Kenwood [DNX xx80] "tuning"

O elektronice i wewnętrznym oprogramowaniu naszych Garminów. Chipsety, anteny zewnętrzne, baterie, karty pamięci, naprawy. Także o nieoficjalnych firmware, przeróbkach sprzętowych i innych rodzajach tuningu.

Moderator: PouchX

Kenwood [DNX xx80] "tuning"

Postprzez ootomaszoo » Wt, 20 mar 2012 0:04

Znalazłem w necie informację jak dodać/usunąć dodatki dla urządzeń Kenwood DNXxx80.
Jak wiadomo Kennwood/Garmin zdecydowali sie utrudnić życie użytkownikowi urządzeń serii xx80 usuwając gniazdo mini USB z tylnego panelu, jak również zmienili politykę zapisywania danych w pamięci radia (na partycji exFAT) blokując tym samym możliwość kopiowania danych za pomocą „file managera” z poziomu „ukrytego menu”.
Opisana poniżej metoda dobrania się do „skóry” jest bardzo inwazyjna i należy się poważnie zastanowić, czy „gra jest warta świeczki”, bo bez rozebrania radia się nie obędzie, co może powodować utratę gwarancji. Ponieważ będzie dokonywane kopiowanie plików oryginalnych uznaje takie działanie za legalne w ramach dokonania kopii bezpieczeństwa wyłącznie na własny użytek. Ja tego jeszcze nie robiłem, czekam, aż gwarancja mi wygaśnie

WSZELKIE CZYNNOŚCI OPISANE PONIŻEJ WYKONUJESZ NA WŁASNE RYZYKO! Zaczynamy:

1. Kup nową kartę microSD. W urządzeni u jest zainstalowana karta o pojemności 4GB SanDisk Class 4, zatem karta powinna być taka sama lub lepsza w klasie i pojemności. Są już doświadczenia że zwiększeni e pojemności do 8GB Class 10 nie powoduje wzrostu szybkości działania urządzenia, dlatego należy się zastanowić nad sensem wydawania pieniążków.
2. Teraz trzeba otworzyć urządzenie – tutaj jest schemat montażowy – ważna jest strona 2 http://www.pacparts.com/reference/880/DNX5180.pdf. Krótko mówiąc trzeba powykręcać śrubki mocujące napęd DVD, przy czym należy uważać aby nie uszkodzić taśm połączeniowych z płytą główną. Pod DVD znajduje się płytka, którą też należy usunąć, pod nią szukana karta mikroSD (na schemacie część 260)
3. Sformatuj tę nową kartę z dwoma partycjami podstawowymi FAT32 (jednostka w końcu będzie w stanie rozpoznać obie partycje). Pierwsza z nich nie musi być bardzo duża, większość miejsca przeznacz na drugą partycję (rozmiar pierwszej partycji możesz również odczyta ć z oryginalnej karty kenwooda). System Windows nie potrafi sformatować kilka partycji na kartach SD, dlatego należy posłużyć się specjalnym oprogramowaniem do partycjonowania np.: GParted http://gparted.sourceforge.net/download.php.
Dla przykładu można pierwszą partycję sformatować z rozmiarem 1GB a resztą przestrzeni przeznaczyć na drugą partycję.
4. Z oryginalnej kartę SD, trzeba skopiować pliki do komputera. Pierwszy zestaw plików powinien być czytelny od razu na małej partycji (folder garmin zawiera 4 małych plików). Drugi zestaw plików jest na ukrytej partycji exFAT. Aby uzyskać dostęp do nich, należy użyć Disk Internals Linux Reader http://www.diskinternals.com/linux-reader
5. System Windows widzi tylko jedną partycję na raz, aby przełączać się między tymi dwoma należy użyć aplikacji o nazwie MiniTool Partition Wizard http://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.htmli ustawić każdą z nich, aktywnym w danej chwili w celu skopiowania plików na małą i dużą partycję
6. Teraz należy dodać dodatkowe pojazdy, głosy, POI na nowej karcie do odpowiednich folderów.
7. Nową kartę należy umieścić w urządzeniu i złożyć w odwrotnej kolejności.
8. Radio powinno działać, a funkcja „file manager” powinna być odblokowana.
9. Dla potwierdzenia, że to działa fotki:Obrazek, Obrazek
DNX5280BT / NUVI 670 FM
ootomaszoo

