Generowanie listy miejsc do sprawdzenia

O UMP-pcPL - darmowej mapie Polski. Jak instalować? Jak aktualizować? Jak rozbudowywać?

Moderatorzy: frasun, Artur, sdsyc, Alf/red/

Generowanie listy miejsc do sprawdzenia

Postprzez Gamet » N, 29 mar 2015 16:14

Cześć

Chciałbym pomóc w rozwoju mapy, a mam już dosyć ślęczenia przed monitorem i wyszukiwania ręcznie niepotwierdzonych czy błędnych miejsc poprzez skądinąd bardzo fajny interfejs WWW. Nie chcę już spędzać dziesiątek godzin na dobę przed ekranem, za chwilę będzie wiosna, chętnie przekuję swoje "bezsensowne" kręcenie się na rolkach, rowerze czy motocyklu po bliższych i dalszych okolicach w coś pożytecznego dla większej ilości osób.

Pytanie: jak wygenerować (przez laika właściwie) listę miejsc które trzeba zweryfikować w terenie? Chętnie w formacie odpowiednim do wrzucenia w odbiornik Garmina.
Wyobrażam to sobie tak, że w jakiś magiczny sposób dostaję plik (piki?), ładuję do nawigacji, robię objazd na przykład Łodzi czy województwa zapisując ślad i komentarze, ewentualnie robię fotki i wrzucam na Flyspray info o koniecznych poprawkach.

Znalazłem na wiki poniższy fragment - czy byłby ktoś tak miły i zrobił instrukcję krok po kroku dla kogoś kto nigdy nie pracował przy edycji mapy? Skąd mam pobrać pliki o których mowa w tym dość lakonicznym opisie (katalog UMP to jakieś źródła mapy pewnie)? Nie śmiejcie się, proszę, zapewne są to dla was banały ale być może nie tylko ja jestem taki nierozgarnięty i znajdą się inni chętni na stanowiska Terenowych Weryfikatorów;)

Nie chcę dodatkowo komplikować sytuacji pisząc, że pracuję na Mac OS X. Skoro jest taka potrzeba, to będę owe listy robił na zaprzyjaźnionych Windowsach. Jak tylko dowiem się jak to zrobić.

Dzięki wielkie za cierpliwość :)

Windows - kliknąć w katalogu UMP-* skrypt wyciag_niepewne.bat. Mięsko to ciąg poleceń grep:
punkty ze znakiem zapytania (w nazwie czy adresie)
przystanki ZTM z wykrzyknikiem (import z kakaki - tylko Warszawa, wyłączone w cvs)
ulice ze znakiem zapytania w nazwie
punkty typu SPRAWDZ (słoneczka)
punkty typu WATPLIWY (kolorowe słupki) (wyłączone w cvs)
"%ump%\narzedzia\grep" -h \? src\*.pnt | "%ump%\narzedzia\grep" -v php\? | "%ump%\narzedzia\grep" -v -f niemaich >> znaki
"%ump%\narzedzia\grep" -h [\!] src\*ZTM*.pnt | "%ump%\narzedzia\grep" -v -f niemaich >> znaki
"%ump%\narzedzia\grep" -h Label=.*? -A4 src\*.ulice.txt -A4 src\*.drogi.txt | "%ump%\narzedzia\gawk" "BEGIN {FS=\"=\";};/Label=/{nazwa=$2/Data0=/{split($2,wsp,\",\")};sub(/\(/,\"\",wsp[1]);sub(/\)/,\"\",wsp[2]);/\[END\]/{print(\" \",wsp[1],\", \",wsp[2],\", 0,\"nazwa\",,,T\");nazwa=\"\";}" >> znaki
"%ump%\narzedzia\grep" -h SPRAWDZ src\*.pnt >> znaki
"%ump%\narzedzia\grep" -h WATPLIWY src\*.debug*.pnt | "%ump%\narzedzia\gawk" "{sub(/\xB0/,\"-\");print $0}" >> znaki
W wyniku dostajemy plik gpx, który otwiera się w Mapsource. Łatwo jednym rzutem oka ocenić, którędy jechać i gdzie ew. zboczyć, żeby sprawdzić coś niepewnego.
Gamet
Początkujący
 
Posty: 17
Dołączył(a): N, 29 mar 2015 15:47

Re: Generowanie listy miejsc do sprawdzenia

Postprzez Zachu » N, 29 mar 2015 16:45

Generalnie pokrótce właśnie do tego się sprowadza. Ściągasz źródła klikasz wyciag_niepewne.bat i masz. Tylko jak to zgrać z Mac OS to nie mam pojęcia.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Generowanie listy miejsc do sprawdzenia

Postprzez Gamet » N, 29 mar 2015 22:56

Łatwo powiedzieć "ściągasz źródła" ;)

Chodzi pewnie o opis pobierania zawarty tutaj?

http://ump.fuw.edu.pl/wiki/Pakiet_edycyjny
Gamet
Początkujący
 
Posty: 17
Dołączył(a): N, 29 mar 2015 15:47

Re: Generowanie listy miejsc do sprawdzenia

Postprzez sdsyc » Pn, 30 mar 2015 6:02

Tak.
A tam zwrócić uwagę na pakiet startowy.
Oczywiście w kontekście zaprzyjaźnionego Windows.
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Generowanie listy miejsc do sprawdzenia

Postprzez Gamet » Pn, 30 mar 2015 7:12

Odnotowałem mały sukces - przebrnąłem przez konfigurację pod Mac OS X darmowego programu SmartCVS (pierwszy jaki wpadł mi w rękę) bazując na danych z pliku instaluj.bat (podaję gdyby ktoś chciał iść w moje ślady):
metoda: pserver
repozytorium: cvs.ump.waw.pl
katalog: /home/cvsroot
użytkownik: guest
hasło [puste]

Dalej jest intuicyjnie - wybieram interesujący mnie katalog, czyli UMP-PL-Lodz, podaję katalog docelowy i po pobraniu około 20MB mam połowiczny sukces, czyli pliki do dalszej obróbki na dysku.
Niestety chyba tutaj kończą się moje umiejętności. Aby otrzymać to co chciałem, pliki trzeba obrobić poleceniami z wyciag_niepewne.bat. Popytam w pracy czy ktoś będzie wiedział jak je przerobić na jakiś odpowiednik na OS X. A najprościej będzie gdy zabiorę je na jakiegoś Windowsa i tam zrobię końcówkę.
Gamet
Początkujący
 
Posty: 17
Dołączył(a): N, 29 mar 2015 15:47

Re: Generowanie listy miejsc do sprawdzenia

Postprzez Alf/red/ » Śr, 10 lut 2016 17:57

Lepiej późno, niż wcale, mówią :roll:
Trop dobry, tylko dokąd prowadzi? Ściągasz źródła, generujesz plik gpx (załóżmy że jakoś przełożysz bat na cośtam, nie wiem, może uniksowo można w Macu pisać), i dostaniesz plik gpx. Umiesz go jakoś otworzyć i obejrzeć na tle mapy? Bo można prościej -> http://www.ump.waw.pl/sprawdz.html, strona nieco mało finezyjna, ale pokazuje to, co Cię interesuje, czyli wątpliwości na UMP. Oraz kilka innych 'warstw': remonty (żeby popatrzeć i się zastanowić, czy nie przeoczyliśmy zakończenia któregoś z wielu naniesionych), ulice planowane (jak wyżej), lodowiska / w lecie kąpieliska, windy dla niepełnosprawnych (potrzebne mi było dla Warszawy, a się robi przy okazji dla całego kraju, chociaż praktycznie nie ma na UMP takich danych), radary.

A jeśli ktoś woli uniksowo, to ja robię tak:
Kod: Zaznacz cały
#!/bin/sh
gdzie=`pwd`

../narzedzia/wyciag_niepewne.sh

cd ~/.wine/drive_c/gps/mapsource
rm znaki.gpx
ln -s $gdzie/znaki.gpx znaki.gpx
wine mapsource znaki.gpx

zaś skrypt narzedzia/wyciag_niepewne.sh jest w cvs, jakoś taki:


Kod: Zaznacz cały
#!/bin/sh
alias grep='grep -a'
skad=`pwd`
[ ! -d $skad/src ] && echo Niepoprawne miejsce wywołania!

rm -f znaki
# plik "filtr"
[ -e niemaich ] || touch niemaich

## xB0 º stopień, xE9 é w Credit Agricole, x80 € w bankomatach
## http.*? obejmuje: php? aspx? html?
grep -h ? "$skad"/src/*pnt|grep -v SPRAWDZ| \
    grep -v php\?|grep -v aspx\?|grep -v html\?|grep -v -f niemaich 2>/dev/null| \
    awk '{gsub(/\xB0/,"-");sub(/\xE9/,"e");sub(/\x80/,"E");print $0}' >> znaki
grep -h [\!\@] "$skad"/src/*ZTM*pnt 2> /dev/null|grep -v -f niemaich 2>/dev/null>> znaki
LANG=pl_PL.CP1250 grep -h Label=.*? -A4 "$skad"/src/*.ulice.txt -A4 "$skad"/src/*.drogi.txt | \
    sed 's/ \?<.*> \?//g'| \
    awk 'BEGIN {FS="=";};/Label=/{nazwa=$2};/Data0=/{split($2,wsp,",")};sub(/\(/,"",wsp[3]);sub(/\)/,"",wsp[4]);/\[END\]/{print(" ",wsp[3],", ",wsp[4],", 0,"nazwa",,,CROSSING");nazwa="";}' >> znaki
grep -h SPRAWDZ "$skad"/src/*pnt|awk '{gsub(/\xB0/,"-");print $0}'|awk '{sub(/SPRAWDZ/,"INFORMACJA");print $0}' >> znaki
#grep -h WATPLIWY "$skad"/src/*.debug*.pnt|awk '{gsub(/\xB0/,"-");print $0}' >> znaki


## zamiana - zakładam że w uniksach perl już jest
perl ../narzedzia/pnt2gpx.pl znaki > znaki.gpx
rm znaki
[ -s niemaich ] || rm niemaich
echo powinien sie uruchomic Mapsource znaki.gpx
Alf/red/ + jutrzejsze UMP-pcPL + nüvi 360/CNE2008 + nüvi 765/CNE2010 + Vista HCx.
Obrazek
Avatar użytkownika
Alf/red/
Radny
 
Posty: 1096
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:27
Lokalizacja: Szczęśliwice


Powrót do UMP-pcPL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości