Fenix3 - problem z prędkością maksymalną + wymiana na nowy

O elektronice i wewnętrznym oprogramowaniu naszych Garminów. Chipsety, anteny zewnętrzne, baterie, karty pamięci, naprawy. Także o nieoficjalnych firmware, przeróbkach sprzętowych i innych rodzajach tuningu.

Moderator: PouchX

Fenix3 - problem z prędkością maksymalną + wymiana na nowy

Postprzez pablopl » Pn, 14 sie 2017 16:02

Drodzy, temat długi i zawiły, dlatego zacznę od ogółu do szczegółu - szukam osób, które mają tak jak ja, problem z skokami prędkości maksymalnej w fenixie3 (lub innych modelach),

Mianowicie co jakiś czas pojawiają się u mnie TYLKO przy rozpoczynaniu (bądź wznawianiu wcześniej zatrzymanej aktywności przez "wznów później) skoki prędkości różnego rzędu - od 20km/h po 300km/h. Skok ten występuje tylko w 0:00 czasie trwania aktywności, po czym wraca do normalności.
Nigdzie na forach polskich i zagranicznych nie potrafiłem znaleźć czy ktoś już miał taki problem i czym był spowodowany, więc uderzyłem bezpośrednio do producenta (kontakt mailowy z ludźmi z Anglii, po polsku).
W pierwszym rzucie firma Garmin zadawała mnóstwo pytań po czym został wymieniony zegarek na nowy (oczywiście nowy, czyli inny regenerowany, lecz w stanie idealnym więc nie ma tematu). Któraś aktywność z kolei i problem znów się pojawił. Wróciłem z tym do producenta, lecz tutaj zaczął podnosić się mój poziom irytacji. Znów sterta tych samych pytań na które już odpowiadałem innej osobie kontaktowej i kilka dni przerwy z każdym mailem.
Najbardziej niszcząca była odpowiedź: "Niestety biorac pod uwage ilosc zgloszen i priorytet nadany, szanse sa, ze nie bedziemy w stanie rozwiazac problemu w przeciagu paru dni lub tez nastepnych tygodni. Nie jestem w stanie podac Panu konkretnej daty kiedy problem bedzie rozwiazany, tym bardziej, ze jeszcze nie ustalilismy powodu.". Ilość zgłoszeń o której mowa to - dwa. Przy czym to drugie dopiero pojawiło się jakiś miesiąc temu i dotyczy fenixa 5.
Nie wytrzymując, dzwonię tym razem już na polską infolinię w której Pan, aby ruszyć coś w temacie bez wahania wymienia mi zegarek na trzeci - może po prostu miałem takiego pecha i trafiałem na wadliwe modele? No ale niestety. Przyszedł trzeci który w pierwszym dniu wygenerował problem skoku prędkości, więc nie tracąc czasu naskrobałem maila z informacją, po czym w temat włącza się kolejna (nowa, trzecia) osoba która sugeruje mi ustawienie opcji (wyłączenie ultratrac i włączenie glonass) które żeby było śmieszniej, właśnie były ustawione w momencie generowania problemu!
Jest to moja ostatnia szansa dla biura obsługi zanim nie uruchomię rzecznika praw konsumenta, ponieważ temat wije się już od dobrego pół roku i żadnych konkretów.
Moja hipoteza na temat ilości zgłoszeń jest następująca: wielu ludzi gów... obchodzi prędkość maksymalna w przeciwieństwie do mnie - jestem bardzo ciekaw z jaką prędkością jeżdżę na rowerze, szczególnie po górach, w związku z czym nawet jeśli wyskoczy im prędkość maksymalna rzędu 200km/h, nie przejmują się tym i żyją dalej nie zgłaszając problemu. Ja zaś ponadto wychodzę z założenia, że jeśli wybuliłem na zegarek prawie 2k PLN, to ma on działać tak jak zapewnia producent.

A teraz do konkretów - sugeruję, a także będę bardzo wdzięczny osobom, które również mają ten problem o zgłoszenie go jako REKLAMACJĘ Garminowi. Dlaczego? Oczywiście nie musicie robić nic bezinteresownie :) Wyjdźcie z takiego samego założenia co ja - macie zegarek który jest już używany jakiś czas, jest porysowany, podniszczony, więc dlaczego by nie wymienić go na nowy? Zgłaszając reklamację macie duże prawdopodobieństwo otrzymania nowego zegarka. Pamiętajcie aby oczywiście wysłać link do przykładowych aktywności z problemem.

Także jeśli któryś z forumowiczów również ma ten problem, proszę o informację - pomóżmy Garminowi rozwiązać problem, ponieważ sam moim jednym zgłoszeniem widzę, że za dużo nie wskóram.
pablopl
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn, 14 sie 2017 15:37

Re: Fenix3 - problem z prędkością maksymalną + wymiana na nowy

Postprzez Zachu » Pn, 14 sie 2017 18:27

Przepraszam ale nie dało sie tego przeczytać.
Problem ze skokiem prędkości to normalka przy odczycie GPS. Dokup czujnik prędkości do odczytu z koła.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8717
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fenix3 - problem z prędkością maksymalną + wymiana na nowy

Postprzez pablopl » Pn, 14 sie 2017 18:45

Właśnie o takim podejściu do tematu piszę: "to normalne, dokup sobie to i to". Problemy nie są zgłaszane na bieżąco producentom, ponieważ konsumenci coraz częściej nie egzekwują tego za co tak naprawdę zapłacili.
Niedokładności związane z sygnałem GPS są dla mnie zrozumiałe i prędkość zawsze będzie miała jakąś tolerancję, ale nie mówimy tu o różnicach kilku km/h tylko kilkuset.
Dziwny skok prędkości generuje się tylko w 0:00 czasu trwania:
Obrazek
Obrazek

Cała reszta trwania aktywności odbywa się bez najmniejszego problemu i zakłóceń.
Wydaje mi się banalne, ale również to dodam - zegarek wskazuje że sygnał GPS jest gotowy do działania.
pablopl
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn, 14 sie 2017 15:37

Re: Fenix3 - problem z prędkością maksymalną + wymiana na nowy

Postprzez Zachu » Pn, 14 sie 2017 19:47

Chyba nie masz pojęcia o czym piszesz.
Forum ma 10 lat i możesz tu wszystkie doświadczenia użytkowników przeczytać i znaleźć.
To normalne przy sygnale GPS tak samo jak normalne że gęsty las tłumi sygnał telefonu czy nawigacji. Nie masz zasięgu i masz mniejszą prędkość. To frajerstwo gości na infolinii że Ci wymieniają zegarek.
viewtopic.php?f=6&t=5980&p=6069#p6069
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8717
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fenix3 - problem z prędkością maksymalną + wymiana na nowy

Postprzez pablopl » Pn, 14 sie 2017 21:39

Niezwykle się cieszę, że forum ma 10 lat i właśnie dlatego tutaj piszę. Ja ze swojego pierwszego Etrexa korzystałem już ponad 10 lat temu także nie zakładaj że rozmawiasz z kimś kto nie ma bladego pojęcia na temat czego pisze.
To że nazywasz frajerstwem zdrową sytuację na zasadzie dostawca-klient i wymaganie od dostawcy pełnowartościowego produktu to już Twoja sprawa i w to brnąć nie będę.

Wracając do tematu,
Gdybyś miał rację, Garmin już na dzień dobry odstawiłby mnie z kwitkiem - jestem tego w pełni świadomy. Natomiast problem jest zaskakujący nawet dla samego Garmina który nie potrafi takiego zachowania prędkości w jakikolwiek sposób wyjaśnić (mają za mało danych, w związku z czym zachęcam do zgłaszania aktywności z takim problemem).
Korzystałem z wielu odbiorników GPS, w tym ponad 500 aktywności na endomondo z użyciem przeróżnych telefonów komórkowych i owszem, zdarzały się problemy które Ty przytaczasz (słaby sygnał w trakcie korzystania w związku z zabudowaniami, lasem, słabą baterią, etc), ale nigdy nie pojawił się dokładnie taki problem.

Skok prędkości pojawia się w 0:00 i trwa jedną sekundę, przy informacji na tarczy zegarka że GPS jest gotowy, na otwartej przestrzeni, bez zachmurzenia... Jeśli jest to wina słabego sygnału, zegarek w żadnym wypadku nie powinien zgłaszać że jest gotów.
Oczywiście wykonałem wiele różnych testów samemu szukając przyczyny. M.in. na ekranie głównym monitoruję aktualną prędkość przed rozpoczęciem aktywności, która waha się w granicy 0,1-0,5km/h, następnie wciskam start, prędkość szybuje do 200km/h po czym natychmiastowo wraca do 0,1-0,5km/h i już jest OK.

Dwa, z zegarka korzystam od ponad roku, a problem pojawił się pierwszy raz w marcu tego roku, także jeśli ja mam się wypowiedzieć to stawiałbym na winę oprogramowania które weszło z którąś z kolejnych aktualizacji. Nawet jeśli nie, rozwiązanie problemu od strony programowej jest niezwykle banalne - wystarczy dołożyć w oprogramowaniu warunek: jeśli prędkość w pierwszej sekundzie jest X razy większa od średniej z kolejnych 5 sekund, usuń pierwszą sekundę aktywności. Ale to nie ja pracuję dla Garmina i nie ja dostaję wypłatę ich developera za poświęcony/stracony czas, także zgłaszając problem oczekuję jego rozwiązania - czy to będzie nowy zegarek, czy aktualizacja oprogramowania, nie dbam o to.

Temat utworzyłem aby uświadomić ludzi o istnieniu problemu oraz aby pomóc sobie samemu podniesieniem priorytetu rozwiązania problemu po stronie Garmina. Jeśli choćby jedna osoba więcej zgłosi się do producenta - super, odniosłem sukces. Jeśli nie, trudno, przynajmniej próbowałem.
pablopl
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn, 14 sie 2017 15:37

Re: Fenix3 - problem z prędkością maksymalną + wymiana na nowy

Postprzez roro » Pn, 14 sie 2017 22:54

Jeżeli jesteś przekonany, że przy wcześniejszym Fv poczas włączania aktywności nie występowały skoki prędkości
możesz cofnąć Fv ( uaktulnić wstecznie). Inny sposób, to wczytać aktywność do programu Base Camp
I usunąć " strzały" sygnału Gps, średnia prędkość aktywności będzie bardziej zbliżona do średniej prędkości realnej.
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Fenix3 - problem z prędkością maksymalną + wymiana na nowy

Postprzez pablopl » Wt, 15 sie 2017 5:38

Zgadzam się, mogę tak robić i rzeczywiście do pewnego czasu zaraz po uruchomieniu aktywności sprawdzałem prędkość maksymalną - jeśli była dziwna, wyłączałem i uruchamiałem raz jeszcze.
Jeśli chodzi zaś o firmware są to moje przypuszczenia. W wolnej chwili zrobię downgrade i przetestuję czy dzieje się coś nie tak.
pablopl
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn, 14 sie 2017 15:37

Re: Fenix3 - problem z prędkością maksymalną + wymiana na nowy

Postprzez Zachu » Wt, 15 sie 2017 7:29

pablopl napisał(a):Niezwykle się cieszę, że forum ma 10 lat i właśnie dlatego tutaj piszę. Ja ze swojego pierwszego Etrexa korzystałem już ponad 10 lat temu także nie zakładaj że rozmawiasz z kimś kto nie ma bladego pojęcia na temat czego pisze.
To że nazywasz frajerstwem zdrową sytuację na zasadzie dostawca-klient i wymaganie od dostawcy pełnowartościowego produktu to już Twoja sprawa i w to brnąć nie będę.

Pisać sobie oczywiście możesz, dla siebie.
viewtopic.php?p=198999#p198999
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8717
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fenix3 - problem z prędkością maksymalną + wymiana na nowy

Postprzez sdsyc » Wt, 15 sie 2017 10:04

Podobnie epix i profil wysokości
https://forums.garmin.com/forum/on-the- ... post970442 i kolejne. Standard.... Propozycja wymiany na inny egzemplarz...
Choć w ostatniej odpowiedzi Garmina jest prośba o zgłoszenie od innych użytkowników
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3363
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Fenix3 - problem z prędkością maksymalną + wymiana na nowy

Postprzez pablopl » Śr, 24 paź 2018 17:32

Cześć,
Odgrzebuję temat. Pomimo hejtu powyżej znalazło się rozwiązanie problemu (fakt, znalazłem je kilka miesięcy temu, ale dopiero teraz jestem pewny że to była przyczyna):
Skoki prędkości podczas korzystania z fenixa3 (oraz 5) są spowodowane załączonymi opcjami "prędkość 3d" oraz "dystans 3d"!
Dlatego, że głównie uprawiam sporty grawitacyjne, logiczne było aby opcje były załączone. Także ani mi, ani supportowi Garmina nie przyszło do głowy, że problem może leżeć w tym miejscu, tym bardziej że zegarek kilkukrotnie został odesłany i analizowany przez producenta.

Wg manuala:
Ustawienie prędkości 3D i odległości pozwala obliczyć prędkość lub odległość na podstawie zarówno zmian w wysokości, jak i ruchu w poziomie. Jest ono przydatne podczas takich aktywności, jak zjazd na nartach, wspinaczka, nawigacja, piesza wędrówka, bieg czy jazda na rowerze.


Natomiast po wyłączeniu opcji nie odnotowałem jakiegokolwiek (negatywnego) wpływu spadku/wzrostu terenu na prędkość, lub odległość, a co więcej - zażegnałem problem.
pablopl
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn, 14 sie 2017 15:37


Powrót do Hardware i firmware

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości

cron