Czy dostępność UMP dla różnych programów pomaga w rozwoju?

O UMP-pcPL - darmowej mapie Polski. Jak instalować? Jak aktualizować? Jak rozbudowywać?

Moderatorzy: frasun, Artur, sdsyc, Alf/red/

Czy dostępność UMP dla różnych programów pomaga w rozwoju?

Postprzez nocnyMarek » N, 05 cze 2016 23:33

Trapią mnie ostatnio takie problemy egzystencjalne ;)
Czy i na ile dostępność UMP dla Locusa, Osmanda, Oruxmaps etc. wpływa na rozwój UMP?
Czy feedback jest proporcjonalny do ilości ściągnięć/użytkowników innych programów?
Czy może użytkownicy innych programów są mniej skłonni do osobistego wkładu w rozwój UMP?
A może wręcz przeciwnie?
Czy UMP na Garmina nadal dominuje, czy Garmin już stracił przywództwo, a może i miejsce na podium?
Jeśli stracił to na czyją rzecz, albo kto najbardziej depcze mu po piętach?
Palmax & AM3/4/5/6, NE, /Sygic, AP, N2/9, OM-free
Avatar użytkownika
nocnyMarek
Bywalec
 
Posty: 607
Dołączył(a): Śr, 21 mar 2007 21:17
Lokalizacja: Silesia

Re: Czy dostępność UMP dla różnych programów pomaga w rozwoju?

Postprzez wopozka » Wt, 07 cze 2016 8:11

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie bo w sumie to nie robiliśmy żadnych statystyk. Nie analizujemy również którzy użytkownicy wnoszą najwięcej - po prostu wprowadzamy zgłoszenia. Większość wymienionych przez ciebie programów jest obsługiwana praktycznie z automatu, bo są narzędzia i komputer po prostu je robi, dlatego więc nie jest to jakimś problemem dla deweloperów.

Co do dominacji, to myślę że analiza ilości pobrań rzeczywiście mogłaby tutaj coś wnieść, z tym że też mogą być zakłamania. Na przykład OSMAnd jest robiony codziennie i niektórzy rzeczywiście pobierają codziennie (mieliśmy już reklamację "że jest opóźnienie kilkudniowe a jest napisane codziennie"), natomiast wersja dla 7ways jest robiona raz na tydzień (nawiasem mówiąc sposób generowania mapy dla 7ways jest, według mnie, bardzo skomplikowany). Wydaje mi się, że jednak nadal Garmin dominuje w ilości użytkowników, potem może być 7ways albo OSMAnd. Reszta to już chyba jednostkowe przypadki. Tak jest u mnie mniej więcej. W większości przypadków używam Garmina (i to starego Garmina), czasami 7ways a już praktycznie w ogóle zrezygnowałem z OSMAnda bo jakoś ten program mi nie podchodzi.

Odnośnie dominacji to według mnie może się to niedługo zmienić, a to przez działania samego Garmina. Już teraz nowe odbiorniki Garmina średnio dobrze współpracują z UMP. Garmin zmienił na przykład zasady generowania komunikatów głosowych, przez co nagle przestały działać na UMP komendy trzymaj się lewej/prawej, a nie wiadomo co Garmin dalej wymyśli. Spróbuję zrobić małą sondę na FB na temat czego używają użytkownicy. Może uda się jakieś statystyki zrobić, aczkolwiek odzew na poprzednie tego typu sondy był raczej mizerny.
wopozka
Bywalec
 
Posty: 579
Dołączył(a): Cz, 18 paź 2007 9:48

Re: Czy dostępność UMP dla różnych programów pomaga w rozwoju?

Postprzez wopozka » Cz, 09 cze 2016 10:02

Przeprowadziłem małą sondę na FB oraz na naszej wewnętrznej liście i wyszło, że chociaż Garmin nadal dominuje, to jednak jego udział w podziale tortu jest na poziomie 50%, pozostałe platformy mają mniejsze udziały, ale w sumie daje to drugie 50%:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1gx60iWjOkT5mqXpAMypIqBko2AeACg4m_hiDcD9vLhE/pubchart?oid=342581776&format=interactive
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1gx60iWjOkT5mqXpAMypIqBko2AeACg4m_hiDcD9vLhE/pubchart?oid=1511560888&format=interactive
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1gx60iWjOkT5mqXpAMypIqBko2AeACg4m_hiDcD9vLhE/pubchart?oid=1728876493&format=interactive

Dla listy UMP mamy takie wyniki.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1YDAFqKEYvnJVbN0bnLvle0SeJ3pqJiYTQVzbRtdKaTo/pubchart?oid=367062008&format=interactive

Myślę, że powyższe wyniki wskazują że otwarcie się na inne platformy, dało jednak pozytywny skutek. Pozostaje oczywiście pytanie, czy użytkownicy innych platform cokolwiek wnoszą do UMP, ale to już by wymagało dalszych ankiet.
wopozka
Bywalec
 
Posty: 579
Dołączył(a): Cz, 18 paź 2007 9:48

Re: Czy dostępność UMP dla różnych programów pomaga w rozwoju?

Postprzez nocnyMarek » Cz, 09 cze 2016 15:42

Dzięki Piotrze :)
A nie ma jakiegoś innego sposobu niż ankieta by sprawdzić pochodzenie wrzutek?
Palmax & AM3/4/5/6, NE, /Sygic, AP, N2/9, OM-free
Avatar użytkownika
nocnyMarek
Bywalec
 
Posty: 607
Dołączył(a): Śr, 21 mar 2007 21:17
Lokalizacja: Silesia

Re: Czy dostępność UMP dla różnych programów pomaga w rozwoju?

Postprzez wopozka » Cz, 09 cze 2016 17:24

Raczej ciężko, bo zgłaszając jakieś problemy na mapie nie trzeba wybierać "systemu operacyjnego". Znaczy się można wybrać, ale nikt sobie tym prawdopodobnie głowy nie zaprząta. Ciężko więc o jakąkolwiek analizę statystyczną. Czasami są jakieś specyficzne dla platformy problemy, ale to rzadko. W sumie to ciekawe pytania zadałeś, bo sam chciałbym wiedzieć ile do ump wnoszą wyjadacze garminowi, a ile użytkownicy innych platform. Na pewno dużo wnoszą ci którzy korzystają z www - myślę że połowa zgłoszeń do zgłoszenia bezpośrednio przez formularz www.
wopozka
Bywalec
 
Posty: 579
Dołączył(a): Cz, 18 paź 2007 9:48


Powrót do UMP-pcPL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości