Karta pamięci - maksymalne rozmiary

O elektronice i wewnętrznym oprogramowaniu naszych Garminów. Chipsety, anteny zewnętrzne, baterie, karty pamięci, naprawy. Także o nieoficjalnych firmware, przeróbkach sprzętowych i innych rodzajach tuningu.

Moderator: PouchX

Re: Karta pamięci - maksymalne rozmiary

Postprzez GPS Maniak » Pn, 03 lut 2014 11:17

Dzięki z info.

Kontynuując wątek: Co do samej karty - Oregon 550 - OK. Natomiast jeżeli chodzi o odbiorniki bez "fotopstrykałki", wydaje się, że wystarczająco duża będzie karta 32GB, a wynika to z tego że odbiornik posiada ograniczenia w ilości map ("płytek IMG") jakie może obsłużyć. Co prawda nie czytałem nigdzie o ograniczeniach związanych z JNXami, ale zauważyłem u siebie, że przy większej ilości plików JNX (wydaje się, że granicą może być 128 plików), co niektóre zaczynają w tajemniczy sposób znikać z listy, więc i tu chyba nie bardzo można iść "na całość".

Dodam, że w przypadku samych map - poza czynnością kopiowania plików na kartę - szybkość karty chyba nie ma większego wpływu na pracę odbiornika.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Karta pamięci - maksymalne rozmiary

Postprzez GPS Maniak » Pn, 03 lut 2014 11:46

Nawiązując jeszcze do ograniczeń w ilości płytek. Warto to kontrolować - np. JDM-em, bo odbiornik nie informuje o przekroczeniu limitu, więc łatwo o niespodziankę jak na screenie niżej, gdzie Topo Deutchland urywa się ni stąd ni z owąd :(

Ilość płytek: 1086+3088>4000.

! Załącznik 1.jpg
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Karta pamięci - maksymalne rozmiary

Postprzez polskup » Śr, 05 lut 2014 0:10

Pomysł zainstalowania DUŻEJ karty zrodził sie w momencie, kiedy okazało się, że "zestaw marzeń", czyli:
Cała Polska 10k, 2 m/px (~20GB)
Cała Polska GMaps16 (~12GB)
Kompilacja Messtischblaetter z terenu ob. Polski (~10GB)
Kompilacja WIG-100 z ob. Polski (~3 GB)
itd. nie wejdą, mimo eksperymentów z kompresja JPGów w JNXach, na 32-kę.

"Fotopstrykałka" w Oregonie 550 jest tak przydatna jak wykałaczka w scyzoryku :) .


Co do ilości kafelków - Nie zrealizowałem jeszcze wszystkich kompilacji map wspomnianych wyżej, ale mając połowę Polski PL-10k (w plikach 1 st LAT x 1 st LON @ 200-500 MB), drugą w 25K podobnym podziale, wszystkie M25 i WIG-100 (oba zestawy po sensownej stronie granicy czytelności), GMaps16 (w 11 plikach po ok 1,1 GB) i mnóstwo drobnicy turystycznej (3GB JNX), czyli napchaną pod korek 32-kę, nie zaobserowowałem żadnych magicznych zjawisk związanych z plikami i ich widocznością.

Zainteresowało mnie to narzędzie: JDM.
Niestety nie podaje ilości kafli w JNXach, jedynie wielkość pliku, a to żadna rewelacja. No i mozna go sobie skasować.
Za to jest informacja o ilości segmentów mapy. U mnie to 455+486. Mam wiec rezerwę.

Badania trwają. Nie omieszkam podzielić się wynikami.
polskup
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Pn, 03 lut 2014 10:19

Re: Karta pamięci - maksymalne rozmiary

Postprzez GPS Maniak » Śr, 05 lut 2014 0:31

polskup napisał(a):Zainteresowało mnie to narzędzie: JDM.
Niestety nie podaje ilości kafli w JNXach, jedynie wielkość pliku,

Sądzę, że tu ilość kafelków może nie mieć znaczenia. Podejrzewałbym prędzej że ograniczenia - jeżeli występują - są związane z ilością plików, bądź z ilością wykorzystanych ID, zwłaszcza że u mnie dominuje to co nazwałeś "drobnicą turystyczną", więc każda mapka to w zasadzie odrębny plik, nowe ID i nowa pozycja na liście map.

Jak wspomniałem wyżej, przytrafiło mi się coś takiego że po wgraniu kilku nowych mapek, z listy coś mi zginęło. Przeglądałem listę wielokrotnie i mapki ani widu ani słychu, pomimo że plik siedział na karcie. Po wyrzuceniu kilku JNXów, ten którego szukałem nagle się objawił na liście, więc zakładam że coś jednak jest na rzeczy. Jakieś ograniczenia są.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Karta pamięci - maksymalne rozmiary

Postprzez polskup » Śr, 05 lut 2014 8:08

Zestawom map pokrywających cały kraj nadaję ID z przedziału 80-89. Niestety, nie jest to możliwe bezpośrednio w GlobalMapperze, trzeba zaangażować dodatkowo jnxCustomizer. A jak już go odpalam, to zmieniam dodatkowo granicę widoczności Levelu0 z defaultowego i niekonfigurowalnego w GM (v.14) 800 m na 1.2 km. Doswiadczalnie sprawdziłem, że kolejny przedział (2 km) juz nieznośnie muli odbiornik, natomiast takie spojrzenie na rastra, wbrew pozorom, dużo daje w turystyce (ale to juz off-topic).

Zauważyłem też, co mnie zdziwiło, że pliki map są grupowane "do włączania" nie za pomocą ID, a po nazwie grupy. Nadałem przypadkiem błędny numer, a sierotka mimo ogłupienia trzymała się z koleżankami.

jnxCustomizer podaje ilośc kafelków w JNXie. Jak oszacowałem, mam ich więc około miliona w urządzeniu, nic nie znika. Dogrywam nowe pliki, dochodzenie trwa.
polskup
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Pn, 03 lut 2014 10:19

Nuvi 750 a karta SD

Postprzez yaris » Wt, 18 mar 2014 10:21

Posiadam Garmina nuvi 750 obecnie posiadam kartę SD 4GB(3.8GB) a obecnie mapy zajmują 3.1GB
I teraz pytanie. Czy Nuvi 750 współpracuje z 8GB karta SD ?
Jak ci mapa nie pomoże to cię Garmin wspomoże.
Obrazek
Avatar użytkownika
yaris
Bywalec
 
Posty: 133
Dołączył(a): N, 20 sty 2008 1:21
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Nuvi 750 a karta SD

Postprzez meridian » Wt, 18 mar 2014 10:29

Tak. W tej chwili prawie wszystkie odbiorniki obsługują karty SD FAT 32 ( do 32 GB).
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Nuvi 750 a karta SD

Postprzez yaris » Wt, 18 mar 2014 11:21

Poważnie ? ale nuvi750 ma już 7lat
Podobno (prawie)najnowszy premium garmin 3597 obsługuje tylko 8Gb z 16GB ma problem
Ale skoro tak mówisz to widocznie tak jest ale chyba pewny nie jesteś ?
Jak ci mapa nie pomoże to cię Garmin wspomoże.
Obrazek
Avatar użytkownika
yaris
Bywalec
 
Posty: 133
Dołączył(a): N, 20 sty 2008 1:21
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Nuvi 750 a karta SD

Postprzez Mariusz65 » Wt, 18 mar 2014 11:54

Może jeszcze zależeć jakie masz FW.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Nuvi 750 a karta SD

Postprzez meridian » Wt, 18 mar 2014 11:58

yaris napisał(a):Poważnie ? ale nuvi750 ma już 7lat

Starsze odbiorniki w aktualizacji Fv otrzymują możliwość obsługi kart SD ( FAT 32)
Twoja karta SD 4 GB na pewno jest sformatowana w strukturze FAT 32, (można to sprawdzić).
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Karta pamięci - maksymalne rozmiary

Postprzez Pienislaw » Wt, 20 maja 2014 17:15

Właśnie próbuję zainstalować kartę pamięci 64GB (SanDisk Extreme Plus ) do Monterra i żadne z powyższych pomysłów nie dają rady. Formatowanie w Fat32 też nic nie daje i jak by się nie sformatowało i wsadziło do Monterra to po włączeniu informuje, że Karta jest uszkodzona i trzeba ją sformatować, jak się zatwierdzi by to zrobił to pojawia się informacja, że karta jest odłączana i taka informacja pozostaje bez zmiany na ekranie. Czy ktoś może wie co zrobić lub rozwiązał ten problem ?
Pienislaw
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): Pn, 06 gru 2010 12:31

Re: Karta pamięci - maksymalne rozmiary

Postprzez meridian » Wt, 20 maja 2014 17:19

Według mojej wiedzy, to odbiorniki Garmina nie obsługują kart powyżej 32 GB.
W specyfikacji Monterry nie jest podane czy obsługuje exFat, ale spróbuj sformatować na exFat.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Karta pamięci - maksymalne rozmiary

Postprzez Pienislaw » Wt, 20 maja 2014 17:45

Uff udało się i ładnie działa. Doczytałem na innych forach zagranicznych. Dziwne ale formatowanie FAT32 pomimo, że je robiłem też nie pomagało i dopiero takie formatowanie tym programem pomogło. Przy formatowaniu FAT32 ustawiłem allokację tak jak program się ustawił na 32768 , choć nie wiem czy to miało znaczenie, i działa poprawnie. Program FAT32 - http://traxter-online.net/fat32-format- ... kow-fat32/
Pienislaw
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): Pn, 06 gru 2010 12:31

Re: Karta pamięci - maksymalne rozmiary

Postprzez meridian » Wt, 20 maja 2014 17:53

Po formatowaniu na Fat 32 tym programem http://www.mediafire.com/download/9omxj ... 2format.7z podobno karta jest widoczna w Monterrze.

Pienislaw napisał(a):Uff udało się i ładnie działa.

Tak z ciekawości zapytam, jaka jest wielość karty po sformatowaniu. ( 32 GB ? )
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Karta pamięci - maksymalne rozmiary

Postprzez Martinezz187 » Cz, 21 maja 2015 2:24

Panowie jak czytam jką wiedzę macie albo mieliście w 2008r to teraz pewnie tak samo tylko lepiej bo w odniesieniu do nowszych modeli. więc krótko jeśli można, pytanie:

dane wejściowe: GARMIN Nuvi 660 FM 2GB pamięci wewnętrznej
.
czy odczyta mapę nagraną na karcie SDHC 16 GB

... odczytuje z niej i odywarza pliki w formacie MP3

serdecznie proszę o wiedzę

Pozdrawiam,

Martinezz

popej napisał(a):Witam,

trochę ostatnio przyglądałem się rozmiarom pamięci, spróbuję podsumować spostrzeżenia ;-)

Karty SD i microSD do 2GB są formatowane w systemie plikowym FAT16. Maksymalny rozmiar pliku dla FAT16 wynosi 2GB.

Karty SDHC mają rozmiary od 4GB w górę. Zawierają system plikowy FAT32. Maksymalny rozmiar pliku wynosi 4GB. To jest granica, której nie da się przeskoczyć bez zmiany systemu plikowego. Karty SDHC nie są wprost kompatybilne z SD, urządzenie musi obsługiwać standard SDHC, żeby czytać takie karty.

Istnieją karty SD 4GB. To nie jest przewidywane przez standard SD ale wiele urządzeń sobie z tym radzi. Może to być dobre rozwiązanie dla urządzeń, które nie obsługują standardu SDHC. Nie mam takiej karty, nie wiem, czy działa w odbiornikach Garmina.

Karty flash zwykle mają nieco mniejszą pojemność niż to sugeruje nominał, wynika to z zajęcia części pamięci na obsługę uszkodzonych sektorów i algorytmy równomiernego zużycia komórek pamięci (wear leveling).

Mapsource produkuje mapy do 4GB. Chyba powinno to działać poprawnie od wersji 6.11.6.

Nuvi 200 obsługuje mapy do 4GB i działa z kartami SHDC. Czasami przy podmianie mapy zgłasza jednorazowo brak pamięci ale przypuszczam, że to jakiś wewnętrzny sygnał, z którym nuvi sobie radzi, bo dalszych konsekwencji nie widać. Edycja: nowszy nuvi 2x5 obsluguje mapy tylko do 2GB, karty SDHC działają.

GPSMAP 60CSx obsługuje mapy do 2GB i działa z kartami SHDC. Przypuszczam, że przy zamianie karty z 2GB na 4GB można zwiększyć maksymalny rozmiar mapy o jakieś 100MB, tzn. zrobić mapę nieco większą niż faktyczny rozmiar karty 2GB. Edycja: od firmware 3.90 60CSx i podobne (76/Cx/CSx) obsługują mapy 4GB.

Do testów używałem karty Kingston SDHC Class 4 i karty microSDHC Sandisk Class 2. Każda kosztowała nieco ponad 100zł. Polecam SanDiska, w komplecie jest czytnik, na którym karta osiąga prędkość zapisu rzędu 14MB/sek. Kingston działa zgodnie ze swoją klasą i zapisuje jakieś 5MB/sek.
Martinezz187
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hardware i firmware

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości