Przygotowanie firmware do plików . jnx spoza GarminBirdsE

O elektronice i wewnętrznym oprogramowaniu naszych Garminów. Chipsety, anteny zewnętrzne, baterie, karty pamięci, naprawy. Także o nieoficjalnych firmware, przeróbkach sprzętowych i innych rodzajach tuningu.

Moderator: PouchX

Re: Przygotowanie firmware do plików . jnx spoza GarminBirdsE

Postprzez asandrzej » Pt, 25 mar 2011 0:18

Nie zwracałem na to uwagi, myślę, że mapc2mapcne v 444 zrobi poprawne pliki, więc można utworzyć nowe.
Tego jeszcze nie sprawdzałem.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Przygotowanie firmware do plików . jnx spoza GarminBirdsE

Postprzez GPS Maniak » Pt, 25 mar 2011 0:27

Nie wiem czy mapc2mapcnet pomoże. Ja generowałem testowe Pogórze Przemyskie wersją 4.46 i moim zdaniem te obrazki też są zdecydowanie za jasne i to pomimo tego, że włączyłem je w trybie "Normalny" (w 62 jest programowe rozjaśnianie: normalny/jasny/jasniejszy).
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Przygotowanie firmware do plików . jnx spoza GarminBirdsE

Postprzez asandrzej » Pt, 25 mar 2011 0:55

GPS Maniak napisał(a):włączyłem je w trybie "Normalny" (w 62 jest programowe rozjaśnianie: normalny/jasny/jasniejszy).


To funkcja BirdsEye ma ją chyba każdy odbiornik po, zainstalowaniu tej aplikacji.
mapc2mapcnet ma wbudowana korektę jasności, może warto z tej funkcji skorzystać.

andrzej

Po próbnym sprawdzeniu w urządzeniu, efekt korekty następnych arkuszy można podejrzeć funkcją View.
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Przygotowanie firmware do plików . jnx spoza GarminBirdsE

Postprzez GPS Maniak » Pt, 25 mar 2011 1:51

Przyciemnić, wykontrastować czy w ogóle poprawić grafikę można na wiele sposobów, ale problem który zgłosił Marko ma jakby inne podłoże. Ponieważ w ciągu doby kilka razy zmieniałem FW pomiędzy 2.80 i 2.93 zauważyłem, że "Nowe" JNX, czyli te zawierające MapID wyglądają inaczej w starym FW niż w nowym. W starym FW są właśnie zdecydowanie bardziej jaskrawe i pstrokate niż w czasach, gdy były w starym formacie. Oczywiście nie można wykluczyć tego, że w pośpiechu pomyliłem coś przy tych włączeniach: "normalny", "jasny", a może odbiornik ignoruje te polecania? Nie wiem, ale wydaje mi się, że zarówno Tatry jak też WIG-ówki po przerobieniu na nowy format faktycznie - jak zauważył Marko - są jakoś wyjątkowo pstrokate, ale ..... tylko na starym FW (2.80). Te same mapy na FW 2.93 wyglądają tak jak stare mapy na FW 2.80.

Odnoszę też wrażenie że nowe mapki wolniej się odświeżają, ale to może też być spowodowane tym, że użyłem jnxmerge i trochę scaliłem pliki.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Przygotowanie firmware do plików . jnx spoza GarminBirdsE

Postprzez asandrzej » Pt, 25 mar 2011 1:57

Tak. Można poprwić programem graficznym, ale w mapc2mapcnet możemy
skorygować jasność prawie on-line, bez ingerencji w plik źródłowy.
Co jet plusem, zakładając następne zmiany.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Przygotowanie firmware do plików . jnx spoza GarminBirdsE

Postprzez GPS Maniak » Pt, 25 mar 2011 2:14

Minusem zaś jest to, że program przy tych operacjach przymula (przynajmniej u mnie) i poza zmianą jasności na nic więcej - póki co - nie pozwala, a problem nie dotyczy tylko samej jasności ale też tej "pstrokacizny". Pamiętasz? W styczniu sam narzekałeś że obrazki w Garminie są jakieś takie mdłe. Autor mapc2mapc zapewne Ciebie posłuchał, ale nieopatrznie wychylił wahadełako za bardzo w drugą stronę.

Oczywiście każdy zrobi jak zechce. Ja podczas przygotowywania Tatr i WIG-ówek wypracowałem pewną metodę, która daje w moim odczuciu dobre efekty wizualne, zatem nie zamierzam jej zmieniać.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Przygotowanie firmware do plików . jnx spoza GarminBirdsE

Postprzez Marko » Pt, 25 mar 2011 5:47

asandrzej napisał(a):Tak. Można poprwić programem graficznym, ale w mapc2mapcnet możemy...

Co w takim wypadku radzisz w stosunku do mobat2jnx?

EDIT
asandrzej napisał(a):Po potraktowaniu plików .jnx programem JnxFixer i JnxProductIdChanger w Colorado v. 3.60 mod. można
przełączać w tryb demonstracyjni i odwrotnie.

Dziwna sprawa. Po wczytaniu (z karty) tylko jednego pliku new.jnx (skonwertowanego jw.) i, następnie, przed kolejnym uruchomieniem, wkopiowaniu na kartę pozostałych - starych plików JNX (z jednoczesnym usunięciem nowego, zbyt jasnego, pliku new.jnx), odbiornik również nie wyłącza się (zapewne chodzi o pamięć wcześniejszych wpisów w pamięci).
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6229
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Przygotowanie firmware do plików . jnx spoza GarminBirdsE

Postprzez asandrzej » Pt, 25 mar 2011 9:19

GPS Maniak napisał(a):…poza zmianą jasności na nic więcej - póki co - nie pozwala, a problem nie dotyczy tylko samej jasności ale też tej "pstrokacizny". Pamiętasz? W styczniu sam narzekałeś że obrazki w Garminie są jakieś takie mdłe. Autor mapc2mapc zapewne Ciebie posłuchał,… .


Ok., jeżeli obraz wymaga większych zmian to, korekta jasności może nie dać pożądanego efektu,
szkoda, że kolejne wersje programu zmieniają kolorystykę obrazu,
to dodatkowa robota i konieczność przechowywania plików źródłowych.

andrzej

Marko napisał(a):Co w takim wypadku radzisz w stosunku do mobat2jnx?


Przecież wiesz, co można doradzić, albo nic, albo zakup wersji rejestrowanej.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Przygotowanie firmware do plików . jnx spoza GarminBirdsE

Postprzez Marko » Pt, 25 mar 2011 9:46

Przy kolejnym uruchomieniu z tylko jednym nowym plikiem JNX i pozostałymi starymi - Colorado w trybie DEMO wyłącza się.
@asandrzej
Co daje rejestracja mobat2jnx? (to program -uruchamiany z wiersza poleceń - do konwersji plików OSMtracker do JNX).
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6229
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Przygotowanie firmware do plików . jnx spoza GarminBirdsE

Postprzez asandrzej » Pt, 25 mar 2011 10:03

Marko napisał(a):Co daje rejestracja mobat2jnx? (to program -uruchamiany z wiersza poleceń - do konwersji plików OSMtracker do JNX).


Czemu mnie o to pytasz, :shock:
mam obydwie wersje, więc mogę korygować jasność stosując mapc2mapcnet,
tam gdzie to, jest możliwe.

andrzej

Dodane
Marko napisał(a):Przy kolejnym uruchomieniu z tylko jednym nowym plikiem JNX i pozostałymi starymi - Colorado w trybie DEMO wyłącza się.


U mnie tak nie jest, stary plik jnx mam w pamięci i nowe ( po przetworzeniu) na karcie, mogę przełączać.

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano So, 26 mar 2011 10:11 przez asandrzej, łącznie edytowano 1 raz
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Przygotowanie firmware do plików . jnx spoza GarminBirdsE

Postprzez GPS Maniak » So, 26 mar 2011 0:52

Nieco inna ilustracja problemu, który wczoraj zasygnalizował Marko. Przypomnę, że Marko wspomniał, iż pliki JNX "nowego formatu" w Colorado, w którym siedzi FW nie rozróżniający MapID JNXów (innego chyba dla Colorado póki co nie ma) są jaśniejsze od JNXów "starego" typu.

Moje screeny pokazują że w 62ST ta sama mapa - te same pliki na karcie, której nawet nie wyjmowałem z odbiornika wygląda faktycznie jaśniej po downgradzie FW z wersji 2.93 (rozróżniajacej MapID), do wersji 2.80 (nierozróżniającej).

1.jpg
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Przygotowanie firmware do plików . jnx spoza GarminBirdsE

Postprzez miecho » Cz, 31 mar 2011 0:01

W wersji 4_47 MAPC2MAPC pojawiły się dodatkowe opcje:
MAPC2MAPC.PNG
LeCH
Edge 1030 , Oregon 650, Forerunner 945
Avatar użytkownika
miecho
Garniak
 
Posty: 1014
Dołączył(a): Cz, 08 maja 2008 7:40
Lokalizacja: już nie Żory...

Re: Przygotowanie firmware do plików . jnx spoza GarminBirdsE

Postprzez asandrzej » Cz, 31 mar 2011 0:09

Jest też nowe narzędzie, wspomagające.

http://dl.dropbox.com/u/36140/JNXCustomizeENG.zip

Cunstomizer.JPG


andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Przygotowanie firmware do plików . jnx spoza GarminBirdsE

Postprzez GPS Maniak » Cz, 31 mar 2011 1:18

miecho napisał(a):W wersji 4_47 MAPC2MAPC pojawiły się dodatkowe opcje:

Będę musiał sprawdzić co z kolorystyką map. Czy też jest taka wściekła jak w 4_46?
Bo jeżeli tak, to pozostanę przy wersji 4_28 + robótki ręczne :D

A przy okazji - przygotowując na moją www (http://gpsmaniak.com/2010/download-jnx.htm) pliki z dołożonym nagłówkiem i MapID, dorobiłem "poglądówki" Tatr. Co prawda nie są tak dopracowane jak poglądówki WIG, ale są:

1.jpg
1.jpg (14.1 KiB) Przeglądane 11209 razy
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Przygotowanie firmware do plików . jnx spoza GarminBirdsE

Postprzez bibi » N, 01 maja 2011 20:23

Dzisiaj próbowałem spaczować firmware w wersji 2,95 Beta.
Niestety nie udało się. Poniżej informacja.

D:\Garmin\JNX\2.95 Beta>firmwarePatcher gupdate.gcd
JNX loader patcher v. 1.0 (2010-12-26)

Pattern not found.
If you are sure your firmware supports JNX files, please send it to a.whiter@yan
dex.ru

Press ENTER to exit
Dodam że plik gupdate.gcd pobrałem z Garmina po wstępnej fazie aktualizacji.
Co może być problemem ?
Pozdrawiam
GPSMap62ST + GMapa Topo 2009 + UMP, Nuvi 1200T + CNE + UMP
www.storat.pl
bibi
Początkujący
 
Posty: 58
Dołączył(a): Cz, 08 lip 2010 16:28
Lokalizacja: Rzeszów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hardware i firmware

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości