ZASILANIE: baterie, akumulatorki, ładowanie

O elektronice i wewnętrznym oprogramowaniu naszych Garminów. Chipsety, anteny zewnętrzne, baterie, karty pamięci, naprawy. Także o nieoficjalnych firmware, przeróbkach sprzętowych i innych rodzajach tuningu.

Moderator: PouchX

Re: ZASILANIE: baterie, akumulatorki, ładowanie

Postprzez Marko » Pt, 12 sie 2022 16:43

roro napisał(a):Od lat używam akumulatory Sanyo eneloop, jeszcze ze znakiem ® " białe ",
obecnie są dostępne pod nazwą Panasonic eneloop 1900 mAh ze znakiem TM.

Dziękuję za poprawkę, faktycznie używam tych samych, z tym, że jedna jest brandowana logiem Sanyo, a druga Panasonic.
Miałem jeszcze Sanyo czarne o pojemności 2400 mAh, ale nie wytrzymały cykli ładowania.
Gdyby przyszła potrzeba wymiany, póki co znów postawiłbym na białe Eneloopy 1900 mAh.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: ZASILANIE: baterie, akumulatorki, ładowanie

Postprzez roro » Pt, 12 sie 2022 18:00

Ostatnie akumulatory Sanyo eneloop mają już około 10 lat, tak jak wspomniałem, Sanyo zostało przejęte przez Panasonica 13 lat temu.
Sanyo stosowało 2000 mAh w nazwie, jako typ akumulatora, Panasonic dla tego samego akumulatora stosuje 1900 mAh, wskazując minimalną pojemność.

Po tak długim czasie użytkowania akumulatory nie nadają się do zasilania odbiornika.
Mam jeszcze akumulatory z logo Sanyo, używam je do zasilania myszki komputerowej, po naładowaniu "starczają" na tydzień. 
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: ZASILANIE: baterie, akumulatorki, ładowanie

Postprzez Marko » So, 13 sie 2022 16:02

roro napisał(a):Po tak długim czasie użytkowania akumulatory nie nadają się do zasilania odbiornika.
Mam jeszcze akumulatory z logo Sanyo, używam je do zasilania myszki komputerowej, po naładowaniu "starczają" na tydzień. 

Z czego to wynika? Ja wciąż używam jednego akumlatorka Sanyo, drugiego Panasonic w eTrexie 30x przez 12 godzin i nadal mam zapas na około 1-2 godziny. Z tym, że ładuję co ok. 1 raz na tydzień lub rzadziej, więc przypuszczalnie nie przekroczyłem liczby cykli ładowania deklarowanej przez producenta, która dla akumlatorków "eneloop" 1900 mAh wynosi 2100 cykli ładowania.
Tu jest podstawowa różnica w trwałości - dla czarnych akumlatorków "eneloop pro" 2450 mAh Panasonic podaje do 500 cykli ładowania.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: ZASILANIE: baterie, akumulatorki, ładowanie

Postprzez roro » So, 13 sie 2022 19:05

Marko napisał(a):Z czego to wynika? Ja wciąż używam jednego akumlatorka Sanyo, drugiego Panasonic w eTrexie 30x przez 12 godzin i nadal mam zapas na około 1-2 godziny.

Może moje akumulatory są starsze niż Twoje, trafiłem kiedyś na wpis z 2010 r, w którym napisałeś, że w tym czasie preferowałeś stosowanie baterii alkalicznych.
Akumulatory Sanyo eneloop był na rynku jeszcze kilka lat po przejęciu przez Panasonica.

Jeżeli chodzi o starsze akumulatory eneloop, producent deklarował, że po 5 latach użytkowania akumulator utrzyma pojemność w granicach 65%.

Akumulatory używane prze ze mnie utraciły tzw. "prąd rozruchowy" - symptomem było nieuruchamianie się aparatu, przy uruchomieniu aparatu następuje
zwiększony pobór prądu,  po wyłączeniu aparatu odbiornik działał, ogólny czas pracy odbiornika nie odbiegał od normy.
Akumulator bez problemu może zasilać urządzenia o niskim poborze prądu przez dłuższy czas, ale nie jest w stanie wygenerować dużego prądu. 
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Poprzednia strona

Powrót do Hardware i firmware

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości