Folia ochronna - Czy warto?

O elektronice i wewnętrznym oprogramowaniu naszych Garminów. Chipsety, anteny zewnętrzne, baterie, karty pamięci, naprawy. Także o nieoficjalnych firmware, przeróbkach sprzętowych i innych rodzajach tuningu.

Moderator: PouchX

Folia ochronna - Czy warto?

Postprzez amado » Pt, 20 lis 2009 0:01

Witam
Na wstępie chciałbym przeprosić, o ile to nie temat na to forum.
Nareszcie przyszedł upragniony dzień i zakupiłem Oregona 300. Ponieważ wcześniej korzystałem z PDA i na ekranie miałem folijkę ochronną, z której notabene byłem bardzo zadowolony. Zastanawiam się dlatego czy nie zastosować takiej również do Oregona. Nietety do PDA uwałem foli Brando , ale do garmina chyba jeszcze nie zrobili :-)
Na allegro znalazłem kilka ( dokładnie chyba 3) rodzaje foli ochronnych na ekrany, przeznaczonych do Oregona.
Niestety nie znam żadnej z tych "marek", a wiem że kiepską folią to można sobie co najwyżej pogorszyć a nie polepszyć. No i z ewentualnym zdjęciem jej później może być problem, jeżeli zostawi nam klej na ekranie. Na ebayu również można znaleźć jakieś "super" ochronne folie dla Oregona.
Może któryś z kolegów ma już jakieś doświadczenie w tej materii i zechciał by się nim podzielić... ? czy warto zainwestować w którąś z nich No bo to zawsze w terenie bezpieczniej, jak nam się ubrudzone w błocie łapsko do wyświetlacza dotknie , lub jak się ustawicznie coś na nim robi :-)

Pozdrawiam
A
amado
Początkujący
 
Posty: 90
Dołączył(a): Pn, 09 lis 2009 20:59

Re: Folia ochronna - Oregon - Czy warto ?

Postprzez zarys » Pt, 20 lis 2009 9:52

Folię założyć na ekran zawsze warto. Oczywiście jakość ma tu wyjątkowe znaczenie szczególnie, że nie powinna pogarszać obrazu w sposób zauważalny. Też korzystałem z folii Brando z pełnym zadowoleniem. Na 760 miałem naklejoną folię z klejem (wg sprzedawcy miała podnosić kontrast) naprawdę zaś każde dotknięcie zostawiało na niej ślady paluchów. Dawały się co prawda usunąć ale było to denerwujące. Tym nie mniej według mnie stosowanie folii jest celowe zdecydowanie chroni ekran przed porysowaniem zwłaszcza, że GPS często przebywa wśród innych gratów.
Pozdrawiam
Ryszard
GPSmap60CSx,COLO 400C,Nuvi 1490T+nuLifeTime Europe,
GPmapa2009v3,CSAv5 i inne UMP,y, ostatnio NAVI COMAND NTG4 z mapami NaviSat, komórka LG GT540 z GPS.
zarys
Bywalec
 
Posty: 376
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 18:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ

Re: Folia ochronna - Oregon - Czy warto ?

Postprzez bar7ek » Pt, 20 lis 2009 17:24

Folie warto, zwłaszcza na ekrany dotykowe. Jeden raz stwierdziłem, że folia jest mi nie potrzebna i zrobiłem sobie na środku oregona rysę na 1 cm. Bez folii używanie go byłoby denerwujące z powodu rysy i kupiłem folie ClearTouch™ Crystal firmy boxwave (docięte idealnie do modelu).
Większość tych folii z allegro można sobie darować. Kupiłem taką na nuvi - niby ta z lepszych nie klejowych ale była beznadziejna i zamieniłem na boxwave.
Reasumując to kup folie typu boxwave, brando ale żadnych miękkich i żadnych z klejem lub montowanych na wodę. Oczywiście na ekrany dotykowe bo na 76cs miałem jakąś klejoną najtańszą i była bardzo dobra.
GPSmap 76CS, Nuvi 760, Oregon 400t EU.
Avatar użytkownika
bar7ek
Nowy
 
Posty: 9
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 10:01
Lokalizacja: Wwa

Re: Folia ochronna - Oregon - Czy warto ?

Postprzez amado » So, 21 lis 2009 20:06

Ostatnio edytowano N, 22 lis 2009 20:12 przez amado, łącznie edytowano 1 raz
amado
Początkujący
 
Posty: 90
Dołączył(a): Pn, 09 lis 2009 20:59

Re: Folia ochronna - Oregon - Czy warto ?

Postprzez bar7ek » N, 22 lis 2009 13:54

Pierwszy link się nie wyświetla ale wygląda, że to to samo co w drugim.
Ta folia z drugiego linku wygląda na ok (o ile można to ocenić ze zdjęć) - 3M robi raczej dobre produkty - jeśli ta folia jest sztywna to będzie ok.

Folia z 3 linku raczej będzie słaba bo jest "gumiasta" w strukturze i palcem się po tym słabo przesuwa.

A jeśli chodzi o boxwave i brando to przysyłają do Polski w kopercie zwykłym listem. Brando nie ma na wymiar więc trzeba kupić większą i docinać ale ze względu na zaokrąglone rogi bym sobie darował. Albo boxwave albo przetestuj tą 3M z allegro.

Folia NIE powinna być tak jak pisałem "gumowa" w dotyku. Musi być śliska i sztywna (ewentualnie lekko chropowata jak brando antyodbiciowa). Taką gumiastą założyłem kiedyś na nuvi i po tygodniu wyrzuciłem i założyłem boxwave.
GPSmap 76CS, Nuvi 760, Oregon 400t EU.
Avatar użytkownika
bar7ek
Nowy
 
Posty: 9
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 10:01
Lokalizacja: Wwa

Re: Folia ochronna - Oregon - Czy warto ?

Postprzez amado » N, 22 lis 2009 20:20

Już poprawiłem pierwszy link. Te dwie pierwsze folie różnią się od siebie. Jedna to chyba Antyreflex a druga jest zdaje się błyszcząca.
Swoją drogą czyżby ich nikt nie używał, bo brak opinii w temacie. Mam na myśli te 3M.
amado
Początkujący
 
Posty: 90
Dołączył(a): Pn, 09 lis 2009 20:59

Folia invisibleshield

Postprzez amado » Cz, 26 lis 2009 10:54

Witam

Gdzieś na necie znalazłem coś takiego :
http://www.zagg.com/invisibleshield/gar ... hields.php
Czy ktoś zna/używa / tę folię ? i mógłby coś na jej temat powiedzieć ?
po tym co widać na znajdującym się tam filmie to jest to chyba "panzerfolia" ale film to tylko film :-(

Pozdro
A
amado
Początkujący
 
Posty: 90
Dołączył(a): Pn, 09 lis 2009 20:59

Re: Folia ochronna - Oregon - Czy warto ?

Postprzez amado » Śr, 02 gru 2009 15:35

Zero odzewu... :-( trochę przykre
amado
Początkujący
 
Posty: 90
Dołączył(a): Pn, 09 lis 2009 20:59

Re: Folia ochronna - Oregon - Czy warto ?

Postprzez chopin67 » Śr, 02 gru 2009 15:42

zakupiłem na allegro folię ochronna Brando( 4.3 ") do nuvi765.jeżeli wyjadę w teren to zobaczę jak się ona zachowuje "w praniu"; na już jestem zmuszony siedzieć w domu(jestem jeszcze na zwolnieniu do połowy grudnia);
pozdrawiam chopin67
Nuvi 765T v.Taivan GPMapa 2009.3 + CNE NT 2010.3 + UMP pcPL; TomTom GO750; AsusA 636N + Automapa
Avatar użytkownika
chopin67
Bywalec
 
Posty: 322
Dołączył(a): So, 18 paź 2008 11:54
Lokalizacja: Szczecin

Re: Folia ochronna - Oregon - Czy warto ?

Postprzez amado » Śr, 02 gru 2009 15:48

Brando jest OK, tyle że nie ma puki co dedykowanego produktu dla Oregona.
amado
Początkujący
 
Posty: 90
Dołączył(a): Pn, 09 lis 2009 20:59

Re: Folia ochronna - Oregon - Czy warto ?

Postprzez kwieto » Śr, 02 gru 2009 19:58

Co do invisible shield, to zdanie mam mieszane:

1. "pełna" folia na palmtop (ekran + obudowa) - do dziś spisuje się świetnie, trzyma się, nie rysuje, cacy.
2. folia na ekran do telefonu komórkowego - po jakimś czasie zaczęła się odklejać na brzegach, zaczął się w te miejsca dostawać brud, gdy zaczęło to wyglądać zupełnie brzydko, folię zerwałem
3. folia na ekran do Colorado - jedną (samoróbkę, wyciętą z tego co mi zostało z oklejania palmtopa) uszkodziłem pamięcią flash (zawadziła kantem i pięknie uszkodziła folię na odcinku paru cm). Drugą, kupioną pod wymiar, zostawiłem wraz z odbiornikiem w serwisie (wymiana na nowy, bez folii, niestety). Trzecia została uszkodzona podczas pałętania się z odbiornikiem po skałach (odbiornik w kieszeni, ale kiedy przyszorowałem spodniami po skałach (przyznaję, że dość mocno), folia w paru miejscach też się porysowała). Trzyma się co prawda, jednak w dalszej perspektywie będzie do wymiany. Myślę jednak, że tym razem kupię coś tańszego, byle folijkę na Allegro. Za szybko je trzeba wymieniać, niestety ;")
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Folia ochronna - Oregon - Czy warto ?

Postprzez amado » Śr, 02 gru 2009 20:38

Co do folijki to tak myślę jednak że jakość jest ważna.
w tym poście :http://www.garniak.pl/viewtopic.php?f=14&t=7183#p82555 parę linijek wcześniej pokazałem Panzerfolie...przynajmniej na filmie.
To co wiem na pewno...ważne w przypadku ekranów dotykowych to jakość foli, z uwagi na jej czułość oraz przejrzystość. No i sprawa kleju :-).
Jak kupi się badziewie, to potem trzeba cały ten klej zrywać bo nie odchodzi razem z folią.

Pozdrawiam
A
amado
Początkujący
 
Posty: 90
Dołączył(a): Pn, 09 lis 2009 20:59

Re: Folia ochronna - Oregon - Czy warto ?

Postprzez kwieto » Cz, 03 gru 2009 7:23

amado napisał(a):w tym poście :http://www.garniak.pl/viewtopic.php?f=14&t=7183#p82555 parę linijek wcześniej pokazałem Panzerfolie...przynajmniej na filmie.


Właśnie tych folii dotyczą moje uwagi powyżej...
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Folia ochronna - Oregon - Czy warto ?

Postprzez amado » Pt, 04 gru 2009 11:03

OK, teraz rozumiem o czym kolega pisał :-)
Swoją drogą ciekawe jak sprawdzają się te folie 3M.
Jedna jest to wielowarstwowa folia, z powłoką anty refleksyjną. Ciekawe jaki daje efekt jedna warstwa anty refleksyjna na drugiej ( mam tu na myśli te która jest zamontowana standardowo razem z wyświetlaczem). Bi wydaje mi się że zastosowanie tej foli "błyszczącej 3M" to jednak owocowało by odpiciami światła w terenie.... ? przez co teoretycznie pogorszy się czytelność wyświetlacza.

pozdrawiam
A
amado
Początkujący
 
Posty: 90
Dołączył(a): Pn, 09 lis 2009 20:59

Re: Folia ochronna - Oregon - Czy warto ?

Postprzez witek_64 » Pt, 28 maja 2010 11:50

Wracam do tematu z pytaniem, jak w temacie wątku. Czy ktoś używa folii ochronnej w Oregonie?
Najbardziej sensowne z aktualnie dostępnych, dedykowanych dla Oregona wydają się folie 3M Vikuiti.
Są dwie wersje: gładka i antyrefleksyjna. Z tego, co można przeczytać, to wersja antyrefleksyjna pogarsza jakość obrazu, przez wprowadzenie ziarnistości.
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tym względzie?
Pozdrawiam,
Witek

Garmin: Legend B&W, Oregon 450
Samochód: NavRoad + AutoMapa
Komórka_GPS: HTC Touch Pro
Avatar użytkownika
witek_64
Nowy
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pt, 12 cze 2009 11:46

Następna strona

Powrót do Hardware i firmware

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości