Dziękuję bardzo za poradę.
Pobrałem wszystkie źródła UMPpcPL, bo szybciej to trwało, niż uczenie się definiowania obszaru.
Całość to tylko 2,3GB
(chociaż licznik modemu pokazał 700MB).
Polska podzielona jest na 33 obszary, mniej więcej dawne województwa (czasami po 2 razem) – no może oprócz Tczewa.
Ponieważ GPX używam w Lotusie nie chciałem mieć za dużo kategorii, które by zamulały mapę. Dlatego pewne kategorie połączyłem (ale możne ich uzywać osobno):
Nazwy geograficzne (gory, przelęcz, skała, wodospad)
Odpoczynek (picnic, -wiaty,ławki, plaża, kąpielisko, czasami park)
Schronisko (zaznaczałem tylko w górach),
- tu pozwolę sobie na mała uwagę ad. tworzenia GPX w UMPpcPL:
W 2 miejscowościach (Karpacz, Szklarska Poręba) kategoria Schronisko jest strasznie zaśmiecona wszystkimi możliwymi adresami pensjonatów – na szczęście moda ta nie dotarła jeszcze np. do Zakopanego, czy Beskidów.Kościoły, kaplice, krzyże,Widoki (punkty widokowe, wieże jak miałem czas to niestety kominy i wieże ciśnień, na które nie można wejść kasowałem),
Jedzenie (kategorie: jedzenie, pizza, kebab, fastfood, bary, cukiernia)
Zwiedzanie (Atrakcje, zabytki, zamek, pałac, ratusz)
Pozostałe kategorie niezbyt mnie interesują (zwłaszcza jak jestem w terenie).
Potrwa to jeszcze jakieś 2 dni, potem zamieszczę je w sieci (jeśli nie ma przeciwwskazań),
Oczywiście z aktualizacją na 18-11-2012.
Program Marko83 pnt2gpx działa świetnie,
Szkoda tylko że nie ma opcji zaznaczania wszystkiego – można by wyeksportować wszystko i potem pousuwać niepotrzebne, Tak niestety trzeba mozolnie w każdym z tych 33 obszarów zaznaczać fajki.
I jeszcze jedna prośba; czy nie ma jakiegoś sposobu na analogiczne
wyodrębnienie szlaków turystycznych, by były one widoczne w Lotusie, jako oddzielna warstwa mapy?
- tak, jak jest to możliwe - jako osobny styl renderowania (UMP-szlaki) w OSMAND-zie?
I przy okazji na stronie
http://Osmand.cz można znaleźć kilka wzorów renderowania szlaków czeskich.
Niestety nie udało mi się stworzyć analogicznego
dla szlaków słowackich. (plik *.xml), bo nie wiem jak
w słowackim OSM czy też Freemap.sk są nazywane szlaki turystyczne (w Czechach jest do KCT, niestety stworzony przez analogię KST na Słowacji nie zadziałał)
Szukałem dość długo na Freemap.sk i nie udało mi się.
Czy ktoś może dysponuje widzą na ten temat?
Swoją drogą dziwię się tak małemu zainteresowaniu programem Marka83 (sądząc z ilości pobrań) pnt2gpx.
Przecież uzyskuje się w ten sposób możliwość pełnego przystosowanie (customizacji) mapy do własnych aktualnych potrzeb, np. inne kategorie zaznaczam na mapie, gdy jestem w mieście, a inne w terenie.
Nie ma przecież sensu zaznaczanie wszystkiego, bo wówczas mapa zamienia się w choinkę i jest kompletnie nieczytelna (i spowalnia się prace programu).
Świetna jest w Lotusie opcja zaznaczania np. tylko 100/200 najbliższych punktów.
Szkoda tylko że nie opcji takiej dla wszystkich jednocześnie kategorii – teraz zmieniając teren trzeba wchodzić w każdą kategorię osobno.
Pozdrawiam