Dakota 20 - komputer nie widzi i brak aktualizacji.

O elektronice i wewnętrznym oprogramowaniu naszych Garminów. Chipsety, anteny zewnętrzne, baterie, karty pamięci, naprawy. Także o nieoficjalnych firmware, przeróbkach sprzętowych i innych rodzajach tuningu.

Moderator: PouchX

Dakota 20 - komputer nie widzi i brak aktualizacji.

Postprzez bpjl » Pn, 25 mar 2019 9:38

Cześć.

Piszę w sprawie Dakoty 20 która dziś rano zrobiła mi dowcip i postanowiła ulec awarii. Po podłączeniu do komputera system wyrzucił info o problemach z dyskiem. Pozwoliłem mu aby go sprawdził i naprawił napotkane błędy. I tu się zaczęło :cry:

Puki Dakota była podłączona to wyglądało wszystko normalnie. Jednak po odłączeniu od komputera odpaliła się po angielsku - to już było podejrzane. Wyłączyłem i próbowałem uruchomić ponownie, bez rezultatu. Po wyciągnięciu i ponownym włożeniu baterii włącza się ale jak wyłączę to znów nie rusza.

Podłączenie do komputera nic nie daje. Po przytrzymaniu przycisku POWER i podłączeniu pojawia się po jakimś czasie jako dysk przenośny , PUSTY DYSK PRZENOŚNY!! Wymiotło całą zawartość pamięci Dakoty. Ponowne uruchomienie (z problemami o czym powyżej) nie tworzy na nowo domyślnej struktury katalogów i plików w pamięci.

Chciałem przeflashować firmware na nowo ale WebUpdater nie widzi urządzenia. Próbowałem wrzucić plik GUPDATE.GCD bezpośrednio na pamięć jak i do folderu Garmin - niestety. Dakota startuje nie uruchamiając aktualizatora.

Proszę o sugestie jak mogę przywrócić babcię Dakotę do normalnego życia.
bpjl

Re: Garmin Dakota - Aktualizacja oprogramowania

Postprzez bpjl » Pn, 25 mar 2019 21:37

Czy ktoś dysponuj jeszcze plikami potrzebnymi do tego zabiegu - viewtopic.php?p=150041#p150041 ??
bpjl

Garmin Dakota 20 - proszę o parametry partycji.

Postprzez bpjl » Wt, 26 mar 2019 14:27

Cześć,

Czy posiadacze Dakoty 20 mogą sprawdzić parametry formatu pamięci wewnętrznej urządzenia?

Proponuję zrobić to tak: Podłączyć Garmina do kompa, a następnie START-->Uruchom (WIN+R) i komenda
Kod: Zaznacz cały
diskpart

W tym oknie najpierw polecenie wyświetlające listę dysków logicznych w naszym komputerze:
list volume

Na wyświetlonej liście lokalizujemy dysk będący pamięcią GPSa i wybieramy go:
select volume <numer dysku>

Przykładowo dla Volume 2 piszemy select volume 2

A teraz to już tylko poprosić o potrzebną informację:
filesystems

Interesują mnie pozycje "Type" i "Allocation unit size".

Oczywiście posiadacze innych nawigacji Garmina również mogą pisać co u nich wyszło.
bpjl

Re: Garmin Dakota 20 - proszę o parametry partycji.

Postprzez Zachu » Wt, 26 mar 2019 16:10

Po co chcesz formatować?

PouchX napisał(a):2. Formatowanie Nuvi jest... nazwę to wprost.. totalnie głupie !!!
To tak jakbyśmy zrobili FORMAT C: i oczekiwali, że nasz PC uruchomi sie w lepszej kondycji :)

viewtopic.php?f=14&t=5494

To musisz zastosować.
viewtopic.php?f=14&t=11014

Nie wiem po co to wszystko9 żeby cofać zamiast najnowszego ale to już może zostać Twoją tajemnicą.
Nuvi & DriveAssist & Colorado & fenix
Obrazek
Zachu
Radny

Postprzez bpjl » Wt, 26 mar 2019 18:45

Nie wiem czy nie lepiej przenieść tą rozmowę do tematu od którego cała historia się zaczęła - viewtopic.php?f=14&t=18392 Ale o tym niech zdecyduje administracja.

Zachu napisał(a):To musisz zastosować.
viewtopic.php?f=14&t=11014

Zastosowałem się do tego poradnika i oto wyniki:
    01. Flash your device with the patched firmware - Dakota pojawia się w komputerze jako dysk przenośny. Struktura plików jest i wszystko wygląda OK zatem...
    02. ... ten krok pomijam
    03. “Safely” disconnect your device from the PC. - oczywiście
    04. Flash your device with the original firmware (see below for more details), and see if it boots normally. - mój garmin uruchamia się normalnie ale zachowuje już mniej dobrze: po pierwsze komputer go nie widzi, po drugie dakota nie widzi plików językowych (mimo że widzi "english" to w ustawieniu language widnieje "missing"), nie da się zmienić profilu. Nie wiem jak z wyszukiwaniem satelit i innymi działaniami terenowymi.

Nie widzi też żadnego wrzuconego GPXa. Tak jakby urządzenie nie widziało swojej wewnętrznej pamięci. To by wyjaśniało niemożność wczytania profili i języków. O tyle o ile GPXy i mapy można ładować na kartę SD o tyle urządzenie nie załaduje z niej żadnych innych plików. Nie wiem jak z zapisem punktów, ścieżek, logów geocache i innych przydatnych rzeczy.

Zatem teoretycznie Dakota działa ale praktycznie jej użyteczność jest mocno ograniczona.
bpjl

Postprzez h007 » Wt, 26 mar 2019 23:34

bpjl napisał(a):Interesują mnie pozycje "Type" i "Allocation unit size".

DISKPART> filesystems

Current File System

Type                 : FAT
  Allocation Unit Size : 32K
  Flags : 00000000

Dane z Dakoty 20. Daj znać jeśli czegoś będziesz potrzebował.

Z ciekawości. Masz oficjalny firmware czy po tuningu?
Dakota 20, UMP-pcPL, PL_TOPO | Nuvi 2545LMT
Forerunner 110
h007
Bywalec

Re: Dakota 20 - komputer nie widzi i brak aktualizacji.

Postprzez bpjl » Śr, 27 mar 2019 6:21

Dzięki za odpowiedzi i pomoc ale problemem okazała się wewnętrzna pamięć Dakoty. Szukając w sieci znalazłem rozwiązanie które u mnie uratowało urządzenie przed zostaniem przyciskiem do papieru :)

OK, Okazało się to prostsze niż myślałem. Zatem dla potomności:

Jeśli sformatujesz sobie pamięć w nawigacji Garmin i urządzenie przestanie ją widzieć (czego objawami mogą być: brak możliwości wczytania profili oraz języków, brak możliwości zapisu punktów i śladów, itp..) możesz spróbować poniższego poradnika:

01. Uruchom jakąś dystrybucję Linux'a (może być livecd, zainstalowana na innym kompie, wirtualna maszyna, obojętnie. Ja miałem livecd w wirtualnej maszynie :P).
    02. Jeśli po podłączeniu Garmina do komputera on też nie widzi pamięci wewnętrznej podłącz go ponownie w trybie preboot (poszukaj w sieci jak w niego wejść w twoim urządzeniu).
    03. W Linux'ie uruchom terminal i wydaj komendę
    lsblk
    aby wyświetlić listę dysków i partycji. Z niej dowiedziałem się że pamięć mojej Dakoty to "sdb".
    04. Czas na zerowanie tej pamięci. Wpisz komendę
    dd if=/dev/zero of=/dev/sdX*
    Gdzie sdX* to oznaczenie twojej pamięci odczytane wcześniej. Wduś enter i jeśli nie pojawi się błąd ani , tak naprawdę, nic to znaczy że rozpoczął się proces nadpisywania dysku zerami. Może to potrwać czasem nawet kilkanaście godzin, w zależności od wielości pamięci do wyczyszczenia.
    05. Gdy skończy się zerowanie zobaczysz podsumowanie. Wtedy odepnij Garmina od komputera i wróć do Windowsa. Ponownie podepnij urządzenie w trybie preboot. Gdy pojawi się jego pamięć w postaci partycji RAW sformatuj ją do FAT32 (domyślna jednostka alokacji). Odepnij Garmina i uruchom co spowoduje że on sam utworzy sobie strukturę katalogów w pamięci.
    06. Podepnij go jeszcze raz do komputera (już normalnie). Dysk powinien być widoczny dla Windowsa. Możesz wgrać już pliki języków, profile itd.. a oprogramowanie Garmina nie powinno mieć już problemu z odczytem i zapisem tej pamięci.
bpjl

Powrót do Hardware i firmware