficzny sposób
jego obsługi :]

-> viewtopic.php?f=2&t=4811

Szy.
Obrazek
Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce i w Europie
Obserwuj na Facebooku i na Instagramie
Avatar użytkownika
szy
Bywalec
 
Posty: 877
Dołączył(a): Śr, 01 kwi 2009 22:15
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Który Garmin na rower

Postprzez laguna » So, 25 wrz 2010 11:32

O Edge 800 nie myślałem, dlatego, że naczytałem się tutaj że ta seria jest głównie nastawiona na trening, a sama opcja nawi jest jakby dodana na siłę.
Poza tym nie widać tego jeszcze w ofertach sklepów.
Czy te propozycje, które podałem - wnioski z czytania forum są nietrafione?
laguna
Nowy
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pt, 24 wrz 2010 23:24

Re: Który Garmin na rower

Postprzez GPS Maniak » So, 25 wrz 2010 11:54

Odejdę nieco od tematu samego odbiornika, a wspomnę o tym, co jest moją domeną :wink: :D
laguna napisał(a): mapy - szczególnie drogi gruntowe - leśne, mieszakam w kujawsko-pomorskim,

Na początek poleciłbym zapoznanie się z mapami. Zobacz jak obecnie wygląda UMP: http://ump.waw.pl/
To ważne, bo to co "oferują sprzedawcy" jako mapa Topo, to mapa, która do lasu nadaje się dość licho. To mapa samochodowa uzupełniona w szlaki turystyczne i wybrane elementy topograficzne typu szczyty czy przełęcze w górach (GPMapa Topo v.2009) Na piesze wycieczki np. w góry - jako uzupełnienie mapy papierowej - oczywiście się nada, ale na jakiekolwiek drogi leśne na tej mapie bym nie liczył.

Na początku 2011 roku powinna wyjść firmowa mapa "Topo" Garmina, która zapewne - do lasu - będzie lepsza od GPMapy Topo. Tyle, że po co drugi raz płacić? Może warto poczekać na odbiorniki z nową mapą? Owszem w uzupełnieniu GPMapy, do Garminka można wgrać mapę rastrową (np. skanowaną), ale są pewne ograniczenia związane z ilością map, zatem to - w Garminie - raczej proteza.

Ponieważ - jak widać - sprawa map jest dość zakręcona, dlatego tak ważne jest ocenienie UMPa.
Jak Tobie pasi - OK. Kupuj odbiornik. Jeżeli nie pasi - to może poczekaj, albo .....

..... Odrębną możliwością jest postawienie na odbiorniki pracujące wyłącznie na mapach rastrowych (skanowanych) - np. nie mające nic wspólnego z Garminem: TwoNav? To co prawda zupełnie inna filozofia niż ta, którą ja preferuję, ale posiadająca swoich zagorzałych zwolenników.

A wracając do Garmina. Sam nie jeżdżę, ale znam (choćby wirtualnie) rzesze zadowolonych rowerzystów korzystających z 60CSX. Sądzę, że jego następca: 62S będzie dobrym rozwiązaniem. Trzeba by było się tylko upewnić, jak to jest z mocowaniem 62-ki, bo Marcin "Azzie" - coś narzekał, że mu 62 wyskoczył podczas jazdy.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Który Garmin na rower

Postprzez tadeklodz » So, 25 wrz 2010 12:13

jeżdżę z 60 CsX i nie narzekam. Być może nowszy model 62s będzie lepszy ALE porównania nie mam. Zamianę koledzy wyperswadowali mnie ale w grę wchodziły mapy i dodatki które mam do obecnego a do nowego musiałbym ponownie kupić.
tadek
nuvi 3790T , nuwi 660 , 60 CSx. GPmapa ,CN 2011, edge 800
tadeklodz
Bywalec
 
Posty: 199
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 21:50
Lokalizacja: Łódź

Re: Który Garmin na rower

Postprzez GPS Maniak » So, 25 wrz 2010 12:22

Przy zakupie nowego urządzenia, chyba jednak warto postawić na nowszy model.

Natomiast zamiana 60CSX na 62S, to odrębna historia. Zwłaszcza jeżeli uwzględnimy sprawy licencyjne na mapy.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Który Garmin na rower

Postprzez szy » So, 25 wrz 2010 12:24

laguna napisał(a):O Edge 800 nie myślałem, dlatego, że naczytałem się tutaj że ta seria jest głównie nastawiona na trening, a sama opcja nawi jest jakby dodana na siłę.

Raz w życiu na 705 odpaliłem wirtualnego partnera. Jeżdzę wyłącznie
turystycznie (link niżej).

laguna napisał(a):Poza tym nie widać tego jeszcze w ofertach sklepów.

W ciągu miesiąca podobno ma się pojawić.

laguna napisał(a):Czy te propozycje, które podałem - wnioski z czytania forum są nietrafione?

Dla mnie są nietrafione. Ale... de gustibus... wielkość świetnego swoją
drogą 62 dyskwalifikuje go na mojej kierownicy, nie chcę mieć czegoś
co tak wizualnie rzuca się w oczy.

Szy.
Obrazek
Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce i w Europie
Obserwuj na Facebooku i na Instagramie
Avatar użytkownika
szy
Bywalec
 
Posty: 877
Dołączył(a): Śr, 01 kwi 2009 22:15
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Który Garmin na rower

Postprzez GPS Maniak » So, 25 wrz 2010 12:25

Esteta :wink: :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Który Garmin na rower

Postprzez kwieto » So, 25 wrz 2010 15:47

Generalnie można powiedzieć tak:

Seria Edge - nastawiona na trening, pozwala na nawigację, jednak (z tego co czytam tu i ówdzie na forum) niektóre funkcje turystyczne są okrojone lub rozwiązane mniej wygodnie (np. dostęp do zapisanych na odbiorniku śladów czy włączanie ich rejestracji). Kiedyś prosiłem o porównanie Edge z Dakotą, ale się nie doczekałem, sam serią Edge nie bawiłem się inaczej niż w sklepie.
Minusem Edge jest wbudowany akumulator - wymaga trochę pokombinowania by go doładować w trakcie dłuższej (kilkudniowej) wycieczki, aczkolwiek da się tę niedogodność opanować.

Dakota - bardzo poręczny odbiornik (przyznam, że przy turystyce typu: "zwiedzanie" stał się moim ulubionym narzędziem), niewielki gabarytowo, za to oferujący opcje typowo turystyczne. W przypadku roweru współpracuje z czujnikiem kadencji i monitorem pracy serca, niestety nie zbiera danych o prędkości z czujnika na tylnym kole (co z kolei oferuje Edge). Prędkość podawana przez GPS potrafi być mocno przekłamana przy słabej widzialności satelitów (pono na tracku jest już dobrze, nigdy tego nie sprawdzałem), natomiast dziwnie się momentami czułem, gdy na zjeździe, nabierając prędkości, widziałem kolejne odczyty w stylu 15km/h, 13km/h, 10km/h, 40km/h :"P
Na asfalcie (lub w terenie bezleśnym) problem nie występuje.
Dakota oferuje obsługę tzw. Custom Maps (własne mapy rastrowe w formacie kmz) i Birdseye (zdjęcia satelitarne terenu pobierane z płatnego serwisu Garmina), czego zdaje się nie ma Edge.

Oregon - "większa" Dakota. Jeśli chodzi o funkcje i menu, nie różnią się specjalnie od siebie (Oregon 550 ma dodatkowo aparat fotograficzny, poza tym Oregony mają obsługę tzw. Wherigo, jeśli bawisz się w geocaching to może być jakiś argument; Oregon ma też przeglądarkę zdjęć i nawigację wg zdjęć, a Dakota nie). Oregon ma większy ekran o wyższej rozdzielczości - dla jednych jest to argument "za" dla innych "przeciw" (wyższa rozdzielczość to więcej szczegółów na mapie, ale za to gorsza jasność ekranu bez włączonego podświetlenia)

62 - odbiornik zbliżony do Dakoty, ta sama rozdzielczość i wielkość ekranu, ale obsługa guzikami a nie dotykiem (brak dotykowej folii poprawia łatwość odczytu obrazu wyświetlanego na ekranie).
Ze względu na inny, lepiej spisujący się w trudnych warunkach, typ anteny (helikalna) jest większy zarówno od Dakoty jak i Oregona.
Na rower średnio polecam (IMO za wielki, poza tym jego guzikowa obsługa się tu nie sprawdzi tak dobrze jak ekran dotykowy czy dopasowane specjalnie pod rower Edge)

60CSx, Vista HCx - starsze odbiorniki, choć wciąż produkowane. Jeśli nie potrzebujesz jakichś funkcji czy parametrów specyficznych dla tych właśnie modeli - IMO nie ma sensu się w nie pakować.
Brakuje im sporej części funkcji nowszych modeli, co sprawia, że pewne opcje są nieosiągalne (np. obsługa map rastrowych), inne zaś znacznie mniej wygodne w obsłudze (np. zarządzanie mapami)

Colorado - model wycofany z produkcji, choć nadal do kupienia "z drugiej ręki". Ciekawy kompromis między odbiornikiem "guzikowym" a dotykowcem. Ekran o rozdzielczości i wielkości takiej jak w Oregonie, obsługa za pomocą tzw. Rock'n'Rollera (trzeba się przyzwyczaić, acz IMO lepsze niż klikanie w guziki takie jak w 60-ce czy 62-ce).
Ekran spisuje się lepiej niż w dotykowcach, a na kierownicy daje się go jeszcze dość wygodnie obsługiwać. Z grubsza oferuje to samo co Oregon, choć z małymi wyjątkami (nie ma np. tak dobrego zarządzania zapisanymi śladami).
Antena helikalna taka jak w 62-ce, ale konstrukcja bardziej zwarta.
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Który Garmin na rower

Postprzez laguna » So, 25 wrz 2010 17:15

Bardzo Wam dziękuję, że zajęliście się kolejnym laikiem :)
Szy - dzięki za linka do UMP - fajnie że można było tam powiększyć okolice w których mieszkam no i niestety dróg gruntowych praktycznie zero, a leśnych wogóle. Więc to na pewno odpada, ale jak zrozumiałem to zwykła darmowa aplikacja do Garminów.
Natomiast ja miałbym pytanie, czy podobnie jak w linku przesłanym przez Ciebie można by zobaczyć mapę TOPO? Wtedy byłoby dla mnie jasne, czy taka mapa odpowiadała by mi.
Ponoć w Automapie XL jest bardzo dużo dróg gruntowych i leśnych, ale tego nie testowałem.
Zależy mi bardzo na GPS-e zasilanym paluszkami.
Naprawdę zdam się na Wasze rady.
Co do map rastrowych - wogóle nie mam o tym pojęcia i jest to dla mnie czarna magia, jak się to skanuje itd - dla Was to Pan Pikuś :)
Np. jeżdżąc sporo po Puszczy Augustowskiej mocno się gubiłem, a kupiłem chyba wszystkie dostępne w Empiku mapy papierowe dot. tego regionu, zatrzymywań było przeogromnie wiele a i tak się dobrze pogubiliśmy, stąd poszukiwania czegoś do pomocy
laguna
Nowy
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pt, 24 wrz 2010 23:24

Re: Który Garmin na rower

Postprzez asandrzej » So, 25 wrz 2010 17:28

Witam.

laguna napisał(a): Co do map rastrowych - wogóle nie mam o tym pojęcia i jest to dla mnie czarna magia, jak się to skanuje itd - dla Was to Pan Pikuś


Pobierz i zainstaluj BaseCamp oraz mapy w plikach .kmz
to miej więcej będziesz miał obraz, "co to jest".
Mapy.kmz do pobrania.
http://gps.bieszczady.pl/mapy.htm
viewtopic.php?p=79153#p79153
viewtopic.php?p=79157#p79157
i oczywiście dużo informacji na temat Custom Maps w wątku
viewtopic.php?f=2&t=6899

Pozdrawiam.
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Następna strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości