Trzymaj się lewej/prawej w UMP i víago (i być może nüvi)

O UMP-pcPL - darmowej mapie Polski. Jak instalować? Jak aktualizować? Jak rozbudowywać?

Moderatorzy: frasun, Artur, sdsyc, Alf/red/

Trzymaj się lewej/prawej w UMP i víago (i być może nüvi)

Postprzez sdsyc » Pn, 20 cze 2016 12:55

Hej.

Zagadnienie kieruję do bardziej zaawansowanych edytorów.
We víago (które traktuję jako reprezentanta "nowszych" nüvi) komunikaty "trzymaj się prawej/lewej" słyszę tam, gdzie są fragmenty narysowane typem 0x08 (np. A4->Kostomłoty) lub 0x09 (np. A4->A8).
:idea: A może warto byłoby stosować "rampy" także poza autostradami, dla "zwykłych" dróg (np. DK34) :?:
Ostatnio edytowano Pn, 20 cze 2016 19:36 przez sdsyc, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówki
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Trzymaj się lewej/prawej w UMP i víago (i być może nüvi)

Postprzez popej » Pn, 20 cze 2016 13:23

Rampa to nie jest zwykła droga, np. jej nazwa jest traktowana specyficznie, o ile dobrze pamiętam, nie pojawia się w komunikatach.
Poza tym komunikat "trzymaj się" raczej wynika z kąta rozjazdu niż typu drogi. Sprawdź, co będzie, jeżeli rampa odejdzie pod kątem prostym.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Trzymaj się lewej/prawej w UMP i víago (i być może nüvi)

Postprzez sdsyc » Pn, 20 cze 2016 19:01

popej napisał(a):Rampa to nie jest zwykła droga, np. jej nazwa jest traktowana specyficznie, o ile dobrze pamiętam, nie pojawia się w komunikatach.
Ale komunikat jest - lepszy taki niż żaden ;-)
popej napisał(a):Poza tym komunikat "trzymaj się" raczej wynika z kąta rozjazdu niż typu drogi.
Tak, ale ja nie o tym... Mnie chodzi o to, czy víago/nüvi wydusi z siebie jakikolwiek komunikat (o czym było w viewtopic.php?f=15&t=14454). W miejscu wskazanym przeze mnie na DK34 víago milczy
popej napisał(a):Sprawdź, co będzie, jeżeli rampa odejdzie pod kątem prostym.
Będzie "Zjedź w prawo/lewo"
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Trzymaj się lewej/prawej w UMP i víago (i być może nüvi)

Postprzez wopozka » Śr, 22 cze 2016 7:19

sdsyc napisał(a): Będzie "Zjedź w prawo/lewo"


Zależy to od drogi od jakiej odchodzi rampa. W przypadku dróg 0x3 i powyżej będzie zjedź, jeśli będzie to droga poniżej 0x3 będzie wiaduktem w prawo (bezsensowne tłumaczenie angielskiego ramp jako wiadukt zamiast łącznica).

Ale problem w tym przypadku jest inny. W tzw. międzyczasie Garmin zmienił logikę generowania komunikatów dla nowych urządzeń. W starych urządzeniach wiedzieliśmy co i jak i można było spokojnie wymusić komunikaty trzymaj się lewej/prawej. Tak została narysowana praktycznie cała mapa UMP. Nagle Garmin w nowych urządzeniach coś pozmieniał i przestało to w ogóle działać.
wopozka
Bywalec
 
Posty: 579
Dołączył(a): Cz, 18 paź 2007 9:48

Re: Trzymaj się lewej/prawej w UMP i víago (i być może nüvi)

Postprzez sdsyc » Śr, 22 cze 2016 18:25

wopozka napisał(a):W starych urządzeniach wiedzieliśmy co i jak i można było spokojnie wymusić komunikaty trzymaj się lewej/prawej. Tak została narysowana praktycznie cała mapa UMP. Nagle Garmin w nowych urządzeniach coś pozmieniał i przestało to w ogóle działać.
I właśnie mój pierwszy post w tym wątku jest propozycją na podstawie obserwacji, kiedy "nowy" z UMP na pokładzie "działa" (gada). Ponieważ nie zanosi się na to, aby Garmin zmiane zachowania potraktował jako błąd, "starych" będzie coraz mniej, "nowych" coraz więcej, więc może warto byłoby na jakimś ograniczonym obszarze pozmieniać wybrane drogi w łącznice? Mam w swoich okolicach taką ~10km trasę, w trakcie której víago nie sygnalizuje 4 z 5 poważniejszych manewrów :-( Kusi mnie, by na Flyspray wrzucić taką poprawkę...
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Trzymaj się lewej/prawej w UMP i víago (i być może nüvi)

Postprzez wopozka » Śr, 22 cze 2016 19:52

Prawda jest taka, że trzeba by poprawić całą mapę, setki, tysiące miejsc gdzie gadał a nie gada. Nie wiem, może jak będę miał chwilkę to spróbuję rozszyfrować co garmin namieszał, ale tym razem akurat nie mam za bardzo nadziei na sukces.
wopozka
Bywalec
 
Posty: 579
Dołączył(a): Cz, 18 paź 2007 9:48

Re: Trzymaj się lewej/prawej w UMP i víago (i być może nüvi)

Postprzez sdsyc » Śr, 22 cze 2016 20:14

E... Przepraszam... :oops:
Wyważam otwarte drzwi
:arrow: http://ump.fuw.edu.pl/wiki/Komunikaty_głosowe
W przypadku gdy od jednej rampy odchodzi druga to odpowiedni komunikat (trzymaj się lewej/prawej) jest zawsze generowany

Ale wcześniej akapit o wymuszaniu komunikatu poprzez (różne) nazywanie rozwidlających się dróg.
Może ktoś wymóżdżyłby skrypt (a może taki już jest :?: ) raportujący węzły z kątami > 135 i nienazwanymi drogami?
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Trzymaj się lewej/prawej w UMP i víago (i być może nüvi)

Postprzez wopozka » Cz, 23 cze 2016 7:12

He he, akurat to ja jestem autorem tego pracowania, więc znam go dosyć dobrze. Problem jest taki, że teraz nawet te nazwane drogi przestały gadać. Weź sobie wyznacz ten odcinek o którym pisałeś w mapsource i zobaczysz że będzie gadał, ta sama trasa w basecamp albo nowym Garminie już gadać nie będzie. Dlatego piszę o setkach, tysiącach miejsc które zostały utworzone na podstawie tego właśnie artykułu. Działały na starych Garminach, działają w Mapsource, a nie działają w nowych.
wopozka
Bywalec
 
Posty: 579
Dołączył(a): Cz, 18 paź 2007 9:48

Re: Trzymaj się lewej/prawej w UMP i víago (i być może nüvi)

Postprzez sdsyc » Cz, 23 cze 2016 18:49

:(
Czyli... pozostają tylko rampy?
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Trzymaj się lewej/prawej w UMP i víago (i być może nüvi)

Postprzez wopozka » Pt, 24 cze 2016 7:35

Tak rampy, tylko że czasami gdy trzeba by uzyskać komunikat i trzymaj się lewej i trzymaj się prawej, należałoby pociąć drogę i narysować dwie rampy. Ja ciągle mam nadzieję, że Garmin jednak poprawi to co napsuł, no chyba że jest to działanie z premedytacją, wtedy nie ma co na to liczyć.
wopozka
Bywalec
 
Posty: 579
Dołączył(a): Cz, 18 paź 2007 9:48

Re: Trzymaj się lewej/prawej w UMP i víago (i być może nüvi)

Postprzez Zachu » N, 26 cze 2016 21:39

To trwa już z trzy generacja. Myślisz że przypadkiem?
Kiedyś w banalnych miejscach odbiornik pomagał i podpowiadał "trzymaj się" tera w takich przypadkach mówi "jedź". Tam gdzie są pasy rozrysowane podpowiada "trzymaj się".
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trzymaj się lewej/prawej w UMP i víago (i być może nüvi)

Postprzez wopozka » Śr, 29 cze 2016 7:50

Czyli tam gdzie jest asystent pasa ruchu gada, a tam gdzie go nie ma nie gada nawet na CNE? Zacna decyzja Garmina, naprawdę zacna.
wopozka
Bywalec
 
Posty: 579
Dołączył(a): Cz, 18 paź 2007 9:48

[News] Garmin DriveAssist

Postprzez sdsyc » Wt, 09 maja 2017 22:37

Na podstawie viewtopic.php?p=197929#p197929
wiencek napisał(a):jeśli edytor UMP mocno chce i wie jak -to działa!
[...] Zacząłem się z tym zmagać ...
[...] Ale teraz z nowy Garmin podpowie gdy trzeba, stary też. To tak w skrócie ;-)
Za duży skrót. Napisz więcej szczegółów :!:
Moje marudzenie http://ump.fuw.edu.pl/flyspray/index.ph ... k_id=21522 http://ump.fuw.edu.pl/flyspray/index.ph ... k_id=21069 http://ump.fuw.edu.pl/flyspray/index.ph ... k_id=21487 jakoś takie... nieefektywne
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: [News] Garmin DriveAssist

Postprzez wiencek » Śr, 10 maja 2017 22:27

sdsyc napisał(a):Za duży skrót. Napisz więcej szczegółów :!:

Zacząłem od upraszczania węzłów, usuwania naprawdę zbędnych łączników. W miejscach gdzie trzeba było jednak takowy postawić to stosowałem rampę ale to mi się nie do końca podobało. Przełom przyszedł gdy trochę z przypadku trochę z kombinowania, wygenerował się komunikat skręć w prawo a na mapie w MapSource czy BaseCamp oraz w Nuvim rozwidlenie dróg wyglądało identycznie jak przed poprawką! Kąt ten sam a wcześniej BaseCamp (jeśli ktoś nie ma nowego urządzenia to w tym programie powinien sprawdzać efekty swej pracy - jest kom w BaseCamp to jest w nowym Garminie) nic nie zgłaszał a teraz jest skręć w prawo :!:

Jak wiadomo edytorom, odpowiednie komunikaty generowane są na podstawie kątów rozwidlenia narysowanych dróg. Ale jest taka ciekawostka, którą odkryłem 8) , że ten kąt rozwidlenia wymagany dla podania komunikatu może być "zamaskowany". Mapa może wyglądać mniej więcej tak jak rzeczywistość i dać komunikat - czyli mały kąt rozwidlenia ale jest skręć w..., kieruj się na... :-) Niestety, takimi kombinacjami nie udało mi się uzyskać trzymaj się... :roll: ale heca jest taka, że ten DriveLux 50 (a tak po prawdzie moduł gadania) to kieruj się na... podaje jako trzymaj się... :lol: i tak niby od tyłu problem się rozwiązał ;-)
Wiem wiem, to nie to samo, ale nie przemilczy zwrotu!

Taki jeden przykład - rondo Mogilskie w Krakowie. W Garminie wygląda jak poniżej i jest to całkiem przyzwoite :-) - poda potrzebne komunikaty. Sprawdźcie! :-)
Gdyby je w źródłach wyrysować wprost tak samo jak tu widać na mapie to zapewniam, nowy Garmin by się nie odezwał.
Obrazek

Jeśli nie wiemy jak wymalować zwłaszcza krótkie gadające łączniki - należy upraszać, nie malować! Ktoś kto nie zna przebiegu trasy, i wspomaga się Garminem z UMP nie obrazi się, że nie podpowiedziała mu w którym miejscu rozwidla się asfalt bo malućka wysepka dla pieszych na skrzyżowaniu, ale dowie się, że ma na nim pojechać w prawo. Będzie natomiast bardzo zły, gdy ten zwrot zostanie przemilczany i się zapędzi gdzie nie trzeba.


Do przeróbki. Po całości. Zmiany typów, nazw nic nie pomogą.
Jeśli nie wiemy jak wymalować zwłaszcza krótkie gadające łączniki - należy upraszać, nie malować! ;-)
sdsyc napisał(a):Moje marudzenie
http://ump.fuw.edu.pl/flyspray/index.ph ... k_id=21487
jakoś takie... nieefektywne


Wystarczy tak narysować. Nikt się nie pogubi.
Obrazek
60CSx, Nüvi 760, DriveLuxe 50 + CNE, UMP-pcPL, TOM navi
wiencek
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): Śr, 06 lut 2008 19:31
Lokalizacja: Kraków

Re: [News] Garmin DriveAssist

Postprzez sdsyc » Pt, 12 maja 2017 16:17

wiencek napisał(a):kąt rozwidlenia wymagany dla podania komunikatu może być "zamaskowany"
Aha
ukryty-kat.jpg
ukryty-kat.jpg (8.73 KiB) Przeglądane 15324 razy
:idea:
To w takim razie powinno się o tym napisać w
http://ump.fuw.edu.pl/wiki/Komunikaty_głosowe
Kto ma taką moc sprawczą?
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Następna strona

Powrót do UMP-pcPL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości