Dwie wersje UMP w MS/odbiorniku

O UMP-pcPL - darmowej mapie Polski. Jak instalować? Jak aktualizować? Jak rozbudowywać?

Moderatorzy: frasun, Artur, sdsyc, Alf/red/

Dwie wersje UMP w MS/odbiorniku

Postprzez DINO » Wt, 30 mar 2010 17:02

Jako człowiekowi leniwemu znudziło mi się wielokrotne grzebanie w rejestrze i eksperymentowanie z mapami (również z braku czasu). Więc może ktoś podpowie krótko. Mam w MS i Nuvim UMP z ogonkami. Chciałbym jednak mieć w MS również UMP Topo. Da się? Domyślam się, że za pomocą tego samego instalatora chyba raczej nie?
Garmin Nuvi 250W + UMP(wczorajsza)
Avatar użytkownika
DINO
Bywalec
 
Posty: 122
Dołączył(a): Wt, 10 cze 2008 17:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: więcej niż jedna wersja tej samej mapy?

Postprzez Mariusz65 » Pt, 09 kwi 2010 22:56

DINO napisał(a):Mam w MS i Nuvim UMP z ogonkami. Chciałbym jednak mieć w MS również UMP Topo. Da się? Domyślam się, że za pomocą tego samego instalatora chyba raczej nie?

Ja mam i w MS i w Nuvi zainstalowane dwie wersje UMPpcPL.
Właśnie ogonkową i pełną bez żadnego problemu.
W MS instalujesz oczywiście tym samym instalatorem tylko, że dla drugiej mapy musisz utworzyć ręcznie folder w którym ma się zainstalować. Domyślnie instaluje się na dysku C w katalogu Garmin\UMP-pcPL. Później wyciągnij sobie na pulpit drugą ikonkę do update dla pierwszej zainstalowanej mapy (bo przy instalacji drugiej zostanie podmieniona) i wszystko gra :D

PS
Z tego co wiem to "gryzą" się tylko wersje NI i ogonkowa:
:arrow: http://ump.fuw.edu.pl/flyspray/index.ph ... ed%5B0%5D=
Ostatnio edytowano Śr, 09 sty 2013 18:49 przez Mariusz65, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4639
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

więcej niż jedna wersja tej samej mapy?

Postprzez DINO » So, 10 kwi 2010 12:09

Tak właśnie zrobiłem. Ale wolałem najpierw się spytać żeby znowu nie mieć problemów z MS. On uwielbia się wywalać nawet przy prostych ingerencjach a mnie już znudziło się kolejne grzebanie w rejestrach.
Garmin Nuvi 250W + UMP(wczorajsza)
Avatar użytkownika
DINO
Bywalec
 
Posty: 122
Dołączył(a): Wt, 10 cze 2008 17:44
Lokalizacja: Warszawa

Wersje UMP

Postprzez bibi » So, 09 lip 2011 10:47

Cześć !!!
Mam pytanie na które może jest już odpowiedź w którymś z postów.
Sprawa dotyczy różnych wersji UMP.
Ponieważ mam dwa różne urządzenia GPSMap 62st i Nuvi 1200 wypadało by korzystać z dwóch wersji UMP (topo i ogonki). Tylko jak to pogodzić na jednym komputerze skoro przy instalacji wybieramy typ mapy do instalacji. A może nie ma sensu takie rozwiązanie i powinienem oprzeć się na jednej mapie dla dwóch urządzeń. Na pewno jest wielu użyszkodników którzy posiadają dwa różne urządzenia i na bieżąco aktualizują mapę. Jaką opcje wybraliście ?
Pozdrawiam
GPSMap62ST + GMapa Topo 2009 + UMP, Nuvi 1200T + CNE + UMP
www.storat.pl
bibi
Początkujący
 
Posty: 58
Dołączył(a): Cz, 08 lip 2010 16:28
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wersje UMP

Postprzez madman » So, 09 lip 2011 12:02

Elementarne - zainstaluj drugi raz mapę do innego folderu :)
eTrex 30
Avatar użytkownika
madman
Bywalec
 
Posty: 153
Dołączył(a): Wt, 22 wrz 2009 10:19
Lokalizacja: Rybnik

Re: Wersje UMP

Postprzez DINO » Pn, 11 lip 2011 19:54

I będziesz miał w MapSource dwie mapy. Ogonki i Topo. A potem, którą chcesz do urządzenia.
Garmin Nuvi 250W + UMP(wczorajsza)
Avatar użytkownika
DINO
Bywalec
 
Posty: 122
Dołączył(a): Wt, 10 cze 2008 17:44
Lokalizacja: Warszawa

Dwie wersje TOPO w odbiorniku

Postprzez Hanys57 » Wt, 21 lut 2012 8:54

Witam Wszystkich.
To moje pierwsze pytanie na forum.
Czy można zainstalować w Dakocie mapę UMP z dwiema skórkami?
Próbowałem zrobić tak: przesyłałem z MapSource mapę UMP z jedną skórką, np.rzug. Zmieniałem nazwę pliku gmapsupp.img na np. rzug.img. Następnie wybierałem skórkę np. mini i wysyłałem i i zmiana nazwy na np. mini.img. Przed wysyłaniem zmieniałem w MapSource w zakładce Mapy, nazwę wysyłanych map. Dakota widzi i otwiera takie pliki. Pokazuje jednak nazwę mapy jako UMP-pcPL. Jeżeli prześlę dwa pliki np. rzug.img i mini.img to Dakota wyświetla, że jest tylko jedna mapa UMP-pcPL, a wyświetlana skórka zależy chyba od kolejności, czy nazwy plików *.img?
Próbowałem zmieniać nazwę UMP-pcPL za pomocą GmapTool, MapsetToolkit, ale to mnie przerasta. Obsługa PC w stopniu podstawowym. Jak łopatologicznie na forum wyjaśniono, jak przesłać plik *.img do MapSource, to w ramach ćwiczeń udało mi się to zrobić. Jeżeli ktoś może mi pomóc, to proszę łopatologicznie. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Hanys57
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): N, 22 sty 2012 18:27

Re: Garmin Dakota 10 i Dakota 20

Postprzez Mariusz65 » Wt, 21 lut 2012 9:15

Hanys57 napisał(a):Czy można zainstalować w Dakocie mapę UMP z dwiema skórkami?

Musisz zainstalować dwie wersje mapy UMP!
Na przykład ogonkową i topo lub ogonkową i pełną.
Różne wersje mapy maja różne numery FID i odbiornik będzie je widział jako odrębne mapy. Jeśli Ty wgrywasz tą samą wersje dwa razy to odbiornik i tak widzi ją jako jedną mapę!
W MapSource również możesz sobie wgrać kilka wersji UMP. Przy instalacji musisz tylko wskazać dla kolejnej wersji jakiś inny katalog na dysku komputera :arrow: viewtopic.php?p=90901#p90901

PS
Pytanie było raczej do działu UMP-pcPL :arrow: viewforum.php?f=15
Ostatnio edytowano Wt, 21 lut 2012 9:28 przez Mariusz65, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4639
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Garmin Dakota 10 i Dakota 20

Postprzez Artur » Wt, 21 lut 2012 9:25

Tak dokładniej to chodzi o to, że muszą mieć różne FID (ID?)
Nie sprawdzałem, ale gmaptool chyba umie to zmieniać.
Ooo widzę, że Mariusz w międzyczasie dopisał o FID :D
Artur
Nuvi 2495LMT, Vista HCx, Xda IIi z Navitelem i kiedyś Que teraz MXT, Lark z MapaMap,
Omnia z automapą, UMP-pcPL, bgroutingmap + różne inne głównie dla navitela
Artur
Moderator
 
Posty: 1484
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 22:39
Lokalizacja: Płock

Dwie wersje TOPO w odbiorniku

Postprzez Mariusz65 » Wt, 21 lut 2012 9:39

Hanys57 napisał(a):Zmieniałem nazwę pliku gmapsupp.img na np. rzug.img.
[…]
Pokazuje jednak nazwę mapy jako UMP-pcPL

Tak ma być! Dakota nie wyświetla nazwy pliku *IMG jaką Ty nadasz.
Nazwę pliku IMG zmieniasz tylko po to żebyś się nie pogubił jaką mapę masz w danym pliku oraz aby nie nadpisać starego pliku gmapsupp.img przy wysyłaniu kolejnej mapy z MS.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4639
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Garmin Dakota 10 i Dakota 20

Postprzez Hanys57 » Wt, 21 lut 2012 10:57

Mariusz65, to że Dakota nie wyświetla nazwy pliku *IMG to wiem.
Nie rozwiązuje mi też problemu wgranie dwóch UMP np. topo i ogonkowa.
Na UMP ogonkowej czy samochodowej, nie ma wszystkich znaków, punktów jakie są na topo, np. krzyże, kapliczki, bunkry itd. Dlatego interesuje mnie tylko UMP topo z dwoma różnymi skórkami. Skórka rzug jest ładna, ale ciemna. Natomiast mini jest jasna i dobrze widoczna na ekranie Dakoty.
Artur pisze: Tak dokładniej to chodzi o to, że muszą mieć różne FID. Stąd moje pytanie. Czy można i jak zrobić pliki UMP topo z różnymi skórkami i z różnymi FID dla każdej skórki. Próbowałem używać Gmaptool, ale nie potrafię tego zrobić. Pytam tutaj bo mam Dakotę.
Hanys57
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): N, 22 sty 2012 18:27

Re: Garmin Dakota 10 i Dakota 20

Postprzez Mariusz65 » Wt, 21 lut 2012 11:22

Hanys57 napisał(a):Nie rozwiązuje mi też problemu wgranie dwóch UMP np. topo i ogonkowa.
Na UMP ogonkowej czy samochodowej, nie ma wszystkich znaków, punktów jakie są na topo, np. krzyże, kapliczki, bunkry itd.

To możesz wgrać Topo i Pełną (lub jej fragment - samą PL).
Pełna ma wszystko, nawet warstwice - to nic innego jak Topo plus zagranica plus ogonki. W Dakocie, która czyta polskie znaki pełna jest nawet lepsza niż Topo! Odróżnisz na przykład miejscowość "Górki" od "Gorki" :wink:

Lub musisz pokombinować z GmapToolem i zmienić nr FID jednej z map, ale przy częstej aktualizacji lepiej mieć w MS wersje Topo i Pełną z odpowiednimi skórkami i po prostu wgrać co jakiś czas nową wersję do odbiornika.
Takie rozwiązanie jest praktyczniejsze. Ja kiedyś wgrywałem w ten sposób ogonkową i topo a teraz mam tylko pełną (którą w końcu wymarudziłem ;-)) i na niej mam wszystko. Chociaż musiałem się zdecydować na jedną skórkę ;-)
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4639
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Dwie wersje TOPO w odbiorniku

Postprzez popej » Wt, 21 lut 2012 12:59

Trzeba zmienić map ID, jest do tego opcja w zakładce "Zmień", tę operację trzeba zrobić na gotowym pliku img.
Potem trzeba zmienić FID, czyli skorygować TYP w zakładce "Wpisz", podzielić mapę na kafelki i połączyć ponownie z podaniem nowego FID.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dwie wersje TOPO w odbiorniku

Postprzez Hanys57 » Wt, 21 lut 2012 13:41

Sprawdziłem, UMP topo i pełna praktycznie rozwiązują mój problem ze skórkami.
Miałem nieaktualny program Update i nie pokazywał mi, że jest wersja pełna.
Dziękuję Wszystkim za pomoc i pozdrawiam.
Hanys57
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): N, 22 sty 2012 18:27


Powrót do UMP-pcPL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości

cron