UMP w plikach shp

O UMP-pcPL - darmowej mapie Polski. Jak instalować? Jak aktualizować? Jak rozbudowywać?

Moderatorzy: frasun, Artur, sdsyc, Alf/red/

UMP w plikach shp

Postprzez basiuunia » Cz, 24 maja 2012 17:59

Witam,
jestem w trakcie wykonywania jednego projektu,do którego potrzebuje pliku formatu shp, a dokładnie to sieć dróg dla Poznania. Zależy mi na tym by była dobra, ponieważ w projekcie będzie wykonywany routing, czyli wyszukiwanie trasy.

Próbowałam już z różnymi konwerterami, ale niestety jedyne co mi wyszło to mocno zgeneralizowane drogi dla miasta - tak na oko 10 najgłówniejszych. Czy istnieje w ogóle możliwość przekonwertowania lub jakkolwiek pozyskania plików w takim formacie zawierające informację o sieci dróg. Popularny serwis jak.dojade na nich m.in pracuję, więc uważam osobiście, że się da :) Tylko jeszcze nie bardzo wiem jak.
basiuunia
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz, 24 maja 2012 17:52

Re: UMP w plikach shp

Postprzez GPS Maniak » Cz, 24 maja 2012 18:53

basiuunia napisał(a):. Popularny serwis jak.dojade na nich m.in pracuję, więc uważam osobiście, że się da :)

Dać się na pewno da. Nie wiadomo jednak czy nie będziesz musiała sama napisać konwertera, który przeniesie Tobie wszystkie atrybuty w takiej postaci w jakiej potrzebujesz. Zanim jednak zaczniesz kombinować z konwersją zapoznaj się z licencją UMPa, by nie okazało się, że włożysz pracę w konwersję danych, a potem nie będziesz mogła ich wykorzystać.

Natomiast jeżeli chodzi o serwis "jak.dojade" zwróciłbym tylko uwagę, że to dane Emapy, która nie konwertuje ich z UMPa. Źródłowa baza Emapy to właśnie SHP.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: UMP w plikach shp

Postprzez popej » Cz, 24 maja 2012 18:59

Skonwertować to można w parę minut, np. przy pomocy MapEdit z img na mp a potem przy pomocy PText2shp na shp. Ale routingu z tego nie zrobisz, chyba że nie przeszkadza Ci ignorowanie kierunku ruchu czy zakazów skrętu. Jak chcesz mieć dokładniejsze dane, to musisz nad tym sama popracować.

poznan.png
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6879
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: UMP w plikach shp

Postprzez Miszka » Cz, 24 maja 2012 19:27

Wydaje mi się że najprościej będzie z formatu OSM XML.

Tu masz gotowy region poznański mapy UMP w formacie XMLa.
ftp://ftp.ump.waw.pl/gps/OsmAnd/UMP-PL-Poznan.osm.bz2

Dalej eksperymentuj z narzędziami typu osm2shp jest ich przynajmniej kilka.
Tu masz listę potencjalnych tooli.
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Shapefile

Michał
Michal
teraz Vista HCx ( UMP pcPL ) + Nuvi 765T Taiwan ( UMP pcPL, za granicą CNE2010.31, awaryjnie GPMapa 2010.3)
kiedyś Nuvi 200v2 ( UMP pcPL, CNE 2009 )
Miszka
Bywalec
 
Posty: 250
Dołączył(a): Pn, 28 kwi 2008 11:55
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: UMP w plikach shp

Postprzez Zachu » Cz, 24 maja 2012 20:27

GPS Maniak napisał(a):Natomiast jeżeli chodzi o serwis "jak.dojade" zwróciłbym tylko uwagę, że to dane Emapy, która nie konwertuje ich z UMPa. Źródłowa baza Emapy to właśnie SHP.

Musisz przebadać wzrok. Kliknij na miasto i przeczytaj uważnie pasek stanu ;)
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8723
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: UMP w plikach shp

Postprzez GPS Maniak » Cz, 24 maja 2012 21:00

Kto by tam wytężał wzrok wypatrując mini literek na pasku stanu? :wink: Na mapie jest wyraźnie logo Emapy i tyle :D

A tak nawiasem mówiąc - wiesz może co jest zaczerpnięte z UMPa? Bo jak na moje oko - siatka drogowa pochodzi z Emapy, a nie z UMPa ale przyznaję że dawno nie byłem u okulisty :wink: :D Podobnie jest chyba z obrysami budynków i punktową ich numeracją. Wg mnie to też Emapa.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: UMP w plikach shp

Postprzez popej » Cz, 24 maja 2012 21:07

Moim zdaniem nie da się prosto połączyć 2 map. Widać, że podstawa jest z Emapy, więc z UMP mogą być jakieś bezkonfliktowe dane, np. POI albo ręczne korekty, typu zamknięte/nowo otwarte odcinki.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6879
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: UMP w plikach shp

Postprzez basiuunia » Cz, 24 maja 2012 21:33

Dzięki wielkie za wiele podpowiedzi, mam co próbować i kombinować.

a co do jakdojade.pl i ump to na samym dole jest Mapy:Emapa,UMP :)
basiuunia
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz, 24 maja 2012 17:52

Re: UMP w plikach shp

Postprzez GPS Maniak » Pt, 25 maja 2012 9:27

No to zwracam honor UMP-owi :P
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: UMP w plikach shp

Postprzez m_k » Pt, 25 maja 2012 17:25

jakdojade.pl danych UMP używa chyba jedynie do wyznaczania tras pieszych (dojścia do przystanków). Jak się kliknie przy planowaniu przejazdu w 'więcej opcji' to tam jest 'Przejścia pieszo wzdłuż dróg' wraz z informacją, że "Funkcja wykorzystuje [...] UMP pcPL".
m_k
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył(a): Wt, 03 lut 2009 22:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: UMP w plikach shp

Postprzez TxF » Wt, 29 maja 2012 20:38

Miszka napisał(a):Dalej eksperymentuj z narzędziami typu osm2shp jest ich przynajmniej kilka.
Tu masz listę potencjalnych tooli.
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Shapefile

A jak już znajdziesz dobry sposób, daj znać. Jakiś konwerter UMP do shp pod Linuxem dałoby się może zapiąć z automatu, jeśli będzie zapotrzebowanie.
Pozdrawiam,
TxF, nuvi 765/DriveSmart 55
TxF
Bywalec
 
Posty: 161
Dołączył(a): Śr, 06 lut 2008 7:23

Re: UMP w plikach shp

Postprzez Alf/red/ » Cz, 07 cze 2012 9:05

m_k napisał(a):jakdojade.pl danych UMP używa chyba jedynie do wyznaczania tras pieszych (dojścia do przystanków).

Jakdojade używa:
- emapy do pokazywania mapy
- swoich danych (!) do wyznaczania/pokazywania tras przejazdów i położeń przystanków; i tu prztyczek: ani nie chcą się nimi podzielić, ani przyjąć UMPowych (czasem lepszych, bo oni miewają przystanki po drugiej stronie ulicy i autobus wężykuje itp. - ale tutaj powiem, że Transportoid z danymi "prosto od krowy" czyli z ZTM wypada jeszcze gorzej)
- i danych UMP dla wyznaczania przejść od/do pierwszego/ostatniego przystanku - i piszą o tym chyba ze dwa razy.
Alf/red/ + jutrzejsze UMP-pcPL + nüvi 360/CNE2008 + nüvi 765/CNE2010 + Vista HCx.
Obrazek
Avatar użytkownika
Alf/red/
Radny
 
Posty: 1096
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:27
Lokalizacja: Szczęśliwice


Powrót do UMP-pcPL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości