Karta pamięci - maksymalne rozmiary

O elektronice i wewnętrznym oprogramowaniu naszych Garminów. Chipsety, anteny zewnętrzne, baterie, karty pamięci, naprawy. Także o nieoficjalnych firmware, przeróbkach sprzętowych i innych rodzajach tuningu.

Moderator: PouchX

Karta pamięci - maksymalne rozmiary

Postprzez popej » Pt, 11 sty 2008 1:23

Witam,

trochę ostatnio przyglądałem się rozmiarom pamięci, spróbuję podsumować spostrzeżenia ;-)

Karty SD i microSD do 2GB są formatowane w systemie plikowym FAT16. Maksymalny rozmiar pliku dla FAT16 wynosi 2GB.

Karty SDHC mają rozmiary od 4GB w górę. Zawierają system plikowy FAT32. Maksymalny rozmiar pliku wynosi 4GB. To jest granica, której nie da się przeskoczyć bez zmiany systemu plikowego. Karty SDHC nie są wprost kompatybilne z SD, urządzenie musi obsługiwać standard SDHC, żeby czytać takie karty.

Istnieją karty SD 4GB. To nie jest przewidywane przez standard SD ale wiele urządzeń sobie z tym radzi. Może to być dobre rozwiązanie dla urządzeń, które nie obsługują standardu SDHC. Nie mam takiej karty, nie wiem, czy działa w odbiornikach Garmina.

Karty flash zwykle mają nieco mniejszą pojemność niż to sugeruje nominał, wynika to z zajęcia części pamięci na obsługę uszkodzonych sektorów i algorytmy równomiernego zużycia komórek pamięci (wear leveling).

Mapsource produkuje mapy do 4GB. Chyba powinno to działać poprawnie od wersji 6.11.6.

Nuvi 200 obsługuje mapy do 4GB i działa z kartami SHDC. Czasami przy podmianie mapy zgłasza jednorazowo brak pamięci ale przypuszczam, że to jakiś wewnętrzny sygnał, z którym nuvi sobie radzi, bo dalszych konsekwencji nie widać. Edycja: nowszy nuvi 2x5 obsluguje mapy tylko do 2GB, karty SDHC działają.

GPSMAP 60CSx obsługuje mapy do 2GB i działa z kartami SHDC. Przypuszczam, że przy zamianie karty z 2GB na 4GB można zwiększyć maksymalny rozmiar mapy o jakieś 100MB, tzn. zrobić mapę nieco większą niż faktyczny rozmiar karty 2GB. Edycja: od firmware 3.90 60CSx i podobne (76/Cx/CSx) obsługują mapy 4GB.

Do testów używałem karty Kingston SDHC Class 4 i karty microSDHC Sandisk Class 2. Każda kosztowała nieco ponad 100zł. Polecam SanDiska, w komplecie jest czytnik, na którym karta osiąga prędkość zapisu rzędu 14MB/sek. Kingston działa zgodnie ze swoją klasą i zapisuje jakieś 5MB/sek.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez GPS Maniak » Pt, 11 sty 2008 8:42

Może przy okazji warto byłoby wspomnieć o tym, że limitem dla Garmina jest nie tylko rodzaj karty, czy rozmiar pliku z mapami, ale także ilość arkuszy, które siedzą w pliku gmapsupp.img.

Co gorsze ani MapSource nie protestuje podczas wysyłki nadlimitowej ilości arkuszy ani też sam odbiornik nie informuje o tym :cry:

Uważny użytkownik np. 60CSX, który "przedobrzył" z ilością arkuszy może zauważyć czasami, że po zmianie zestawu map, pasek ładowania pojawiający się wraz z napisem: "Ładuję mapy" może nie dojść do końca i już po przykładowo 70% proces ładowania zostaje zakończony. Niestety - jak wskazują moje obserwacje oznacza to, że informacja o pozostałych 30% arkuszy nie została wczytana do pamięci odbiornika, a co za tym idzie odbiornik nie widzi tych arkuszy, pomimo ze są w pliku gmapsupp.img :!:

Może w przypadku produktów NT nie ma to żadnego znaczenia, gdyż 60CSX może obsłużyć bodajże 2025 arkuszy. Niemniej warto o tym pamiętać. Zwlaszcza, gdyby ktoś wpadł na pomysł żeby wgrać na kartę całego BCHA 9,5 (ponad 7 tys arkuszy!)

UWAGA: Dla wszystkch tych, którzy uwielbiają wielkie karty, ważna informacja: http://www.garniak.pl/viewtopic.php?p=36827#36827 dop. GPS Maniak 06-07-2008
Ostatnio edytowano N, 06 lip 2008 9:40 przez GPS Maniak, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez popej » Pt, 11 sty 2008 14:56

Słuszna uwaga. Zastanawiam się tylko, jak sprawdzić tę liczbę ;-)

Przy próbie czytana za dużej mapy, 60CSx zachowuje się podobnie. Dałem mu mapę 2.4GB to doczytał do 81% i skończył. Potem nie było widać żadnej mapy, bo nie odczytał bloku z opisami, który był na samym końcu.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: mapa, karta - maksymalne rozmiary

Postprzez wanmic1 » N, 24 lut 2008 0:20

popej napisał(a):Karty SDHC nie są wprost kompatybilne z SD, urządzenie musi obsługiwać standard SDHC, żeby czytać takie karty.

I w związku z tym mam pytanie: czy nuvi 300 obsłuży kartę SDHC 4 GB?
Gdzieś czytałem że jak gniazdo jest przeznaczone do odczytu kart SD to nie czyta kart SDHC...Zaznaczam, że chcę na niej przechowywać mapy a nie zdjęcia i mp3...

Tu znalazłem taką propozycję: http://www.fotopolis.pl/index.php?n=4607
I kolejne pytanie: czy ten czytnik jest niezbędny do używania karty przez Garmina???
Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Pozdrawiam, Michał
Garmin nuvi 30 + GPMapa (ostatnia) + City Navigator Europe NT 2014.20 + kilka innych :)
wanmic1
Bywalec
 
Posty: 481
Dołączył(a): N, 20 sty 2008 15:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: mapa, karta - maksymalne rozmiary

Postprzez TxF » Pn, 25 lut 2008 8:50

Czytnik służy do tego, aby komputer mógł się do karty dobrać - możesz mieć ten, możesz mieć inny, byleby ze slotem SD. Możesz go w ogóle nie mieć, byleby ktoś nagrał Ci mapę/mapy na kartę.
TxF, nuvi 765/DriveSmart 55
TxF
Bywalec
 
Posty: 161
Dołączył(a): Śr, 06 lut 2008 7:23

Postprzez popej » Pn, 25 lut 2008 11:04

IMHO akurat nadszedł dobry czas na taką dyskusję. Chodzi mi o to, że standard SDHC wypiera SD. A z tego wynikają różne problemy, jak np. to czy nuvi 300 obsługuje SDHC. Przypuszczam, że tak, ale pewności nie mam. Ponadto trzeba uważać z czytnikami USB, większość niestety nie obsługuje SDHC.

Co do pytania, czy takie pojemności są potrzebne, dla mnie odpowiedź jest prosta - tak. Mam zasadę, że jeżeli kupuję kartę flash, to wybieram rozmiar, dla którego cena za jednostkę pamięci jest najmniejsza. A na dzisiaj to chyba będzie 4GB SDHC. Do tego kupuję kartę do uniwersalnego zastosowania. Czasami będzie siedzieć w nuvi, czasami w aparacie, telefonie albo pendrive. I dlatego chcę, żeby czas użytecznego życia tej karty był możliwie długi, więc szukam dużych pojemności.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez YachtMen » Wt, 11 mar 2008 18:06

Co do pytania, czy takie pojemności są potrzebne, dla mnie odpowiedź jest prosta - tak.
Dla mnie nie, bo karty sd sa delikatne i wole Compakt Flash bo w aparacie cyfrowym który na okrągo uzywam SD zbyt szybko wysiadają. A aplikacja transferu po kablu jest wolna i uciążliwa, za pomocą CF mogę 100 000 razy wyjąc karte i ma to sens gdyż zacze CF jest standartem przemysowym. Wasnie pare dni temu straciem dane na SD zwyczajnie zalatwil sterownik falsha ladunek elektrostatyczny, objaw PC chcial formatowac 2G karte zajeta w 80% -tach danymi :( tylko zostao mi wylutowac flasha i odzyskac dane w adapterze i programatorze ELNEC.
popej napisał(a): Mam zasadę, że jeżeli kupuję kartę flash, to wybieram rozmiar, dla którego cena za jednostkę pamięci jest najmniejsza.

to jest oczywiste ale tu mam ja pytanie- czy nikt na garmina csx jeszcze nie napisal bootloadera do partycjonowania kart i startu z boot menu?
Takie rozwiazanie umozliwilo by dzielic dyski xxxx GB na partyceje 16bit po 2GB tak jak sie robilo na PCetach pod w95 i wiekszych niz 2GB dyskach.
Wasnie zamierzam wsadzic do swojego libretto ct70 zamiast hdd CF 16GB i zapewne bedzie smigal szybciej na adapterku i potestuje jak to sie sprawdzi.

Karty CF, sa uzywane w sterownikach przemyslowych co najmniej od 10 lat i wtyka sie je przez adapter pod ata/ide slot.

popej napisał(a):Czasami będzie siedzieć w nuvi, czasami w aparacie, telefonie albo pendrive. I dlatego chcę, żeby czas użytecznego życia tej karty był możliwie długi, więc szukam dużych pojemności

tu optymizm :) z Ciebie tryska!! zmieniam nosniki danych od 1979 roku,
a zaczynalem od dyskietek 10.5 '' cala o pjemności 128kb i klania się grupa TA-TU z piosenka: Nas nie dogoniet ;)
Pozdrawiam
Ostatnio edytowano Pn, 03 cze 2013 12:05 przez Mariusz65, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Poprawiono BBCode w cytacie.
Po cholerę Polakowi morze skoro sieje i orze ;)
YachtMen
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Wt, 11 mar 2008 16:43
Lokalizacja: STARGARD