Re: Kenwood [DNX xx80] "tuning"

Postprzez kuba1961 » Pt, 21 gru 2012 7:07

Czy ktoś próbował już tej metody. Czy jest może prostsza metoda. Bo dokonywanie zmian POI itd związane za każdym razem z rozbebeszaniem sprzętu jest odrobinę uciążliwe.
kuba1961

Postprzez ootomaszoo » Pn, 18 mar 2013 0:42

A kto każe Tobie rozbierać to cudo aby zapakować poi.
Jest instrukcja na stronie producenta jak to zrobić:

Copy gpi file eg. "poi.gpi" to SD/CD/USB depending on your system in the folder Garmin->Poi->Poi.gpi file
Which medium you need look below, so is the structure:

Medium SD/CD/USB
|->Garmin (folder)
|....|->Poi (folder)
|....|....|->Poi.gpi (file)

Swich your system navigation and place SD/CD/USB into Kenwood system in order it use your POI's. The system will now recognice that an update is available and will ask for conformation. Please confirm, the file will be uploaded to the internal memory of your system.

Tabe of medium:

microSD:
DNX:
5260BT, 520VBT

SD:
KNA:
G420, G421, G421V, G520, G620T
DNX:
7200, 7220, 7260BT, 8220BT, 9240BT, 9260BT, 9280BT

CD:
DNX:
DNX5220(BT), DNX5240(BT), DNX7240BT

USB:
DNX:
4280BT, 4210BT, 5280BT, 5210BT, 521VBT, 7280BT, 7210BT, 9210BT
DNX5280BT / NUVI 670 FM
ootomaszoo

Postprzez Crockett84 » Pn, 05 sie 2013 13:58

Rozumiem, że dalej nic się w tej kwestii nie zmieniło ?
Jestem posiadaczem DNX5280BT, próbowałem wrzucać nowe auta tworząc katalog Garmin/Vehicle na karcie SD i poprzez podpięcie Pendrive'a do wejścia USB w samochodzie ale ani w jednym ani drugim wypadku stacja nie była w stanie odczytać danych . Na kartach SD stacja widzi tylko nowe mapy.
Crockett84
Newbie

Postprzez homans » Cz, 29 sie 2013 16:09

Witam
Też jestem posiadaczem DNX5280BT i powyższa inwazyjna metoda działa w tym modelu. Nawet poeksperymentowałem i działa z kartą microSD z jedną partycją FAT32 na której jest folder Garmin, do którego upchałem pliki z małej partycji FAT32 tej karty - na karcie jest jeden folder Garmin i jeden plik .exe ten który był poza folderem Garmin na drugiej, większej ukrytej partycji exFAT. Dopier po aktualizacji firmware do 1.8.0 działać przestało i trzeba była wrócić do 2 partycji na wewnętrznej karcie microSD. Najlepiej kupić przedłużkę do microSD i wyprowadzić ją na zewnątrz aby ciągle nie wybebeszać radia. I niestety file manager w ukrytym menu developerskim w modelu DNX5280BT - nadal nie działa - tzn nie pokazuje zawartości jakichkolwiek mediów...

Jest natomiast jeszcze inny problem - mianowicie część plików jest jeszcze zapisywana w innym miejscu - i to jest pytanie gdzie a konkretnie gdzie są zapisywane trasy i odnalezione lokalizacje
(pliki.gpx, .gpi. itp.). Fajnie byłoby wgrać sobie opracowaną na MapSource czy BaseCamp'ie trasę - pytanie gdzie on te pliki gromadzi...?
Kenwood DNX5280BT
Garmin nuvi 760
homans
Newbie

Powrót do Hardware i firmware