plik gpx z nakreśloną trasą rowerowa
Co masz na mysli piszac trasa?
TrekBuddy traktuje zarejestrowany slad jak trase do nawigacji. Garmin z kolei potrafi z kluczowych punktow obliczyc trase miedzy nimi.
---------------------------------------
Docelowo chce aby aplikacja pracowała w ten sposób: Wgrywam na mapę UMP-pcPL plik gpx z nakreśloną trasą rowerowa ( nie tylko szosowe ale równiez dukty leśne) a następnie OSMAND prowadzi mnie komunikatami głosowymi ( jak w zwykłej nawigacji samochodowej)p
Sprawdzilem dzisiaj i tylko raz: aplikacja prowadzi po sladzie, rowniez wstecz.
Cechy:
- zanim dotrzemy do pierwszego punktu sladu (pierwszego w znaczeniu ze jest to punkt od ktorego chcemy zaczac) aplikacja w ogole nie prowadzi, a komunikaty ktore pokazuje na ekranie odnosza sie "chyba" do sytuacji jak bylibysmy juz w tym pierwszym punkcie
- jesli trzymamy sie sladu, to prowadzi komunikatami glosowymi
- jesli zboczymy troche ze sladu, to czesto naprowadza nas na droge blisko miejsca gdzie jest najblizszy punkt sladu (takie odnioslem wrazenie)
- jesli zboczymy bardzo (zupelnie odbijemy w bok), to aplikacja gniewa sie na nas i poza komunikatem zawroc... ASAP nie podaje zadnych wskazowek.
----------------------------------------------
Uwagi do OsmAnd:
- aplikacja obsluguje trasy zlozone z wielu punktow posrednich. Moze to tylko wrazenie, ale chyba lepiej radzi sobie gdy ma jeden cel, niz wiele punktow posrednich - czasami bardzo kombinuje, zeby dotrzec do punktu posredniego, a jesli jest to cel to prowadzi lepiej.
- w kalkulacji routingu zdecydowanie preferuje glowne drogi i potrafi kierowac dookola byle tylko glownymi drogami.
- w routingu nie lubi zakretow > 90 stopni i tez prowadzi dookola.
- czesto uzywam tutaj slow typu "chyba/mam wrazenie", a jest tak m.in. dlatego, ze w kolejnych probach OsmAnd przy starcie z tego samego miejsca i dotarciu do tego samego celu wymysla rozne trasy: niektore sa takie jak trzeba, inne od czapki.
- podoba mi sie, ze aplikacja szybko podejmuje decyzje o rekalkulacji
- punkty posrednie: dziwna sprawa, bo po wpisaniu kilku punktow potrafi czasami jeden z nich wyrzucic (a na mapie wyswietla), zeby wyprostowac sobie trase przejazdu, ale z drugiej strony jesli juz punkt posredni jest na trasie to uparcie kaze go zaliczyc, nawet jesli pojedziemy duzo dalej i jestesmy "ponownie" na wlasciwej (wytyczonej przez OsmAnd) trasie. Mozemy wylaczyc dany punkt/punkty z routingu, choc w czasie jazdy to raczej nerwowe zadanie.
Z map i atlasow generowanych przez MOBAC korzystam w TrekBuddy, ale w OsmAnd jeszcze sie tym nie bawilem.
Wnioski:
od jakiegos czasu nachodzi mnie pytanie - jak spisuje sie Navigon na Androida?
https://play.google.com/store/apps/deta ... F9ldTQwIl0.
Garmin GMXT spisuje sie bez porownania lepiej w komorce niz w OsmAnd. Mozliwe, ze z czasem poprawiona zostanie kalkulacja tras. Czasami jest idealnie i to jest mile, a czasami na tej samej drodze i tym samym celu - jakies magiczne pomysly. Na swoim podworku mozna sie usmiechnac, ale na obcym terenie to nie jest dobre.
Za to nigdy nie probowal wyprowadzic mnie w pole i choc czasami prowadzi dookola, to do celu trafia
EDIT:
proponuję połączyć wątki o OsmAnd...