Postprzez popej » Wt, 11 mar 2008 18:53

Witam,

Nie wiem ile kupiłeś tych 128MB. Tak na oko zamiast 8 sztuk można wziąć jedną 2GB, nagrać wszystkie mapy i mieć spokój ;-)

Stary dylemat, lepiej kilka małych kart czy jedna duża. Znam takie dyskusje np. z pl.rec.foto.cyfrowa. Mój wybór to jedna duża albo kilka ... dużych ;-)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez Bas » Wt, 11 mar 2008 19:23

popej napisał(a):lepiej kilka małych kart czy jedna duża. Znam takie dyskusje np. z pl.rec.foto.cyfrowa. Mój wybór to jedna duża albo kilka ... dużych ;-)


Bardzo dobrze spisuje sie dysk OTG w przypadku dluzszych wyjazdow...
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez tadeklodz » Cz, 20 mar 2008 11:45

gdy kupiłem 60CsX była dyskusja nad wielkością karty pamięci do tego "ustrojstwa" Przeważały opinie że max to 256 i taką kupiłem. Teraz TOPO 100 się rozrasta /dziękuję bardzo za mapę Łodzi i okolic/, podobnie GPmapa i CN. I niestety jestem zmuszony kupić większą kartę. Czy 1Gb wystarczy? Oczywiście z CN wgrywam Polskię i okolice tylko.
tadek
nuvi 3790T , nuwi 660 , 60 CSx. GPmapa ,CN 2011, edge 800
tadeklodz
Bywalec
 
Posty: 199
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 21:50
Lokalizacja: Łódź

Postprzez GPS Maniak » Cz, 20 mar 2008 12:22

krzychkul napisał(a):Ale nie ładowałem GpMapy ani CNE ...

W zasadzie do turystyki można byłoby wgrać jeszcze CNE. W ubiegłym roku kilka razy przydał mi się przy obliczaniach dystansu po bieszczadzkich szutrówkach. GPMapa ma natomiast niezłą bazę noclegową. Oczywiście można odfiltrować pensjonaty, hoteliki i zrobić z tego własną mapkę, ale z czystego lenistwa wgrywam całą GPMapę do outdoorowca.

W sumie mój zestaw do turystyki:
- Topo_Pl_100
- CNE PL+CZ+SK
- GPMapa
- Topo Slovakia v.2
- Czech Topo v. 1.2
- Mapa bazowa DEM z Colorado (to cholerstwo "waży")
- Karpaty (z MapCenter)
Jak widać zestaw na południową Polskę wystarczający z nawiązką.
Łącznie to 526 MB.
Zaletą tego zestawu jest to, że nie muszę myśleć co mam w odbiorniku i jadąc w ten czy inny region naszych gór - sprzęt wrzucam do plecaka i już :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez popej » Cz, 20 mar 2008 13:02

W takim razie prostszy rachunek:
    UMP - 55M (i rośnie :-) )
    Topo PL - 98M
    Warstwice PL - 89M
    World DEM - 87M
    World Base - 32M
Razem jakieś 360M. A pewnie można sobie jeszcze poszukać innych ciekawych i darmowych map.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez Solos » Cz, 20 mar 2008 13:53

GPS Maniak napisał(a):Może przy okazji warto byłoby wspomnieć o tym, że limitem dla Garmina jest nie tylko rodzaj karty, czy rozmiar pliku z mapami, ale także ilość arkuszy, które siedzą w pliku gmapsupp.img.

Co gorsze ani MapSource nie protestuje podczas wysyłki nadlimitowej ilości arkuszy ani też sam odbiornik nie informuje o tym :cry:


A jaki jeste ten limit arkuszy? I czy jest on inny dla poszczegolnych modeli Nuvich?
Avatar użytkownika
Solos
Bywalec
 
Posty: 118
Dołączył(a): Pt, 07 mar 2008 13:42
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez popej » Cz, 20 mar 2008 14:02

60CSx ma granicę około 2000 mapek (może 2025). Nuvi chyba więcej, a prznajmniej nie zauważyłem takich problemów. Ale to dość trudno sprawdzić :-)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez rafalo » Cz, 17 kwi 2008 4:56

Czytając ten wątek właśnie rozwiązał mi się dylemat: jaką pojemność kupić. Myślę że 1GB to będzie dość.
Ale dalej nie wiem jakie mają być prędkości zapisu i odczytu.
Czy do poprawnego funkcjonowania etrex legend HCX wystarczą standardowe karty o prędkości zapisu 1,5 MB/s ?
Czy taka może być :
http://www.komputronik.pl/Pamiec_Flash/ ... ,id,32100/

Pozdr.
Avatar użytkownika
rafalo
Początkujący
 
Posty: 41
Dołączył(a): Śr, 16 kwi 2008 13:19
Lokalizacja: Olesno

Następna strona

Powrót do Hardware i firmware

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości